Демонстрационен пример – модул проектиране на усилвателно стъпало със cfoa по зададена спецификация



Дата29.06.2017
Размер50.96 Kb.
#24618
ДЕМОНСТРАЦИОНЕН ПРИМЕР – МОДУЛ 8.

ПРОЕКТИРАНЕ НА УСИЛВАТЕЛНО СТЪПАЛО СЪС CFOA ПО ЗАДАДЕНА СПЕЦИФИКАЦИЯ

За да се илюстрират представените теоретични анализи върху прин­ципа на работа на основните усилвателни стъпала в този ресурс от модул 8 е показан пример за проектиране на усилвателна схема със CFOA по зададена специ­фи­кация.



Стъпка 1. Техническа спецификация:

− входно напре­жение , входно съпро­тивление , вът­решно съпро­тивление на източника ;

− изходно напре­жение , изходно съпро­тивление , товарно съпро­тивление ();

висока гранична честота при допустими линейни изкри­вявания ;

− относителна грешка и дрейф на относителната грешка в обхвата ;

− отношение сигнал-шум .



Стъпка 2. Избор на електронна схема. Обект на проектиране и изследване е схемата на маломощен неинвертиращ усилвател (фиг. 1), използващ ОУ от тип CFOA.

Стъпка 3. Избор на операционен усил­вател. Монолитният операционен усил­вател с вътрешна токова обратна връзка AD8001AN (на фирмата Analog Devices) удовлетворява изискванията на техни­чес­ките параметри за проек­ти­раната схема. Електрическите параметри на CFOA AD8001AN, използвани в процеса на проектиране са съобразени със стой­ностите на моделираните пара­метри от SPICE макромодела AD8001AN/AD, достъпен в стандартната симула­ционна библиотека. При това тази версия на макромодела на AD8001 отразява пара­метрите от каталожните данни в най-лошия случай на буква 'А' в стандартен PDIP корпус. Основните моделирани параметри са с следните стойности: Uio=5mV, , , , , , , , (за AU0=1), , , Iomax=85mA и Ro=51. Макромоделът AD8001AN/AD не отразява коефициента на потискане на пулса­циите от захран­ващото напрежение (), обемните паразитни капа­цитети при монтаж на печатната платка и някои от нелинейните изкривявания.

Стъпки 4. Изчисляват се съпротивленията на резисторите: , и (резисторът е свързан паралелно на входа на проектираната усилвателна схема).



Стъпки 5. Изчисляват се входното и изходното съпротивление: и .

Стъпки 6. Проверка на офсета на изходното напрежение и неговия температурен дрейф: () и ().

Стъпка 7. Изчислява се отношението сигнал-шум:

,

където , , , , , .

След това се стойността на отношението е

,

където .



Стъпка 8. Проверка на работоспособността на проектираната усилва­телна схема. Симулациите на усилвателната схема се провеждат в средата на системата Cadence OrCAD. АЧХ и ФЧХ на проектираната схема са представени на фиг. 2. От нея се вижда, че за ниски и средни честоти коефициентът на усилване е константа и е приблизително равен на 50, а дефазирането на вход­но­то напрежение е много по-малко от 1°. За граничната честота приблизително 80MHz усилването намалява с 3dB или (), като дефазирането е около 45°. За честоти коефициентът на усилване намалява с наклон около , а фазата на изходното напрежение спрямо входното напрежение се увеличава, като при (за AU0=1) достига 180°. Тази стойност е приблизителна тъй като в макромодела на AD8001AN за честоти приблизи­телно по-големи от не са от­разени обемните паразитни и между­електродни капа­цитети при монтаж на печатна платка.



Фиг. 2. Симулационни резултати за АЧХ и ФЧХ на неинвертиращ усилвател със CFOA при ООВ с елементи: , и (резисторът е свързан паралелно на входа на проектираната усилвателна схема).

Въз основа на анализ на резултатите от симулационното изследване в пос­тояннотокова, честотна и времева област в таблица 1 са дадени в обобщен вид симу­ла­ционните резултати и изчислените стойности на най-важните статични и динамични пара­метри.



Таблица 1. Сравнение на симулационни резултати изчисле­ните стойности на динамичните параметри.

Параметър

Изчислени стойности

Симулационни резултати

AU0 / fh

50 / 80MHz

49,21 / 82MHz

ZiA / RoA

1k / 0,14m

1,3k / 0,12m

m

≥ 90º

≈ 90º

Uom / kh

2V / -

2,01V / 0,012%

Uо,err / io

230mV / 11%

235mV / 11,7%

Uо,err / io

11,5mV / 0,6%

11,2mV / 0,6%

/ UoN

115nV/Hz1/2 /1,29mV

117nV/Hz1/2 /1,31mV

Uo,eff / SN

1,41V / 60,79dB

1,48V / 60,66dB

Обобщение и изводи

1. В представения пример за проектиране чрез съчетаване на ръчни пресмя­тания и компютърни симулации се стига бързо до изходния (нулев) вариант на решение. Този процедура ориен­тира проектанта спрямо влиянието на отдел­ните параметри на елементите от схемата върху динамичните пара­метри. По-нататък конструктора е в състояние за изключително кратък срок за „проиграе” многовариантни решения и да се установи на онова от тях, което удовлетворява „оптимално” техни­чес­ките изисквания към проектираната схема;

2. Получените резултати от симулационното изследване на усилвателната схема напълно потвърждават правилността на изложените теоретични поста­новки. Разликите в резултатите на симулационното изследване от тези на предварителните ръчни разчети са съвсем малки (максималната грешка не надвишава 5%) и се дължат на разлики в параметрите използвани от каталог и тези заложени в използвания макромодел на CFOA.


ПРОЕКТ BG051PO001--4.3.04-0042

Организационна и технологична инфраструктура за учене през



целия живот и развитие на компетенции”

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,

съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз

Инвестира във вашето бъдеще! стр. от 4



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница