Цикъл от 16 сказки



страница1/17
Дата25.10.2018
Размер1.41 Mb.
#97724
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17






ЦИКЪЛ от 16 сказки


изнесени в Прага, Париж и Бреслау

между 29. 3 и 15. 6. 1924 г.

превод от немски: ДИМО ДАСКАЛОВ
НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД


изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ – сканиран от копие










С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

СТР.

Езотерични разглеждания на кармическо-космични връзки


1. СКАЗКА ПЪРВА Прага, 29 март 1924 г…………......................5

Грешката на на­ша­та цивилизация. Първичната мъдрост. Озарението в мис­те­ри­ите и праучителите. Лунни Същества и слън­че­ви Същества. Гледни точ­ки за раз­би­ра­не­то на чо­веш­ка­та съдба. Гарибалди.


2. СКАЗКА ВТОРА Прага, 30 март 1924 г………………..............13

Акашовите летописи. Отрицателното прос­т­ран­с­т­во на Слънцето и слън­че­ви­те Същества. Съвместното дейс­т­вие на йе­рар­хи­ите и тях­но­то вли­яние вър­ху чо­ве­ка след смъртта. Усвояване на тай­ни­те на звез­ди­те чрез етер­но­то тя­ло в пос­лес­мър­т­но­то съществуване. Подготвянето на по­-къс­ни­те чо­веш­ки ор­га­ни чрез мо­рал­ната и етер­на пис­ме­ност на звездите. Душевни връзки, ко­ито во­дят от един зе­мен жи­вот в пре­диш­ния зе­мен живот; преобразуването на тези сили. Прозрение на същ­нос­т­та на бо- лестта.


3. СКАЗКА ТРЕТА Прага, 31 март 1924 г………………...............27

Животът на чо­ве­ка във фи­зи­чес­ко­то тя­ло в цар­с­т­во­то на при­род­ния ред и в ду­хов­но­то тя­ло в цар­с­т­во­то на вис­ши­те йерархии. Образите и де­ла­та на ду­хов­ния свят се раз­к­ри­ват на чо­ве­ка и при сли­за­не­то на Земята про­из­веж­дат в не­го же­ла­ни­ето за изправяне. Тайната на Голгота и Мохаме- данизмът. Влияние вър­ху фор­ми­те на мис­ле­не в Европа чрез Арабизма и кръс­то­нос­ни­те походи. Дворецът на Харун ал Рашид и раз­ви­ти­ето на на­уки­те и из­кус­т­ва­та в то­зи дворец. Бейко от Варулам и Амос Комениус. Развитие на ду­ши­те при пре­ми­на­ва­не­то от ед­на епо­ха в друга. Действи- телности в ис­то­ри­чес­ко­то разглеждане.


4. СКАЗКА ЧЕТВЪРТА Прага, 5 ап­рил 1924 г………...................41

Ние раз­би­ра­ме чо­веш­ка­та при­ро­да са­мо тогава, ко­га­то раз­би­ра­ме Кос- моса. Примери за пре­на­ся­не­то на де­ла­та от еди­ния жи­вот в другия. Дру- гарите на Гарибалди. Лорд Байрон, Маркс, Муавия-Уйлсън. Родените два пъти. Една из­гу­бе­на дра­ма­ти­чес­ка епо­пея вър­ху Тайнството на Слънцето: преобразяването на човешкото същество чрез жертвата на интелекта. Морис Метерлинк вър­ху Рудолф Щайнер.



Антропософията като основа на познанието на духовното в света и човека и като душевен импулс за моралния и религиозен живот
5. СКАЗКА ПЕТА Париж, 23 май 1924 г…………….....................54

Унищожението на пър­вия Гьотеанум и Коледното Тържество в Дорнах 1923/24 г. ка­то нов им­пулс за Антропософското Движение. Човешкото съ­щес­т­во в жи­во­та меж­ду смър­т­та и ед­но но­во раждане, раз­г­ле­дано под три­те ас­пек­та на "смъртта", на "изчезването на земния живот" и на "зве- здите" въз ос­но­ва на сте­пе­ни­те на познанието: Имагинация, Инспирация, Интуиция. Сферата на Луната. Срещата с пра­учи­те­ли­те на човечеството. Животът на ду­ша­та в Космоса, об­рат­но­то из­жи­вя­ва­не на зем­ния жи­вот ка­то пър­ви за­ро­диш на но­во­то въплъщение. Изживяването на при­чи­не­ни­те на дру­ги­те страдания.


6. СКАЗКА ШЕСТА Париж, 24 май 1924 г……….........................62

Същност на лечението. Тайната на сфе­ра­та на Меркурий. Областта на съ­щес­т­ву­ва­не­то на Венера. Слънчевият живот. Изправяне на зло­то в чо­ве­ка в та­зи област.


7. СКАЗКА СЕДМА Париж, 28 май 1924 г……………….............72

Йерархията на слън­че­ва­та област. Действието на Христос в сфе­ра­та на Слънцето. Възлизането на чо­веш­ка­та ду­ша в съ­щес­т­ву­ва­не­то на Марс, Юпитер и Сатурн. Изграждането на Кармата за но­вия зе­мен жи­вот при гле­да­не­то на на­й-­вис­ши­те йе­рар­хии в та­зи област. Индивидуалното от­пе­чат­ва­не на Кармата чрез те­зи сфери, из­ло­же­но с при­ме­ри на Волтер Марс/, Виктор Юго /Сатурн/ и Елифас Леви /Юпитер/.



Кармата като оформяне съдбата на човешкия живот

8. СКАЗКА ОСМА Бреслау, 7 юни 1924 г………….......................86

Сферата на Луната и пра­учи­те­ли­те на човечеството. Първият за­ро­диш на Кармата.
9. СКАЗКА ДЕВЕТА Бреслау, 8 юни 1924 г……….......................97

Залагането на Кармата в све­то­ве­те на звездите.


10. СКАЗКА ДЕСЕТА Бреслау, 9 юни 1924 г……….....................109

Врастването на чо­веш­ки­те ду­ши в ду­хов­ни­те йе­рар­хии при въз­ли­за­не­то в сфе­ри­те на планетите. Човекът ка­то но­си­тел на све­тов­но­ис­то­ри­чес­ко­то развитие. Юпитеровата сфе­ра на мъдростта. Хайнрих Хайне, Волтер, Гьоте, Елифас Леви.
11. СКАЗКА ЕДИНАДЕСЕТА Бреслау, 10 юни 1924 г…….........122

Действие на Кармата в ис­то­ри­ята на света. Сферата на Сатурн и кос­ми­чес­ко­-­уни­вер­сал­на­та па­мет­на спо­соб­ност на са­тур­но­ви­те същества. Фридрих Шилер, Ернст Хекел, Виктор Юго.


12. СКАЗКА ДВАНАДЕСЕТА Бреслау, 11 юни 1924 г….............134

Значение на Кармата в от­дел­ния чо­веш­ки живот. Минала и ста­ва­ща­/раз­ви­ва­ща се/ Карма. Примери от "Пътят на моя живот": учителят по гео- метрия, лорд Байрон, Гарибалди.


13. СКАЗКА ТРИНАДЕСЕТА Бреслау, 12 юни 1924 г……..........147

Буден жи­вот на мислите, съ­ну­ващ жи­вот на чув­с­т­ва­та и спящ жи­вот на волята. Спомен и говор. Епохите на жи­во­та във връз­ка с пре­ди­зем­ния жи­вот и с ми­на­ли­те зем­ни съществувания. Исторически раз­г­леж­да­ния във връз­ка с наб­лю­де­ни­ята на соб­с­т­ве­на­та Карма. Харун ал Рашид и Бейко от Варулам. Амос Комениус. Уйлсън.


14. СКАЗКА ЧЕТИРИНАДЕСЕТА Бреслау, 13 юни 1924 г..........161

Методика на из­с­лед­ва­не­то на Кармата.


15. СКАЗКА ПЕТНАДЕСЕТА Бреслау, 14 юни 1924 г…..............173

Моментът на съ­буж­да­не­то и зас­пи­ва­не­то във връз­ка с кар­ми­чес­ко­то ми­на­ло и с раз­ви­ва­ща­та се Карма. Образуване на Карма през вре­ме на съня. Терапевтични познания.


16. СКАЗКА ШЕСТНАДЕСЕТА Бреслау, 15 юни 1924 г..............186

Действия на на­ше­то мо­рал­но­-ду­шев­но по­ве­де­ние в тях­но­то пре­об­ра­зу­ва­не чрез свър­з­ва­не­то с йе­рар­хи­ите в жи­во­та меж­ду смър­т­та и ед­но но­во раждане. Действие на Кармата на ми­на­ло­то в из­г­раж­да­не­то на гла­вата. Ставаща /развиваща се­/ Кар­ма в сис­те­ма­та на об­мя­на­та на ве­щес­т­ва­та и на крайниците. Песталоци. Културно-историческата за­да­ча на Антропо- софията.


Тези сказки, дър­жа­ни са­мо пред чле­но­ве на Антропософското Общест- во, са оп­ре­де­ле­ни ка­то ра­бо­тен ма­те­ри­ал за та­ки­ва читатели, ко­ито са ве­че за­поз­на­ти с на­пи­са­ни­те тру­до­ве на Рудолф Щайнер и с из­не­се­ни­те сказ­ки ­/съ­що из­да­де­ни под фор­ма­та на книги, бе­леж­ка на превод./. Тек- стът след­ва кол­ко­то е въз­мож­но точ­но сте­ног­раф­с­ки­те записки. Отказ- ваме се от при­ба­вя­не­то на за­бе­леж­ки и указания, за да за­па­зим ин­тим­ния ха­рак­тер на те­зи ус­т­ни съобщения, пър­во­на­чал­но неп­ред­наз­на­че­ни за пе­чат. Относно пре­да­ва­не­то на ка­за­но­то в те­зи сказ­ки Рудолф Щай- нер от­бе­ляз­ва в сказ­ка­та от 22 юни 1924 г., че то би тряб­ва­ло да ста­ва чрез четене на точния текст пред тези, на които се предава.


Каталог: files -> literature -> 1-ga
1-ga -> Взаимовръзки
1-ga -> Лекции държани в Берлин между 23. 1904 и 1906 г превод от английски: вера гюлгелиева нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от копие
1-ga -> Лекции 1910 г и 1917 г превод от английски: вера гюлгелиева
1-ga -> Лекции изнесени в Дорнах пред лекари и студенти по медицина
1-ga -> Лекции изнесени в Арнхайм, Торки, Лондон и Щутгарт между 28. и 27. 1924 г
1-ga -> Взаимовръзки
1-ga -> Лекции държани в Лайпциг от 28. 12. 1913 до 1914 г
1-ga -> Лекции държани в Берлин, Щутгарт и Кьолн между 13. И 29. 12. 1907 г. Нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от ръкопис ga-101
1-ga -> Лекции и приветствие изнесено в Дорнах между 05. и 28. 09. 1924 г
1-ga -> Превод от немски: димо даскалов


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница