Conf bg 43/01 междуправителствена конференция за присъединяването на република българия към европейския съюз



страница1/24
Дата08.05.2018
Размер3.09 Mb.
#68446
ТипРегламент
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24


CONF BG 43/01

МЕЖДУПРАВИТЕЛСТВЕНА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ПОЗИЦИЯ ЗА ПРЕГОВОРИ

ГЛАВА 7

ЗЕМЕДЕЛИЕ”

Съдържание


CONF BG 43/01 1

МЕЖДУПРАВИТЕЛСТВЕНА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ 1

ПОЗИЦИЯ ЗА ПРЕГОВОРИ 1

ГЛАВА 7 1

ЗЕМЕДЕЛИЕ” 1

Съдържание 2

Обща позиция 3

Хоризонтални мерки 3

Обща Организация на Пазара 10

Структурна политика, Развитие на селските райони 78

Гори 80

Ветеринарни и Фитосанитарни въпроси 82



Обща позиция


Република България приема и изцяло ще прилага достиженията на правото на Европейския съюз в областта на селското стопанство.

Като работна хипотеза Българското правителство приема, че България ще стане член на Европейския съюз на 1 януари 2007година.

Република България е постигнала значителен напредък по отношение на въвеждането и прилагането на правото на ЕС в областта на земеделието. В периода преди присъединяването Република България ще приеме и ще започне да прилага правото на ЕС в областта на земеделието, приложимо преди присъединяването, и ще създаде необходимите предпоставки за пълното приложение на правото на ЕС.

Република България намали по брой и обхват искания за преходни периоди или дерогации в специфичните за страната сектори.


Хоризонтални мерки

Европейски Фонд за Ориентиране и Гарантиране в Селското Стопанство(ФЕОГА)

Гаранционна секция

Регламент 1258/99


Финансовото подпомагане на земеделските производители в България се осъществява от създадения през 1995г. Държавен фонд “Земеделие” /ДФЗ/ по силата на Закона за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП/, (ДВ 58/22.05.1998).

Законовата рамка, необходима за изграждането и функционирането на Разплащателна агенция, ще бъде създадена до края на 2003г. чрез изменение и допълнение на ЗПЗП, с което ще бъдат въведени изискванията на Регламенти 1258/99, 1663/95 и 296/96, свързани със създаването на Разплащателна агенция. Условията и реда за акредитация на Разплащателната агенция ще бъдат определени до края на 2004г.

В рамките на изпълнение на програма САПАРД Република България създаде необходимата база за администриране на плащанията по гаранционната секция на ФЕОГА, и по специално:


  • Функционалната структура по САПАРД в рамките на ДФЗ беше акредитирана от Европейската комисия съгласно изискванията на Регламент 2222/2000 и Многогодишното финансово споразумение между ЕК и Република България;

  • Националният компетентен орган – Министъра на финансите и Министъра на земеделието и горите;

  • Независим отдел в рамките на Функционалната структура по САПАРД;

  • Сертифициращ орган – Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол;

  • Национален фонд към Министерство на финансите, който е отговорен за разходването на средствата получени от фондовете на ЕС. Националният фонд е натоварен със задачата да предоставя информация на съответните органи на ЕС.

До края на 2005г. сегашната административна система ще се развие и ще бъде в състояние успешно да функционира като Разплащателна агенция в пълно съответствие с правото на ЕС.

Интегрирана Система за Администриране и Контрол /ИСАК/

Регламенти 3508/92 и 3887/92

Република България е в процес на изграждане на Интегрираната Система за Администриране и Контрол /ИСАК/, в пълно съответствие с Регламенти 3508/92 и 3887/92.

До края на 2005г. ИСАК ще бъде напълно изградена в рамките на ДФЗ. В периода 2002-2005 ще бъде осъществено обучението на специалистите, необходими за прилагане на ИСАК.


Идентификация на парцели

Закон за кадастъра и имотния регистър /ДВ, бр. 34 от 25.04.2000 г., в сила от 1.01.2001г./ урежда създаването, воденето и ползването на единен кадастър. Основна единица на кадастъра е поземленият имот. Всеки поземлен имот получава уникален идентификатор. Основни кадастрални данни за поземления имот са идентификатор, граници, площ, начин на трайно ползване, адрес. Кадастърът съдържа и данни за правото на собственост и другите вещни права върху недвижимите имоти. Законът дава възможност Министерството на земеделието и горите да създаде земеделски кадастър въз основа на данните от единния кадастър. Земеделският кадастър ще отразява зоните засяти със съответни култури и актуалното ползване на земеделските парцели. Земеделският кадастър ще бъде създаден до края на 2004г. Въз основа на този кадастър ще бъде създадена информационна система за идентификация.
Идентификация на животни

Идентификацията на едрите преживни животни (говеда и биволи) и регистрацията на животновъдните обекти, съгласно изискванията на Директива 92/102 и Регламент 820/97, е завършена в цялата страна. Компютъризираната система, съдържаща данните за идентификацията на едрите преживни животни, ще функционира през 2002.
Регистрация на земеделските производители

Съгласно Наредба №3 от 29.01.99г., Министерство на земеделието и горите създава и поддържа информационна система за регистрите на земеделските производители в страната. Информационната система се състои от два регистъра - областен и централен. В МЗГ се води Централен регистър на земеделските производители в страната. Централният регистър управлява и координира данните, получавани от областните управления. До 2005г. системата ще е в съответствие с изискванията на Регламент 3887/92.

Ориентационна Секция

Регламент 1258/99


Към датата на присъединяването си Република България ще приспособи изградения във връзка със САПАРД административен капацитет, така, че да е в състояние да осъществява и контролира програмите за развитие на селските райони и да прилага структурните мерки.

Каталог: stranici -> Evropa
Evropa -> To the european union bulgaria
Evropa -> Конференция по присъединяване към ес – българия –– Брюксел, 25-ти ноември 2002
Evropa -> ПРиложение I национална система за екологичен мониторинг
Evropa -> Конференция по присъединяване към европейския съюз българия
Evropa -> Агенция митници reference: bg9806-02-01
Evropa -> Програма за спонгиформната енцефалопатия по говедата (сег)
Evropa -> Дейност на Република България за противодействие на тероризма в изпълнение на Резолюция 1373 (2001) на Съвета за сигурност на ООН за мерки, които държавите-членки на ООН следва да предприемат в борбата с тероризма
Evropa -> Програма Курс по Управление на публичните разходи (упр)


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница