Действащи и предстоящи програми за финансиране социалноинвестиционен фонд



Дата30.11.2018
Размер91.33 Kb.
#106279

ДЕЙСТВАЩИ И ПРЕДСТОЯЩИ ПРОГРАМИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ


Социалноинвестиционен фонд

Краен срок за 2004 г: 30 март 2004


От март 2003 г. стартира нова възможност за безвъзмездно финансиране на инфраструктурни и квалификационни проекти чрез Социално-инвестиционния фонд. Социално-инвестиционният фонд е самостоятелно юридическо лице и второстепенен разпоредител на бюджетни средства към Министерство на труда и социалните грижи. За периода 2003 - 2007 година фондът ще изпълнява Проект за социални инвестиции и насърчаване на заетостта.

Цел: да осигури подкрепа на регионални и местни инициативи, водещи до увеличаване на заетостта в реалния сектор и създаване на постоянна заетост, особено в регионите с висока степен на безработица.

Източници на финансови средства: 50,8 млн. евро заем от Световната банка и 17 млн. евро от българското правителство и участващите в проекта.

Кой може да кандидатства за финансиране: Общини и/или местни юридически лица, регистрирани съгласно ЗЮЛН.



Финансирани дейности:

1. Инфраструктурни проекти за създаване на нова или ремонт на съществуваща социална или техническа инфраструктура, представляваща държавна или общинска собственост:

- местни пътища и такива, включени в четвъртокласната пътна мрежа
- дренажни и напоителни системи
- сметища
- общински пазари
- електрифициране и телефонизиране на населени места
- противоерозионни строителни дейности и благоустрояване на селища
- съоръжения от малки водоснабдителни системи за питейна вода, довеждащи водопроводи и разпределителна мрежа
- дъждовна и битова канализационна мрежа на населени места
- училища и детски градини
- здравни заведения
- социални домове

2. Проекти за активен пазар на труда, свързани с осъществяването на бизнес услуги, професионална квалификация и преквалификация, ориентирани към инициативи на пазара на труда по преодоляване на безработицата и развитие на работната сила в региони, особено силно засегнати от преструктурирането на икономиката.

Размер на проектите по типове:

- инфраструктурни - между 20 000 и 200 000 Евро;


- квалификационни - между 10 000 и 80 000 Евро.

Необходимо е получателите на финансирането да участват в съответния проект с осигурени от тях средства в размер не по-малък от 20 на сто от стойността на проекта.

 

Срок за изпълнение на проектите: 12 месеца.



В Българска стопанска камара може да получите допълнителна информация и да проверите дали отговаряте на условията за финансиране, да получите експертна помощ при изясняване на критериите за оценка на проектите, както и при разработване на проект за кандидатстване пред фонда.

 

За информация, формуляр и указания за кандидатстване: www.sifbg.org





Програма Младеж




Област

Образование

Име

Младеж (2000-2006) OJ L 117/2000

Фин. рамка

Средства предвидени в бюджета за целия период MEUR 600 Ср.годишна сума MEUR 120

Кратко описание, цели и дейности

Тази програма на Европейския съюз предлага на младите хора възможността да бъдат мобилни и активно да участват в изграждането на Европа на третото хилядолетие. Тя цели да допринесе за изграждане на “Европа на знанието” и създаване на общо поле за сътрудничество и развитие на младежки политики, основани на неформално образование. Програмата насърчава обучението през целия живот и развитието на активна гражданска нагласа. Тя се опитва да постигне баланс между личностното развитие и колективните дейности във всички сектори на обществото, като се придържа към следните цели:

  • улеснява интегрирането на младите хора в обществото като цяло и насърчаване на тяхната инициативност;

  • подпомага младите хора в натрупването на знания и умения и признаване на стойността на този опит;

  • дава на младите хора правото да изразяват свободно своите чувства на солидарност в Европа и в световен мащаб, като същевременно покрепя борбата срещу ксенофобията и расизма;

  • дава по-добро разбиране за разнообразието на общата Европейска култура и общото културно наследство,както и за общите основни ценности;

  • помага да се премахнат всички форми на дискриминация и насърчава равенстсвото на всички нива на обществото;

  • насърчава младите хора с по-малко възможности;

Раздел 1:

  • Младежта за Европа Обменна програма за млади хора с различен социален произход от две или повече държави

Раздел 2:

  • Европейска доброволческа служба Международен проект, в който младежите се включват като доброволци в дейности, насочени към социалната сфера. Доброволец в програмата “Младеж” може да бъде всеки младеж на възраст между 18 и 25 години. Основни принципи, от които трябва да се ръководят доброволците при планирането на дейностите са:

  • да се провеждат в друга държава

  • да не носят печалба и да не са платени

  • да бъдат обществено полезни

  • да са с максимална продължителност 12 месеца

Раздел 3:

  • Младежки инициативи Проекти, създавани и ръководени от групи младежи.

Раздел 4:

  • Съвместни дейности Съвместна дейност между взаимно допълващите се програми на ЕС в сферата на образованието- Сократ, Леонардо и Младеж.

Раздел 5:

  • Допълващи дейности Дейности, ориентирани към подпомагането на всички, които участват в младежки дейности или се интересуват от проблемите на младежта.

Бенефициенти

  • Групи млади хора, които желаят да организират младежка обменна програма или да стартират локална инициатива

  • Млади доброволци за Европейската доброволческа служба

  • Бивши доброволци, които искат да надградят над този си опит

  • Младежки организации

  • Младежки лидери

  • Работещи младежи

  • Мениджъри по проекти и организатори на проекти в областта на младежкото и неформалното образование

  • Организации, асоциации и структури с нестопанска цел

Източници на информация

  • Европейска комисия – Ген дирекция “Образование и култура”, направление “Образование”

  • Национална агенция “Младеж” - България

Покани за участие

Обявени са покани според периода на проекта. Съществуват различни крайни срокове в зависимост от одобрението на проекти на национално ниво и на ниво ЕК.






БАЛКАНСКИ ТРЪСТ ЗА ДЕМОКРАЦИЯ
Краен срок: текущ
The German Marshall Fund of the United States (GMF), Американската агенция за международно развитие (USAID) и Фондация "Чарлс Стюарт Мот" обединиха своите усилия за създаване на Балкански тръст за демокрация, инициатива на стойност от 25 милиона щ.д. в подкрепа на управлението с широко участие в Югоизточна Европа.
Новосъздаденият тръст за демокрация стартира своите дейности през лятото на 2003 г. Тръстът е дългосрочен проект (минимум 10 г.) и цели развитието на гражданското общество и управлението с широко участие в Югоизточна Европа.
Балканският тръст за демокрация подкрепя укрепването на демократичните институции в Югоизточна Европа и трансграничното сътрудничество в региона чрез политическо, социално и икономическо сътрудничество в две основни програми:

    • Свързване на гражданите с управлението: предоставя грантове на местни и национални организации за подобряване ангажирането на гражданите с управлението, както и комуникацията на управлението с гражданите, контрол върху работата на властите и подобряване на разбирането на гражданите за техните права и отговорности
      - Сътрудничество и коопериране: подкрепа за съвместни проекти на местни управи, НСО, граждански инициативи и други институции в рамките на страните и между отделните страни с оглед подобряване сътрудничеството в региона.



Балканският тръст ще предоставя грантове на Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватска, Македония, Румъния, Сърбия и Черна Гора, вкл. Косово.
Кой може да кандидатства:

Граждански групи и НСО, местни управи и национални правителства, образователни институции и медии. (Отделни лица и политически партии не се допускат.)


Размер на финансирането:

Ще се предоставя финансова подкрепа от 1 000 до 75 000 щ.д., като по-голямата част от грантовете ще бъдат между 10 000 и 25 000 щ.д. Тръстът ще може да подкрепя многогодишни проекти, препотвърждавани на годишна база при задоволителни резултати.


Срок за кандидатстване: Текущ.
Ограничения: Тръстът не подкрепя изследвания, академични обучения, пътувания, хуманитарна помощ, завръщане на бежанци, религиозни дейности, изкуства или научни разработки.
Приоритети: Балканският тръст ще подкрепя инициативи, насочени към участие на гражданите във вземането на решения и решаването на проблеми, лидерство в сфери като политически реформи, гражданско образование и икономическо развитие. Особено внимание ще бъде отделяно на трансграничното сътрудничество, изграждането на мрежи за сътрудничество и обмяна на добри практики, насочени към проблемите на демократичното развитие.
Процедури за кандидатстване:

Стъпка 1: Представете - за предпочитане по електронна поща - резюме (1 - 2 страници) на проекта на английски, исканата помощ (в щатски долари), бюджет и пълна информация за контакт с кандидатстващата организация. Ако предлаганата инициатива отговаря на приоритетите и вижданията на Тръста, ще ви бъде поискано пълно проектопредложение.


Стъпка 2: При поискване предоставете пълното проектопредложение на английски, не по-дълго от 15 страници, като те включват следните елементи:

1. Резюме (половин-една страница), вкл. информация за контакти с кандидата;


2. Проектопредложение, което включва:

2.1. Цели и задачи
2.2. Специфични дейности, които ще бъдат предприети, и описание на приложимостта и времевата графика на дейностите както по отношение на вашата страна, така и по отношение на мисията на Балканския тръст;
2.3. Обяснение как ще бъдат реализирани дейностите и времеви график за приключването им;
2.4. Имена и описания на потенциалните партньори или участници;
2.5. План за разпространение на информацията, получена чрез реализацията на проекта;
2.6. Списък на ключовите ръководители на проекта;
2.7. Критерии за мониторинг и оценка на успеха на програмата и потенциалните последващи дейности/действия.
3. Финансово предложение, което включва:

3.1. Бюджет по пера с обяснения защо се искат определени нива на финансиране;


3.2. Финансов статус и други основни източници на институционално и проектно финансиране.
4. Капацитет на организацията/институцията, включително:

4.1. Мисия на организацията;


4.2. Минали, настоящи и известни бъдещи дейности на организацията;
4.3. Описание на структурата на управление и ръководство на организацията;
4.4. Стратегия за институционално развитие и устойчивост.
Оценка:

Предпочитани ще бъдат предложения, които ще увеличат ангажимента на гражданите към участие в управлението, ще имат въздействие върху публичните политики, ще увеличат лидерските умения, ще подпомогнат трансграничното сътрудничество, ще позволят трансфер на опит и иновативни идеи чрез ясни комуникационни планове и планове за разпространяване на информацията.


Одобрение:

Окончателното решение за финансиране се взима от Комитета за финансиране, а при подкрепа от над 25 000 щ.д. - от борда на German Marshall Fund.


За повече информация по подготовка на проектите:
balkantrust@gmfus.org

Предложенията за проекти и бюджет са изпращат на е-mail адрес:


balkantrust@gmfus.org
моля включете името на институцията в "Относно" (Re:) или изпратете по пощата или факс предложението на адрес:

The German Marshall Fund of the United States


Balkan Trust for Democracy
Strahinjica Bana 11
11000 Belgrade, Serbia and Montenegro
Tel: +381 11 636839
Fax: +381 11 634126


За контакти:
Sandra Phinney, Program Officer,
Balkan Trust for Democracy,
German Marshall Fund of the United States,
Strahinjica Bana 11, 11000 Belgrade,
Serbia,
мобилен тел.: (+381 0) 63 456059





БЮЛЕТИН № 1

1 март 2004 Отдел Регионално развитие



Каталог: wwwroot -> broshuri
broshuri -> Програма фар 2004: Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия Обща информация и проектен фиш
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти български донорски форум
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти тунджанска пролет Национален литературен конкурс
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти покана за участие в международна конференция по проекта Подобряване на националните училищни мрежи в Европа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"
broshuri -> Конкурс на дебютна литература Краен срок: 10 април 2005 г
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти трета Балканска танцова платформа


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница