Чл. С тази наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на предоставяни на физически и юридически лица услуги, реда и срока на тяхното събиране на територията на община Долни чифлик. Ч



страница1/4
Дата17.08.2018
Размер481 Kb.
#79950
  1   2   3   4

НАРЕДБА


ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕТО И АДМИНИСТРИРАНЕТО

НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДОЛНИ ЧИФЛИК

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С тази наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на предоставяни на физически и юридически лица услуги, реда и срока на тяхното събиране на територията на община Долни чифлик.

Чл. 2. (1) На територията на общината се събират следните местни такси:

  1. за битови отпадъци;

  2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

  3. за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, специализирани институции за предоставяне на социални услуги, общежития и други общински социални услуги;

  4. за технически услуги;

  5. за административни услуги;

  6. за откупуване на гробни места;

  7. за притежаване на куче;

  8. други местни такси, определени със закон.

(2) На територията на общината се събират приходи от предоставените услуги, с изключение на тези по ал. 1, по цени, определени с наредбата.

Чл. 3. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово или в брой.

(2) Местните такси и цените на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които с нормативен акт е предвидено друго.



Чл. 4. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:

1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси;

4. ефективно разпределение на общински ресурси чрез определяне на такси и цени на услуги;

(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.



Чл. 5. (1) Пълните разходи на общината по предоставяне на определена услуга включват всички разходи за: работни заплати и осигуровка на персонала; материални, режийни, консултантски; за управление и контрол; по събиране на таксите и други (напр. инвестиционни) разходи, имащи отношение към формирането на размера на таксата.

(2) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и актовете по неговото прилагане.



Чл. 6. (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес.

(2) В случаите по ал. 1 разликата между разходите по предоставяне на услугата и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

(3) Не се допуска разликата между разходите и размера на таксите да е за сметка на допълваща субсидия, целеви субсидии, заеми и други трансфери от републиканския бюджет.

Чл. 7. Общинският съвет може да освобождава отделни категории граждани изцяло или частично от заплащане на отделни такси.

Чл. 8. В случаите, когато едни и същи услуги се предоставят от общината и от други лица, основа за определяне размерите на цените на услуги могат да бъдат пазарните стойности. В този случай размерът на цените не се ограничава до размера на пълните разходи и е възможно получаването на нетни приходи.

Чл. 9. (1) Установяването, обезпечаването и събирането на местните такси се извършва по реда на чл. 4, ал. 1 – 5 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Обжалв. ането на свързаните с тях актове се извършва по същия ред.

(2) Приходите по ал. 1 постъпват в общинския бюджет.

(3) Невнесените в срок такси се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания по реда на Данъчно–осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

(4) Принудителното събиране се извършва от публични изпълнители по реда на ДОПК или от частни съдебни изпълнители по реда на Гражданския процесуален кодекс (ГПК).



Чл. 10. Кметът на общината внася в общинския съвет обосновано предложение за промяна на размера на действащите към момента такси и цени на услуги, когато това е необходимо. Промените в размера на местните такси и цените на услугите се извършват по реда на тяхното приемане.

Чл. 11. Не се предоставят услуги и права на лица, които имат просрочени финансови задължения към община Долни чифлик към датата на подаване на заявлението за извършване на съответната услуга.

Чл. 12. Сроковете за извършване на административни услуги са определени и утвърдени от кмета на общината в технологичните карти на услугите, неразделна част от Вътрешните правила за административно обслужване и са съобразени с изискванията на нормативната уредба в страната.

Чл. 13. Извън определените срокове на основание чл. 57 от Административнопроцесуалния кодекс за обикновена услуга, в общината може да се извършва и бърза услуга в рамките на 1 работен ден, като се заплаща размерът на таксата за съответната услуга, увеличен 2 пъти.

ГЛАВА ВТОРА
МЕСТНИ ТАКСИ

Раздел І

Такса за битови отпадъци



Чл. 14. Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.

Чл. 15. Таксата се заплаща от:

  1. собственика на имота;

  2. ползвателя - при учредено вещно право на ползване;

  3. концесионера - при предоставяне на особено право на ползване – концесия;

  4. собственика на сграда, построена върху държавен или общински поземлен имот – за имота или съответната част от него;

  5. лицето, на което е предоставен за ползване имот, държавна или общинска собственост.

Чл. 16. (1) Таксата се определя в годишен размер с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;

3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 71а и 71е от Закона за управление на отпадъците;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

(2) Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размера на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.



Чл. 17. (1) Размерът на таксата за битови отпадъци се определя по следните способи:

1. за жилищни, вилни и нежилищни имоти на граждани, както и за жилищни имоти на предприятията (юридически лица) – пропорционално (в промили) върху данъчната оценка съгласно чл. 20 и чл. 21 от ЗМДТ;

2. за нежилищните имоти на юридическите лица и едноличните търговци - в левове според количеството на изхвърлените отпадъци в зависимост от броя и вида на съдовете за изхвърляне на битовите отпадъци. Когато не може да се определи за всеки отделен имот количеството на изхвърлените отпадъци, както и видът и броят на използваните съдове, размерът на таксата се определя пропорционално (в промили) върху отчетната стойност.

(2) Таксата за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места се определя в левове пропорционално (в промили) върху данъчната оценка на имотите на ФЛ и отчетната стойност на на имотите на ЮЛ;

(3) Лицата по чл. 13, избрали като способ за определяне на таксата за битови отпадъци според вида и броя на използваните съдове, подават декларация по образец в дирекция „Местни приходи” до 31 декември на предходната година. Ако няма промяна в обстоятелствата, не се налага ежегодно подаване на декларация по образец.

(4) За придобитите през годината имоти декларацията по ал. 3 се подава в едномесечен срок от датата на придобиването им.

(5) В декларацията се посочва видът и броят на съдовете за изхвърлянето на битовите отпадъци, които ще се използват през годината, съобразно честотата на извозване на битовите отпадъци, определена със заповед на кмета на общината.

(6) Когато лицето по чл. 13 не е подало декларация в срок, то заплаща годишната такса за битови отпадъци пропорционално (в промили) върху данъчната оценка на имотите на ФЛ и отчетната стойност на на имотите на ЮЛ и ЕТ.



Чл. 18. (1) Лицата по чл. 13, които няма да ползват имотите през цялата година, подават декларация по образец в дирекция „Местни приходи” в срок до 31 декември на предходната година.

(2) За придобити имоти през годината, които няма да се използват до края на същата, лицата подават декларация по образец в едномесечен срок от придобиването им.

(3) Декларациите по чл. 16, ал. 1 и ал. 2 не могат да подават собственици или ползватели с учредено право на ползване, за някои от които в имота има декларирано основно жилище.

(4) Декларацията трябва да бъде подписана от всички собственици и ползватели при учредено вещно право на ползване.

(5) Задължените лица по ал. 1 дават изричното си съгласие за извършване на проверки относно декларираните от тях факти и обстоятелства от общинска администрация и декларират, че за вписване на неверни данни носят наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

(6) Декларации, подадена извън срока, определен в ал. 1 и ал. 2 не поражда правни последици.

(7) За имотите, за които е подадена декларация, се начислява само такса за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване.

(8) При промяна на някое от обстоятелствата, имащи значение при определянето размера на таксата за битови отпадъци, задължените лица уведомяват писмено органите по приходите в общината в 7- дневен срок от възникването им.

(9) Когато след проверка на органите на общинска администрация се констатира ползване на имота или част от него (например, само дворното място), на собствениците или ползвателите се начислява таксата за битови отпадъци в пълен размер за цялата година и се налага глоба/имуществена санкция по чл. 123, ал. 3 от ЗМДТ.

(10) Актовете за установяване на административни нарушения по ал. 9 се съставят от служители в дирекция „Местни приходи”, а глобите или имуществените санкции се налагат от кмета на общината, по реда на Закона за административните нарушения и наказания.



Чл. 19. Таксата за битови отпадъци се изчислява, съгласно приложение № 1.

Чл. 20. (1) Таксата се заплаща на вноски заедно с данъка върху недвижимите имоти и в сроковете, определени за данък върху недвижимите имоти по ЗМДТ.

(2) На предплатилите в определения от ЗМДТ срок за цялата година се прави отстъпка от 5 на сто.



Чл. 21. (1) За новопостроените сгради или части от сгради лицата по чл. 13 дължат таксата за битови отпадъци от началото на месеца, следващ месеца, през който са завършени или е започнало използването им.

(2) При прехвърляне на имота приобретателят дължи таксата за битови отпадъци от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната в собствеността или ползването, освен ако таксата е платена от прехвърлителя до края на годината.

(3) За съборени или унищожени сгради, таксата се дължи включително и за месеца, през който сградата е унищожена или съборена.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница