Чрез председателя на народното събрание до министъра на образованието и науката проф. Д. П. Н тодор танев



Дата02.12.2017
Размер38.16 Kb.
#35857
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО

МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

ПРОФ. Д.П.Н ТОДОР ТАНЕВ

В Ъ П Р О С
от доц. д.н. Любомир Владимиров

народен представител от ПГ на партия АТАКА


На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям писмен въпрос
ОТНОСНО: Самопровъзгласяването на лица от академичните среди за компетентни за обучение на студенти само на основание на някои свои публикации
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Във висшите училища се прилага т.нар. „признаване на компетенции по публикации”. Изразява в това, че определени лица от академичните среди се самоопределят и се самопровъзгласяват за компетентни за обучение на студенти само на основание на някои свои публикации.

Достойнствата на публикациите им не се доказват. Изтъкват се само темите им, колкото и съдържанието на публикациите да са неизчерпателни, неиздържани, противоречиви или широко популярни.

Важното е да се каже, че темата на публикацията съответства на някое професионално направление, а връзката им може да е относителна, незначителна или въобще да няма връзка. От това се приема, че преподавателят е компетентен и има права за провеждане на лекции на съответни учебни дисциплини.

Игнорира се конкурсното начало.

Удостояването на преподавателите с компетенции не преминава през процедури, които са регламентирани от Закона за висше образование и Закона за развитие на академичния състав.

Присъжда се мнима компетентност. Създават се условия за проява на агресивност в поведението на преподавателите, целящи осигуряване на учебно натоварване.

Най-активните, безкомпромисни и незачитащи законите преподаватели се оказват с безгранични компетенции. Не се признават изискванията на нормативните актове по придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности по конкретни области на висшето образование, професионални направления и научни специалности.

Присвояват си псевдокомпетенции.

Има много куриози, които могат да се видят на сайтовете на висшите училища и сайта на експертната листа на членове на научни журита и арбитри на Национална агенция по оценяване и акредитация.

Позволявам си да Ви посоча само част от тях:

1) Преподавател - титуляр по 39 учебни дисциплини от различни области на висшето образование.

2) Преподавател в областта на техническите науки, който се самоопределя като компетентен и обучава студенти в три други научни области и с претенции по осем научни специалности.

3) Преподавател, хабилитиран по военни науки се самоизявява и самопризнава за компетентен в още три области на висшето образование - в Технически науки; в Стопански, правни и социални науки и в Природни науки. Преподава близо 20 учебни дисциплини.

4) Хабилитиран преподавател по природни науки включен в експертната листа на членове на научни журита и арбитри на Национална агенция по оценяване и акредитация, се самообявява за компетентен по 14 научни специалности в три научни области.

5) Незачитане на законово придобити компетенции по области, професионални направления и научни специалности на преподавателите при възлагане на лекции, при процедури по атестиране на преподаватели и дори при програмна акредитация на професионални направления.

Вземат се предвид единични публикации на избрани преподаватели от академичния състав, които не се оценяват конкурсно и се приемат като доказателство за компетентност.

6) С едни и същи публикации преподаватели се самообявяват за компетентни за обучение на студенти по учебни дисциплини в няколко професионални направления.

Има много други подобни примери.

Именно некомпетентността или псевдокомпетентността, за която става въпрос е една от причините за лошо качество на обучение на студентите.

Прилагането на правилото на т.нар. „признаване на компетенции по публикации” унизява и обезличава преподавателите, които са се стремили към законосъобразно придобиване на компетенции и то в точно определени области на висше образование, професионални направления и научни специалности и преминали процедури за научни звания и заемане на академични длъжности във висшите училища на страната.

Оказва се, че участието в конкурси по Закона за висше образование и Закона за развитие на академичния състав е напълно излишно, след като и без конкурс или защита преподавателите могат да бъдат признати за компетентни.

Нарушават се професионалните и гражданските права на преподавателите, които добросъвестно изпълняват нормите на законодателството във висшето образование.


В тази връзка моля да ми бъде отговорено в писмен вид:

1. На какви нормативни актове от българското законодателство, на Ваши разпореждания, на решения на Министерство на образованието и науката или на друга държавна институция се основава използването на т. нар. „признаване на компетенции по публикации” на преподавателите във висшите училища ?

2. На какви юридически основания се игнорира придобиването на компетенции по области на висше образование, професионални направления и научни специалности чрез участие в процедури за присъждане на образователната и научна степен „доктор” или научна степен „доктор на науките” или в процедури за заемане на академични длъжности? Заменени ли са тези процедури с т.нар. „признаване на компетенции по публикации”?

Народен представител:



София, 30.06.2015 г. /доц. д.н. Любомир Владимиров/


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница