Важни са имената, но по-важни са делата 144

Послепис 146

Библиография 150

Предисловие
В настоящата книга се разглеждат задълбочено усилията на клуб „Витоша“ за едно по-добро състояние на спорта, а и не само на него, сред хората със зрителни увреждания в България. От описаните събития става ясно, че организацията е една от най-активните за хора с увреждания у нас. На практика настоящото повествование се явява част трета от историята на „Витоша“. Предните две части бяха издадени в едно книжно тяло през 2008 г. под заглавие „История на спортен клуб на хора с увреждания Витоша Софийски университет 2001-2007 г.“ Книгата обхваща тригодишен период (2008-2010 г.), през който се случиха много значими неща за спорта сред незрящите хора. Безспорен успех бе продължаването на традицията за провеждане на ежегодния Отворен турнир за купата на Р. България. Българският национален отбор постигна забележителен напредък, бяха въведени абсолютно нови спортове за географията на страната. Международната дейност през разглеждания период се разви до завидни периметри.

Единствено бъдещето ще покаже дали историята ще продължи благоприятно и за напред. Безспорен е авторитетът на клуб „Витоша“ както в национален, така също и в международен мащаб. Работи се активно с всички, на които спортът за хората с увреждания не им е безразличен или зависи от тях. Очевидно е, че „Витоша“ с изключителна упоритост и ентусиазъм успява да поддържа спортното огънче както на единствения параолимпийски колективен спорт, развиващ се у нас, така също и на други подходящи спортове за незрящи. Клубът никога не си е позволявал гаргантюанско разточителство, а винаги е търсил възможно най-икономически изгодните решения. На какво ли ниво би бил българският спорт, ако всички пари за него се харчеха по витошки маниер?

Всяко участие на отбор или отделен състезател е било една битка. Това в пълна степен важи дори за националния отбор на България по голбал. Параолимпийският статут на този спорт в нашата страна по никакъв начин не го подпомага, а като че ли наопаки. Всеки път когато става въпрос за голбал, все едно че става въпрос за нещо маловажно, за което не си струва да се харчат пари. Извън голбала другите параолимпийски спортове, които съществуват у нас за зрително затруднени, са леката атлетика и джудото. Дебело трябва да се подчертае, че те са индивидуални спортове. Всички други спортове попадат в графата извън параолимпийските игри, а такива спортове са шоудаун, стрелба с лък за незрящи. Още по-трудно стои въпросът за шахмата и другите настолни игри, сред които е и спортната табла.

Но описаното по-долу доказва категорично, че когато има ентусиазъм, упоритост и цел, прогресът макар и адски труден, е възможен.

За улеснение на читателите е избран тематично-хронологичният подход. Текстът е разделен на предисловие, 6 раздела – голбал, нови спортове, настолни игри, още спортни прояви, международна дейност, още събития. За по-голяма четивност разделите от своя страна също са фрагментирани. След разделите е поместена информация за нашите починали членове и сподвижници. Следва послепис и библиография, въз основа на която е създаден настоящият труд.

1. Голбал

1.1. Европейски първенства по голбал

1.1.1 Бронз за България

От 23 до 28 май 2009 г. в гр. Албуфейра, Португалия се проведе европейско първенство по голбал в група C. Участваха общо 13 отбора, разпределени в две групи. България беше в група А заедно с Чехия, Хърватска, Израел, Полша и Румъния. Група Б се състоеше от Холандия, Русия, Словакия, Украйна, Португалия, Гърция и Азербайджан.

Българите започнаха да се настройват за първенството още в края на 2008 г. През 2007 г. те участваха на европейското първенство, което се проведе в Турция. Тогава българският успех надмина дори мечтите на самите българи. Само нелепият шанс ги лиши от бронза. Летвата беше вдигната твърде високо. Четвъртото място от Анталия безспорно тежеше. Но този отбор имаше възможност да се представи ако не толкова добре, както през 2007 г., то най-малкото достойно. Никой не подозираше, че през 2009 г. ще дойде най-големият успех за родния голбал след 1989 г.

Отборът по голбал „Витоша“ Софийски университет тренираше двапъти седмично в спортната зала на 55-то СОУ „Петко Каравелов“, намиращо се в столичния квартал „Дървеница“. Именно тези тренировки съхраняваха голбалния дух в София, а дори и в страната, тъй като не е тайна за никого, че ядрото на националния тим произлиза от този клуб.

От 25 април до 9 май във високопланинската база „Белмекен“ националите направиха изключително добра подготовка както в голбален, така също и в общофизически план. Там тренировките бяха двуразови, като обикновено сутрин треньорът залагаше на общата физическа подготовка, а следобедното занимание беше изключително голбално. След него националите се възстановяваха с басейн и сауна.

След като се прибраха в София, националите продължиха с ускорен тренировъчен ритъм. На 17 май взеха участие в състезанията по повод деня на спорта, които се проведоха в Националната спортна академия „Васил Левски“. Този път всичките 6 голбалисти се оказаха от „Витоша“. Това обстоятелство от една страна е задоволително, защото показва устрема на голбалистите на студентския клуб, но от друга страна е много обезпокоително, защото то говори за това, че в другите клубове и градове няма достатъчно подготвени голбалисти.

Така се стигна и до 23 май, когато рано сутринта с редовен полет на авиокомпания Луфтханза голбалната деветчленна делегация тръгна към Албуфейра, където трябваше да се търси достойно представяне. След солиден престой на франкфуртското летище националите отлетяха за португалския град Фаро. Дестинацията Фаро – Албуфейра, дълга около 30-40 км, българите преодоляха с автобус, осигурен от домакините, както впрочем и останалите участници в първенството.

Вечерта на 23 май българите минаха през задължителната медицинска класификация. Всички българи попаднаха в разрешените от IBSA групи – B1, B2 и B3. Тези групи определят степента на зрение на участниците, като в B1 попадат хора с нулево зрение или само със светлоусещане, а в B3 попадат спортисти със силно остатъчно зрение. А ако зрението според лекарите превишава границата на B3, спортистите не се допускат до участие в състезанието. Разбира се, за голбала това е един абсурд от страна на международната федерация, но тя е твърде закостеняла и в обозримото бъдеще няма изгледи това обстоятелство да се промени. Няма проблем човек с по-силно остатъчно зрение да се състезава в голбално състезание, тъй като всички голбалисти задължително имат маски на лицата си и остатъчното зрение практически не се използва. Разбира се, за състезания като лека атлетика, дълъг скок и пр. зрението е от голямо значение и там тази класификация трябва да съществува. За отбелязване е, че и български офталмолог участваше в медицинската комисия. Това беше доц. Петкова, която извършва класификациите на спортистите с нарушено зрение у нас.

На 24 май започнаха мачовете. Първият двубой на българите беше срещу Израел от 14:00 ч. местно време или 16:00 ч. българско. Както преди 2 години, така и сега, българите нямаха проблеми с евреите. Първото полувреме завърши 4:0, а крайният резултат се оформи 9:2, като 2-та гола за Израел бяха допуснати от българите в последната минута.

2-рият сблъсък се състоя от 19:00 ч. м. вр. със северните ни съседи от Румъния. Първото полувреме отново завърши в полза на България с 5:3. През второто румънците натиснаха и се стигна до изравняване 5:5. Това беше и най-критичната точка. Но българите с 2 бързи гола дадоха спокойствие и така до края не изпуснаха инициативата. Крайният резултат е 9:6 за България.

Класирането от първия ден оглавиха Чехия и България с по 6 точки, Хърватска – 4, Румъния – 1, Полша и Израел – 0 т.

На 25 май от 11:00 ч. м. вр. започна мачът България – Полша. Поляците навити до край се хвърлиха да побеждават българите. Изключително оспорван двубой, изпъстрен с множество съдийски грешки. Първото полувреме завърши 2:2, крайният резултат също остана равен 7:7. За отбелязване е, че българите в последната секунда получиха право на изпълнение на дузпа, но пропускът им ги лиши от 3-те точки.

2-рият мач за деня се състоя от 18:00 ч. м. вр. срещу отбора от Хърватска. Срещата започна много добре за българите и те наложиха тотална хегемония. Първото полувреме приключи с 6:0, а крайният резултат набъбна до 11:3.

Така след изиграването на срещите от 2-рия ден, българите еднолично оглавиха класирането в групата с актив от 10 т. Чехите останаха на 2-то място с 1 по-малко. Чехия изненадващо допусна загуба от Хърватска с 8:6 и това я лиши от първото място.

3-тият ден за българите започна с двубой от 12:00 ч. срещу отбора на Чехия. Чехите, които до сега имаха само победи над българите, отново се бяха приготвили за триумф, но българите бяха решени да дадат максимума и да счупят най-сетне чешкия карък. Първото полувреме започна с яростни атаки, но добрите защити и на двата отбора не допускаха гол. Едва след средата на полувремето българите получиха право да изпълнят дузпа. Дузпата беше изпълнена фантастично и головата сметка се откри. Така приключи и полувремето. През второто полувреме чехите правеха и невъзможното, за да обърнат мача. Но щастието и качествената игра на българите им помогна и мачът завърши успешно с 4:2.

Това беше и последният мач в групата за България. Отборът се класира на първото място с 13 т. и отиде на четвъртфинал. Първите 4 отбора от всяка група отиваха в четвъртфиналната фаза.

Българският четвъртфинален двубой се състоя същия ден от 17:00 ч. Опонент беше отборът на Словакия. Твърде корав съперник, който искаше да си намери място под голбалното европейско слънце. Първото полувреме премина под знака на голямо напрежение и се играеше гол за гол. Двата отбора размениха врати при равен резултат – 3:3. Второто полувреме обаче на терена имаше само един отбор и това беше отборът на България, който не допусна повече голове, а напълни мрежата на противника с още 5 попадения. Така с 8:3 българите отидоха на полуфинал.

На полуфинала, който започна в 10:00 ч. м. вр. на 27 май, националите се изправиха срещу отбора на Холандия, който победи Чехия на четвъртфинала, след като губеше секунди преди края на редовното време, изравни чрез дузпа и със „златен гол“ отстрани чехите.Срещата започна добре за противника, като „лалетата“ още с първия удар успяха да вкарат гол. Мачът влезе в доста нервно русло и полувремето приключи в полза на жителите от „ниската земя“ с 2:1. През второто полувреме нещата не се промениха кой знае колко. Дори холандците вкараха 3-ти гол, който почти решаваше спора. Но българите знаеха, че докато има игра и съдията не е свирил край, надежда има. Фортуна най-сетне погледна благосклонно към националите и те успяха да докарат резултата до 3:3. Така завърши полуфиналната среща в редовното време и по правилата на IBSA започнаха продължения – 2 по 3 минути.

Полуфиналът досущ наподобяваше онзи „малък финал“ в Турция преди две години – и тогава редовното време завърши 3:3. По правилата се стигна до продължения, където важеше правилото за „златния гол“, известен при хокея под наименованието „внезапна смърт“. Ерго, който първи отбележи гол в продълженията, той става победител. Преди 2 години голбалистите от „ниската земя“ победиха със „златен гол“.

Българите се надяваха, че Фортуна все още гледа към тях, но не знаеха, че нейният поглед от редовното време беше краткотраен и отново гледаше благосклонно „лалетата“. Първото продължение завърши без голове, но през второто отново голбалистите от Холандия успяха да вкарат скъпоценния „златен“ гол.

Така българите отидоха на малкия финал, който започна същия ден от 16:00 ч. м. вр., където победиха безапелационно отбора на Русия. Руснаците много трудно надделяха на четвъртфинала срещу Хърватска с 4:3 след продължения. Първото полуфинално полувреме завърши в полза на България с 6:3, но през второто българите се отпуснаха и крайният резултат 12:9, не отразява реалното статукво на терена.

Но след като холандците и на четвъртфинала, и на полуфинала бяха победили благодарение на „златен гол“, на финала древноримската богиня ги изостави и Израел станаха шампиони. Израел бяха в група А, Българите буквално ги разпиляха с резултат 9:2.

Всички резултати на националния отбор своевременно бяха публикувани в сайта на Спортен клуб за интеграция „Витоша“ www.vitoshabg.com и по този начин всички, на които голбалът не им е безразличен, се информираха за развоя на събитията. Трябва да се подчертае, че подобно публикуване на голбални резултати веднага след приключване на двубоите се случва за първи път в българската голбална история.

На 28 май рано сутринта българският национален отбор потегли от курорта Албуфейра и след целодневно пътуване и прехвърляне от самолет на самолет, привечер националите с гордост стъпиха на родна земя.

На първенството България победи Израел, Румъния, Хърватска и счупи чешкия кърък. Единствено с поляците българите завършиха хикс. Съвсем резонно в групата първото място се зае от България, с актив от 13 точки. На четвърт финала българите играха със словаците, които в крайна сметка надиграха категорично. На полуфинала загубиха от Холандия със „златен гол“, а за бронза бяха безкомпромисни срещу руснаците.

Така отборът на България е единственият отбор на Евро 2009, който в редовното време не е допуснал загуба и има 6 победи и 2 равенства. Головата разлика е 63 вкарани и 36 допуснати гола.

Във всички двубои старши треньорът Илия Попов започваше със следния състав: Дясно крило – Веселин Кушнеренков, ляво крило – Николай Желязков и център – Иван Янев. Срещу Румъния, Полша, Чехия, Словакия и Холандия смени не бяха направени. Срещу Хърватска, Израел и Русия треньорът направи смени, като пусна и останалите момчета да поиграят – Доброслав Илиев, Христо Желязков и Александър Спасов. Масажист на националите както обикновено беше Михаил Илиев, а родната делегация се водеше от председателя на Българската параолимпийска асоциация Илия Лалов.

Бронзът на Евро 2009 е най-големият български голбален успех през последните 20 години. Излишно е да се подчертава, че отново българите бяха с най-скромни икономически възможности от всички участващи на първенството. Това участие стана възможно благодарение на финансовата подкрепа на Българската параолимпийска асоциация и огромното желание на голбалния отбор „Витоша“ Софийски университет, който системно тренира и участва в състезания.

Българският национален отбор по голбал се оказа недостоен за никоя институция, организация, модна къща и пр. да бъде снабден с официално облекло и момчетата пътуваха кой както има възможност. А България е страна, част от най-прогресиращата икономическа и социална общност в най-новата световна история. Част от тази общност, но за изключително съжаление на своите граждани последна в нея.

Българският национален отбор се надява, че неговите усилия няма да бъдат похабени и този единствен параолимпийски колективен спорт, развиващ се у нас, ще продължи своята възходяща линия.

Купата от Евро 2009 се съхранява на видно място в офиса на Спортен клуб за интеграция „Витоша“ в столичния „Студентски град“. А нейна снимка може да се види в интернет на адрес: http://www.vitoshabg.com.

В първите часове на 4-ти юни 2009 г., в нощния блок на програма „Хоризонт“ на БНР, се отдели сериозно внимание на българския голбален успех на Евро 2009 г. В предаването с водещ Пламена Бачийска гостува председателят на клуба, а по телефона се включи и член на Управителния съвет, който разказа повече за салсата в клуб „Витоша“.

След големия успех на 5 юни лично ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д.и.н. Иван Илчев прие и поздрави в кабинета си българските национали, които са част от отбора „Витоша“ Софийски университет. Ректорът позира заедно с голбалистите и купата и по този начин увековечи момента. Съвсем скоро след тази среща снимков материал и съобщение за големия успех се появи на университетския сайт.