Декларация на парламентарната група на Българска нова демокрация



Дата15.08.2018
Размер38 Kb.
#78911


Декларация

на парламентарната група на Българска нова демокрация
В рамките на вчерашния ден се състоя заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност на тема последиците за сигурността на страната от участието в големи енергийни проекти. Всички българските граждани станахме свидетели на поредната демонстрация на активност от страна на президента Георги Първанов и управляващите по въпрос от общонационално значение. Отново обаче тя имаше характера по-скоро на ПР инициатива, отколкото на сериозно намерение за формулиране на управленски приоритети, конкретни политически предложения и насоки за развитие в разглежданата сфера. Подобна показна активност е най-малкото закъсняла на фона на сключените с Русия още през януари тази година споразумения и договори по мащабни енергийни проекти. Нека припомним, че тогава парламентарната група на Българска нова демокрация направи искане, което бе отхвърлено от мнозинството, за изслушване на министър-председателя Сергей Станишев относно мандата на българското правителство за преговорите при посещението на президента на Руската федерация Владимир Путин. Мотивите за нашето искане бяха, че когато се подписват дългосрочни договори, които обвързват страната ни и които ще оказват влияние върху българските данъкоплатци за години напред, е нормално народните представители и цялото общество да бъде запознато със съдържание на преговорите, позитивите и негативите за България, както и поетите от нея ангажименти. Вчерашното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност потвърди, че продължава досегашната политика на вземане на решения “на тъмно” и поставяне на гражданите в условия на пълна неяснота по параметрите на участието на страната ни в големите енергийни проекти. Като цяло тази неяснота се пренася и по отношение на официалната управленска позиция за бъдещето на енергетиката у нас.
Ние, представителите на Българска нова демокрация, смятаме, че енергийната политика на една държава е неразделна част от нейната обща политика по гарантиране на националната й сигурност. В тази връзка нееднократно сме заявявали, че е необходимо създаването на макрорамка за развитието на българската енергетиката в средносрочен и дългосрочен план под формата на енергийна стратегия на страната ни, в която да залегнат националните приоритети, всички поети ангажименти и възможностите за спазването им и стратегическите цели на енергийния сектор у нас.
В момента управляващите използват оправдание за забавянето в тази насока с факта, че се изчаква ЕС да изготви общоевропейска енергийна стратегия и в последствие България да съобрази своята с нея. Липсата на наша собствена национална енергийна стратегия обаче явно не пречи да се прилага лошата практика на сегашното правителство за сключване на договори от стратегическо значение. От тази гледна точка българският парламент ще бъде поставен в абсурдната позиция да ратифицира стратегически споразумения при липсата на държавна енергийна стратегия. Подобна ситуация не бива да се допуска нито от народните представители, нито от обществото ни като цяло. Тук е мястото да се спомене, че поради изключителната сложност на материята и необходимостта от съобразяване с разнообразните интереси на 27-те държави членки, подготвянето на енергийна стратегия на ЕС най-вероятно ще забави във времето. В допълнение трябва да се каже, че е възможно в близко бъдеще да няма подобна общоевропейска енергийна доктрина, защото Съюзът вече е разписал и публикувал основни програмни и стратегически насоки в тази сфера. Това обаче не обменя необходимостта България да разработи собствена енергийна стратегия и да я защитава пред ЕС. Само при наличието на такава ние може да участваме равностойно, активно и ефективно в дебата по създаването на стратегията на Обединена Европа.
Във връзка с всичко изброено дотук, ние от Българска нова демокрация настояваме до края на лятната сесия на парламента да бъде изготвен и внесен проект за национална стратегия за енергийна сигурност на България. Ние настояваме управляващите да дадат навременен отговор на въпросите:


  • Какви са параметрите и ангажиментите за България по сключените до момента енергийните споразумения с Русия;

  • С какви енергийни ресурси разполага страната ни и как най-ефективно могат да бъдат използвани те;

  • Как ще бъде решен проблемът с изключително високата енергоемкост и енергийна неефективност на българската икономика;

  • По какъв начин ще бъде гарантирана диверсификацията на източниците на енергия и развиване на алтернативните форми на добив на енергия с цел защита от изпадане във външна енергийна зависимост и отстояване на българските национални интереси;

  • Какви са плановете за разширяване на използването на възобновяеми енергийни източници с оглед на достигане на европейските екологични критерии и подобряване на качеството на живот на българите?


Ако настоящото правителство откаже да даде отговор на тези въпроси, както и да разработи цялостна национална стратегия за енергийна сигурност, ще потвърди подозренията, че действията му се ръководят не от приоритетите на България, а от чужди държавни или корпоративни интереси. При това положение управляващите трябва да поемат политическа отговорност пред българските граждани и да кажат чии точно са тези интереси.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2008
2008 -> Що е наркотик?
2008 -> Решения на задачите за подготовка за състезание
2008 -> Съюз на математиците в българия – секция бургас състезание по математика „СВ. Николай чудотворец” – 02. 12. 2006Г. Тема за пети клас
2008 -> Природоматематическа гимназия “акад. Н. Обрешков” – бургас със съдействието на училищното настоятелство на пмг
2008 -> З а д а ч и за домашна работа математика зип VІ клас
2008 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас десето състезание по математика
2008 -> Регламент: Всяка задача от 1 до 9 има само един верен отговор. „ Друг отговор се приема за верен само при отбелязан резултат. Задачите от 1 до 3 се оценяват с по 3 точки, а от 4 до 6 с по 5 точки
2008 -> Въпросник по дисциплината “Управление на иновациите и инвестициите”, за студентите от II курс, специалност „Бизнес администрация”
2008 -> Удостоверение за регистрация №03585


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница