Данък върху добавената стойност място на изпълнение на доставките



Дата14.01.2019
Размер332.89 Kb.
#109992

ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ
МЯСТО НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДОСТАВКИТЕ


Място на изпълнение на услуга,оказана на данъчно незадължено лице
Въпрос: Кое е мястото на изпълнение на услуга, оказана на данъчно задължено лице?

Отговор: Общото правило за определяне мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност.

Изключение от това общо правило предоставят услугите, за които съществуват специални разпоредби за мястото им на изпълнение, независимо дали са оказани на ДЗЛ или на ДНЛ:

  • При услуги, свързани с недвижими имоти- мястото на изпълнение е мястото, където се намира недвижимият имот.

  • Доставка на услуги по пътнически превози- мястото на изпълнение е мястото, където се извършва пътническият транспорт, пропорционално на реализирания пробег.

  • Ресторантьорски и кетеринг услуги- мястото на изпълнение е мястото, където услугата се извършва физически.

  • Мястото на изпълнение при доставка на услуга по краткосрочно отдаване под наем /краткосрочно предоставяне за ползване на превозни средства е мястото, където превозните средства фактически се предават на разпореждане на получателя.

  • Мястото на изпълнение при доставка на далекосъобщителни услуги, на услуги за радио-телевизионно излъчване и на услуги, извършвани по електронен път, по които получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където това лице е установено, има постоянен адрес или обичайно пребиваване.


Услуги, за които съществуват специални разпоредби за МИ, когато получателят им е ДНЗЛ


  • Доставка на услуга, оказвана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, предоставена на данъчно незадължено лице, е мястото, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството.

  • Транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз- мястото на изпълнение е на територията на държавата членка, където транспортът започва, ако услугата е предоставена на данъчно незадължено лице.

  • Транспорт на стоки извън Европейския съюз-мястото на изпълнение е мястото, където се осъществява транспортът, пропорционално на реализирания пробег, ако услугата по транспортът на стоки е преводставена на данъчно незадължено лице.

  • Спедиторските, куриерските и пощенските услуги се приравняват на услуги по транспорт на стоки в Европейския съюз, съответно по транспортна стоки извън Европейския съюз.

  • Мястото на изпълнение при доставка на услуга по отдаване под наем или предоставяне за ползване на превозни средства, която е различна от краткосрочен наем или краткосрочно предоставяне за ползване на превозни средства на данъчно незадължено лице, е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване.

  • Мястото на изпълнение при доставка на услуга по отдаване под наем или предоставяне за ползване на плавателен съд, която е различна от краткосрочен наем или краткосрочно предоставяне за ползване на плавателен съд, за развлекателни и за спортни цели, или за лични нужди на данъчно незадължено лице, е мястото, където плавателният съд за развлечение фактически е предоставен на разположение на получателя по доставката, когато тази услуга фактически се предоставя от доставчика от мястото на установяване на стопанската му дейност или от постоянен обект, разположен на това място.

  • Доставка на нематериални услуги:

  • Ако услугата е предоставена на данъчно незадължено лице от трета страна, мястото на изпълнение е, където получанелят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване.

  • Ако услугата е предоставена на данъчно незадължено лице от Европейския Съюз, мястото мястото на изпълнение е, където доставчикът е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване.

  • Доставка на услуги и съпътстващите ги услуги, свързани с културни, артистични, спортни, образователни, развлекателни или подобни мероприятия / включително панаири, изложби/, включително дейността по организирането им- мястото на изпълнение е мястото, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице.

  • Доставка на услуги , свързани с транспортна обработка на стоки- мястото мястото на изпълнение е мястото, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице.

  • Доставка на услуги по оценка, експертиза или работа по движима вещ- мястото на изпълнение е мястото, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице.


2.
Доставка с място на изпълнение извън България

Въпрос: Търгуваме с Гърция със стоки, внесени от китай. Гърците ни предлаган да внесем от наше име стоката в Гърция на тяхно пристанище и те да си я обмитят на тяхно име и да си платят ДДС-то.Възможно ли е това? Какви са последствията за нас? Ние какви документи трябва да издадем и как да ги осчетеводим? Как да бъде документирана тази продажба и от наша страна? Отчита ли се ВОД по ЗДДС?

Отговор: Определение за вътреобщностна доставка/ ВОД/ има в чл. 7,ал 1 от Закона за данък върху добавената стойност / ЗДДС/: „Вътнеобщностна доставка / ВОД/ на стоки е доставката на стоки,транспортирани от или за сметка на доставчика- регистрирано по този закон лице,или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка”

В случая доставката не е от територията на България до Гърция. Затова не е налице ВОД. Тази доставка не е ВОП и за гръцката фирма, защото стоката не се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка на Европейския съюз.

При съществуване на доставка на стоки мястото на изпълнение се определя съгласно разпоредбите на чл. 17 от ЗДДС. Съгласно ал.2 от този член мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.

Затова в описания случай е с мястото на изпълнение извън България.На основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС не трябва да се начислява данък. Във фактурата трябва да се посочва, че мястото на изпълнение е извън територията на страната.

За доказване на транспорта и мястото на изпълнение предприятието трябва да притежава потвърждаващи транспортни документи и договори.

Счетоводното отчитане на фактурите не се различава от покупките и продажбите на територията на страната. Различия има по отношение на декларирането на документите в дневниците по ЗДДС. Издадените фактури за доставки с мястото на изпълнение извън територията на страната следва да бъдат отразени в колона 23. ДО на доставки по чл. 62, ал. 2 от ЗДДС, вкл. ДО на доставките при условията на дистанционни продажби с място на изпълнение на територията на друга държава членка, от дневника на продажбите за данъчния период, през който са издадени.

Фактурата, която е издадена от доставчика от Китай, не трябва да се посочва в дневника покупки, защото е данъчен документ по смисъла на чл. 112 он ЗДДС.

3.
Място на изпълнение на покупката на стоки и последващата продажба на същите
Въпрос: Българска фирма, регистринана по ДДС само в България, купува стоки в гърция и от гърция осъществява износ за Турция, като стоките се транспортират от Гърция за Турция. Гръцкият търговец е издал фактура за вътреобщностна доставка на стоки за пробажбата към българската фирма, която е декларирана във VIES декларацията за съответния период.

Къде е мястото на изпълнение на покупката на стоки и последващата продажба на същите на турска фирма?

Отговор: На основание чл. 62, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност / ЗДДС/ мястото на извършване на ВОП ще е в България, независимо, че стоките не пристигат в страната.Българското дружество следва да си самоначисли ДДС с протокол по чл. 117 ЗДДС, който да отрази в дневника за продажби. По отношение на този въпрос е налице практика на НАП- писмо изх. № 24-39-65 от 18.12.2015 г. и писмо изх. № 24-33-151 от 01.03.2012 г., в които изрично е прието, че за това ВОП, когато стоките не пристигат и превозът им не завършва на територията на страната, не възниква право на данъчен кредит за българската фирма- купувач. Като аргумент защо не възниква правото на данъчен кредит е посочено, че при тази схема на доставки стоките не се използват за извършване на облагаеми доставки в България или ЕС, защото са изнесени за трета страна. В писмата е посочено, че в случаите при трансгранични операции, които имат усложнен характер и при които възможностите за осъществяване на фискален контрол на държавите членки и облагането на реалната крайна доставка са затруднени, чл. 62 ал. 2. ЗДДС има роля на „защитна мрежа”,осигуряваща функционирането на механизма на ДДС, като елиминира възможността крайното потребление на стоката или услугата да не бъде обложено, като при начисляването на данъка при ВОП на основание на цитираната форма приспадане на данъчен кредит не се следва с оглед решения на СЕС по аналогични казуси- съединени дела Facet, С-536/ 08 и С- 539/ 08 от 22.04.2010 г.

По отношение на последващата продажба на стоките от Турция следва да се отбележи, че това не представлява износ по смисъла на чл. 28 ЗДДС, защото стоката не тръгва от България за Турция. Тази доставща от българската на турската фирма представлява доставка с място на изпълнение в Гърция, защото там започва транспортът на стоката/ чл. 17, ал. 2 ЗДДС, аналитичен на чл. 32 от Директива 2006 / 1 12 /ЕО/. За тази доставка не се начислява ДДС на основание чл. 86, ал. 3 ЗДДС, защото е с място на изпълнение извън България, но следва българското дружество да се запознае с гръцкото законодателство поради обстоятелството, че този износ най- вероятно формира оборот за регистрация по ДДС в Гърция.

В случая, ако българското дружество се регистрира по ДДС в Гърция,гръцката фирма –доставчик, ще начислява гръцкия ДДС, издавайки фактура на гръцкия ДДС номер, а при осъществяването на износа от Гърция за Турция би следвало гръцкия ДДС номер на българското дружество да има право на приспадане на начисления гръцки ДДС



4.
Облагане с ДДС при продажбите на стоки чрез интернет
Въпрос: Българско дружество ЕООД работи онлайн тип Dropship – ще се опитам да го поясня максимално: Притежава онлайн магазин, продава в цяла Европа и извън ЕС, стока реално не притежава, материално не я получава, в сайта се получават снимки, предоставени от китайски производител, съответно дружеството слага надценка, например крайният клиент купува от сайта на българското дружество дреха за 20 евро – българското дружество от своя страна обработва поръчката и изпраща кода на стоката, както и 10 евро на китаеца, китаецът от своя страна изпраща стоката директно на крайния клиент, т. е. българското дружество реално печели само от разликата един вид комисиона от продажбата, въпросът ми е ЕООД –то трябва ли да внася ДДС по смисъла на дистанционните продажби или има определен режим, като се взема предвид, че плащанията минават през системата Paypal или по банков път.

Отговор: При продажбите на стоки чрез интернет, т. нар.онлайн продажби, възникват доставки, които излизат извън обхвата на общоприложимите нормативни разпоредби на ЗДДС и изискват по-особено внимание.

Такива са и продажбите, извършвани при посочените в запитването обстоятелства. Според тях въпросното дружество участва в продажби на стоки в качеството си на лице, което посредничи в сделката между продавача и купувача. Според информацията от запитването при тази си дейност то реализира печалба от разликата между стойността, на която тя е продадена на купувача. Режимът за облагането на посредническите услуги зависи от това дали при осъществяването на посредничеството си посредникът действа от свое име, но за сметка на продавача, или действа от негово име и за негова сметка. И в двата случая неговото възнаграждение е под формата на комисиона, но редът за документиране и облагане на доставките му е съвършено различен.

Когато при изпълнението на задълженията си във връзка с посредничеството дадено лице извършва действия от името и за сметка на ангажиралия го търговец, то не участва в доставките на стоки и/или услуги, за които посредничи. Вследствие на това посредничеството му не е пряко свързано с облагането на тези доставки с ДДС и такова облагане може да се търси само за възнаграждението, получено от него за доставката на представената посредническа услуга. В резултат на това за целите на ЗДДС това лице не фигурира и не следва да фигурира като доставчик във фактурите за доставките на стоките или услугите, обект на неговото посредничество.По съвършено различен начин стоят нещата при посредничеството, извършено по силата на комисионен договор. Според чл. 127, ал. 2 от ЗДДС, когато комисионер действа от свое име, но за сметка на доверителя си, са налице три доставки :


  • доставка на стока между комисионера и третото лице;

  • доставка на стока между комисионера и доверителя, обект на която е прехвърлянето на вещните права върху стоката „от” трето лице;

  • доставка на услуга между комисионера и доверителя.

При действията си във връзка с покупката или продажбата на стоката или услугата, която комисионерът е продал или купил от свое име, но за сметка на доверителя си, той е действал от свое име, поради което формално е собственик на обекта на извършената сделка. В същото време обаче по силата на вътрешните му взаимоотношения с доверителя действителен собственик на този обект е последният. Поради това търговското право квалифицира прехвърлянето на правата върху обекта от комисионера върху доверителя като „отчетна сделка”. Предмет на тази сделка е същата стока или услуга, придобита или продадена от името на комисионера на трето лице (лица). Следователно доставката по отчетната сделка ще има предмет и стойност, еднакви със стойността на доставката между комисионера и третото лице. Това е отчетено в разпоредбата на чл. 127, ал. 2, т. 2 от ЗДДС, в съответствие с която данъчнат основа на доставката между доверителя и комисионера е еднаква с тази за доставката между комисионера и третото лице.

Обстоятелствата , изложени в запитването, дават основание да се предположи, че в случая българското дружество участва в продажбите в качеството на лице, действащо от свое име, „поръчката на търгуваната стока се извършва от негов сайт”, но за сметка на китайския продавач на стоката. Следователно за данъчното третиране на неговите доставки по ЗДДС е приложим редът, определен от чл.127 от закона.

Интересувате се дали въпросното дружество трябва да внася ДДС по смисъла на дистанционните продажби, или има определен режим, като се вземе предвид, че плащанията минават през системата на Paypal или по банков път.

Независимо от това, че в запитването ви липсва информация с какъв данъчен статут са лицата, на които се прехвърля собствеността върху продаваните стоки, „данъчно задължени или физически лица са те”, поради което не може да се даде точна оценка относно реда за документиране и облагане на възникващите при въпросните продажби доставки, при наличните данни може да се определи категорично, че в случая не възникват дистандионни продажби. За да е дистанционна дадена продажба, освен че следва да е предназначена за данъчно незадължено лице, установено в държава – членка на ЕС, търгуваната стока следва да се изпраща от територията на страната – нещо, което в случая липсва.

При изложените обстоятелства е много вероятно местоизпълнението на доставките, извършени от дружеството, да са извън територията на страната, при което то няма да дължи данък у нас. За да може да се даде законосъобразен и точен отговор на въпроса ви относно това дали за него възникват задължения за начисляване и/или за дължимост на ДДС у нас, са необходими допълнителни данни както относно лицата, на които се продават стоките – данъчен статут и държава на установяване, така и точният вид и съдържание на документите – търгиовски, данъчни и счетоводни, с които се документират и отчитат въпросните продажби. В запитването си не сте дали информация дори за това дали то е регистрирано или нерегистриранио по ЗДДС. Това, че плащанията по продажбите му се извършват по банков път или чрез системата на Paypal, не променя необходимастта от такива документи и задължението за тяхното издаване.

В заключение ще добавим, че разликата между това, което търгуващите приемат, че извършват при дадени обстоятелства, и онова, което излиза, че са извършили по силата на търговскоправния и документалния анализ на действията им във връзка с него, са особено съществени при посредничеството за доставки на стоки, извършвани за сметка на чуждестранни лица.



5.
Имам следния въпрос: Българска фирма сме, регистрирани по ЗДДС. Купуваме стоки от Чехия, но не я внасяме в България, а директно я изнасяме към фирма в Русия. Мисля, че не е ВОП, но въпросът ми е каква е доставката и как следва да бъде документирана и отразена в дневниците?


Действително не е налице вътреобщножстно придобиване по смисъла на чл. 13 от закона – няма движение на стоки между държави членки на Европейския съюз. Поради тази причина е неприложима и разпоредбата на чл. 26, ал. 2 от закона.


Мястото на изпълнение на извършената от Вас към руската фирма доставка се определя съгласно разпоредбите на чл.17, ал. 12 от закона, а именно – доставка извън територията на страната (в случая – чехия, като за доставката биха били приложими аналогичните на чл.28 от нашия закон разпоредби в чешкото законодателство. В тази връзка добре би било да се провери възниквеат ли за Вас някакви задължения в Чехия във връзка с чешкия закон за ДДС). Тъй като доставката е извън териториалния обхват на закона, в издаваната от Вас фактура не начислявате данък на основание чл.86, ал.3 от закона.

В дневник продажби издадената фактура намира отражение в к. 23 – ДО на доставки по чл.69, ал. 2 ЗДДС, вкл. ДО на доставките при условията на дистанционни продажби с място на изпълнение на територията на друга държава членка. Нямате задължение да отразявате в дневник покупки получената от чешката фирма фактура.

ЗДДС:__Чл._13.'>ЗДДС:

Чл. 13. (1) Вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл.6, ал. 2 която се изпраща или транспортира до територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.

Чл. 17 (2) Място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.

Чл. 69 (2) За целите на ал.1 за облагаеми доставки се смята и:

  1. доставките в рамките на икономическата дейност на регистрираното лице, които са с място на изпълнение извън територията на страната, но които биха били облагаеми, ако са извършени на теритоирията на страната.

Чл. 86 (3) Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, особено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

6.
Закупувам стоки от Холандия и ги подавам в Италия. Продавачът е регистриран в Холандия, купувачът на стоките е регистриранио в Италия лице, ние сме регистрирани тук. Транспортът от Холандия до Италиясе извършва от италианска фирма, различна от фирмата получател. За транспорта на нас ни е издадена фактура, самообложили сме се и после префактурираме този транспорт на фирмата получател. Какво следва в посочените случаи?
За доставсата на стоките е налице тристранна операция по смисъла на чл. 15 от закона. Данъкът по тази доставка е дължим от крайния получател – италианската фирма. В издаваната от Вас фактура за продажба на стоките не начислявате данък, като за основание за неначисляване съгласно разпоредбите на чл. 114, ал. 3 и 4. от закона посочвата „чл. 141 2006/112/ЕО” и текста, че данъкът по доставката е дължим от получателя. Осъществената от вас доставка в качеството Ви на посредник в тристранна операция следва да бъде посочена във VIES –декларацията. За доказване на доставката следва да разполагате с документите, изброени в чл.9, ал. 2 от правилника за прилагане на закона.
По отношение на префактурираната от Вас транспортна услуга – отново не начислявате данък, този път на основание чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21., ал. 2 от закона. Данъкът по тази доставка е изискуем от получателя, а самата доставка също следва да бъде отразена от Вас във VIES –декларацията.

ЗДДС:
Чл. 15. Тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки на А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:


  1. регистрирано лице в държава членка на А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка на Б (посредник(, което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано от държава членка на В (придобиващ);

  2. стоките се транспортират директно от А до В;

  3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки на Аи В;

  4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.


Чл. 21. (изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) Мястото на изпълнение при доставката на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

Чл. 62. (5) Независимо от ал. 2, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е държавата членка, където стоките пристигат или завършва превозът им, когато са нилице едновременно следните условия:


  1. посредникът в тристранна оптерация придобива стоките под идентификационния си номер по чл.94, ал. 2;




  1. лицето по т.1 осъществява последваща доставка на стоките до придобиващия в тристранна операция;




  1. лицето по т. 1 издаде фактура за доставката по т. 2, отговаряща на изискванията на чл. 114, в която посочи, че е посредник в тристранната операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия в тристранната операция;




  1. лицето по т. 1 декларира доставката по т. 2 във VHES-декларацията за съответния данъчен период.


Чл. 86. (3) Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
Чл. 114 (3) ( Изм. – ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011г.) Когато регистрирано лице – посредник в тристранна операция, документира извършена доставка на стоки до придобиващия в тристранна операция, като основание за начисляване на данък във фактурата се посочва „ чл. 141 2006/112/ЕО”.
(4) Когато данъкът е изискуем от получателя, във фактурата не се посочват размерът на данъка и данъчната ставка. В този случай във фактурата се посочва изрично, че данъкъте изискуем от получателя, както и основанието за това.


ППЗДДС:
Чл. 9. (2) За доказване на обстоятелствата по чл. 62, ал. 5 от закона посредникът в тристранна операция следва да разполага със следните документи:


  1. фактура, издадена от прехвърлителя в тристранната операция, в която е посочен идентификационният номер по ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона на посредника;

  2. (доп. – ДВ, бр 101 от 2006) фактура по чл.79, ал. 2, т. 1, издадена от посредника в тристранна операция, в която е посочен ДДС номерът на придобиващия в тристранната операция, издаден от държавата членка, където стокитепристигат;

  3. VHES-декларацията за съответния данъчен период, в която е декларирана доставката, във връзка с която е издадена фактурата по т. 2;

  4. (доп. – ДВ, бр 10 от 2011 г., в сила от 01.02.2011 г.) писмено потвърждение от придобиващия в тристранната операция, удостоверяващо, че стоките са получени, в което са посочени дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките.



НАЛОГ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ

НДС /ПДВ/ В БОЛГАРИИ
МЕСТО ИСПОЛНЕНИЯ ПОСТАВОК

Место исполнения услуги, оказанной налоговому нерезиденту (лицо, не имеющее налоговые обязательства)
Вопрос: Каково место исполнения услуги, оказываемой налоговому нерезиденту?

Ответ: Общее правило определения места исполнения поставки услуги, когда получателем является налоговый нерезидент, это место, где поставщик установил свою независимую экономическую деятельность.

Исключением из этого общего правила являются услуги, в отношении которых имеются специальные распоряжения о месте их исполнения, независимо от того, кому они оказаны – налоговому резиденту (лицо, имеющее налоговые обязательства) или налоговому нерезиденту:

- Для услуг, связанных с недвижимым имуществом, местом исполнения является место нахождения объекта недвижимости.

- Поставки услуг по перевозкам пассажиров – местом исполнения является место осуществления пассажирского транспорта, пропорционально реализованному пробегу.

- Рестораторские и кейтеринг услуги - местом исполнения является место физического осуществления услуг.

- Местом исполнения при поставке услуги по краткосрочной сдаче в аренду/ краткосрочном предоставлении в пользование транспортных средств является место физической передачи транспортных средств получателю.

- Местом исполнения при поставке услуг дальней связи, услуг радио- и телевещания и услуг, осуществляемых электронным путем, получателем которых является налоговый нерезидент – место, где это лицо установилось, имеет адрес местожительства или местопребывания.
Услуги, на которые имеются специальные распоряжения о месте их исполнения, когда их получателем является налоговый нерезидент:
- Поставка услуги, оказываемой посредником, действующим от имени и за счет другого лица, предоставляемая налоговому нерезиденту – место основной поставки, в связи с которой оказано посредничество.

- Транспорт/перевозка товаров в рамках Европейского союза – местом исполнения является территория страны-члена, на которой начинается транспорт, если услуга предоставлена налоговому нерезиденту.

- Транспорт/перевозка товаров за пределами Европейского союза – местом исполнения является место осуществления перевозки, пропорционально реализованному пробегу, если услуга перевозки предоставлена налоговому нерезиденту.

- Экспедиторские, курьерские и почтовые услуги приравниваются к услугам перевозки товаров в Европейском союзе, и соответственно к услугам перевозки товаров за пределами Европейского союза.

- Местом исполнения при поставке услуги по сдаче в аренду или предоставлению в пользование транспортных средств, отличной от краткосрочной аренды или краткосрочного предоставления в пользование транспортных средств налоговому нерезиденту, является место, где получатель установился или имеет адрес местожительства или местопребывания.

- Местом исполнения при поставке услуги по сдаче в аренду или предоставлению в пользование плавучего сооружения (судна), отличной от краткосрочной аренды или краткосрочного предоставления в пользование судна для развлекательных и спортивных целей или личных нужд налоговому нерезиденту, является место, где плавучее сооружение для развлечений фактически предоставлено получателю по поставке, когда такая услуга фактически предоставляется поставщиком с места его установленной хозяйственной деятельности или с постоянного объекта, расположенного в этом месте.



  • Поставка нематериальных услуг:

  • Если услуга предоставлена налоговому нерезиденту из третьей страны, то местом исполнения является место, где получатель установился или имеет адрес местожительства или местопребывания.

  • Если услуга предоставлена налоговому нерезиденту из Европейского союза, то местом исполнения является место, где поставщик установился или имеет адрес местожительства или местопребывания.

  • Поставка услуг и сопутствующие их услуги, связанные с культурными, артистическими, спортивными, научными, образовательными или подобными мероприятиями (включая ярмарки и выставки), в том числе и деятельность, связанная с их организацией – местом исполнения является место, где фактически оказывается услуга, предоставляемая налоговому нерезиденту.

  • Поставка услуг, связанных с транспортной обработкой товаров – местом исполнения является место, где фактически осуществляется услуга, предоставляемая налоговому нерезиденту.

  • Поставка услуг по оценке, экспертиза или работа по движимой вещи – местом исполнения является место, где фактически осуществляется услуга, предоставляемая налоговому нерезиденту.


2.
Транзитная

Поставка с местом исполнения за пределами Болгарии
Вопрос: Мы торгуем с Грецией товарами, ввезенными из Китая. Греки предлагают нам ввезти товар в Грецию от нашего имени в их порт, и они выполнять таможенное оформление от их имени и оплатят НДС. Возможно ли это? Каковы будут последствия для нас? Какие документы мы должны выдать и как их провести по бухгалтерии? Как мы должны документировать эту продажу? Регистрируется ли ВОП (внутри-общностная поставка) по Закону об НДС?

Ответ: Определение внутри-общностной поставки (ВОП) дано в ст.7, абз.1 Закона «О налоге на добавленную стоимость» (ЗНДС): «Внутри-общностная поставка (ВОП) товаров это поставка товаров, транспортированных от или за счет поставщика, зарегистрированного по этому закону лица, или получателя с территории страны до территории другой страны-члена, когда получатель является налоговым резидентом или налоговым нерезидентом юридическим лицом, зарегистрированным в целях НДС в другой стране-члене.»

В данном случае речь идет о поставке, осуществляемой не с территории Болгарии в Грецию. Это не ВОП. Данная поставка не является ВОП и для греческой компании, потому что товар не отправляется или транспортируется на территорию страны с территории другой страны-члена Европейского союза.

При осуществлении поставки товаров место исполнения определяется согласно положению ст. 17 ЗНДС. Согласно абз. 2 этой статьи, местом исполнения при поставке товара, который отправляется или перевозится поставщиком, получателем или третьим лицом, является местонахождение товара на момент отправки или начало его перевозки получателю.

Поэтому в этом случае поставка имеет место исполнения за пределами Болгарии. На основании ст. 86, абз. 3 ЗНДС налог не начисляется. В счете-фактуре следует указать, что место исполнения – за пределами территории страны.

Для подтверждения транспортировки и места исполнения предприятие должно иметь подтвердительные транспортные документы и договоры.

Бухгалтерская отчетность счетов-фактур не отличается от покупок и продаж на территории страны. Имеются различия в отношении декларирования документов в дневниках по ЗНДС. Выписанные счета-фактуры на поставки с местом исполнения за пределами страны следует отразить в графе 23 налогообложения поставок по ст. 62, абз. 2 ЗНДС, включительно налогообложение поставок при условиях дистанционных продаж с местом исполнения на территории другой страны-члена, дневника продаж за налоговый период, в который они выданы.

Счет-фактуру, который выписан поставщиком из Китая, не следует указывать в дневнике покупок, поскольку это налоговый документ по смыслу ст. 112 ЗНДС.

3.
Место исполнения покупки товаров и их последующая продажа
Вопрос: Болгарская компания, зарегистрированная по НДС только в Болгарии, покупает товары в Греции и из Греции осуществляет экспорт в Турцию, при этом товары транспортируются из Греции в Турцию. Греческий торговец выписал счет-фактуру на внутри-общностную поставку товаров на продажу болгарской компании, которая задекларирована в декларации VIES за соответствующий период.

Каково место исполнения покупки товаров и последовавшей их продажи турецкой компании?

Ответ: На основании ст. 62, абз. 2 Закона «О налоге на добавленную стоимость» (ЗНДС) местом исполнения ВОП в данном случае является Болгария, независимо от того, что товары не прибывают в страну. Болгарская компания должна начислить себе НДС протоколом по ст.117 ЗНДС, который должен быть отражен в дневнике продаж. По поводу данного вопроса имеется практика НАП (Национального агентства по доходам) – письмо с исх. № 24-39-65 от 18.12.2015 г. и письмо с исх. № 24-33-151 от 01.03.2012 г., в которых категорично принимается, что для такой ВОП, при которой товары не пребывают и их перевозка не завершается на территории страны, не возникает право налогового кредита для болгарской компании – покупателя. В качестве аргумента того, почему не возникает права на налоговый кредит указано, что при такой схеме поставки товары не используются для осуществления облагаемых поставок в Болгарии или ЕС, поскольку вывезены в третью страну. В письмах указано, что в случаях трансграничных операций, имеющих усложненный характер и при которых возможность осуществления фискального контроля стран-членов и налогообложение реальной крайней поставки затруднено, ст. 62, абз. 2 ЗНДС играет роль «защитной сетки», обеспечивающей функционирование механизма НДС, исключая возможность того, что крайнее потребление товаров или услуг не будет обложено, причем при начислении налога на ВОП на основании указанного норматива не следует удержание налогового кредита с учетом решений СЕД по аналогичным казусам – объединенные дела Facet, C-536/08 и С-539/08 от 22.04.2010 г.

По отношению последующей продажи товаров в Турцию следует отметить, что это не представляет собой экспорт по смыслу ст. 28 ЗНДС, поскольку товар не отправляется из Болгарии в Турцию. Эта поставка болгарской компании для турецкой компании является поставкой с местом исполнения в Греции, потому-что там начинается транспортировка товара (ст.17, абз. 2 ЗНДС, аналогичная ст. 32 Директивы 2006/112/ЕО). По этой поставке не начисляется НДС на основании ст.86, абз. 3 ЗНДС, потому-что она имеет место исполнения за пределами Болгарии, но болгарской компании следует ознакомиться с греческим законодательством, т.к. этот экспорт вероятнее всего формирует оборот для регистрации по НДС в Греции.

В случае если болгарская компания зарегистрируется по НДС в Греции, греческая компания-поставщик начисляет греческий НДС, выписывая счет-фактуру на греческий НДС номер, а при осуществлении экспорта из Греции в Турцию следовало бы, чтобы греческий НДС номер болгарской компании имел право на удерживание начисленного греческого НДС.

4.
Обложение НДС при продаже товаров по интернету
Вопрос: Болгарская компания, ЕООО - единоличное общество с ограниченной ответственностью, работает в режиме онлайн типа Dropship – постараюсь пояснить максимально: Имеет онлайн магазин, продает по всей Европе и за пределами ЕС, реально не владеет товаром, материально его не получает, на сайте опубликовываются фото, предоставленные китайским производителем, соответственно компания ставит наценку, например, конечный клеинт покупает с сайта болгарской компании вещь за 20 евро – болгарская компания со своей стороны обрабатывает заказ и отправляет код товара, а также и 10 евро китайцу, китаец в свой очередь отправляет товар напрямую конечному клиенту, т.е. болгарская компания реально зарабатывает только от разницы как комиссионная от продажи. У меня такой вопрос: Должно ли ЕООО вносить НДС по смыслу дистанционных продаж или существует определенный режим, который учитывает, что оплата проходит через систему Paypal или через банк?

Ответ: При продаже товаров через интернет, так называемых онлайн продажах возникают поставки, которые не входят в охват общеприменимых нормативных положений ЗНДС и требуют особого внимания.

Таковыми являются и продажи, осуществляемые в указанных в вопросе обстоятельствах, согласно которым вопросная компания участвует в продажах товаров в качестве лица, которое посредничает в сделках между продавцом и покупателем. По информации из запроса при такой деятельности компания реализует прибыль от разницы между стоимостью продаваемого товара, которая подлежит оплате продавцу, и стоимостью, за которую товар продан покупателю. Режим обложения посреднических услуг зависит от того, действовал ли посредник при осуществлении сделки от своего имени, но за счет продавца, или от своего имени и за свой счет. В обоих случаях его вознаграждение под формой комиссионной, но порядок документирования и обложения его поставок совершенно различен.

Когда при исполнении своих обязательств в связи с посредничеством данное лицо осуществляет действия от имени и за счет торговца, оно не участвует в поставках товаров и/или услуг, по которым посредничает. Вследствие этого его посредничество не связано напрямую с обложением этих поставок НДС и такое налогообложение может быть востребовано только с вознаграждения, полученного им за поставку предоставленной посреднической услуги. В результате этого в целях ЗНДС это лицо не фигурирует и не должно фигурировать в качестве поставщика в счетах-фактурах на поставки товаров или услуг, объекты его посредничества.

Совершенно по-другому обстоят дела при посредничестве, осуществленном в силу комиссионного договора. Согласно ст. 127, абз. 2 ЗНДС, когда комиссионер действует от своего имени, но за счет своего доверителя, налицо три поставки:

- поставка товара между комиссионером и третьим лицом;

- поставка товара между комиссионером и доверителем, объектом которая является передача вещных прав на товары «от» третьего лица;

- поставка услуги между комиссионером и доверителем.

Действуя в связи с покупкой или продажей товара или услуги, которую комиссионер продал или купил от своего имени, но за счет своего доверителя, он действовал от своего имени, по причине чего формально являлся собственником объекта осуществляемой сделки. Но наряду с этим в силу своих внутренних взаимоотношений с доверителем действительным собственником этого объекта является последний. По этой причине торговое право квалифицирует переход прав на объект от комиссионера к доверителю как «отчетную сделку». Предметом такой сделки является тот же товар или услуга, приобретенная или проданная от имени комиссионера третьему лицу (лицам). Следовательно, поставка по отчетной сделке имеет предмет и стоимость, равные стоимостям поставки между комиссионером и третьим лицом. Это учтено в положении ст. 127, абз. 2 ЗНДС, в соответствии с которым налоговая основа (ставка) поставки между доверителем и комиссионером одинакова с таковой на поставку между комиссионером и третьим лицом.

Описанные в запросе обстоятельства дают основание предположить, что в данном случае болгарская компания участвует в продажах в качестве лица, действующего от своего имени, «заказ на продаваемый товар осуществляется с его сайта», но за счет китайского продавца товара. Следовательно, для налоговой обработки его поставок по НДС применим порядок, определенный в ст. 127 закона.

Вас интересует, должна ли вопросная компания вносить НДС по смыслу дистанционных продаж, или существует определенный режим, учитывая что платежи проходят через систему Paypal или через банк.

Независимо от того, что в Вашем вопросе отсутствует информация о налоговом статусе лиц, которым передается собственность на продаваемые товары (кто они - налоговые резиденты или физические лица?), по причине чего нельзя дать точную оценку по поводу порядка документирования и обложения, возникающих при вопросных продажах поставок, но по имеющимся данным можно категорично утверждать, что в данном случае не возникают дистанционные продажи. Чтобы определенная продажа являлась дистанционной, кроме того, что она должна предназначаться налоговому нерезиденту, которое установилось в стране-члене ЕС, продаваемый товар должен отправляться с территории страны – условие, которое в данном случае отсутствует.

При описанных обстоятельствах есть большая вероятность, что место исполнения поставок, осуществляемых компанией, находится вне территории страны, в этом случае компания не должна облагаться налогом у нас. Чтобы дать законосообразный и точный ответ на Ваш вопрос по поводу того, возникают ли для него обязательства по начислению и/или задолженности по НДС у нас, необходимы дополнительные данные, как по поводу лиц, которые продают товар – налоговый статус и государство, в котором они установились, а также точный вид и содержание документов – торговых, налоговых и бухгалтерских, которыми документируются и учитываются вопросные продажи. В Вашем запросе также нет информации и о том, зарегистрирована ли компания по ЗНДС или нет. То, что платежи по продажам осуществляются через банк или систему Paypal, не исключает необходимость в таких документах и обязательства по их выдаче.

В заключении дополним, что разница между тем, что торгующие принимают, что осуществляют при данных обстоятельствах, и тем, что выходит, что они осуществляли в силу торгово-правового и документального анализа их действий в связи с ним, имеют очень существенное значение при посредничестве для поставок товаров, осуществляемых за счет иностранных лиц.


5.
У меня следующий вопрос: Мы являемся болгарской компанией, зарегистрированной по ЗНДС. Покупаем товар из Чехии, но не ввозим его в Болгарию, а напрямую вывозим компании в Россию. Я думаю, что это не ВОП (внутри-общностное приобретение), и мой вопрос в следующем – Какая это поставка и как ее следует документировать и отразить в дневниках?
Да, действительно это не внутри-общностное приобретение по смыслу ст. 13 закона – в данном случае отсутствует перемещение товара между странами-членами Европейского союза. По этой причине и положение ст. 62, абз. 2 закона не применимо.

Место исполнения осуществляемой Вами в отношении российской компании поставки определяется согласно положениям ст. 17, абз. 2 закона, а именно: поставка за пределами страны (в данном случае – Чехия, при этом к поставке были бы применимы аналогичные ст. 28 нашего закона положения чешского законодательства. В этой связи хорошо было бы проверить, возникают ли для Вас какие-либо обязательства в Чехии в связи с чешским законом о НДС). Поскольку поставка осуществляется за пределами территориального охвата закона, в выдаваемом Вами счете-фактуре Вы не начисляете НДС на основании ст.86, абз. 3 закона.



В дневнике продаж выданный счет-фактура находит отражение в графе 23 – налогообложение поставок по ст. 69, абз. 2 ЗНДС, включительно налогообложение поставок на условиях дистанционной продажи с местом исполнения на территории другой страны-члена. Вы не должны отражать в дневнике покупок полученный от чешской компании счет-фактуру.
ЗНДС:__Ст._13.'>ЗНДС:

Ст. 13. (1) Внутри-общностное приобретение – это приобретение права собственности на товар, а также и фактическое получение товара в случаях по Ст. 6, абз. 2, который отправляется или транспортируется на территорию страны с территории другой страны-члена, когда поставщик является лицом, имеющим налоговые обязательства, которое регистрировано в целях НДС в другой стране-члене.

Ст. 17. (2) Место исполнения поставки товара, который отправляется или перевозится поставщиком, получателем или третьим лицом, это местонахождение товара на момент его отправки или начала его перевозки к получателю.

Ст. 69. В целях абз.1 облагаемыми поставками считаются и:

  1. поставки в рамках экономической деятельности регистрированного лица, имеющие место исполнения за пределами территории страны, но которые бы подлежали обложению, если бы осуществлялись на территории страны;

Ст. 86. (3) При осуществлении освобожденной поставки, освобожденного внутри-общностного приобретения, а также при поставке, место исполнения которой находится за пределами территории страны, налог не начисляется.


6.
Я закупаю товары из Голландии и продаю их в Италии. Продавец зарегистрирован в Голландии, покупатель товаров – регистрированное в Италии лицо, мы зарегистрированы здесь. Транспорт из Голландии в Италию осуществляется итальянской фирмой, отличной от фирмы получателя. За транспорт нам выдан счет-фактура, который мы отразили и который подлежит налогообложению, затем выписали (переоформили) счет-фактуру за этот транспорт на фирму получателя. Что следует в указанных случаях?
Для данной поставки товаров имеет место трехсторонняя операция по смыслу ст. 15 закона. Налог на эту поставку должен платить крайний получатель – итальянская компания. В выдаваемом Вами счете-фактуре на продажу не нужно начислять налог, а в качестве основания для не начисления налога согласно положениям ст. 114, абз. 3 и 4 закона указать: «ст. 141 2006/112/ЕО» с текстом: «налог на доставку взымается с получателя». Осуществляемую Вами поставку в качестве посредника в трехсторонней операции следует указать в VIES декларации. Для подтверждения поставки Вы должны располагать документами, перечисленными в ст. 9, абз. 2 Правил применения закона.
В отношении выписанного Вами повторно счета-фактуры на транспортную услугу – тоже не начисляете налог, в данном случае на основании ст. 86, абз. 3 в связи со ст. 21, абз. 2 закона. Налог по этой поставке взымается с получателя, а саму поставку Вам также следует отразить в VIES декларации.

ЗНДС:
Ст. 15. Трехсторонняя операция – это поставка товаров между тремя регистрированными в целях НДС лицами в три разные страны-члена А, Б и В, в отношении которых налицо одновременно следующие условия:

1. регистрированное лицо в стране-члене А (передающее лицо) осуществляет доставку товара лицу, регистрированному в стране-члене Б (посредник), которое после этого осуществляет поставку этого товара лицу, регистрированному в стране-члене В (приобретатель);

2. товары транспортируются непосредственно из А в В;

3. посредник не регистрирован в целях НДС в странах-членах А и В;

4. приобретатель начисляет НДС как получатель по поставке.

Ст. 21. (Изм. – ГГ, выпуск 95 от 2009 г., в силе от 01.01.2010 г.) (2) Место исполнения при поставке услуги, если получатель является лицом, имеющим налоговые обязательства – это место, откуда он осуществляет свою независимую экономическую деятельность. Когда эти услуги предоставляются с постоянного объекта, находящегося в месте, отличном от места установления получателем своей независимой экономической деятельности, то местом исполнения является местонахождение этого объекта. В случае отсутствия установленного места независимой экономической деятельности или постоянного объекта, местом исполнения поставки является место постоянного адреса или его обычного пребывания получателя.

Ст. 62. (5) Независимо от абз. 2, место исполнения внутри общностного приобретения – страна-член, в которую товары пребывают или завершается их перевозка, когда налицо одновременно следующие условия:


  1. посредник в трехсторонней операции приобретает товары под своим идентификационным номером по ст. 94, абз. 2;

  2. лицо по п.1 осуществляет последующую поставку товаров приобретателю в трехсторонней операции;

  3. лицо по п. 1 выдаст счет-фактуру на поставку по п.2, отвечающую требованиям ст. 114, в котором укажет, что является посредником в трехсторонней операции и что налог на поставку взымается с приобретателя в трехсторонней операции;

  4. лицо по п.1 задекларирует поставку по п.2 в VIES декларации за соответствующий налоговый период.


Ст. 86. (3) При осуществлении освобожденной поставки, освобожденного внутри-общностного приобретения, а также при поставке с места исполнения за пределами территории страны налог не начисляется.


Ст. 114. (3) (Изм. – ГГ, выпуск 94 от 2010 г., в силе от 01.01.2011 г.) Если зарегистрированное лицо – посредник в трехсторонней операции, документирует осуществленную поставку товаров до получателя в трехсторонней операции, в качестве основания для не начисления налога в счете-фактуре следует указать: «ст. 141 2006/112/ЕО».

(4) Когда налогом облагается с получателя, в счете-фактуре не указывается размер налога и налоговая ставка. В таком случае в счете-фактуре категорично указывается, что налог взымается с получателя, а также основание этого.


Правила применения ЗНДС (ППЗНДС):
Ст. 9 (2) Для подтверждения обстоятельств по ст. 62, абз. 5 закона посредник в трехсторонней операции должен располагать следующими документами:

  1. счет-фактура, выданный передающим в трехсторонней операции, в котором указан идентификационный номер НДС по ст. 94, абз. 2 закона посредника;

  2. (доп. – ГГ, выпуск 101 от 2006 г.) счет-фактура по ст. 79, абз. 2, п.1, выданная посредником в трехсторонней операции, в которой указан НДС номер приобретателя в трехсторонней операции, выданный страной-членом, куда прибывает товар;

  3. VIES декларация за соответствующий налоговый период, в которой задекларирована поставка, в связи с которой выдан счет-фактура по п.2;

  4. (Доп. – ГГ, выпуск 10 от 2011 г., в силе от 01.02.2011 г.) письменное подтверждение от приобретающего в трехсторонней операции, удостоверяющее, что товары получены, в котором указаны дата и место получения, вид и количество товара, вид, марка и регистрационный номер транспортного средства, на котором осуществлена перевозка, имя лица, передавшего товары.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница