Деловия (бизнес) етикет основа на професионализма



Дата23.12.2017
Размер310.84 Kb.
#37373
Деловия (бизнес) етикет - основа на професионализма

Съдържание:


1.1 Как се създава делови имидж

1.2 Характеристика на идеалния кариерист

1.3 Характеристика на идеалната кариеристка

1.4 Образът на модерният мениджър

1.5 Образът на модерната делова жена
2. 1 Постъпване на работа

2.2 Начини за намиране на работа

2.3 Как да се подготвим за интервю

2.4 Съвети свързани с поведнието ни на работното

място
3.1 Комуникативен етикет

3.2 Гости на фирмата(правила)

3.3 Правила на добрия тон за домакините и гостите на

делова среща



    1. Сбогуване след делова среща

    2. Облекло по време на бизнес-среща

    3. Телефонен етикет

3.8 Делова кореспонденция



    1. Как се създава делови имидж



Увод:

Деловият имидж всъщност това са нормите за поведение между хората и обществото при осъществяването на дейности от общ интерес.

Понятието “имидж” идва от английската дума image, която означава изображение, общоприета представа, мнение.

Най-общо казано бизнес имиджът е изкуството да се общува, да се прилага умело деловия етикет, да се пише според книжовните норми и не на последно място - изисканият външен вид и добрите обноски.


  1. 1 Как се създава делови имдж?

Имиджът е сборното понятие, което включва в себе си – характера ни, начина ни на поведение, стойката, начина на обличане , начина ни на изразяване на мислите и чувствата, нашите таланти и достойнства. Всеки човек има имидж т. нар. индивидуален имидж който е предопределящ за бъдещето на индивида и неговото “израстване” в обществото. Колкото по-добре сме овладяли изкуството да общуваме, запознали сме се правилата на деловия етикет, с реда и спазването на формалните изисквания при представяне пред други хора. Не по-малко важни са и писмените навици, умението да говорим ясно и в съответствие с книжовните норми. По-нататък могат, да се подредят изисканият външен вид и добрите обноски.

Нашето време на бърза преоценка на множество ценности налага и коригиране на схващанията за културата на предприемачи и посредници, търговци и промишлени магнати, банкери и борсови ангенти. Оформя се ясно възгледът за нов съвременен имидж на деловите мъже и жени, на мениджърите - образ, който едновременно да е приятен, обаятелен, фин, но също така и респектиращ, вдъхващ уважение и подкупващ с професионализма си. Защо такива супер бизнесмени като Тед Търнър и Ли Якока, Доналд Тръмп и Рокфелер предизвикват асоциации едва ли не като с филмови звезди от ранга на Ал Пачино и Марлон Брандо, Робърт Де Ниро и Джийн Хекмън? Защото става дума за личности от много висок духовен ранг, които завладяват околните с богатата си култура, с изисканите си обноски,с прецизираната си поведенческа етика и с чисто човешката акуратност. Защото за тях осъществяването в бизнеса е правопропорционално на съвършенството на фирмената култура, на индивидуалния морал, на външността и на безупречното поведение.Външност и поведение не само в офиса и на деловата среща, но и на коктейла, в оперната зала или пък в домашната обстановка.

Имиджът на деловия човек е като снежната топка - с натрупването на жизнен и професионален опит по време на претъркулнатите години се увеличава , като нейният растеж е и ядро на една мощ, която е в състояние да даде колосални резултати.Този образ на личност, заслужаващ доверие и предразполагащ към партньорство и съдружество, се гради трудно, а може много лесно да бъде ликвидиран или пък просто опетнен. Маниерите, индивидуалната етикеция, поведенческата култура и своеобразието на външността (тоалет,аксесоари,модни отлики) се вплитат здраво в конструкцията на организационния имидж. Разбира се, хиперболизирането на деловата външност и фирмените обноски повече вреди, отколкото да помага в деловите контакти.Прекаленото модаджийство,свръхучтивостта и преголямата любезност могат да отблъснат всички, които са потенциални съдружници или пък клиенти. Съвкупността от речта, маниерите, поведението и външния вид на бизнесмена е съществена част от основата на неговия имидж.Но това все още не е всичко.Имиджът е усещането, което всъщност е дълбоката следа, която деловият мъж или жена оставят след себе си.

Образът на мениджъра има много общо с мита за преуспяващия, надеждния и благонамерен човек.Безспорно няма никаква потребност от излишно митологизиране на хората,заемащи управленски позиции. По скоро става въпрос за обаянието и авторитета на деловите хора, изградени не само с ценни качества от една или друга сфера на организационния живот, но и с чар. Поведението на преуспяващите хора е балансирано, с добре дозирана самоувереност и неизбежен артистизъм, който, за да се долови трябва да се поднесе с такт и на място. В седмицата такъв бизнесмен може да каже само един виц, който обаче да е толкова силен и остър, че дни наред да разсмива и оживлява.

Модерното поведение на деловите хора е сплав от натрупана професионална култура, адекватни костюм и обноски и, разбира се, импровизация, за която е нужно въображение и душевен плам.Трудно ли е да бъдем такива?...

Хората от различните отрсали на работа се обличат по начин, който е показателен за вида дейност, която извършват. Всяка една фирма изгражда на пазара своя т. нар. корпоративен имидж, който се изразява чрез бланки, пликове, визитки, опаковъчна хартия и пакети, календари, рекламни проспекти, плакати и сувенири с фирмената символика и други рекламни материали, архитектурното решение на сградата, където се помещава фирмата, в интериора на работните помещения, транспортните средства, униформата на персонала (ако във вътрешния правилник е предвидена такава. Голямо зна­чение има и т.нар. фирмена философия (кодекс, правилник), отнасяща се до външния вид на служителите и до стила им на поведение. Според тази философия облеклото и прическата на хората в ком­панията трябва да съответстват на определени изисквания, а поведението им да е съобразено с известни ограничения. (приложение 1- правилник на Технополис България). Съответно в реномираните фирми има голям набор от професионалисти, занимаващи се с граденето именно на този корпоративен имидж.

Когато кандидатстваме някъде за работа в някоя фирма или предприятие е добре да се запознаем по-подробно с правилника и историята й за да е гарантиран успеха ни.

Защо понякога на добро работно място назначават човек, който няма нито необходимата за длъжността квалификация, нито достатъчно опит, а в същото време отхвърлят кандидатурата на случаи дори показват, че понякога определени хора се предпочитат дори пред връзкарите. Как става този номер?

Формулата на успеха е разкрита и е построен моделът на човека, който гарантирано ще има успех в кариерата си. Изненадващо е, че върху постиженията в кариерата оказват влияние дори такива дребни фактори, като белината на усмивката или формата на лицето.

1.2Характеристики на идеалния кариерист:


Сън
84% от мъжете, които се наспиват добре, правят поне една стъпка нагоре в кариерата си на всеки 5 години. От мъжете, които редовно не си доспиват, този процент е само 67,9%. Освен това, тъмните кръгове под очите не украсяват мъжа и дори се подчертават от цвета на тъмните офисни костюми.

Коса
Доказано е, че HR-специалисти предпочитат кандидатите с кафява коса и не обичат тези с рижава. Но, цветът на косата не е толкова важен, колкото самото наличие на коса. Учените още не са успели да обяснят, защо гологлавите по-рядко се канят на интервю за работа и по-често получават откази при кандидатстването си, но това е доказан факт.

Формата на лицето
Повечето успешни мъже-кариеристи имат трапчинка на добре изразената си брадичка, високо чело и тънки устни. Най-компетентно изглеждат мъжете с добре подчертани скули.

Репутация
Само 10% от успеха на събеседването се определя от професионалните познания на кандидата, 30% зависят от доброто му име и цели 60% от степента на неговата известност в професионалните кръгове.

Ръст
Колкото по-висок е мъжът, толкова повече той печели. Тук се наблюдава следната зависимост: всеки 10 см. от ръста на мъжа добавят 5% към неговата заплата. Зависимост съществува дори между ръста на кариериста и неговото образование: студентите в европейските университети са средно с 3 см. по-високи от своите работещи връстници.

Връзки и познати
Всеки трети съвременен млад човек на възраст от 16 до 29 години намира мечтаната работа с помощта на своите добри познати.

Интернет
76% от успешните мъже активно ползват интернет, а 43,6% от тях дори отделят голямо внимание върху информацията за себе си, която се разпространява из мрежата. Това е много мъдро, защото 34% от HR-специалистите точно в интернет търсят информация за поредния кандидат за работа. Най-интересното е, че 54% от кандидатите за работа, които на пръв поглед изглеждат много подходящи, се отхвърлят въз основа на информацията, която се намира за тях в мрежата.

Обобщение: Портрет на идеалния кариерист, според учените:

Двуметров мъж с кафява коса и квадратно чене, имащ щастлив брак, и то с жена. Той прекарва доста време в интернет, но не по време на работа (затова има много добра репутация), но не и по нощите (защото води здравословен начин на живот и добре се наспива). Той има широк кръг от познати и поддържа много добри отношения със своите колеги, като не отбягва да участва и служебните партита.


1.3Характеристики на идеалната кариеристка


Коса
Най-големите успехи в кариерата постигат блондинките и жените с кафява коса. Рижавите и тези с черна коса не са толкова „популярни” за работодателите. По-голям шанс да заемат висока мениджърска позиция имат кандидатките с къса подстрижа, а не тези с дълга коса. Мъжките подстрижи и прибраната коса сигнализират за наличието на интелект и самочувствие при кариеристката, докато притежателките на чуплива пусната коса често се възприемат като наивни и не решителни. Жените с пусната черна дълга коса на практика нямат шансове да направят кариера.

Име
Въпреки факта, че „София”, „Анжелина” и „Маргарита” звучат много привлекателно за мъжките уши, в работната среда най-добре може да се реализира, например, „Елена”, защото притежателката на такова име изглежда по-умна.

Фигура
Работодателите предпочитат здрави кандидати за работа. А при жената най-явните признаци на здравето са приятният цвят на лицето, леко зачервените бузи и добрата фигура. Идеалното съотношение на талията към ханша е 1:0,7.

Облекло
Повече шансове за кариера имат жените, ползващи елементите на мъжественост в облеклото си (сако, закопчана догоре блуза). Чисто женските атрибути, като изрязаните рокли и късите поли, не внушават достатъчно респект. Но, жените, които смятат, че само костюмите с панталони могат да им покачат авторитета в мъжки колектив, грешат. Много по-добър резултат се постига, ако жената използва в офисното си облекло „ефектът на прав ъгъл”. Този ефект се постига чрез използването на правоъгълна делова чанта, мобилния телефон с правоъгълна форма или чрез скъп часовник с квадратен циферблат.

Токчета
Всеки сантиметър от токчетата на кариеристката добавя 0,6% към заплатата й. Тук действа същото правило, както и при мъжете – хората смятат, че по-високия човек е по-умен.

Образование
Повечето топ-мениджъри (80%) имат висше икономическо или техническо образование. Но, само 25% от дипломантите на съответните факултети са жени.

Глас
Мъжете най-често използват три тона на гласа си, когато искат речта им да изглежда авторитетно. По този начин гласът им изглежда монотонен и спокоен и по-лесно се възприема от слушателите. Жените, обаче, в речта си ползват до 5 тона, затова казаното от тях изглежда по-емоционално и несериозно. Успешната кариеристка успява да владее гласа си добре и да не преминава към високите тонове.

Семейство
Въпреки опасенията на повечето работещи жени, работодателите предпочитат да наемат на високи длъжности омъжените жени. Защо? Защото точно те могат да се разпореждат с времето си най-ефективно.

Обобщение: Портрет на идеалната кариеристка, според учените:

Омъжена жена с кафява, късо подстригана коса. Тя има добро образование. При цялата си заетост, тя е успяла да се омъжи и дори да роди няколко деца (при това си е запазила хубавата фигура). Името й е Елена. Тя с лекота съчетава деловото си облекло (с мъжка кройка) с високи токчета. Когато звъни GSM-ът й с идеалната квадратна форма, тя го поднася към ухото си и отговаря със спокоен монотонен глас.



1.4 Образът на модерния мениджър
Тъй като времето ни налага модата на акуратността, перфекционизма, експедитивността - качества, които не само предопределят тоалета на бизнесмените, но и на свой ред са следствие на добре конструирания външен вид - съвсем логична е взаимовръзката мода - бизнес. Бизнесът - и вие ще се съгласите с това - е много компетентност, но и не по-малко театър; свръхрационални подходи, но и емоционални методи на "убеждаване"; желязна програмираност, но и ловка импровизация. Модата е днешната, а може би и вечната жрица на красотата, изисканият вкус и съвършенството на формите. Тя се подчинява единствено на човешката индивидуалност и на моментните обстоятелства. Какъв тогава следва да бъде тоалетът на деловия мъж?

Ако се обърнем за съвет към някое реномирано "бизнес-скуул" /школа за подготовка на бизнесмени и мениджъри/ не е изключено да получим инструкция за обличане от рода на:



- "Носете костюми от естествени тъкани, с тъмносив или тъмносин цвят;

- Обличайте ризи,които са бели или в изискано нежносин цвят;

- Никога не обувайте бели чорапи."

Стратегията на тези указания подсказва потребността от придържане към строг и ненатрапчив, сдържан и спретнат външен вид. Изискване, което преследва постигането на такава външност, която да вдъхва доверие и увереност, да прави приятно впечатление и да не дразни с цветове или пък нетрадиционни кройки. Авторитетният английски вестник "Файненшъл таймс" препоръча пък на младите бизнесмени да носят костюми от 100 процента вълна в морскосиньо, черно или сиво и ризи, които са смес от памучни тъкани.

Строгост и пригледност в тоалета на деловия мъж е характеристика, която едва ли би следвало да се абсолютизира. Все пак строгост не означава демодираност; строг не значи непременно банален; още по-малко пък строг означава отблъскващ. Облеклото на модерния мениджър наистина е повече

семпло, отколкото крещящо и повече умерено, отколкото авангардно. Но това не изключва, а дори предполага индивидуализираност и известна артистичност (разбира се, твърде добре дозирана). Показателни са данните от направените проучвания за отношението на американските мениджъри към мъжката външност. Във връзка с прическите на представителите на силния пол, работещи в колектива, който управляват едва тридесет процента от анкетираните босове са против носенето на дълги коси (по данни на сп."U.S.News and World Report" - 1992 г.). За рисковете, които водят след себе си прекалените грижите по оформянето на външността пък свидетелстват думите на един президент на голяма национална компания, цитирани в книгата на Бари Айгън "Мисли като шефа си, за да се издигнеш в службата": "Съгласен съм, че добрият външен вид е важен. Но това момче изглеждаше толкова съвършено, че ме изплаши. Костюмът му беше съвършен. Прическата му беше съвършена. Ноктите на ръцете му бяха съвършени. Дори зъбите му бяха съвършени. Приличаше на пластмасова кукла, а на такава нямам доверие. Никой не е съвършен.“ Модерното двуредо сако с голям ревер, невталените панталони, копринените или памучни ризи и шарените вратовръзки като че ли изграждат костюма на днешния делови мъж. И ако към това прибавим елегантни обувки с шик инкрустации и едноцветни чорапи с монограм - сякаш ще завършим този портрет. Сякаш? Да, защото заслужава ли да изключваме от деловия тоалет елегантният пуловер, спортното яке, джинсите, дори маратонките? В редица случаи (през уикенда, по време на частни срещи, по-специални и комплицирани делови контакти ) даже следва да се избягва прекалено официалното облекло, което тогава може да бъде натрапчиво, да издава високомерие или просто да е непригодно за средата.

Ако модното и прецизно конструирано облекло на мениджъра е задължително за деловата среща, конференцията или преговорите, то такъв тоалет става направо нежелан за производствени срещи, посещения в цеховете, импровизирани разговори с работници - монтьори, механици и пр. Директорите на два от заводите "Дженеръл Мотърс" обикаляли цеховете, облечени по коренно различен начин. Първият го правел рядко и винаги облечен в костюм с вратовръзка, а вторият значително по-често, притова с бейзболно кепе и с униформено яке на профсъюза на обединените автомобилостроители. Вторият завод бил образцовият и безупречният, а първият изглеждал като склад за вторични суровини. Ето защо деловият мъж преди да реши как да се облече - спортно, неглиже или пък официално, трябва да си е отговорил на въпроса: “С кого и къде,защо и как ще се срещам, при какви условия ще се водят преговорите?” Вероятно такъв въпрос са си задали Джеймс Бейкър и Ричард Чейни, когато отиваха на срещи с американските войници в Персийската зона,облечени не като за коктейл - с фрак и папионка, а със защитни милитер-дрехи.

И така, какво да направи деловият мъж, за да бъде модерен? Преди всичко следва да мисли за това, да следи модните линии и представителните бизнесменски облекла, които могат да се видят по илюстрациите на "Форчън", "Бизнес уик", "Файненшъл таймс", "Уолстрийт джърнъл" и други престижни бизнес-издания. Когато си купува костюм, няма да сбърка ако дублира панталоните. Вторият чифт ще влезе в употреба, когато първият вече е износен, а сакото още ще върши работа. Не забравяйте и за предвидливостта на прочутия германски вестникарски магнат Аксел Шпрингер, който си шиеше дрехи само на улица "Савил Роу" в Лондон. Но не ходеше постоянно там, а беше поръчал да отлеят копие от фигурата му, което постоянно да е на разположение на шивача. Т.е. конфекцията също може да бъде индивидуализирана.



1.5 Образът на съвременната делова жена
Някои я наричат просто деловата, организираната жена. Други - за по-голяма тежест: бизнес уомън. А има и такива, които са явно антиеманциписти, тъй като предпочитат неблагозвучното и нелогично - бизнесменка. Но не етикетите са най-важното нещо. Коя е всъщност Тя - съвременната делова жена? Без отговора на този въпрос ще ни бъде трудно да помислим върху нейната въшност, костюмерия и излъчване.

Тя продължава да си пробива път в обществото на деловите контакти без да се притеснява от когото и да било - най-малко пък - от бизнесмените! Оказва се, че по-нежната половинка на човечеството има редица респектиращи качества, които в сферата на бизнеса придобиват значението на добродетели. Жената е много по-устойчива от мъжа на неприятните вести, на стресовите ситуации, на рязката промяна в движението на курсове, акции и други ценни книжа. Нейно предимство често пъти може да бъде емоционалната обагреност на контактите, която тя съзнателно или несъзнателно придава и подсилва.

Дали наистина деловата жена е по-склонна към етичност и толерантност в организационното си поведение? Не е ли пресилено да се твърди, че тя по-бързо и по-ефикасно намира път за изход от заплетен казус в сделките? Можем ли да се доверим на експертите по фирмена култура, които са категорични в твърдението, че жената обикновено е по-решителна и последователна в осъществяването на своите цели? Всички тези въпроси не са неоснователно зададени, но дори и оставени без еднозначни отговори, те са израз на едно реално положение в съвременния свят: Жената непрекъснато разкрива нови и нови страни от своята природа, от своя манталитет и дори - от своята програма, които доказват, че нейната предопределеност съвсем не се изчерпва с домакинските функции.

Жената, която по принцип се възприема като по-бъбрива и вечно изкушаваща се да сподели тайните, които е научила, в бизнеса постъпва много по-различно. Често пъти тя демонстрира една по-твърда "конспиративност", една последователна дискретност както по отношение на преговорите, които води и обсъжданите оферти, така и за подробностите около собственото си финансово положение. Най-заможната французойка Лилиан Бетанкур (притежава около 1,7 милиарда долара) прави силно впечатление например със своето мълчание и с необикновената сдържаност, когато стане въпрос за парите й, за фирмата й, за деловите й операции. В такива случаи тя е безпределно откровена: "Пари? Богата? Това са грозни думи. Състояние е по-точно.Това става с късмет. Но ние не обичаме този вид реклама, ние, които имаме един от най-големите рекламни бюджети във Франция. Не, ние предпочитаме да стоим настрана"

Най-състоятелната германка Йохана Кванд (повече от 6 милиарда долара) също изповядва принципа на "тихото съществуване" и дискретността.Тя повтаря многократно своя девиз: "Не казвай нищо, избягвай сензациите". Впрочем Германия може да се похвали с доста внушително женско присъствие в ръководната сфера на икономическия живот. Нашата и чуждестранната преса твърдят, че всяко трето предприятие там е оглавявано от жени. Известни са още имената на такива дами-босове, познати в целия свят, като Жил Зандер, Беате Узе, Лизелоте фон Рантцау, Петра Ройм-Мюлинг и др. Може би те - взети заедно, или някоя от тях - отделно - са били и прототип на госпожа Гулденбург, която в познатия ни телевизионен сериал изгради безупречния имидж на модерната жена в бизнеса. Нейните маниери, балансирано поведение, овладяното съчетание на женственост, деловитост и естественост покориха зрителите.  Особено силно въздействие оказаха класическите й костюми, умерени в пропорционално отношение и същевременно много изискани, които играеха важна роля в срещите, осъществявани от нея.

Въпреки че демократизирането на модата и либерализирането на мненията и оценките по отношение на дамското делово облекло са реална и задълбочаваща се тенденция, все още мнозина от ръководителите са срещу късите поли, носени от бизнес-дамите. Шестдесет и четири процента от запитаните шефове на фирми в САЩ са изразили несъгласие по отношение на мини-модата сред техните подчинени от женски пол (по данни на сп. "U.S.News and World Report"-1992 г.). Що се отнася до конкретни указания за облеклото и външния вид на жената, отдала се на организационни дейности, да насочим внимание към три мнения - Ести Лодер, световно известно име в козметичния бранш, Роберт Херберг, предприемач в областта на дамската кожена галантерия и Селия Тейлър, консултантка на големи лондонски магазини.



Ести Лодер:

- Преуспелите жени обикновено се придържат към класическия стил, но простотата и прекалената строгост в облеклото са две различни неща;

- Правете така, че чрез външния си вид да внушавате самочувствие и самоувереност. Препоръчителни са роклите в дюс /едноцветни/ и костюмите в дълбоки тъмни тонове или в червено. Пастелните нюанси говорят за слабост и плахост;

- За украшенията:не се кичете с повече от едно-две бижута (венчалният пръстен и часовникът са достатъчни) ;

- По време на делови срещи неудобните обувки, тесните или прекалено късите поли не са за предпочитане. Те, заедно с прозрачните материи, могат да ви попречат да се съсредоточите, да разсеят околните и въобще да ви накарат да се чувствате неловко;

- Избирайте качествени материи. Скъпите тъкани помагат за доизграждането на добра репутация и др.



Роберт Херберг: делови жени, носете само "борсови чанти" плоски, с формата на папка и с "тежкарска" жълта дръжка от метал, сякаш е направена от злато /. Този тип чанта е както функционален, така и много престижен.

Селия Тейлър:

- Носете опростени кройки,изчистени силуети, небиещи на очи детайли;

- За препоръчване са костюми с пола-портфейл или с няколко дискретни плисета;

- Прави впечатление, когато деловата жена е с вратовръзка, но завързана "по така" - артистично; обувките - с невисоки, средноголеми токове; чантите - от скъпа естествена кожа;

- Цветовете е желателно да бъдат приглушени, но да не се забравя, че в дамския делови тоалет най-важното е формата и линията и т.н.
Практичността - ето качеството,което е над всичко,когато става въпрос за облеклото и аксесоарите на енергичните мъже и жени, на всички онези, които са посветили времето си на добрата,на ефективната работа. В безброй справочници, наръчници и енциклопедии, статии и коментари, свързани с модела на деловото обличане се дават съвети от рода на:

- Носете дрехи, които ще ви помагат, които няма да дразнят околните и няма да бъдат прекалено ексцентрични. За жените това означава - да не прекаляват с минимодата, с еротичния маниер на обличане, защото в такива случаи техните партньори - мъже ще обръщат повече внимание на прелестите им, а не на предложенията, офертите и деловите разговори;

- Жената никога няма да сбърка, ако облече класическият тайор на Шанел - сако и пола,жакет и пола,сако и панталони. Така тя едновременно ще бъде и елегантна, и практична. Тази дреха ще й даде самочувствие не само по време на публичната изява (например на пресконференцията), но и в елитния ресторант, в дамския бизнес - клуб, в организационната среда по време на договаряния, преговори, събрания и пр.;

- Мъжът ще бъде добре приет в деловите среди, ако се съсредоточи главно върху тъканите, от които е изработен неговият костюм (фини, висококачествени и с прецизно подбрани десени) и никога не забравя акцентиращата роля на вратовръзката. Кройката и силуетът също са важни, но при тях нещата са много либерализирани и индивидуализирани, за да се въвеждат абсолютизиращи канони.

Общо е мнението на консултантите по въпроса за колористиката в деловото, в организационното облекло: "На пълните подхождат пастелни цветове, но не всички, а т.нар. топли. Например слонова кост. Хладните светли тонове - синкав, зеленикав - оптически уголемяват фигурата. За строго официални и тържествени случаи върви черният цвят. Кафявото е характерно за вълнените платове. Неговите шоколадови и кестенови оттенъ-

ци подхождат на светлата кожа..

2.1 Постъпване на работа
2.2 Начини за търсене на работа
- Чрез роднини и познати

- Търсене на работа самостоятелно

- Чрез вестници, телевизия и интернет

- Взаимодействие с бюрото по трудова заетост


2.3 Как да се подготвим за интервю
Критерии за съставяне на CV (автобиография)

CV-то трябва да съдържа следните компоненти:



  • име, презиме и фамилия;

  • адрес;

  • телефон;

  • място и дата на раждане;

  • образование;

  • длъжност, за която кандидатствате;

  • списък на предишни местоработи (срок на работа, заемани длъжности);

  • години трудов стаж;

  • вашите професионални и допълнителни знания и квалификации, например компютърни умения, с посочване на програмите, които ползвате, умение за ползване на офис техника (ксерокс, факс и пр.);

  • владеене на чужди езици и в каква степен (писмено и устно, на ниво технически преводи, разговорно и пр.);

други ваши качества, които смятате, че е уместно да посочите. Хубаво е разпечатката да е на качествена хартия и да създава впечатление за яснота и подреденост
Ако тръгнете на интервю без предварителна подготовка, шансовете ви за успех значително ще намалеят. Затова:

  • Постарайте се да научите колкото се може повече за компанията, в която искате да работите.

  • Обмислете всичко, което трябва да кажете за себе си.

  • Подчертайте професионалните си интереси и моти­вацията за кандидатстване по съответната длъжност.

  • Помислете какъв опит, придобит в процеса на трудо­вата ви дейност, може да бъде особено ценен за дей­ността, която искате да упражнявате във фирмата.



2.4 Съвети свързани с поведението ни на работното място
За успешното кариерно развите е важно да се знае че има няколко основни фактора или пречки, които спрат възможността за добър старт:

  • Интриги

  • Ругатни

  • Пушенето

  • Дъвченето на дъвка

  • Закъснение за работа

  • Злоупотребата с алкохол

  • Небреж ност и нетактичност

  • Без коментари и забележки за колегите

  • Не бива да се споделят лични проблеми

  • Разгласяване на поверителна информация

  • Ограничаване посещенията на роднини и познати

  • Внимавайте с комуникацията по телефона, понякога може да ви изиграе лоша шега.



3.1Комуникативен етикет.
3.2 Гости на фирмата(правила)
-Секретарката предлага на гостите някакви напитки(кафе,чай минерална вода)

-Бъдете точни, това показва вашия интерес и имидж.

-Ако вие сте поканени на бизнес среща и нямате възможност да присъствате незабавно уведомявайте секретарката и я помолете тя да ви запише час в удобно за вас време.

-Не злоупотребявайте с гостуването(когато някои прекали а Вие сте зает помолете секретарката си да влезе в стаяата и да обесни че закъснявате за друга делова среща)

-Винаги благодарете за времето,отделено за вас.
3.3 Правила на добрия тон за домакините и гостите на делова среща
Ако заемате някаква отговорна длъжност, бъдете го­тови в кабинета ви често да идват много хора: представи­тели на други фирми, колеги, вашата секретарка, потен­циални клиенти, търговски агенти, непознати с различни молби, жалби, предложения. Като ги приемате, не забра­вяйте правилата на етикета.

Съгласно изискванията на добрия тон и жените, и мъ­жете трябва да стават и първи да поздравяват, ако в каби­нета им влезе по-възрастен човек или човек, заемащ по-висока от тяхната длъжност. За да пестите време, можете да не ставате, когато влиза секретарката, освен ако не е нова служителка, влязла при вас, за да ви се представи. Не ставайте и когато към вашето бюро се приближава ваш колега, независимо от пола или възрастта му. При среща с делови партньор мъж, правилата на доб­рия тон изискват жената първа да подава ръка.

Ако влезете в кабинет, където са се събрали много хо­ра, можете да се ограничите с общ поздрав: усмивка и ким­ване. Затова пък, ако се появите на делови прием, където ви посрещат домакините, непременно трябва да подадете ръка, при това в определена последователност, за която вече говорихме.

Деловият поздрав обикновено започва с ръкостиска­не. Но в последните години някои срещи се ознаменуват с целувки, които, в зависимост от обстоятелствата, могат да бъдат както уместни, така и неуместни. Целувката е твърде личен жест, затова трябва да бъдете много внима­телни, когато става дума за делови отношения. Не е нужно да целувате човек, с когото едва се познавате - това може да предизвика у него неприязън, смут или объркване и двамата да се окажете в неловко положение. Казано по-просто, колкото по-дълго се познавате с някого и колкото по-трай­ни са вашите делови и лични отношения, толкова повече са основанията да си разменяте приветствени целувки.

Размяната на целувки между делови партньори по време на светски прием или банкет, където гостите са поканени със съпругите си, може да бъде напълно уместна. Ако пък срещата носи чисто делови характер и се провежда в конферентна зала или в стая за преговори, трябва да се ограничите с приятелско ръкуване. Избягвайте да целувате хора, чието служебно положение е по-високо или по-ниско от вашето. Освен с ръкостискане, добрите чувства и благоразположението винаги могат да се изразят с ведра усмивка и с фразата: „Много се радвам да ви видя".
3.4 Умението да се държим достойно в ролята на домакини
Една от най-важните съставки на деловата вежливост е точността. Уговаряйки среща в собствения си кабинет (както и отивайки на среща при партньор), старайте се да избягвате закъсненията. Ако все пак ви се наложи да се забавите, погрижете се някой да се извини от ваше име на гостите, да им предложи да седнат, да изпият чаша чай или кафе. Естествено е, че след като се появите на среща­та, е необходимо още веднъж лично да се извините.

Когато секретарката ви съобщи, че гостите са прис­тигнали, направете всичко възможно, за да свършите кол­кото се може по-бързо работата, която ви задържа. В ни­какъв случай у тях не трябва да се създаде впечатлението, че се бавите, за да си придадете по-голяма важност.

Голямо значение има и избраното от вас време за сре­щата - то също е свидетелство за вашето внимание или невнимание към онези, които искат да се видят с вас. Ранните сутрешни или късните вечерни часове, а и обедните часове не се смятат за най-подходящото време за провеждане на делови разговори. Ако се налага да се срещнете около обяд, жест на елементарна вежливост от ваша стра­на е да предложите на събеседника си чай (кафе), сандви­чи и лека закуска, за което е необходимо предварително да се погрижите.

Във вашия кабинет е дошъл посетител, срещата с кого­то сте уговорили по-рано. Разговаряйки с него, помнете, че трябва повече да слушате, отколкото да говорите. Гостът е поискал да се види с вас, за да ви съобщи нещо важно за него самия, а може би и за вас. Дайте му възможност да изкаже всичко, което той смята за нужно, и едновременно с това да усети вашата заинтересованост. Затова гледайте човека, който говори, без да отмествате поглед встрани. Разговаряйте с него искрено и предварително обмисляйте ду­мите си. Ако не сте съгласни с разсъжденията му, сдържайте раздразнението си и не правете отрицателни бележки. Знайте, че отказите също трябва да бъдат изречени учтиво. Ако пък споделяте гледната точка на госта си, овладейте своя ентусиазъм, особено когато знаете, че не вие, а вашето ръководство ще взема решение по обсъждания въпрос. Въздържайте се да давате обещания, когато не сте напълно уверени, че могат да бъдат изпълнени. Ако желаете да окажете внимание на събеседника си, проявете дружелюбие, като му предложите чаша чай, кафе, минерална вода или някаква друга безалкохолна напитка (в зависимост от неговите предпочитания). В много страни подобно внимание е прието да се засвидетелства не само към клиентите и деловите партньори, а и към обик­новените посетители. Прието е напитките да се сервират 5-10 минути след началото на срещата.

Безспорно работният процес не спира по време на сре­ща с посетител. Въпреки това помнете, че нищо не дразни и обижда така, както постоянните телефонни обаждания, които прекъсват разговора. Ако имате възможност, пре­дупредете секретарката да не ви свързва с никого, докато приключи срещата. Ако пък някой ви позвъни на директ­ния номер, кажете му, че сте заети и се уговорете да ви поз­въни по-късно.

Важно е да бъдете максимално доброжелателни и да подчертавате благоразположението си с думи, с усмивка, с непринуденост в общуването. Независимо от възникна­лите по време на разговора проблеми, несъгласия и не­разбирателство, независимо от резултата от срещата из­бягвайте конфронтацията ите нападки.

Комуникативният етикет играе ключова роля за успешната реализация и представяне на всеки човек. Предлагаме ви някои основни правила за успешното му прилагане ( Майкъл Гроу).


  1. Слушайте внимателно и с уважение – трябва да чуваме това,което хората в действителност казват или имат предвид, а не това , което ни се иска да чуем.

  2. Първо лице, единствено число – не забравяйте да казвате “аз”, когато изразявате ваши мнения или чувства. Не се крийте зад “ние” и “те”.




  1. Не окупирайте времето – след като кажете 3-4 изречения, спрете и позволете на останалите да говорят – диалог и демократичност.




  1. Правилото 80/20 – истинското значение не е скритов думите, а глвно в тона, жестовете, външния вид, езика на тялото, нюансите, подтекста.




  1. Търсенето на яснота не е атака, следователно не бива да отговаряме с контра – атака или да оключваме защитни механизми. Яснотата е полезна за всички и намалява объркването.




  1. Доверие и обосновка – когато доверието е ниско или спада, не е достатъчно само да информираме за решенията си. Трябва да обясняваме какви са причините да ги вземем, кои алтернативи сме отхвърлили и защо.




  1. Тишина и обмисляне – не забързвайте излишно разговора, оставете си време да помислите преди да отговорите – това ще

увеличи разбирането.


  1. Комуникирайте повече, отколкото трябва – тъй като никога не можем точно да преценим в каква степен трябва да комуникираме по-добре е да общуваме по често, а не по рядко, отколкото си мислим, че трябва.




  1. Отворени въпроси – когато задавате въпроси, не подсказвайте какъв трябва да бъде отговора, за да не вкарвате останалите хора в собствените си рамки. По този начин показвате, че наистина се интересувате от отговора.




  1. Чувствата са факт – отнасяйте се към тях като към нещо реално, грижете се за тях и отчитайте тяхното значение и важност.




  1. Неравностойните връзки изкривяват комуникацията – много по-трудно е да се общува откровено, когато участващите имат различна власт и положение, или съществува страх.

12.Езикът е важен – положителен контекст се създава единствено, ако избягваме обиди, а думите, които използваме са ясни и изразяват уважение и чувствителност.


3.5 Сбогуване след делова среща
Когато трае дълго, когато се проточи, сбогуването съз­дава неудобства и за домакина, и за госта. Щом времето, отредено за разговора, изтече, редно е бързо да се оттеглите. Чес­то в знак на уважение домакинът изпраща посетителя си до изхода. Опитайте се да не се изкушите да превърнете този жест на внимание в мотив да продължите на разговора.

Според етикета е прието да се сбогуваме по определен ред:

-по-възрастният пръв казва „довиждане" на по-младия;

-дамата първа се сбогува с мъжа;

-шефът пръв се сбогува с подчинения;

-гостът пръв се сбогува с домакина и с всички при­състващи.

Когато след преговори се разделяте с партньорите си, постарайте се да стиснете ръката на всекиго. Ако в ме­роприятието са взели участие големи делегации, сбогувай­те се само с ръководителите им, а на останалите вежливо.

3.6 Облекло по време на бизнес-среща





Няма универсална бизнес-среща. В зависимост от областта, в която работите, на Вас Ви се налага да преговаряте с различни хора. Има разлика да присъствате на бизнес-среща с банкери или да сте член на преговарящата група с представителите на синдикат.


С облеклото си Вие подчертавате своята принадлежност към определен социален и професионален кръг, но в същото време не бива да „потискате” с облеклото си отсрещната страна. Изберете си такива дрехи, които бихте сложили за среща с най-голямото си ръководство. Дали това ще бъде костюм или дънки, зависи от сферата, в която работите. Преди да облечете избраните от Вас дрехи, направете корекция в зависимост от социалното и професионалното ниво на отсрещната преговаряща група. Проявете уважение към другия екип, без да губите индивидуалността си. Трябва да сте наясно с обичайното облекло на екипа с който ще преговаряте, за да не изпаднете в положение, когато Вие сте по дънки, а отсрещната страна е издокарана със скъпи костюми (или обратното).

Между другото, най-добрият начин психологически да потиснете съпротивата на отсрещната страна (ако целите точно това) е да покажете с облеклото си и с цялостното си държание, че имате по-висок социален статут от опонентите си.

Костюмът винаги остава универсално бизнес-облекло, както за мъжете, така и за жените.

За жените само бихме могли да препоръчаме да обличат костюми с пола. Психологически мъжете по-добре възприемат жена, облечена с пола, дори и да твърдят обратното (а на една жена ще й е от полза да има едно психологическо оръжие в повече). Когато имате среща с жена, сложете си костюм с панталон – така тя няма да Ви възприема на подсъзнателно ниво като „съперница”. Когато срещата е със смесен екип, при избора на полата или панталона, ориентирайте се по това, кой стои начело на отсрещната преговаряща група.


Къде ще се провежда бизнес-срещата


Когато срещата се провежда на „Ваша територия”, Вие имате психологическо предимство пред другата страна. Освен това, най-вероятно знаете къде точно ще седнете или ще застанете. Срещите извън офиса който познавате, могат да Ви изненадат. Например, сложили сте стари обувки, а срещата се провежда на стъклена маса. Бъдете сигурни, че през цялото време присъстващите ще обръщат повече внимание на Вашите обувки, отколкото на това, което казвате. Късите поли са друг потенциален проблем (жените знаят защо).

Помислете предварително чантата Ви да изглежда достатъчно добре, защото може да Ви се наложи да я сложите на много видно място.


Какви са Вашите ангажименти по време на срещата


Когато по време на бизнес-среща Ви се налага да ставате и, например, да презентирате нещо, обърнете внимание дали можете без да „разваляте” цялата визия на облеклото си, да вдигате ръка или да стоите прав дълго време. Няма нищо по-неприятно от това, да си сложите нови тесни обувки и да Ви се налага през цялата среща да стоите прав.

Какъв е сезонът


Облеклото Ви трябва изцяло да отговаря на сезона. Не е допустимо през зимата да се явите облечени в костюм от пясъчна коприна, дори това да Ви е единствен официален костюм. Погрижете се навреме да имате бизнес-облекло за всичките сезони. През лятото това могат да бъдат по-леки костюми от коприна или смесени тъкани. Не се препоръчват чисто ленени или чисто памучни облекла, защото те много се мачкат. Дрехите, дори и в най-голямата жега, трябва да бъдат с дълъг ръкав. В най-голямата жега за жените е позволен ръкав ¾, но в никакъв случай къс или без ръкав. Мъжете трябва да са с костюм, като единствено, което могат да си позволят, е ризата с къс ръкав под сакото.

През останалите сезони е добре костюмът да бъде от тънка вълна. Избягвайте плетените дрехи. Не си слагайте ботуши. Дори и в най-големия студ трябва да си носите обувки, с които ще можете да смените дебелите ботуши (Това трябва да стане преди срещата и в никакъв случай в присъствието на отсрещната страна. Можете да го направите, например, в колата по време на пътуването към мястото на бизнес-срещата). Обувките са универсален начин да имате завършен тоалет, но ако със сигурност знаете, че срещата ще се провежда на много студено място, не се шегувайте със здравето си и си сложете дебели ботуши. Можете да изберете по-къс модел или да ги скриете под панталона.

Що се отнася до конкретните модели и кройки на облеклото, изберете си кройка, която със сигурност отива на Вашата фигура. Универсалните цветове са оттенъците на сиво, бордо и бежово (за жените). Не е прието да се слагат шарени дрехи, както и тези, излизащи извън традиционния бизнес-стил. Тази зима тъмните официални костюми са много популярни. Но, препоръчваме да избягвате чисто черен цвят на костюма, стига да не сте погребален агент или сервитьор. По-добре е да си изберете костюм в тъмно-сив, тъмно-лилав, много тъмно-син цвят. Останалото зависи от вкуса Ви.

3.7 Телефонен етикет

Общуването по телефона създава впечатлението за компанията, в която работим и утвърждава нейния позитивен или негативен имидж.Има някои основни ситуации които се отнасят до телефонния етикет и е хубаво добре да се научат и прилагат при подобен вид разговори.

-Ако звъните вие добре е предварително да обмислите темата и целта на предстоящия разговор, задължително започнете разговора с поздрав и представете фирмата и себе си и не забравяйте че първото впечатление е от огромно значение.

-Ако званят на вас винаги отговаряйте вежливо и приветливо, по възможност вдигайте телефона след първото или второто позваняване, ако този който ви е звъннал, а не ви се е представил помолете го да го направи, ако не може да му помогнете или е сбъркал човека на когото звъни, обяснете спокойно.

-Ако на позвъняването отговаря секретар предупреждавайте вашата секретарка че сте зает и не желаят да ви безпокоят, освен ако не е наложително. За секретарките също така е важно да знаят, че не бива да рзгласяват лична информация за шефа.

Правилата за говоренето по мобилен телефон са наистина много,но основното което добре трябва да запомним е чв когато ни позвънят трябва да се говори тихо и ако е възможно, се отдръпваме нас­трани от другите, не бива да се ползва мобилен телефон по време на шофиране, тъй като е твърде опасно, по време на делова среща трябва да е с изключен звук и да е в джоба, а не на масата и по време на полет задължително се изключва.



3.8 Делова кореспонденция

За делова кореспонденция обикновено се използват фирмени бланки и пликове, които са част от фирмения стил на компанията (фирмата) или от нейния корпоративен имидж. Трябва особено внимателно да се избира хартията за бланките и пликовете, тъй като впечатлението, което тя създава у адресата, е от голямо значение за репутацията на организацията, която представлявате. Предпочитаният цвят на хартията за делова кореспондненция е белият или леко оцветеният. Обикновено за бланки се използват единични листове във формат А4 и А5, който се побира в стандартна папка, а когато се сгъне на три, влиза в плик, предназначен за делова кореспонденция. Могат да се използват и дълги пликове с прозрачно прозорче или без прозорче.

Бланките и пликовете се поръчват заедно с другите представителни аксесоари, визитни картички на служителите, рекламни сувенири и др., които са част от корпоративния имидж на компанията.

Преди всичко обърнете внимание на качеството на хартията и на печата. Ако фирменият стил на компанията още е в процес на утвърждаване, трябва да се обърнете за помощ към специалист дизайнер, който не само ще разработи логото на фирмата ви, но и общата концепция на фирмения стил. Затова не бива да жалите средства, тъй като в ръцете на дизайнера може да се окаже бъдещето и репутацията на вашата организация.

Външният вид на бланката е своеобразна визитна картичка и към неговото оформяне сте длъжни да се отнесете много сериозно. Прието е деловите писма да се пишат на бланки, където са отпечатани данните на фирмата: име, адрес, номер на телефона, на факса, имейл и уебсайт, регистрационен номер и дата на регистрацията. Понякога в долния край на бланката се отпечатва фамилията и името на директора (директорите). Не се препоръчва да има банкови данни на фирмата.

Особено важно е как композиционно, шрифтово и цветово ще бъде решена бланката. В зависимост от сферата на дейност на фирмата и общата концепция на нейния фирмен стил може да се използва цветна или рисувана хартия, а също и хартия с рисунки, както и с водни знаци



Заключение:

Трудно е да си представим живота без контакти с различни учреждения, институции и организации при реализацията на основните ни права и задължения. Кодексът на поведението в случая, естествено, включ­ва правила както за посетителя, така и за приема­щия. Въпреки ограничаващите ни рамки - нашите възможности и правилата за работа (а нерядко и ква­лификацията) на насрещната страна, учтивостта ос­тава задължителна. Ясното и точно изложение на про­блема може да улесни институцията, в чието право­мощие е неговото решаване. Точност, коректност и такт - това са само някои от изискванията за успеш­на работа. Култивирането на положителни подходи и възпитание е не само желателно, но и възможно.

Използвана литература:

1.Бизнес етикет – Николета Димитрова



2.” Етикет за всеки ден” – Ирина Сокол издателство „Слънце”

3. Материали от Института за социална интеграция – град София


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница