Дейност 9: Наименование на дейността: Усъвършенстване на дейността на библиотеката на цир. Привличане на студент-стажант



Дата10.04.2018
Размер69.76 Kb.
#65804




Дейност 9:

Наименование на дейността: Усъвършенстване на дейността на библиотеката на ЦИР. Привличане на студент-стажант
Проведени бяха срещи-интервюта с целия експертен състав на ЦИР (резултатите от интервютата бяха записани на аудио файлове). Общата оценка е, че в болшинството случаи библиотеката удовлетворява нуждите на експертите във връзка с тяхната изследователска и проектна работа, но съществуващите в момента условия в библиотеката не предлагат възможности за широк достъп на външни читатели. Според експертите в Центъра, основният проблем към този момент е липсата на техническа възможност за обмен на информация в резултат на неработещата вече информационна система. Очакванията бяха за създаването на такава вътрешна система за информационен обмен, в която всеки да може да изпраща информация, и която да е достатъчно надеждна. С цел разширяване публичния достъп до библиотечните ресурси на ЦИР и оптимизиране работата на библиотеката с външни посетители, се направи проучване относно възможността част от библиотечния ресурс на Центъра да бъде достъпен за външни посетители чрез читалните зали на други публични или университетски библиотеки.
Няколко са библиотеките, които могат да бъдат потенциални партньори на ЦИР: НБУ, БАН, УНСС и Централната научно-техническа библиотека. При преценката на електронните ресурси, с които разполагат, спецификата на библиотеките - организация, тематични приоритети, управление и др., беше разгледана възможността за съвместна работа с Централната библиотека на БАН, тъй като към този момент тя беше с най-богат достъп до електронни ресурси и спецификата на посетителите й предполагаше съответното ниво интерес към изданията на ОИСР.
През месец декември бе проведено допитване сред абонатите на бюлетина „Издания на ОИСР” и експертния състав на ЦИР за възможностите за усъвършенстване дейността на Информационния център. В процес на усъвършенстване беше работата на Информационния център на ОИСР чрез възможности за допълнителен научен електронен обмен на данни, които да бъдат включвани в бюлетина. Изпълнението на тази дейност се подпомагаше от студент-стажант, с което се изпълни един от индикаторите по дейност 9.
След извършеното проучване относно възможността част от библиотечния ресурс на Центъра да бъде достъпен за външни посетители чрез читалните зали на други публични или университетски библиотеки, с цел да се разшири публичния достъп до библиотечните ресурси на ЦИР и оптимизиране работата на библиотеката, беше извършена подготовка на каталог от издания, които да бъдат отдадени за ползване. Към месец януари беше разгледана и възможността за съвместна работа с Централната библиотека на БАН.
През месец февруари се извърши подготовка на каталог от издания от библиотечния ресурс на Центъра, с цел този каталог да бъде достъпен за външни посетители чрез читалните зали на други публични или университетски библиотеки, за да се разшири публичния достъп до библиотечните ресурси на фондацията и да бъдат отдадени за ползване.

През месец март, след направено предварително проучване, ЦИР реши да подпише споразумение за сътрудничество с Нов Български Университет (НБУ), което предвиждаше част от библиотечния ресурс на Центъра да бъде предоставен на университета. Част от колекцията издания на ОИСР може да се ползва от читателите на библиотеката на НБУ, при определени от нас условия за съхраняване и експозиция на книгите. Очакванията са за увеличаване на интереса на посетителите и читателите на библиотеката на НБУ към изданията на ОИСР, в резултат на разширения достъп до тях.


Също през месец март беше разгледана възможността за увеличаване на публичния достъп до библиотечните ресурси на ЦИР чрез други потенциални партньори на Фондацията като БАН, УНСС и Централната научно-техническа библиотека.
През месец април ЦИР предостави част от библиотечния си ресурс на Нов български университет. В резултат на предприетата инициатива от страна на Фондацията, беше изпратено благодарствено писмо от проф. Богдан Богданов (Председател на Настоятелството на Нов български университет) до ЦИР, в което беше изразено желанието за разширяване на сътрудничеството между НБУ и Центъра. Проф. Богданов увери ЦИР, че предоставените от Фондацията издания на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ще бъдат изключително полезни за студентите и преподавателите в Нов български университет. Благодарственото писмо беше придружено със Сертификат за дарение ( 14.04.2009г. ).
През месец май беше извършено усъвършенстване на дейността на библиотеката на ЦИР. Това бе осъществено чрез актуализация на базата данни с източници на информация, базирана на ОИСР бюлетини.
Прегледани бяха новопостъпилите издания на ОИСР като заедно с това им беше направен опис. Извършената селекция на изданията на ОИСР по теми, области и години беше част от работата по възможностите за допълнителен научен електронен обмен на данни на Информационния център на ОИСР и включването им в Бюлетин “Издания на ОИСР”, чрез който Центърът за икономическо развитие може да спомогне за по-добрата информираност на българската общественост за основните тенденции в развитието на икономиките от ОИСР и да постигне по-добро разбиране на глобалните икономически процеси, част от които е България.
Експертите отчетоха, че чрез този Бюлетин може да се подпомогне участието на академичната общност, администрацията и бизнеса в процесите на обсъждане на важни за икономиката на страната програмни политики и мерки в определени области. От друга страна, по-добрата информираност ще допринесе за по-лесното отчитане на тенденциите и стандартите в ОИСР.
През месец юни продължи селекцията на новопостъпилите издания на ОИСР по теми и области във връзка с подбора на подходящи заглавия за Бюлетина “Издания на ОИСР”. Част от експертния персонал на ЦИР направи преглед на наличния библиотечния ресурс към момента и беше взето решение да бъде извършена инвентаризация на библиотеката с помощта на студенти-стажанти.

Инвентаризацията традиционно се възприема като една от библиотечните дейности, които отнемат най-много време и ресурси. Затова през месец юни бяха наети студенти-стажанти, които да помогнат за инвентаризацията на материалите от библиотечния фонд. Експертите обсъдиха възможността процедурата по наемането на студенти-стажанти да се превърне в успешна програма за практическо обучение на студенти-стажанти в бъдеще. Актуализирането и оптимизацията на библиотечния ресурс бяха сред основните мотиви на експертите при предприемането на тези действия.


През месец юни стажантите участваха в подреждането и проверката на изданията на ОИСР. Работата беше съсредоточена върху опис на подходящи заглавия за Бюлетина „Издания на ОИСР”, както и върху проверка на някои от новопостъпилите книги.
В процеса на работа беше обърнато внимание на следните заглавия от изданията на ОИСР: Управление на помощите. Как се разрастнаха регионите. Тенденции и анализи 2009 ; Международна търговия. (Патрик Лов и Ралф Латимор) 2009; Тримесечни националните сметки. 2009/1; Тенденции в транспортния сектор 1970-2007. Национален форум по транспорта. 2009/5; Принципи за почтеност при обществените поръчки 1/06/2009; Измерване на правителствената дейност 13/01/2009; Препоръка за регионална инвестиционна стратегия 1/01/2009; Политика за развитие на регионалното управление 1/04/2009.
Студентите-стажанти също помогнаха и за подредбата и описа на някои списания от библиотечния фонд: сп. Мениджър; Информационен бюлетин (месечен бюлетин на БНБ); Държавен дълг (месечен бюлетин на Министерство на финансите на Република България); бюлетин BGBusiness; сп. The Economist; сп.Confrontations Europe.
През месец юли продължи селекцията на новопостъпилите издания на ОИСР като заедно с това им беше направен опис. Извършената селекция на изданията на ОИСР по теми, области и години беше част от работата по възможностите за допълнителен научен електронен обмен на данни на Информационния център на ОИСР и включването им в Бюлетин “Издания на ОИСР”. След направена селекция на част от по-актуалните издания на ОИСР, беше предвидено студент-стажант да участва и в подготовката на анотации и резюмета на основата на публикациите на ОИСР. С помощта на експертите бяха подбрани подходящи текстове от изданията на ОИСР, които да бъдат преведени от английски на български език и оформени в подходящ формат за Бюлетина „Издания на ОИСР”.
В процеса на работа беше обърнато внимание на следните заглавия от изданията на ОИСР: “Основни икономически показатели”  2009/06, “Принципи за почтеност при обществените поръчки” 2009/06, “Международна търговия (Патрик Лов и Ралф Латимор)” 2009; “Препоръка за регионална инвестиционна стратегия” 01/2009; “Тенденции в транспортния сектор 1970-2007. Национален форум по транспорта”2009/5; “Глобализацията и нововъзникващите икономики – Бразилия, Русия, Индия, Индонезия, Китай и Южна Африка” 2008; “Черно море и Централна Азия” 2008; “Застаряването и публичния сектор” 2008.

Наемането на студенти-стажанти за разработване на анализи и изследвания в дадена икономическа област, както и чисто организационно, имаше положителен резултат при изпълнението на дейност 9 „Усъвършенстване на дейността на библиотеката на ЦИР. Привличане на студент-стажант”. Основната цел, свързана с тази дейност, е повишаване на икономическата култура и качеството на икономическото образование в страната и именно чрез привличане на студентската общност в процеса на реализиране на този европейски проект, това имаше възможност да бъде осъществено най-ефективно. Дейността съответства и на специфичните цели на настоящата процедура тъй като би могла да се превърне в успешна програма за практическо обучение на студенти-стажанти в бъдеще.



Индикаторът, заложен съгласно проектното предложение по Дейност 9 - добре организирана библиотека на Фондацията, беше изпълнен към месец месец юли 2009 г. Изпълнени са заложените в Дейност 9 специфични цели, резултати и индикатори.
Приложени са следните доказателства за изпълнението на Дейност 9: в Междинен технически доклад 7 са приложени Писмо от НБУ; Сертификат за дарение от НБУ.


Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Административен капацитет”,



съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница