Д о к у м е н т а ц и я реф. № Мер-бс/2017/034



страница1/9
Дата12.10.2018
Размер0.95 Mb.
#84519
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ДИРЕКЦИЯ ПРЕНОС НА ЕЛ. ЕНЕРГИЯ - МЕР “БУРГАС”

8000 Бургас, ул. „Александровска” № 1, тел. 056 / 851 741, факс 056 / 841 231, e-mail: eso@bs.eso.bg


Д О К У М Е Н Т А Ц И Я

Реф. № МЕР-БС/2017/034


КЪМ ПОКАНА за участие в ОГРАНИЧЕНА процедура

за възлагане на обществена поръчка

Предмет: „Доставка на командни шкафове за п/ст "Василико"“

Бургас 2017 г.



С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е


Раздел І: Технически спецификации

Раздел ІІ: правила за провеждане на процедурата

Раздел ІІІ: Указания към участниците

Раздел ІV: образци на документи от офертата

Раздел V: Проект на договор

Раздел VІ: Образец на банкова гаранция за изпълнение на договор

РАЗДЕЛ І: ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

А. ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА

1. Общо положение

Настоящите технически изисквания посочват основните норми, параметри и спецификации на необходимите за доставка командни шкафове за монтаж в подстанция 110/20 kV „Василико“ гр. Царево, собственост на ЕСО ЕАД и обслужвана от МЕР Бургас.



2. Съществуващо положение

Съществуващите командни шкафове в подстанция 110/20 kV „Василико“ са от стар тип, корозирали, с повреди в конструкцията, механизмите и закрепването. Същите са въведени в работа с изграждането на обекта. Оборудването им е остаряло и поставя под риск безаварийната работа на съоръженията.



3. Обем на поръчката

Типовете командни шкафове и количествата за доставка са посочени в Таблица 1.



Таблица 1



Oписание

Мярка

Коли-

чество

1

КШ-I-029a, команден шкаф за извод 110kV за единична шина,
за монтиран един разединител с два заземителя за извод и един разединител и един заземител за вентилен отвод

бр.

2

2

КШ-I-002, команден шкаф за двунамотъчен трансформатор 110/20 kV за единична шина с прекъсвач и разединител с един заземител към трансформатора.

бр.

2

3

КШ-I-009, команден шкаф за секционен прекъсвач 110kV за шинна система от тип „H“ схема, без измервателни трансформатори с монтирани два разединителя с по един заземител към всеки от тях.

бр.

1

4. Място на доставка

Командните шкафове да се доставят в склад на МЕР Бургас, гр. Бургас, ж.к. Славейков, ул. „Янко Комитов“ № 14.


Б. ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

1. Предназначение

Командните шкафове ще се използват за управление на съоръженията в присъединения 110kV в откритата разпределителна уредба на подстанция 110/20 kV „Василико“.



2. Стандарти и норми

Всички командни шкафове, обект на доставката, трябва да бъдат изработени в съответствие с изискванията на БДС EN 61439-1:2011 и БДС EN 61439-2:2011 или други еквивалентни стандарти, съобразно изискванията на класификационната система и настоящите технически изисквания. Командните шкафове трябва да осигуряват надеждна защита срещу поражения от електрически ток в съответствие с БДС HD 60364-4-41:2007 (или еквивалент).

Стандартите, на които следва да отговарят изработените командни шкафове са както следва:

БДС HD 60364-4-41:2007 (или еквивалент) - Електрически уредби за ниско напрежение. Част 4-41: Защита за безопасност. Защита срещу поражения от електрически ток (IEC 60364-4-41:2005, с промени)

БДС EN ISO 12944-1:2003 (или еквивалент) - Бои и лакове. Корозионна защита на стоманени конструкции чрез защитни лаковобояджийски системи. Част 1: Общо въведение (ISO 12944-1:1998)

БДС EN ISO 12944-5:2008 (или еквивалент) - Бои и лакове. Корозионна защита на стоманени конструкции чрез защитни лаковобояджийски системи. Част 5: Защитни лаковобояджийски системи (ISO 12944-5:2007)

БДС EN 60529:1991/A1:2004 (или еквивалент) - Степени на защита, осигурени от обвивката (IP код) (IEC 60529:1989 + A1:1999)

БДС EN 61439-1:2011 (или еквивалент) - Комплектни комутационни устройства за ниско напрежение. Част 1: Общи правила (IEC 61439-1:2011)

БДС EN 61439-2:2011 (или еквивалент) -Комплектни комутационни устройства за ниско напрежение. Част 2: Комплектни комутационни устройства за силови съоръжения (IEC 61439-2:2011)

БДС EN ISO 9717:2013 (или еквивалент) - Метални и други неорганични покрития. Фосфатно конверсионно покритие върху метали (ISO 9717:2010)

БДС 1212:1970 (или еквивалент) - Оцветявания отличителни за голи проводници и шини. Технически изисквания

3. Основни изисквания към командните шкафове

3.1. Общи изисквания

Командните шкафове да се доставят окомплектовани с апаратура.

Метални шкафове са от затворен тип, стоящи, за неподвижен монтаж върху бетонови фундаменти. За всеки тип шкаф Възложителят предоставя конструктивни чертежи, чертежи с разположение на апаратурата и монтажни схеми.

Минималните изисквания към апаратурата и материалите, използвани за окомплектоване на командните шкафове са посочени в Приложение 3.

Командните шкафове ще се приемат след преминали успешно проверки и изпитания в съответствие с изискванията на БДС EN 61439-1:2011 (или еквивалент) и в съответствие на настоящите технически изисквания. За всеки доставян шкаф трябва да бъде представен Протокол за успешно преминати заводски изпитания.

Командните шкафове трябва да осигуряват надеждна защита срещу поражения от електрически ток в съответствие с БДС HD 60364-4-41:2007 (или еквивалент). За защитно заземяване на кабелите, металните нетоководещи части на шкафовете, корпусите на комутационната апаратура и др. да се свържат към монтирана заземителна медна шина с напречно сечение 20/3 mm, комплектована със заземителни болтове. Заземителната шина и заземителните болтове на шкафа да са свързани електрически.

На всеки шкаф да се постави трайна табела със следното съдържание:

Производител

Тип

Степен на защита



Размери

Маса


Всеки КШ трябва да се доставя с всички необходими за нормалната експлоатация принадлежности, включително ключове и специални инструменти при необходимост.

Шкафовете да се доставят изпитани и окомплектовани със съответните сертификати и декларации за съответствие, в транспортна опаковка, предпазваща ги сигурно от външни въздействия по време на транспорт и съхранение на склад. Доставчикът трябва да предостави указания относно условията за съхранение на шкафовете до монтирането им.

На всяка транспортна опаковка трайно се нанасят най-малко следните данни:

Наименование /тип

Габаритни размери

Маса


Места за прикачване

Условия за съхранение



3.2.Специални изисквания

3.2.1. Механична част

  1. Командните шкафове трябва да са изработени от материали, способни да издържат механичните, електрическите и топлинни натоварвания, както и въздействията на влага, които могат да се наблюдават при нормални експлоатационни условия. Системата за антикорозионна защита трябва да отговаря на изискванията на БДС EN ISO 12944-5 (или еквивалент) за категория на околната среда С3 и дълготрайност на покритието съгласно БДС EN ISO 12944-1 т.4.4 (или еквивалент) – категория Н (над 15 години). Всички обвивки и разделни стени/прегради, конзоли за закрепване на детайли, включително средствата за закрепване на врати и други подобни, трябва да притежават достатъчна механична якост, за да издържат натоварванията, на които могат да бъдат изложени при нормална експлоатация.

Металната обвивка на командните шкафове трябва да бъде изработена по възможност от цели листове нисковъглеродна стоманена ламарина с дебелина не по-малко от 2 mm като една заварена конструкция. Шевовете на заварките трябва да бъдат непрекъснати. Шкафовете да бъдат с необслужваема задна страна. Конструкцията на шкафа в монтирано положение трябва да осигурява отлична механична устойчивост. Използваните материали за антикорозионна защита трябва да са устойчиви на въздействието на компонентите на околната среда – UV радиация, корозионното въздействие на въздушното замърсяване, високи температури, дъждове, обледеняване, сняг, вятър или други фактори, характерни за околната среда.

Цветовото оформление на командните шкафове трябва да бъде светло сиво – RAL7032 – гладка повърхност.

Металната обвивка на командните шкафове може да бъде изработена и от неръждаема стоманена ламарина със съответната дебелина, гарантираща механичната здравина.

Командните шкафове за поле секционен прекъсвач и поле трансформатор, трябва да бъдат окомплектовани с една метална, предна, вертикална врата, направена от стоманена ламарина със същата дебелина, от която е направен шкафа.

Командните шкафове за поле извод трябва да бъдат окомплектовани с две врати, лява и дясна.

По желание на Изпълнителя командните шкафове могат да бъдат изработени от неръждаема стомана.

Вратата трябва да осигурява стабилно затваряне, да бъде лесна за монтаж и демонтаж върху шкафа.

Вратата за шкафовете на поле секционен прекъсвач и трансформатор трябва да се отваря отляво надясно.

С оглед осигуряването на необходимата твърдост, предотвратяваща измятане, е задължително използването на усилващи вътрешни профили, монтирани по дългата страна на врата, в горната и долната ѝ четвъртина на нивото на пантите.

Вратите да се уплътняват чрез качествено, непрекъснато формовано полиуретаново уплътнение, гарантиращо степен на защита IP54 в съответствие с БДС EN 60529 (или еквивалент).

Вратите да бъде прикрепени към основната конструкция чрез минимум 3 бр. панти, изработени от корозионно-устойчив материал, с възможност за смазване и демонтиране. Конструктивното им изпълнение трябва да позволява отваряне надясно на ъгъл не по-малко от 150°. Вратите да се фиксират в затворено положение чрез самоцентриращ се в не по-малко от три точки затварящ корозионно защитен механизъм, да са защитно заземени чрез гъвкав жълто/зелен изолиран проводник и да са снабдени с противозатварящо се устройство/фиксатор в отворено положение (anti-locking safety device). От вътрешната страна на вратите да се предвиди джоб за съхранение на чертежи.

Командните шкафове трябва да бъдат окомплектовани с две монтажни плочи – вътрешна неподвижна и външна подвижна обособена като втора вътрешна врата на панти.



Неподвижната монтажна плоча да бъде изработена от стоманена ламарина с дебелина не по-малко от 2,5 mm, електрогалванично поцинкована и неперфорирана. Фиксирането на неподвижната монтажна плоча в работно положение да става откъм задната ѝ страна върху фиксирани опори. Монтажната плоча да бъде захваната за опорите чрез разглобяеми връзки – съединения, чрез болт или гайка, с осигурен видим достъп до тях неприкрит от кабелни канали, апаратура или комутация. Монтажната плоча да бъде защитно заземена чрез гъвкав жълто/зелен изолиран проводник.

Подвижната монтажна плоча да бъде изработена от същият материал и боядисана както обвивката на таблото и монтирана на панти с възможност за отваряне на 90°/110°. По желание на Изпълнителя може да бъде изработена от неръждаема стомана, прахово-боядисана поцинкована ламарина или алуминиева ламарина с нанесено антикорозионно покритие. Фиксирането на подвижната монтажна плоча в работно положение да става с две болтови съединения или по някакъв друг начин, предполагащ лесно отвиване и завиване без използване на инструмент (перчата гайка или др. под.). Подвижната монтажна плоча трябва да е защитно заземена чрез гъвкав изолиран жълто/зелен проводник. Вторичната комутация монтирана от задната ѝ страна да бъде положена в перфорирани кабелни PVC канали, механично закрепени към плочата. При това не се допускат използването на двойно лепящи лепенки или монтажно лепило.

На дъното на шкафа трябва да се предвидят отвори с щуцери за преминаване на входящите и изходящите кабели. Чертежи с посочени брой, размери и разположение на щуцерите ще се предоставят от Възложителя. Шкафовете да бъдат доставени с монтирани щуцери от Изпълнителя.

Командните шкафове трябва да бъдат окомплектовани с два броя вентилационни отвора разположени на двете му странични стени (единият отвор да бъде разположен в долната четвърт на едната стена, а другият в горната четвърт на срещуположната страна на шкафа). Вентилационните отвори да бъдат покрити с вентилационна метална решетка. Задължително е да са от тип, непозволяващ проникването на влага и прах, например чрез полипропиленова вата - геотекстил. Независимо от монтирането на прахозащита от вътрешната страна на шкафа с размерите на вентилационната решетка да бъде положена метална мрежа (поцинкована, неръждаема или алуминиева) с размер на отвора от 1,5 mm до 3 mm, осигуряваща защита от насекоми. Вентилационните капаци и металната мрежа да бъдат захванати за стените на шкафа с обща болтова връзка (4 бр. М4 или М5), като болтовете, шайбите и гайките да са неръждаеми клас А2.

За всеки шкаф да се предвиди и монтажна основа с демонтируем преден капак. Монтажната основа да се свързва с останалата част на шкафа чрез болтови връзки. Обвивката на основата да се изработи от ламарина с дебелина не по-малка от тази, от която е изработена основната част на шкафа. Антикорозионната обработка на основата трябва да бъде еднаква с тази на основната част. Минимална височина на основата трябва да бъде 300 mm. Конструкцията на основата трябва да гарантира отлична механична устойчивост. На монтажната основа да бъдат монтиран странично, съгласно приложения чертеж 1 бр. вентилационен отвор, покрит с вентилационна метална решетка.

Прикрепването към бетоновите фундаменти ще става чрез анкерни болтове, за които трябва да се предвидят отвори със съответния диаметър, съгласно чертежа.

За подобряване на защитните качества на шкафа срещу дъжд, сняг и нагряване от слънчевата радиация да се предвиди втори защитен покрив, конструктивно разработен така, че да образува затворено пространство (кутия). Горната повърхност трябва да отвежда атмосферните води без всякакъв остатък, като за целта може да препокрива вратата.

В двата края на шкафа на късите му страни да се предвидят две точки за заземяване, съответно отвън и отвътре, с възможност за закрепяне от външната страна на поцинкована шина 40mm чрез болтова връзка М12. Заземителната шина положена вътре в шкафа да бъде с електрическа връзка едновременно и към двата срещуположни излаза на шкафа с осигурено достатъчно сечение на свръзките. Болтовете (шпилките) и гайките трябва да бъде поцинковани или неръждаеми клас А2.

3.2.2. Антикорозионна защита

Антикорозионната защита трябва да се изпълни в два основни етапа:



Първи етап – осъществяване на необходимата корозионна защита и адхезия на следващото покритие. Допуска се да се изпълни по два начина:

1) чрез галванично цинково покритие в съответствие с БДС EN ISO 2081 (или еквивалент) с минимална локална дебелина 25 μm. За осигуряване на добра адхезия между цинковото покритие и бояджийското такова, както и за добър външен вид на изделията да се приложи алтернативна обработка - например фосфатиране. Класификационен код на галваничното цинково покритие - Fe/Zn25;

2) чрез фосфатно конверсионно покритие – железен фосфат (FePh) означение – БДС EN ISO 9717 (или еквивалент) – Fe/FePh/r/1/Т2/T1. Маса на единица площ на железното фосфатното покритие от 0,1 до ≤ 1g/m². Или цинково-фосфатно покритие (ZnPh) означение БДС EN ISO 9717 или еквивалент) – Fe/ZnPh/r/3/Т2/T1, маса на единица площ на цинковото фосфатно покритие - ≥ 3g/m².

Втори етап – да се изпълни чрез нанасяне на бояджийско покритие върху външните и вътрешните стоманени повърхности на обвивката на шкафа, основата и подвижната монтажна плоча, изпълнено чрез електростатично прахово нанасяне с епоксидно- полиестерно свързващо вещество и последващ полимеризационен процес в сушилна камера. Минимална дебелина на покритието - 60 μm.

Забележка: Ако КШ се изработва от неръждаема стомана, то изпълнението на първи и втори етап не е задължително.

3.2.3. Електрическа част


  1. Възложителят предоставя чертежи на фасадата, разположение на апаратурата и клеморедите в шкафа, монтажни схеми за изпълнение на електрическите връзки за всеки тип команден шкаф по Приложение 1 и технически спецификации на апаратура и материали за окомплектовка на командни шкафове по Приложение 2.

  2. На подвижната монтажна плоча ще се разположи мнемосхемата и ще се монтират превключватели (местно – дистанционно), бутони за управление на съоръженията от КШ - поле и електронни светлинни указатели за сигнализация положението на прекъсвачи и разединители (”включен”- червен сигнал; ”изключен”- зелен сигнал).

  3. Мнемосхемата да се реализира с медна шина или от друг материал, цвят „червен” за уредба 110kV и цвят „жълт” за уредба 20 kV - съгласно БДС 1212:1970 (или еквивалент), с размери съответно: - за шинната система – 20 mm, а за еднолинейната схема – 12 mm.

Закрепването на шината към монтажната плоча да се извърши с винт самопробивен със скрита глава с d=3,5mm, DIN 7504P.

На неподвижната монтажна плоча да се монтират клемореди и комутационна апаратура (автоматични предпазители, помощни релета и др.), както и кабелни канали, в които да се положи монтажния проводник. Апаратурата, клеморедите и кабелните канали да бъдат разположени на монтажните плочи, по начин позволяващ удобно прикрепване, обслужване и следене.

Във всеки шкаф да се монтират осветително тяло с ключ, монофазен контакт за напрежение 220 V AC, защитен с автоматичен предпазител с номинален ток 16А и трифазен контакт, защитен с автоматичeн предпазител с номинален ток 25 А. За защита от образуване на конденз, във всеки шкаф да се монтират нагревател/и с подходяща мощност и терморегулатор управляващ тяхната работа.

Вътрешните проводникови връзки за КШ се реализират с многожичен /гъвкав/ проводник, като краищата трябва да са кербовани (кримпвани) чрез изолирани кабелни накрайници. Всяко от жилата да е двустранно маркирано посредством обозначителен пръстен/бананка. Маркировката да носи информация за номера на жилото и адреса на присъединяване на двата му края.

Маркировъчните пръстени/бананките се надписват се във формат

XXX:NN; YYY; ZZZ:NN;

където:

XXX – е условното монтажно означение (а не фирмения тип) на отделна апаратура (устройство, клеморед и пр.), към което отива проводника, съдържа букви и/или цифри,



но никога само цифри.

YYY е сигналът, който се пренася, например 133 (сигнал за изключване), съдържа букви и/или цифри, но никога само букви.

ZZZ е условното монтажно означение (а не фирмения тип) на отделна апаратура от което тръгва проводника, съдържа букви и/или цифри, но никога само цифри.

със символът “NN” (само цифри) e означен номерът на клемата на апаратурата.



Пример: 1Пр:2

101


X21:25.

Надписите се поставят върху различните стени на бананките разделно, като се редуват отляво надясно по посока на надписа. Те трябва да бъдат изпълнени с неизтриваем и неизбледняващ устойчив фулмастер тип Phoenix Contact 0,5, Beishift 0,5 или друг аналогичен. Не се допуска надписване с фулмастери, неотговарящи на посочените изисквания. Допуска се използването на силиконов маркиращ пръстен с дължина 30mm (например: PHOENIX CONTACT Conductor marker carrier - PATG 3/30 или еквивалентен в комплект със съответните аксесоари например: Cable marker - US-WMT (30X4) или съответния еквивалент).

Цялата вторична комутация за КШ трябва да се изпълни съгласно предоставените от Възложителя схеми в съответствие с изискванията на стандарта и настоящите технически изисквания при следните минимални сечения на проводниците:


  • токови и напреженови вериги – 2,5 mm2

  • вериги променлив ток 380/220V, трифазен и монофазен контакт – 2,5 mm2

  • оперативни вериги и вериги за сигнализация – 1,5 mm2, освен ако в приложените чертежи не е предвидено друго.

Да се предвидят всички необходими приспособления за добра аранжировка на ка-белните жила и тяхното прикрепване към кабелните канали.

За апаратурата, монтирана на отваряемата монтажна плоча да се изпълнят надписи от предната и задната страна. За апаратурата, монтирана в шкафа да се изпълнят надписи на лицето на монтажната плоча. Всички апарати, клемореди и клеми да се маркират с трайна неизбеляваща и неизтриваща се маркировка.

Отделните вътрешни вериги да бъдат положени в кабелни канали във вътрешността на командния шкаф. Комутацията поместена на задната страна на подвижната плоча също се изпълнява в кабелни канали

4. Гаранционен период

Доставчикът ще гарантира за качеството на доставяното оборудване от датата на приемо-предавателния протокол за извършена доставка. При поява на дефекти, те ще бъдат своевременно отстранявани, а при невъзможност за тяхното отстраняване, дефектиралото оборудване ще бъде подменяно от Доставчика във възможния най-кратък срок. Всички гаранции на подмененото оборудване ще текат от датата на неговата подмяна.



5. Опаковка, транспорт и съхранение

1) Фабричната опаковка е задължение на Доставчика. Описаното по-горе оборудване трябва да бъде доставено в подходяща опаковка. Тя трябва да предпазва стоката от външни въздействия по време на транспорт и съхранение на склад.

2) Доставчикът трябва да даде указания за правилното съхранение на всеки артикул.

6. Срокове

6.1. Срок на доставка - не повече от 40 (четиридесет) календарни дни, считано от влизане на договора в сила.

6.2. Гаранционни срокове

6.2.1. Гаранционен срок на командни шкафове - не по-кратък от 24 (двадесет и четири) месеца, считано от датата на доставка (датата на приемо-предавателния протокол).

6.2.2. Гаранционен срок на антикорозионна защита - не по-кратък от 15 (петнадесет) години, считано от датата на доставка (датата на приемо-предавателния протокол).

Предложенията на участниците в обществената поръчка трябва да съответстват или да са еквивалентни на посочените от Възложителя в техническите спецификации стандарти, работни характеристики, функционални изисквания, параметри, сертификати и др.
ПРИЛОЖЕНИЯ

Приложение 1. Чертежи:

1. Чертежи № 06208 – Команден шкаф поле извод 110kV и В.О. - Фасада и разрези - КШ-I-029 – 3 листа.

2. Чертежи № 06209 - Команден шкаф поле извод 110kV и В.О - Монтажна схема и клеморед - КШ-I-029 – 5 листа.

3. Чертежи № 06210 - Команден шкаф поле трансформатор - Фасада и разрези - КШ - I – 002 – 3 листа.

4. Чертежи № 06211 - Команден шкаф поле трансформатор - Монтажна схема и клеморед - КШ - I – 002 – 4 листа.

5. Чертежи № 06212 - Команден шкаф поле СП - Фасада и разрези -КШ - I – 009 – 3 листа.



6. Чертежи № 06213 - Команден шкаф поле ШСП - Монтажна схема и клеморед - КШ-I-009 – 4 листа.

Приложение 2. Техническа спецификация на апаратура и материали за окомплектовка на командни шкафове – доставка на Изпълнителя.

Приложение 3. Минимални изисквания към влаганите апаратура и материали
ПРИЛОЖЕНИЕ 2

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

НА АПАРАТУРА И МАТЕРИАЛИ ЗА ОКОМПЛЕКТОВКА

НА КОМАНДНИ ШКАФОВЕ

Таблица № 1





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница