Д о председателя на научното жури, определено със заповед №3-215/07. 07. 2016



Дата26.10.2018
Размер159.03 Kb.
#99820
ТипКонкурс
Д О

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАУЧНОТО ЖУРИ,

ОПРЕДЕЛЕНО СЪС ЗАПОВЕД

3-215/07.07.2016



НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР

НА СБАЛО-ЕАД, ГР. СОФИЯ

РЕЦЕНЗИЯ
О Т: проф. д-р Страшимир Иванов Каранов, дм

Научни специалности: Обща хирургия, Онкология

ИНСТИТУЦИЯ: Специализирана болница за активно

лечение по онкология-ЕАД, гр. София


ОТНОСНО:

Конкурс за заемане на академичната длъжност „професор” в област 7. „Здравеопазване и спорт”, професионално направление 7.1. „Медицина”, научна специалност „Онкология” с шифър 03.01.46 за нуждите на Отделение „Гръдна хирургия” към „Торакална клиника” на СБАЛО-ЕАД, обявен в ДВ, бр.31/19.04.2016 г. и на Интернет сайта на лечебното заведение: http://sbaloncology.bg/bg/science-and-research/academic-personnel-development.html



Рецензията е съставена в съответствие с ЗРАСРБ, Раздел ІІІ/Раздел ІV от ППЗРАСРБ – Условия и ред за заемане на академичната длъжност „доцент”/”професор” и Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СБАЛО-ЕАД.
В така обявения конкурс, в законовоустановения срок за участие, редовни документи е подал и е допуснат само един кандидат – доц. д-р Георги Тодоров Калайджиев, дм.

Всички материали на кандидата са представени съгласно изискванията на Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СБАЛО-ЕАД. Те са представени окомплектовани в класьор. Доброто администриране на материалите улесни анализа им и работата на рецензента.


І. БИОГРАФИЧНИ ДАННИ
Доц. д-р Георги Тодоров Калайджиев е завършил висшето си медицинско образование през 1984 г. във ВМИ «И.П.Павлов» – Пловдив, с отличен успех и златна значка на МНП. През 1990 г. придобива специалност по „Обща хирургия”, през 1993 г. – специалност по «Гръдна хирургия», през 2000 г. – специалност по „Онкология”, а през 1998 г. придобива научната и образователна степен „доктор” с научен труд «Възможности на видеоасистираната торакоскопска хирургия за диагностика и лечение на някои заболявания на торакалните органи». В 2003 г. придобива научното звание „доцент” („старши научен сътрудник II ст.”) по „онкология – 03.01.46”, откогато е и Началник на отделение «Гръдна хирургия» в «Торакална хирургия» на СБАЛО-ЕАД.

    Професионалния път на доц. Калайджиев започва през 1984 г. като ординатор терапевт в БНМП, ПОКБ Ст. Загора. От 1985 г. до 1988 г., след спечелен конкурс, заема длъжността „асистент” в Катедра „Хирургически болести” на ВМИ Ст. Загора. В периода 1990 – 1993 г. е „старши асистент” в същата катедра, през 1994 – 1999 г. – „главен асистент” пак там, а в периода 1999 – 2001 г. е ординатор в Торакална клиника на СБАЛО-ЕАД, гр. София. От 2003 г. до момента е Началник на отделение по „Гръдна хирургия” към „Торакална клиника” на СБАЛ по онкология, София.

    Доц. Калайджиев има следните специализации:



    1992 - Основни курсове по сърдечно-съдова хирургия, гръдна хирургия и хранопроводна хирургия (респ. „Св.Екатерина”, НОЦ и ДУББ) ;

    1993 – ESSO Sofia, „Лечение на рак на белия дроб и рак на млечната жлеза” ;

    1993 - Специализация по лапароскопска и торакоскопска хирургия в Университетска хирургична клиника на Мюнхенски технически университет, Германия;

    1996 – ESSO London, Специализиран курс „Гръдни тумори”;

    2000 - Квалификационен курс (80 часа) по „Здравна политика и обществени комуникации” – МНЗ, София.

    Доц. Георги Калайджиев членува в:



  • Български лекарски съюз;

  • Българска асоциация по гръдна, сърдечна и съдова хирургия;

  • Национално хирургично дружество;

  • International Association for the Study of Lung Cancer;

  • Съюз на учените в България

Следва да се отбележат още и:

  1. Участията му в редакционни колегии на научни медицински списания: „Онкология” (ISSN 0369-7649), „МедикАрт” (ISSN 1312-9384), „Българска гръдна, сърдечна и съдова хирургия” (ISSN 1313-9339);

  2. Престижните му номинации: 2001-2008 Консултант по гръдна хирургия на НЗОК; 2010-2013 Член на Национален експертен борд МОРЕ 2010/МОРЕ 2013 (Клинично ръководство); 2011-2015 Член на УС на Българска асоциация по гръдна, сърдечна и съдова хирургия;

  3. Участията в научни журита по ЗРАСРБ и рецезии на научни проекти: За присъждане на научната степен „доктор” – 3; За присъждане на научното звание „професор” – 4; Рецензии на научни проекти – 2;

  4. Получени награди: 2000 г. Награда на Българското хирургическо дружество за най-добра статия в списание „Хирургия” през 1999 г.

ІІ. НАУЧНА И НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ


  1. Публикационна активност

Доц. д-р Георги Калайджиев участва в настоящия конкурс с 132 заглавия на научни трудове, плод на цялостната му научно-изследователска дейност.

От тях: дисертации - 1 бр.; глави в учебници и учебни помагала – 19 бр.; публикации с пълен текст в чужди списания - 6 бр., публикации с отпечатани само резюмета в чуждестранни списания – 8 бр. (общо публикации с пълен текст и само с резюме в авторитетни научни списания на латиница – 14 бр. Основание за това ми дава изключително високият импакт фактор на съобщенията с резюмета – 19,321!); участия в конгреси, симпозиуми и конференции в чужбина с отпечатани резюмета – 15 бр.; публикации в наши списания в пълен текст - 52 бр., в резюме – 28 бр.; доклади у нас и в чужбина като гост-лектор – 3 бр.

След изключване на дисертационните трудове и публикациите, свързани с тях и публикациите по конкурса за заемане на академичната длъжност „доцент” (т.е. всички научни съобщения до 31.12.2001 г.), на рецензиране по конкурса за „професор” остават общо 68 научни съобщения, разпределени както следва: 19 участия в учебници и учебни помагала; публикации в чуждестранни научни списания наа латиница в пълен текст или резюме – 6 бр.; участия в конгреси, симпозиуми и конференции в чужбина с отпечатани резюмета – 5 бр.; публикации в наши списания в пълен текст - 24 бр., в резюме – 11 бр.; доклади у нас и в чужбина като гост-лектор – 3 бр.




Научен труд

Публикуван и рецензиран

(до 31.ХІІ.2001)

Нерецензиран (публикувани след 01.01.2002)

Дисертации (д.м.)

1

-



Учебници, учебни

помагала

-

19

Публикации в

периодика на латиница

8

(4 са резюме)



6

(4 са резюме)



Публикации в

периодика на кирилица

28

(17 са резюме)



24

(11 са в резюме)



Изнесени доклади в

чужбина

10

5

Изнесени доклади у нас

17

11

Участия като гост-лектор

-

3

ВСИЧКО

66

68




  1. Наукометричен анализ на научната продукция

Разпределението в наукометричен аспект на нерецензираните научни трудове е, както следва:


Вид на научния труд

Единствен/първи/

втори автор

трети/

последващ автор

Гост-лекции

3




Учебници

19

-

Публикации в чужди списания с IF

3

3

Публикации в наши списания

16

8

Изнесени доклади

9

7

ВСИЧКО

50

18

От общо 68 подлежащи на рецензиране по този конкурс научни трудове, доц. Г. Калайджиев е самостоятелен, първи или втори автор в 50 (73.6 %) от тях. В представената цялостна научна продукция, доц. Калайджиев е самостоятелен автор в 40 (30.3%) от съобщенията, първи автор - в 39 (29.6%), втори автор – в 39 (29.67%), а в останалите е трети и последващ автор. Това убедително доказва неговия изключителен личен принос в разработките.

Следва непременно да отбележим, че доц. д-р Георги Калайджиев има публикации в редица престижни международни списания с висок Импакт-фактор.


  1. Справка за Impact Factor (IF) и цитирания

От направените справки от Националния център за информация и документация (НАЦИД) в база данни ISI WEB of SCIENCE – Science Citation Index, SCOPUS и WEB of Knowledge), научните разработки на доц. д-р Георги Калайджиев са с общ IF 23,127 и са цитирани позитивно общо 138 пъти – 62 пъти в чужди списания, останалите 74 - в научна периодика на кирилица.



4. НАПРАВЛЕНИЯ В НАУЧНАТА И НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ НА КАНДИДАТА
Научната проблематика в трудовете на доц. д-р Георги Калайджиев е мностранна и може най-общо да се обобщи в следните групи:

1. Диагностика, стадиране и лечение на онкологичните заболявания на торакалните органи.

2. Минимално инвазивна видеоторакоскопска хирургия – индзикации, възможности, приложение при заболявания на белия дроб, плеврата и медиастинума.

3. Диагностика и лечение на неонкологичните заболявания на торакалните органи.



ІІІ. УЧЕБНО-НАУЧНА И ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
Доц. Г. Калайджиев има основна научна натовареност, свързана главно със занимания със специализанти по специалността «гръдна хирургия». От приложената справка от СБАЛО-ЕАД става видно, че той е със средногодишна преподавателска натовареност от 240 академични часа в периода 2011-2015 г. Те са отработени основно като ръководител обучение на 15 лекари-специализанти по модул «Торакална онкология».
От м. октомври 2015 г. Доц. Калайджиев е назначен за ръководител на специализацията по «гръдна хирургия» на д-р Мария Янкова (видно от приложен документ). Почти по същото време доц. Калайджиев е избран за научен ръководител на докторанта д-р Васил Деянов Йорданов от Клиника по гръдна хирургия на ВМА (приложена е служебна бележка).

От 2007 до 2014 г. Доц. Калайджиев е редовен член на държавна изпитна комисия по специалността «гръдна хирургия» на МУ-София.


От 2000 г. Доц. Калайджиев е научен консултант на НЗОК (приложена е заповед на Директора на НЗОК).
ІV. НАУЧНИ ПРИНОСИ НА КАНДИДАТА
Научните трудове на доц. д-р Георги Калайджиев обхващат актуални и значими проблеми в областта на клиничната онкология и по-специално в гръдната хирургия. Те могат да бъдат групирани по следния начин:

  1. Научно теоретични;

  2. Научно-практически;

            1. 3. Методологични и методично-дидактически.




  1. Научно-теоретични приноси:

1.1. Създадени са технологичните и методологични предпоставки за въвеждане на видео-асистираната торакоскопска хирургия (VATS) в хирургичната практика чрез аналитично проучване на световния опит по литературни данни, създаване на специализиран екип и разработване на програма за внедряване на методиката;

1.2. Предложена е принципно нова схема за определяне на индикациите за VATS-лечение на І-ви епизод на спонтанен пневмоторакс и е доказана нейната практическа приложимост. Потвърдена е ролята на VATS-лечението на персистиращ и рецидивиращ спонтанен пневмоторакс като „метод на избор”.

1.3. Приложен е нов вариант на метод за механична плевродеза при видеоторакоскопско лечение на спонтанен пневмоторакс – „торакоскопска линеарна плевротомия” и неговата ефективност е доказана при проспективно проучване.



1.4. За пръв път в България е направен опит за оптимизиране процеса на стадиране на белодробния карцином чрез включване на VATS. В разработения протокол е включено и отчитането на нов прогностичен фактор – цитологично изследване на течността от плеврален лаваж.

1.5. В поредица от обзори, статии и съобщения са обсъдени въпросите за съвременната диагностика, стадиране и възможности за лечение на пациенти с рак на белите дробове, като специално внимание е отделено на бронхиоло-алвеоларния хистологичен вид. (20,24,26,27,50,52,53,56, 57,66,83,88,89,90) За пръв път у нас е публикувана международно признатата карта на лимфните възли в гръдния кош с описание на границите между различните нива. (10, 11, 51) Проучени са първичните белодробни саркоми и карциносаркоми и резултатите от хирургичното им лечение. (25,29,91,94). Публикация № 25 е най-цитираната от чужди и наши автори статия.

1.6. Проучено е влиянието на индуктивната (неоадювантна) химиотерапия върху оперативната смъртност и болестност при хирургично лечение на пациенти с белодробен карцином. (66, 114, 118).
2. Научно-практически приноси

2.1. Приложението на новата методика и проучванито на нейните възможности при различни нозологични единици е организирано според световните стандарти за научни наблюдения (проспективни проучвания). Това е позволило съизмерване опита на автора със световния опит.

2.2. За пръв път у нас е приложено VATS-лечение на подостри плеврални емпиеми чрез т.нар. „ранна декортикация”. Малкият брой лекувани болни не е позволил извършването на достоверни наблюдения, но получените резултати са положителни за ролята на методиката при лечението на това заболяване.

2.3. За пръв път у нас се прилага VATS – торакална симпатектомия с диференциран подход при различни нозологични единици – Синдром на Рейно, облитериращ тромбангиит, палмарна хиперхидроза. Методиката е разработена съвместно с колектив на Клиниката по съдова хирургия в МФ Стара Загора и прераства в дисертационен труд на един от съавторите. (Дисертация, публ. № 38)

2.4. Потвърдена е ролята на перфузионната сцинтиграфия при оценка разпространението на белодробния карцином със специално внимание към ангажирането на медиастинума. (20,26,73-77,82,85,99,102,107)

2.5. В областта на торакалната онкология са проучени и публикувани данните за: хирургично лечение на първични и метастатични доброкачествени и злокачествени тумори на гръдната стена и методите за възстановяване на гръдната стена след оперативно нарушаване целостта на костния скелет на гръдния кош (115, 117); хирургичното лечение на малигнените плеврални изливи (68,70,81,120); хирургичното поведение при белодробни метастази (72,78,79,116,119,121).


3. Методологични и методично-дидактически приноси.

3.1. За пръв път в България е въведена в практиката видео-асистираната торакоскопска хирургия в Клиниката по гръдна хирургия на Медицински факултет Стара Загора. Подробно е описана общата методика на VATS и за пръв път у нас са публикувани данни за развитието на този нов раздел на гръдната хирургия. (Дисертация, публ. № 32)

3.2. Участие в изготвяне на методични материали в учебни помагала и клинични ръководства. В това направление са представени 1 учебник, два сборника и две клинични ръководства (съгласно представената справка и доказателствен материал).
Следва непременно да се отбележат участията на кандидата в конкурси по ЗРАСРБ и рецезии на научни проекти: За присъждане на научната степен „доктор” – 3; За присъждане на научното звание „професор” – 4; Рецензии на научни проекти – 2;
V. ЛЕЧЕБНО-ДИАГНОСТИЧНА ДЕЙНОСТ
Доц. д-р Георги Калайджиев участва в множество различни комисии, подпомагащи лечебната и диагностичната дейност на СБАЛО-ЕАД:
От 2001 г. е началник на отделението по «Белодробна хирургия» в Клиниката по «Гръдна хирургия» ;
От 2001 г. е Председател на диагностично-лечебния комитет по рак на белия дроб в СБАЛО-ЕАД;
От 2001 г. е председател на Комисията по самооценка за акредитация в СБАЛО-ЕАД;
Като началник на отделението по гръдна хирургия (от 2003 ), той лично участва активно и в лечебно-диагностичната дейност, като в същото време отговоря за цялостната дейност на отделението.
VІ. АДМИНИСТРАТИВНИ ОТГОВОРНОСТИ
Доц. д-р Георги Калайджиев успешно ръководи отделението по гръдна хирургия на торакална клиника в СБАЛО-ЕАД още от 2001 година.

Доц. д-р Георги Калайджиев участва в множество различни комисии (Медицински съвет, ЛКК, Диагностично-лечебен онкологичен комитет по рак на белия дроб и др.), подпомагащи цялостната лечебна и диагностична дейност на СБАЛО- ЕАД.


Последно, но не и по значение е обстоятелството, че доц. Калайджиев е постоянен член на Научния съвет на СБАЛО-ЕАД в периода 2007 – 2016 г.

VІІ. АНАЛИЗ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО НА КАНДИДАТА С ИЗИКВАНИЯТА НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА НАУЧНИ СТЕПЕНИ И ЗАЕМАНЕ НА АКАДЕМИЧНИ ДЛЪЖНОСТИ В СБАЛО-ЕАД

При оценката на кандидата, следва да сравним представената научна продукция на доц. Калайджиев, съпоставен с изискванията към кандидатите за „професор” по медико-клиничен профил на СБАЛО-ЕАД, залегнали в Привилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности на СБАЛО-ЕАД.


Таблицата по-долу представя извършения анализ.



ПОКАЗАТЕЛ

ИЗИСКВАНИЯ ЗА „ПРОФЕСОР”

ПРЕДСТАВЕНИ ОТ КАНДИДАТА

1. Общ брой публикации

25*

68

  • В тях първи автор

7

18

  • От тях в списания с IF

5

17

  • В международни списания

5

15

  • От тях в монографии и учебници**

-

19

2. Позитивни цитирания

30

138

* нерецензирани в предишни процедури и конкурси

** Участието в монографии и учебници/учебни пособия носят предимство при окончателната оценка



VІІІ. ЛИЧНИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ ОТ КАНДИДАТА

Познавам лично добре кандидата още от първите му работни дни в Специализирана болница за активно лечение по онкология-ЕАД - София. В качеството си на дългогодишен член на Научния съвет и Изпълнителен директор, съм имал възможност да натрупам в годините много преки лични впечатления.


В годините доц. Георги Калайджиев се изгради като завършен торакален хирург-онколог, владеещ всички и всякакви инвазивнии и мининвазивни оперативни методи и техники в тази област на клиничната онкология. През всичкото това време обаче, той не загуби вкус към науката и научните дирения, към работата в мултидисциплинарни екипи за решаване на сложни, „гранично-специалностни” проблеми.
Ни най-малко не се чувствам изненадан от богата научна продукция, с която той се явява пред научното жури. Считам (всъщност съм дълбоко убеден), че той има всички данни и в момента вече напълно се е утвърдил като компетентен образовател (учител) и компетентен научен ръководител на млади научни кадри в онкологичната гръдна хирургия.
Не мога да пропусна да отбележа личните му човешки качества: ерудираност, възпитание, човешка и колегиална етичност, почтеност, съпричастност и задълбоченост, които много благоприятно допълват всичко от написаното по-горе.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Доц. д-р Георги Тодоров Калайджиев, д.м. има 32 години трудов стаж като лекар, от които 15 в областта на клиничната онкология, което само по себе си е достатъчен залог за правилното развитие и овладяване на голямата интердисциплинарна специалност „онкология”. На практика доц. Калайджиев е вече изграден и уважаван специалист, търсен от колегите си научен работник, с несъмнен висок професионализъм и достатъчен опит.
В конкурса доц. Калайджиев участвува с общо 132 научни съобщения. От тях в настоящия конкурс се рецензират 68. От рецензираните 68 в 18 от тях (26.5%) доц. Калайджиев е единствен или първи автор, а в 50 (73.5%) – първи или втори автор. Общо за представената цялостна научната продукция той е самостоятелен автор в 40 научни съобщения (30.3%), първи автор – в 39 (29.6%), втори автор – в 39 (29.6%), а в останалите е трети и последващ автор. Общият импакт фактор на представените в конкурса научни трудове на доц. Г. Калайджиев е 23,127, като са представени доказателства за 138 позитивни цитирания.
Анализът на научната продукция на кандидата доц. Калайджиев открива редица приноси: 6 са с предимно научно-теоретичен характер, 5 са с научно-приложен характер и 2 – с методологичен и/или методично-дидактически принос.
Представената от доц. Калайджиев научна продукция в конкурса напълно и изцяло покриват всички изисквания към кандидатите за заемане на академичната длъжност «професор».
Считам, че доц. д-р Георги Тодоров Калайджиев, дм отговаря напълно на условията по чл.29 на ЗРАСРБ и съответните количествени и качествени критерии, необходими за заемане на академичната длъжност „професор” и убедено препоръчвам на почитаемото научно жури да гласува положително при избора му за професор по онкология (03.01.46) в отделението по Гръдна хирургия на Торакална клиника на СБАЛО-ЕАД, гр. София.

22.07.2016 г.



Рецензент:

/ проф. д-р Страшимир Иванов Каранов, дм /







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница