Дами и господа



Дата11.03.2018
Размер99.78 Kb.
#61968
ТипОтчет
ОТЧЕТ ЗА РАБОТАТА НА НАСТОЯТЕЛСТВОТО

НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ХРИСТО БОТЕВ 1934” -

ГР. БОЖУРИЩЕ

ЗА 2016 г.

УВАЖАЕМИ ЧИТАЛИЩНИ ЧЛЕНОВЕ,

ДАМИ И ГОСПОДА,
През изминалия отчетен период дейността ни премина, под знака на 160-тата годишнината на читалищната дейност в България.
За отчетния период Настоятелството е организирало и планирало своята дейност изцяло съобразявайки се и откликвайки на потребностите и желанията на нашите съграждани и членовете на читалището, задоволявайки техните културни, образователни и информационни нужди.

Художествените състави от нашето читалището неведнъж са се представяли отлично на престижни сцени в страната и в чужбина. Затова искам лично да благодаря на художествените ръководители.


І. Основни направления и дейности:

-Общински детски фолклорен ансамбъл „Божурчета” с хореограф Силвия Милушева и корепетитор Александър Стоянов.

-Клуб по спортни и латино танци за деца - „София данс” с ръководители Димитра Йонкова .

-Детска вокална група „Палави ноти” с ръководител Венелина Миланова

-Клуб за народни танци „Играорци” с ръководител Силвия Милушева

- Вокална формация „Разноцветни” с ръководител Венелина Миланова

-Дамски камерен хор с ръководител Красимира Минева

-Квартет „Божур” с ръководител Георги Якимов

-Школа по пиано с ръководител Албена Стоилчева и Красимира Минева

- Школа по акордеон с ръководител Цанка Томова

- Школа по китара с ръководител Темелко Темелков

  • Приложни изкуства- Детско творческо ателие с ръководител Димитра Йонкова

- Школа за Модерен балет „Невиданс” с ръководител Невена Димитрова

- Дамски клуб с доброволческа и благотворителна насоченост

  • Езикова школа


ІІ. Библиотечна дейност: Библиотечната дейност е една от основните и целогодишни читалищни дейности и направления за работа. Библиотеката е образователен и информационен център, лидер в областта на библиотечно-информационното обслужване на населението в общината.

През изминалата година успяхме да изпълним изискванията на Министерство на културата и в срок регистрирахме библиотеката на читалището в Публичния регистър на Министерството, на основание чл.10, ал 1 от Закона за обществените библиотеки.

Библиотеката заема площ от 273 кв.м. и разполага със „Заемна” с обособен кът за читалня, „Детски отдел” и „Книгохранилище”. Библиотечния фонд възлиза на 15 600 библиотечни документа от различни отдели на знанието.

Читателите на библиотеката са 500 и са я посетили през изминалата година 7 600 пъти, а книгите, които са взели за домашно ползване възлизат на 10 000.

Дейността на библиотеката е подпомогната и от нейните дарители: Димитринка Младенова, Виктория Циркова, Юлиян Методиев, Тодорка Кръстева, Консултантска къща „Виел”, Станимир Русев, Любов Николова, Афродита и Тодор Младенови, Милена Тасева, Георги Димитров, Стефан Сачков, Васил Велчев.

Трите компютъра и мултифункционално устройство, спечелени по програма „Глобални библиотеки България”осигуряват безплатен достъп до интернет за всички желаещи да се възползват от услугата. Стремежът на Настоятелството е да превърнем читалището в общодостъпен център за библиотечно и информационно обслужване на населението.



ІІІ. Културен календар: Следвайки хронологията на събитията за периода от една година, който отчитаме първото събитие през годината, което следва да отбележим е :

1-ви април - Месеца посветен на книгата, четенето и изкуствата за деца бе открит от V-а и V-б клас на СОУ”Летец Христо Топракчиев” с драматизация на приказките „Грозното пате” и „Котаракът в чизми”. Публиката бе очарована от кукловодите и тяхното театрално майсторство.

Впечатляваща бе и мултимедийна презентация посветена на живота и творчеството на Андерсен.


На 4 април - По повод Международен ден на детската книга поканихме децата от ОДЗ „Буратино” , за да се запознаят с библиотеката.
На 6 април , децата от ОДЗ „Буратино” се забавляваха и активно участваха в театралната постановка „Приключения в гората”.

На 7-ми април нашите партньори и приятели от ОДЗ „Буратино” се срещнаха при нас с герои от любими приказки.

23-ти априлСветовен ден на книгата, беше отбелязан с витрина във фоайето на читалището и с театралната постановка на Драматичен театър Кърджали „Не всеки крадец е мошеник”
На 26-ти април се осъществи Великденски благотворителен концерт - инициатива „Деца помагат на деца”, в който взеха участие детска вокална група „Палави ноти”, ансамбъл „Божурчета” и Клубът по спортни танци „София данс”.
На 10-ти май в читалището бе открит барелеф на Петър Русинов – дългогодишен читалищен деятел, музикален педагог, работил повече от 30 години в Музикалната школа. Изпълненията на Дамски камерен хор и Детска вокална група „Палавите ноти”, показаха, че традициите са живи и има приемственост между поколенията. Порасналите вече момичета от вокала група „Разноцветни връзки”, чиито ръководител е бил П.Русинов, пяха от сърце и върнаха времето в години на силно изявена читалищна дейност. Настоятелството на читалището благодари на Руслан Русинов за поставянето на барелефа и за мини органа, който дари на читалището.


На 14-ти май във фоайето на читалището бе организиран Благотворителен базар за събиране на средства за наш съгражданин в нужда.
На 14-ти май Дамски камерен хор и квартет „Божур” се изявиха на сцената на Старопланински събор във Велико Търново. Квартет „Божур” взе участие и в национален шампионат „Балкан фолк 2016”, от където се завърна със сребърен медал за автентичен и обработен фолклор.

На 15-ти май танцьорите от Школа по Модерен балет „Невиданс” " спечелиха 2-ро място на Международен фестивал '' ДРУЗЬЯ БОЛГАРИИ'' в град София!


На 17-ти май любителите на фокуси, атракции и илюзии се забаявляваха с Магическото шоу на лейди Елен.
На 18-ти май във връзка с предстоящия празник на славянската писменост и култура – 24 май, във фоайето на сградата бе подредена изложба от фотоси, отразяващи дейността на самодейните колективи на читалището през годините под надслов: „Имало ни е и ще ни има – няма бъдеще без минало”.

На 22-ти май квартет „Божур” ни зарадваха със златен медал от участието си на фолклорния фестивал „Нишавски хоровод”, в гр. Драгоман.

На 24-ти май на концертна изява в Пожарево по повод събора на селото участие взеха детска вокална формация „Палави ноти” и танцова формация „Невиданс”.
На 27-ми май на годишния концерт на СОУ”Летец Хр.Топракчиев” се изявиха

детска вокална формация „Палави ноти” и танцова формация „Невиданс”.


На 28-ми май на празника на град Божурище на открита сцена в центъра на града взеха участие всички творчески колективи на читалището.
На 29-ти май на събора на с. Гурмазово децата от „Палави ноти”, зарадваха публиката със своите изпълнения.
На 1-ви юни -Деца рисуват с цветни тебешири
цветя и слънце по асфалта.
Искате ли те да са щастливи, като децата вярвайте в слънцата!” – „Нарисувай ми детство” – инициатива на библиотеката посветена на Деня на детето.
На 02-ри юни отбелязахме 140-тата годишнина от гибелта на Христо Ботев, като бяха поднесени цветя пред бюста му във фоайето на читалището и бе изготвена витрина, представяща творчеството му.
На 14-ти юни библиотеката се включи в инициативата на Министерство на културата, под патронажа на президента – „Чети с мен”, като организира масово четене на любими откъси от литературни произведения.

На 20-ти юни на събора на с. Пролеша – „Св. Дух” читалището ни бе представено от детски фолклорен ансамбъл „Божурчета”, школата по спортни и латино танци и танцова фолклорна формация „Играорци”.

На 22-ри юни благодарение на упоритостта и всеотдайността на ръководителя на детска формация „Палави ноти” – Венелина Миланова, бе заснет клип към авторската песен за града ни. Благодарим на децата и ръководителя им за активното участие при написване на текста на песента и заснемането на клипа към нея.

На 30-ти юни , приключвайки учебната година, талантливите даца на Божурище и тяхната преподавателка, организираха изложба с техни творби в Ритуалната зала.

На 6 и 7-ми юли квартет „Божур” се завърна със златен медал от Европейски шампионат по фолклор в гр. Поморие.
На 15-ти юли За нас бе чест, че Министерство на регионалното развитие проведе своя Комитет за наблюдение в сградата на читалището ни. Успешно реализираният ни проект по Трансгранично сътрудничество бе основание да сме домакини на този престижен форум.
На 6-ти септември Деня на съединението на България бе отбелязан с витрина във фоайето на читалището.

На 11-ти септември на сцената на фолклорния фестивал „Окни па тропни” в с. Пролеша се изяви Дамски камерен хор.


На 15-ти септември на тържеството за откриване на учебната година, читалището бе представено от рекордьорите ни по сценични изяви – детска вокална група „Палави ноти”. Децата от групата редовно се изявяваха и печелиха редица награди в инициативи на Мега Мол – София , свързани с деца-таланти.
На 12-ти октомври съвместно с Общински съвет – гр. Божурище, отбелязахме Деня на българската община с тържествена сесия-концерт.
На 17-ти октомври бе много специален ден за всички нас работещи в читалището. Гостуваха ни колегите от пътуващо читалище "Бащино огнище" . Децата от детските градини и училището определено бяха впечатлени от урока по родолюбие и патриотизъм, на който присъстваха. Читалищното настоятелство благодари на Свилена Петрова, за изключителната помощ и съдействие при осъществяване на инициативата. И да си пожелаем да има повече доброволци като нея.

На 20-ти октомври ни гостува Кърджалийският театър с постановката „Застреляй идиотите”.
На 31-ви октомври станалият вече традиционен Бал на чудовищата отново зарадва малки и големи.
На 1-ви ноември отбелязахме Деня на народните будители с тържествен концерт в който освен наши групи се включиха и самодейци от читалищата в нашата община.
На 22-ри ноември –Драматичен театър-Търговище , продължи традицията на ежемесечните театрални постановки с пиесата „Ние никога не се караме”.
На 12-ти декември – отново показахме, че сме общност. Заедно с доброволци от нашата община, организирахме Благотворителен концерт и базар, на които бяха събрани средства за деца в нужда.
На 22-ри декември на традиционния Коледен концерт участие взеха всички самодейни колективи от читалището, както и такива от читалища в общината ни и училището.
На 06-ти януари с витрина във фоайето на читалището бе отбелязана 169-тата годишнина от рождението на Христо Ботев.
На 03-ти и 4-ти февруари детска вокална група „Палави ноти” представи достойно читалището и града ни на Национален конкурс „Път към славата” в гр. София, като бяха удостоени със „Златен дебют” за най-малката група и трета награда за голямата група. Неизчерпаемата творческата енергия на ръководителя им – Венелина Миланова и непрекъснатите сценични изяви на групата допринасят за това децата да са уверени, със самочувствие и присъствие.
На 17-ти февруари бе обособен кът с материали за живота и делото на Васил Левски по повод на 144-тата годишнина от гибелта му.

Същия ден, вечерта ни гостува Драматичен театър Търговище с постановката „Забранено за смях”.


На 1-ви март – благодарение на съвместната работа на читалищата на територията на общината ни и на училището се състоя концертът посветен на 3-ти и 1-ви март.
На 8-ми март – се проведе превърналата се вече в традиция Вечер на любовната лирика, посветена на жената.

……………………………………………………………………………….

Всичко това, не би могло да се осъществи без подкрепата и разбирането на читалищното настоятелство, което приемаше присърце всяка изява на нашите самодейци.

         



IV. Материална база:

С реализацията на проекта по Програма за трансгранично сътрудничество, се разрешиха всички основни проблеми на сградата, която е строена през 1919г. и се създаде предпоставка за пълноценна работа както на основните читалищни дейности, така и в изпълнението на функциите, които сградата поема като културно и социално средище на общината. През изминалата година Настоятелството на читалището реши да участва с проект към фонд Земеделие за надграждане на вече постигнатото.



V. Участие в проекти:

На 03.10.2016г. входирахме проект : „Модернизация и доставка на оборудване за нуждите на Народно читалище „Христо Ботев 1934“. Проектът ни е сред 65-те от общо подадени 325 на брой проекти, които подлежат на последващо разглеждане. Оставаме с Надежда и отново си пожелаваме Успех и Късмет!

Настоятелството на читалище „Христо Ботев 1934”, което работи през изтеклата година се състои от 7 човека:


  1. Силвия Милушева – председател

  2. Ваня Аризанова – секретар

  3. Аспарух Аспарухов

  4. Виолета Караденчева

  5. Гергана Маркова

  6. Весела Манчева

  7. Димитра Йонкова

и
Проверителна комисия в състав:

1.Нина Иванова

2.Лилия Пейкова

3.Митра Асенова



 

Настоятелството и Проверителната комисия изказват благодарност за всеотдайния труд на щатните служители на читалището, както и на хората, които работиха по граждански договори през изтеклия период.


С думи за благодарност се обръщаме и към самодейците, представляващи читалището и общината ни в страната и чужбина. Благодарение на творческите им изяви успяваме да опазим и предадем на поколенията народните традиции и култура.
Нека си пожелаем и занапред да продължим заедно.
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница