Дежа вю с дефицитите в Здравната каса



страница1/4
Дата05.02.2018
Размер0.52 Mb.
#54507
  1   2   3   4
Прес клипинг: „Здравеопазване”
06.12.2014



Дежа вю с дефицитите в Здравната каса

Калоян Атанасов
Проектобюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2015-а бе окичен като коледна елха с блестящите епитети "балансиран", "справедлив" и "реален". Управителят на институцията д-р Румяна Тодорова пък сложи отгоре "звездата", наричайки го "реверанс към здравеопазването". "Реверансът", ако бъде окончателно приет в този му вид, вероятно ще се превърне в мечешка услуга и дежа вю за болници, лекари и аптеки. И всичките вкупом ще ревнат за пари още в средата на следващата година.

На хартия е заложено здравната каса да разполага с 3.15 млрд. лв. приходи от здравни вноски и трансфери. Лечебниците ще отчитат дейност за 1.35 млрд. лв., за личните лекари и специалистите са заделени общо 368 млн. лв., за зъболекарите - 120 млн. лв., а за диагностика предвидената сума е 70 млн. лева. Лекарствата и диетичните храни са оценени на 554 млн. лв., за онкомедикаменти ще се платят 180 млн. лв., а здравните заведения ще получат допълнително 77 млн.лв. за използваните от тях медицински изделия. Касата чака и трансфер от Министерството на здравеопазването от 24 млн. лева. Предвиденият оперативен резерв на осигурителния фонд ще е 301 млн. лева.

На първо четене това са параметрите в бюджета на фонда за тази година, допълнени с 325-те млн. лв. от двете актуализации, така че сметката би трябвало да излезе "на нула". Само че нито парите са гарантирани на 100%, нито е сигурно, че дори да се окажат в наличност, ще са достатъчни да покрият разходите. Първата голяма бюджетна яма, която може да се отвори, е в изкуствено завишените с 220 млн. лв. (незнайно по чия прогноза) приходи от здравни вноски. Според председателя на надзорния съвет на институцията - Кирил Ананиев, няма да има драма със събирането на тези пари, тъй като данъчните щели да се потрудят повече, а и финансовите експерти са калкулирали ръст на доходите. Работодателите в частния сектор обаче едва ли ще се надпреварват да вдигат заплатите, за да напълнят здравната каса, особено при планираните неприятни за тях реформи в социалната сфера. В това отношение работа би свършило предложението на здравния министър д-р Петър Москов държавата най-накрая да стане коректен платец и да вдигне с по 10% вноските за служителите, които осигурява, докато през 2020-а те не станат равни с останалите. Но по обясними причини и това правителство се подготвя да подмине неудобния за финансите му казус.

Скрит (поне) 200-милионен дефицит се е стаил в "консервирания" бюджет за 2015-а и поради обстоятелството, че в него не е отчетено естественото нарастване на харчовете за здравеопазване. Представителят на работодателите в надзорния съвет на здравната каса Деян Денев посочва, че през последните четири години има увеличение на разходите на касата средно с 200 млн. лв. годишно. Тази разлика се получава с навлизането на нови технологии, които оскъпяват болничното лечение заради включването на иновативни медикаменти в Позитивния лекарствен списък, а също и заради общото застаряване на населението, което се нуждае и от повече здравни грижи. Румяна Тодорова уточнява, че само онкоболните се увеличават с 30 000 души на година, а именно при тях терапията е най-скъпа. "Това е допълнителен разход, отбелязва тя, от който не може да се избяга."

"Раната" бе разчовъркана допълнително от министър Москов, който предложи на правителството бюджетът на касата за здравноосигурителни плащания да бъде намален с още 80 млн. лева. За целта той иска да бъде приложен пакет от мерки и законодателни промени, с които да се оптимизират разходите и да се подобри контролът в системата. В "плана Москов", отхвърлен от надзора на осигурителното ведомство, но одобрен от кабинета, е планирана отмяна на приетото от предишното правителство увеличение на основния пакет медицински дейности, както и ограничаване на новите скъпоструващи медикаменти. Ще бъде "замразен" обхватът на работата, която болниците могат да извършват по договор със здравната каса, ще се въвеждат твърди правила за финансово управление на лечебниците, а обемите на дейност и бюджетите им ще се финансират на годишна база.

Като цяло идеите на Москов еволюират в правилната посока, но в никакъв случай няма как да бъдат реализирани механично и от днес за утре. Министърът обаче явно е амбициран да изпълни "четирилетката" за няколко месеца. От Центъра за защита на правата в здравеопазването му показаха нагледно какъв може да е ефектът от едни прибързани действия, коментирайки включения в законопроекта нов параграф 10. Текстът гласи, че лечебните заведения, които след 31 декември 2014 г. са получили за първи път разрешение за дейност, както и тези с включени нови дейности след същата дата, не могат да сключват през 2015-а договори и допълнителни споразумения с касата за тях. "Ако парламентът приеме закона в този му вид, на практика ще забрани инвестициите в лечебни заведения за болнична помощ през 2015-а и тази забрана ще засяга не само частните, но и държавните и общинските болници", посочват от пациентската организация.

Всъщност, за подобно "вето" е малко късно, тъй като осем от новите лечебници, сред които една многопрофилна болница, по три специализирани клиники и заведения за рехабилитация, както и един диализен център вече са получили разрешение и могат преспокойно да сключат контракт с касата. Още толкова болници чакат на "повикване" и ако ведомството ги отреже, ще покаже двоен стандарт. От друга страна, с 16 нови здравни заведения предвидените 1.35 млрд. лв. за плащане на дейност през 2015-а няма да стигнат. Още повече че надзорът на касата искаше по това перо да бъдат заделени със 70 млн. лв. повече, само че те бяха прехвърлени към разходите за лекарства.

При медикаментите законодателят също е "нахвърлял" малки камъчета, които могат да обърнат колата. Да припомним, че за "домашните" лекарства тази година бяха предвидени 556 млн. лв., а онкомедикаментите бяха оценени на 145 млн. лева. Но още през месец юли бе установено, че по двете пера не достигат общо към 145 млн. лева. Догодина планираната сума е с 33 млн. лв. повече от 2014-а, което автоматично означава дефицит от 112 млн. лв. дори ако разходите се запазят на същото ниво. Последното обаче е много съмнително, тъй като в списъка за плащане от касата влязоха още седем медикамента за лечение на рак, които ще струват допълнителни 30 млн. лв., а и други чакат ред. От ресорното министерство предлагат да се намалят разходите за лекарства, като се договорят отстъпки с производители и дистрибутори, но този метод доказано не действа в нашите условия. Повечето притежатели на лицензи и без това продават на пределно ниски цени и по-скоро биха се оттеглили от пазара ни, отколкото да свалят още. Разбира се, все пак съществува резерв от 300 млн. лв., което донякъде е успокоително. Но проблемите дебнат отвсякъде.


Три етапа и 54 млн. лв. за онлайн здравеопазването
Електронното здравеопазване у нас ще се развива на три етапа, а крайната му цена ще е 54 млн. лева. Това предвижда проект на здравното министерство, публикуван на сайта му. В първия период, предвиден да приключи до 2015-а, ще бъде изграждана Национална здравно информационна система, която ще постави основите на е-здравеопазването. Тя ще анализира състоянието на процесите в здравната система - участниците, действията, отговорностите и всички използвани информационни потоци. Освен това ще се подобрява взаимодействието с европейските здравни

IT-системи и ще се създава необходимата нормативна регулация. Предвижда се изграждането на четири регистъра, софтуерна среда за обмен на данни и електронен здравен запис. Тази част от проекта е на стойност 12 млн. лв. без ДДС.

Реализирането на втория етап ще приключи до края на 2017-а. В този период ще се тестват пилотните проекти за електронни услуги, ще се разшири националната здравно информационна система и ще се създадат нови механизми за анализи. Той ще струва 13 млн. лв. без ДДС.

Намеренията са третият етап да бъде реализиран до края на 2020 година. Системата ще се надгражда и разширява, като се очаква ускореното въвеждане на е-услуги от различни администрации. Ще бъде подобрявано качеството на информацията за вече съществуващите услуги, както и организацията за комплексната база данни. Тогава ще бъде изграден и резервен център за данни, ще навлезе образната диагностика и телемедицината. Очаква се това да е най-скъпият етап от проекта, като заложената за осъществяването му сума е 29 млн. лв. без ДДС.


Спешна помощ за боя срещу държавата

Закони има, но кой да ги изпълнява?

Огнян Стойчев
Здравният министър Петър Москов се видя тази седмица в чудо покрай поредното нападение срещу екип на "Спешна помощ" - в ботевградското село Врачеш. Спешно трябваше да се измисли нещо, което да бъде казано, защото мерки за предприемане не останаха. Москов е интелигентен човек и лекар с практика, но какво да направи с ромите, които бият лекарите? Първата му реакция беше: "Врачеш си има кмет и той трябва да гарантира сигурността на екипите".

Кметът на Врачеш Сашо Денкин обаче е инженер и мисли прагматично и технически. Веднага намери обяснение защо циганите са се натресли в задницата на линейката с моторетката си, което ги вбесило. Те нямали свидетелства за правоуправление, а скутерът нямал работещи спирачки. Такива сигурно нямат и половината коли, карани от малцинството по традиция без технически прегледи, шофьорски книжки, данъци, винетки, застраховки... И за каруците е същото, а за тока, водата, сечта, кражбите и мръсотията, думите отдавна свършиха.

Та Денкин напомни, че той е последната брънка на държавата и не може да се бори сам. Откъде да знае кога ще дойде линейка, за да събере за минути опълчение за охраната й? Нали уж миналата година бяха взети крути мерки МВР прати жандармерията по селата, а с промяна в Наказателния кодекс медицинските лица минаха под специална защита наравно с полицаи, чиновници, магистрати, съдебни изпълнители и данъчни. След налагането на тези мерки с медийни фанфари боят просто продължи.

След случая "Врачеш" здравното министерство извади статистика, според която нападенията над лекари през отиващата си година са 225 на брой. Засега, защото по празниците знаем как е. От тези кьотеци 175 са в ромски квартали. И в поне още 25 случая ромите са нахлували да бият в болниците. После Москов се договори с Денкин да бъде организирана среща между лидерите на местното население, представители на кметството и ръководствата на спешните центрове. Целта била поемане на ясен ангажимент от страните за гарантиране на сигурността на екипите на "Спешна помощ" в района.

Според Москов въпросът не бил свързан "с това, дали полицията ще залови нападателите и ще ги накаже, а с отговорност на общността". Иначе просто трябвало да бъде реализирана Концепцията за развитие на спешната помощ, в която всичко опира до пари. И понеже пари няма, а по отношение на етноса прилагането на закона означава нарушаване на правата му, ще чакаме той да се самоорганизира и саморегулира. Което циганите правят и без специални срещи - във всяко отношение и навсякъде. Включително в Брюксел и цяла Европа.
Детските ваксини дойдоха за 4.32 млн. лева

Калоян Атанасов

Банкеръ  стр. 19  

Първата серия от екшъна с доставката на детските ваксини може да се смята за завършена. Министерството на здравеопазването публикува на сайта си подписания договор със "Соломед" за доставката на до 90 000 дози от шествалентната ваксина "Хексацима", с която българските деца ще бъдат имунизирани срещу опасните болести дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит тип Б, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б. Поръчката е на стойност 4.32 млн. лв., а двете партиди от препарата, произвеждан от фармацевтичната компания "Санофи Пастьор", са пристигнали и би трябвало вече да са в наличност при педиатрите. Да припомним, че заради възникналите проблеми служебният здравен министър д-р Мирослав Ненков покани на процедура по пряко договаряне дистрибутора на "Санофи Пастьор" и "ГлаксоСмитКлайн", но се оказа, че конкурентната компания не може да осигури незабавно исканите количества. Ведомството бе заделило 9.24 млн. лв. за ваксината, но явно "Соломед" е предложил доста по-занижена и изгодна за държавата оферта.

Доставени са и липсващите количества от петвапентната ваксина на същата фирма, с която трябва да се завърши имунизацията на малчуганите, родени преди 1 юни 2014-а. Това обаче е само едно добро начало. Здравното министерство е длъжно в най-скоро време да напише и финансира обществена поръчка за доставка на ваксини с рамково споразумение за по-дълъг, поне 2-3 годишен период. В същото време ведомството на Петър Москов подготви над 17 млн. лв., за да осигури и догодина лечението на пациенти със СПИН, туберкулоза, психични и поведенчески разстройства и синдром на зависимост. Неотдавна пациентски организации изразиха опасенията си, че Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария се оттегля от България и тези дейности ще останат без финансово покритие. "Министерството на здравеопазването постоянно осигурява средства за закупуване на медикаменти по програмите ни, като всяка година увеличаваме броя на лекарствата. Следващата година е много важна в тази насока, защото ще изготвим новата Национална програма за превенция и контрол на СПИН и сексуално предаваните инфекции за периода 2016-2020 година", отговори заместник-министър д-р Адам Персенски. От документацията по обществената поръчка се разбира, че търгът ще се проведе по 29 самостоятелно обособени позиции, а цените на лекарствата варират от 14 хил. до над 3 млн. лв. без ДДС. Най-скъп е комбинираният препарат ABACAVIR/LAMIVUDINE, предназначен за използване от заразените с HIV-вируса. По информация на здравните власти носители на смъртоносната болест в България са над 2000 души, а годишното лечение на всеки от тях струва около 15 000 лева.
Мамят ни законово с "Гражданска"

Чавдар Цолов
България наистина е страната на неограничената слободия. В нея може да те измамят по всякакъв начин, дори и по законово "разрешен". Обикновеният човек обаче трудно схваща въртележката от параграфи и алинеи, за да се предпази от зловредното действие на самата нормативна база. Затова има адвокати, които обаче най-често защитават правата му на принципа: "След дъжд качулка".

През миналата седмица станахме свидетели на нещо ново. Адвокатите се вдигнаха в защита на клиентите си и на своя професионализъм. Те скочиха срещу Кодекса за застраховането, клаузи от който лишават от правото на обезщетение изрядни клиенти. Зад цялата шумотевица прозира парламентарен лобизъм на застрахователите, но това е друга тема. Законите не трябва да се приемат набързо, а трябва внимателно да се оглеждат и да се дава право на изкажат мнение не само на овластяваните от тях, но и на потърпевшите.

Промяната на законова постановка в Кодекса за застраховането, която е в силен ущърб на клиентите по "Гражданска отговорност", обсъждаха на 28 ноември на конференция в София. Казусът, обяснен с пример, е следният: "В резултат на катастрофа водач има счупване на двата крака. В резултат на лечението, което изисква неподвижност в продължение на месеци, той получава белодробна емболия. Следват смърт или трайно влошаване на здравословното му състояние. Застрахователят плаща, ако вторичното заболяване от пътнотранспортното произшествие е до пет години. Ако обаче пострадалият се обади един ден след петте години от датата на катастрофата, той на практика вече е загубил правата си поради давност. Това се случва благодарение на нехуманния чл.197 от Кодекса за застраховането."

Такава практика няма в нито една европейска страна, коментира Антонина Рибарова, адвокат от Софийската адвокатска колегия и председател на инициативен комитет за организиране на конференцията. Тя заяви специално за "БАНКЕРЪ", че няма никаква логика, камо ли морал правата на застрахования при настъпване на вторични вреди да се погасяват по давност. "Но такава е практиката", сподели тя, коментирайки огромните затруднения на колегите си да защитават своите клиенти в такива случаи. Рибарова отказа да коментира в чий интерес е направен този законов "зулум", но се зарече да направи всичко по силите си този текст да бъде променен. Трябва да се направи така, че срокът да тече от датата на констатиране на вторичното увреждане, а не от датата на ПТП, когато то въобще не е било налице.

Подобен е казусът и със застраховките професионална отговорност на лекари, адвокати, нотариуси и др. Нека и тук приведем пример: Чинно застраховал професионалната си отговорност лекар прави лекарска грешка. Пострадалият го съди за обезщетение. Съдебният процес обикновено трае три-четири, понякога и повече години. Накрая лекарят е осъден да плати на пострадалия примерно 100 хил. лева. И именно тук е законовата уловка за него. След като е съден той, а не застрахователят му, той, докторът, трябва да плати, а след това да си търси парите от застрахователя. За търсене на обезщетение обаче има 5-годишен давностен срок. Застрахователят отказва да му плати, защото той е изтекъл. Къде е уловката ли - срокът за обезщетението е започнал да тече по закон от завеждането на съдебния иск на пострадалия пациент срещу виновния лекар. Вместо, както е нормалната логика - давностният срок да тече от датата на осъдителната присъда на доктора.

Конференцията премина при засилен интерес. Нейни организатори бяха Адвокатският съвет на Софийската адвокатска колегия, Институтът за държавата и правото при БАН и Камарата на частните съдебни изпълнители с подкрепата на Висшия адвокатски съвет. Присъстваха много адвокати, частни съдебни изпълнители, университетски преподаватели и застрахователи.

Адвокат Рибарова е начертала вече и пътната карта на поправките в Кодекса за застраховането. Те ще бъдат оформени и през Министерството на правосъдието внесени в Народното събрание. За да се засили мотивационната част, ще се изчака обаче тълкувателното решение по тези казуси на Върховния касационен съд. Съдът се е самосезирал и се очаква решенията му да бъдат обявени до Коледа. Адвокатите ще настояват освен за коригиране на датата, от която тече давност за обезщетение, така и за удължаване на срока й. Според Рибарова световната и европейската практика показват, че сроковете обикновено са 10-20 години, а понякога и 30 години.



Специализантите-медици ще плащат все пак малка такса

Янина Здравкова
Въпреки че здравното министерство възнамерява да премахне плащането за специализация за лекарите от догодина, медиците все пак ще трябва да плащат такса. 1-2 месеца в годината те посещават различни модули за теоретично обучение в медицинските университети, за които ще трябва да плащат по 120 лв. на месец, обясни зам. здравният министър Ваньо Шарков.

Идеята е занапред специализантите вече да сключват трудов договор с болниците, където се обучават, а не както досега - договор за обучение. Срещу това лечебното заведение ще им плаща базова заплата, а те няма да дължат такси. Освен това се разширява и броят на болниците, където ще може да се специализира, така че и областните болници да могат да наемат млади лекари. Болниците пък ще бъдат задължени да наемат млади лекари чрез промяна на медицинските стандарти, т.е. ако в тях не работят специализанти, те ще получават по-малко пари от здравната каса. Няма как обаче да се избегне таксата, която се плаща на университетите за обучение. Тя ще бъде поемана, както и в момента, от държавата, но само за специалностите, където има голям недостиг на лекари - патоанатомия, съдебна медицина, инфекциозни болести. Там държавата ще продължи да плаща и по 4 минимални работни заплати на специализиращите. Въпреки че и в момента тези мерки са в сила, интерес към подобни специалности няма, обясни здравният министър Петър Москов.

3700 лекари, които специализират в момента и са в заварено положение, ще могат да избират дали да продължат обучението си по стария вариант - с месечни такси, дължими на болниците, или да сключат трудови договори.



Искат задължително паспорт или лична карта за прием и изписване от болница
Всеки трябва да носи личната си карта или паспорт при прием в болница. Това става задължително с новата регистрационна система за хоспитализация, която се въвежда от януари, съобщиха от здравната каса вчера.

На влизане в болницата и при изписване пациентът ще се отчита в системата чрез личния си документ.

Моделът е изпитан в няколко болници за 2 месеца, отчетени са 3000 хоспитализирани и 2700 изписани.

Целта е проследяване на приема в реално време и пресичане на двойното или фиктивно отчитане на болни.

Някои болници ще бъдат задължени да приемат определен брой специализанти, съобщи здравният министър д-р Петър Москов вчера.

За неатрактивните медицински специалности се вдига месечното възнаграждение на обучаваните лекари и става от 3 до 4 минимални заплати.





Ловят фалшиви пациенти в болниците

Здравната каса затяга контрола върху приема

Соня Спасова
Нова система лови фалшивите пациенти в болниците. Здравната каса въвежда във всички лечебни заведения единна регистрационна система по приема и изписването на болните догодина. Целта е да се повиши контролът и да се намалят злоупотребите с парите от здравните вноски. С въвеждането й информацията за приема на пациента и времето на напускането му от клиниката ще пристига в реално време в касата. Когато влизат или излизат от болницата, хората трябва да представят на регистратурата личен документ. Чрез системата той се проверява, както и дали човекът не се води хоспитализиран другаде по същото време и след това се записва в дадената болница. По изключение персоналът на регистратурата може да въвежда данните ръчно - на деца под 14 години без личен документ, както и ако пациентите са със зелени паспорти или с временно удостоверение, че са си загубили документите. Когато пациентът си тръгва, отново трябва да се "отрегистрира" с личен документ. Така в касата всеки един момент ще знаят къде се намира болният, а докторите няма да го изписват на втория ден, а да го водят по документи, че лежи седмица при тях. Системата вече бе изпробвана пилотно за два месеца в седем болници.

Този и всички други електронни проекти в здравеопазването предстои да бъдат интегрирани в обща система, която цялостно да заработи до 2020 г. Според програмата за развитие на здравеопазване, електронната здравна карта, чрез която пациентът ще се идентифицира, когато получава медицински услуги, трябва да стане факт през 2016 г. А през 2020 г. трябва да са внедрени и проекти за телемедицина. За всичко това е планирано да се инвестират 54 млн. лв.


Лекари без заплати заради дългове

Росица Николова
Лекарите, сестрите и останалият персонал в Центъра за кожно-венерически заболявания в Сливен ще посрещнат Коледа и Нова година без заплати, съобщи управителката д-р Мая Миланова. Причината е, че върху сметките на общинското здравно заведение е наложен втори запор от фирма за кетъринг. Дружеството е близко до общинската съветничка Таня Пенева (РЗС).

Д-р Миланова пое управлението на бившия кожен диспансер неотдавна и завари неразплатени суми за храна на пациентите и пране. "Първият запор бе за 6800 лева, но реално платихме над 10 хил. заради огромни такси. Сега останаха 8000 лева, за които се разбрахме да ги погасяваме разсрочено. И започнахме да плащаме, но най-изненадващо от фирмата отново са ни наложили запор", разказа д-р Миланова. Фирмата за кетъринг е собственост на сина и зетя на съветничката Таня Пенева. Нейното име фигурира в Търговския регистър като учредител. Пенева е секретар на общинската комисия по здравеопазване. Съветничката не беше открита за коментар.







Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница