Ден на българския лекар



страница1/3
Дата01.05.2018
Размер491.75 Kb.
#67172
  1   2   3
ДЕН НА БЪЛГАРСКИЯ ЛЕКАР. Чества се от 1996 г. на деня на св. Иван Рилски, избран от лекарите за техен закрилник. На тази дата през 1901 г. е създадена най-старата съсловна организация в България - Българският лекарски съюз. Той е първият на Балканите и втори в Европа след британския. На този ден се връчва отличието “Лекар на годината”. Днес е и ден на благотворителността. За първи път се отбелязва у нас през 2002 г. по инициатива на фондация “Щедро сърце”.

19 октомври 2012 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Наши лекари спасяват македонче с болно сърце

4-месечната Надица има шанс за осиновяване в Канада
Македонското бебе Над­ица, което бе лекувано един месец в Национална­та кардиологична болни­ца, вече е добре и е върнато в Клиниката по детски бо­лести в Скопие, съобщи македонският в. "Вечер". Малкото момиченце страда от тежък порок на сърцето и претърпя две тежки операции у нас.

"Приехме я на 3 месеца в много тежко състояние - с изключително сложна комплексна сърдечна ано­малия - транспозиция на го­лемите съдове и допълни­телни увреждания - разка­за доц. Маргарита Цонзарова, шеф на детското инвазивно отделение. - При 100% необходим кислород в кръвта тя имаше 25%."

Кардиолозите и екипът хирурзи начело с д-р Стоян Лазаров направили 2 важ­ни интервенции.

" Сега Надица е в отлич­но здравословно състояние, укрепва, вече диша без апарат, има апетит и опас­ността за живота й е преми­нала", каза д-р Софианова от клиниката в Скопие. След време обаче щели да се наложат още операции. Случаят с Надица нашу­мял в Македония, защото родителите й се отказаха от нея заради здравослов­ните й проблеми и невъз­можността да поемат раз­носките по нейното лече­нието. Операцията, която е излязла над 15 000 евро, е финансирана от здравния фонд. От македонското со­циално министерство са категорични, че ще платят всичко необходимо по възстановяването на детето.

Надица в момента е с вре­менен настойник, тъй като правата на жестоките ро­дители още не са отнети. Това може да стане само след решение на съд, но ако по време на делото раз­мислят и си я поискат, ще я получат с предимство. За­това сега се водели разго­вори с тях. Ако не променят решението си, детето ще бъде осиновено. Има вариант това да ста­не в Канада, тъй като двой­ка от Онтарио е изявила желание да осинови болно­то дете. Семейството зая­вило, че има готовност да му осигури добър живот.


Пациенти и лудо темпо разболяват докторите
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

Агресията на пациентите и роднините им, както и бяс­ното темпо на работа стресират лекари, медицински сестри и санитари. Това сочат резултатите от първите проверки на трудовите инспектори, стартирали в рамките на европейската кампания за измерване на влиянието на психосоциалните фактори на работното място. Вече са инспектирани Александровска болница и новата частна болница "Софиямед". Предстоят проверки на 2185 здравни заведения в София, 5713 в страната и 104 социални до­ма. Първоначалните данни са, че точно в здравеопаз­ването стресът е най-го­лям, а той води до инфарк­ти, инсулти, депресии, гла­воболие, автоимунни забо­лявания, каза Стефка Диксокова, шеф на столичните трудови полицаи. В транспорта, хотелите и ресторантите ще са следва­щите проверки. Инспекто­рите ще препоръчват по-гъвкаво работно време -възможност на служители­те да излизат от работа, да ходят на фитнес, както и модерни форми за укреп­ване на отношенията меж­ду шеф и подчинен.




Експерти: 4320 лв. от всеки за хазната

Предлагат лихви и наследство без налог
РУМЯНА ДЕНЧЕВА

4320 лв. трябва да отде­ли от личния си доход все­ки български гражданин догодина, за да финанси­ра заложените от кабине­та 30 млрд. лв. разходи в новия бюджет. Такава сметка направи вчера ек­ипът на Института за па­зарна икономика. С 1081 лв. ще се финансират пен­сиите, 218 отиват за из­дръжка на чиновниците, а 124 лв.ни струва вноска­та в ЕС ("касовата бе­лежка " на правител­ството за българите виж на снимката). Скромните 2 лв. всеки- от нас ще задели за да помогне на туризма, други 2 лв. за бедствия и аварии, а с по 1 лев ще финансира рели­гиите. По традиция екипът на института показа алтерна­тивен бюджет без дефи­цит, с над 2 млрд. лева по-малко разходи от официал­но заложените. Шефката на института Светла Костадинова пре­поръча на финансовия ми­нистър вместо търсените и твърде рискови 120 млн. лв. приходи от облагането на лихвите по депозити, да на­прави преглед на данъчни­те преференции. Отмяната на преотстъпването на да­нъка за земеделските производители щял да спе­сти на бюджета 60 млн. лв., от необлагаеми ваучери за храна и при намаляване на признати разходи за дейности щели да спестят също 60-70 млн., цели 100 млн. ще останат в хазната, ако се премахне диференцирана­та ставка по ДДС за туриз­ма. По 4 млрд. лв. годишно от данъците отиват за пен­сии, пресметнаха още от института. Това е сигнал, че НОИ е пред фалит, а събираемостта на осигу­ровките не е достатъчна. Ако това продължи, до 20 години, а дори и по-рано няма да има пари за пенсии, предупреди икономистът Петър Ганев. Трябвала не­забавна промяна и всеки работещ да има избор - да се осигурява в НОИ или с лична пенсионна сметка. Държавата пък да признае направените до този мо­мент вноски ида индексира текущите пенсии. Разбиване на монопола на здравната каса и прена­сочване на 2% от вноската към всеки частен здравен фонд предлагат още от ин­ститута. Ганев определи новия бюджет като напълно ли­шен от приоритети и поли­тики и копие на предишни­те. Тежестта падала винаги върху средната класа и бед­ните. Той дефинира като средна класа хората с дохо­ди от 500 до 2500 лв. чийто брой е близо 1,3 млн. души. Ганев предлага отпадане на минималната работна заплата и на администра­тивното определяне на ми­нималните осигурителни прагове.




Преливане на млада кръв тоник за мозъка

Укрепвало връзките между нервните клетки в сивото вещество


Преливането на кръв от млад организъм укрепва връзките между нервните клетки на мозъка и така го подмладява. Звучи като филм за Дракула, но всъщност е резултат от научна работа, пише в. „Дейли мейл".

Направени са експерименти с мишки на 18 месеца. След кръвопреливането тестовете показали, че паметта им е като на няколкомесечни

животни, а всъщност те били близо до смъртта - гризачите живеели между 18 и 24 месеца.

Учените смятат, че в бъдеще инжекции с кръв от млади хора ще помагат на пенсионерите да се съхранят ментално. Преди това обаче е необходимо да се докаже тяхната безопасност. Възможно е подобно лечение да се окаже от полза и за болни от алцхаймер.




Лъчетерапия с протони щади здравата тъкан

Информационен център ще помага на болни да се лекуват в Германия
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Най-новата и прецизна терапия за лъчелечение при онкоболни - с протони, бе представена у нас от проф. Андреас Бокиш, началник на клиниката по нуклеарна медицина в Университетската болница на град Есен, Германия. Той гостува в София за откриването на информационен център, който ще оказва съдействие на пациенти да се лекуват в лечебното заведение, но също и в други немски болници. По този ред българите ще плащат по тарифата на държавните здравни каси в Германия, а не по-скъпо, както ако сами организират лечението си в чуждата страна.

Протонната терапия осигурява най-прецизното лъчелечение

и представлява въртяща се на 360 градуса около пациента гигантска стоманена конструкция с диаметър 25 метра. Теглото й е 670 тона. Онлайн контрол централа следи интензивността на протонния лъч до 100 000 пъти в секунда. При най-малкото отклонение от предварително разработения план за облъчване, апаратът спира в рамките на половин милисекунда, поясни проф. Бокиш. Така защитата на пациентите е гарантирана в още по-голяма степен.

Протонните лъчи проникват до 30 см в тъканите и достигат дълбоки туморни образувания за разлика от другите конвенционални методи на лъчетерапия. При класическото облъчване за разрушаването на тумора се използват фотони, които обаче увреждат съседните здрави тъкани.

При протонната терапия тези вредни последствия са значително намалени, защото протоните могат да проникнат на определена дълбочина, като отделят цялата

енергия на края на пробега си

Това запазва тъканите както по пътя на тумора, така и под него. Именно това прави терапията по-щадяща и подходяща за лечение на деца и дори бебета под пълна упойка. Тя се прилага успешно и при рак на труднодостъпни места - например в окото.

Има достатъчно клинични данни, че тя дава много добри резултати, допълни проф. Бокиш. Един курс с протонната терапия ще струва около 20 000 евро. Ако се налагат някакви други изследвания или манипулации, те се заплащат отделно.

Прецизността е друг плюс на новата терапия. Постига се точност до 1 мм. Дългата подготовка за използване на новата технология служи именно за това -да се уцели точно и само туморът.

При рака на окото малките ту-морчета сякаш се "изтриват" с протонната терапия. Тя идва на помощ и при необходимост от третиране на гръбначния стълб, където не е желателно да има облъчване, тъй като костният мозък е много чувствителен. „Вече се знае много за този метод, но с практиката ще се натрупа допълнителен опит. Все още е рано да се говори за процент на успеваемост. В клиничната употреба ще се види как точно действа новата терапия. Уверени сме в успеха, иначе болницата не би инвестирала 150 млн. евро", казва проф. Бокиш.

В Германия са направили изчисления, че един апарат е достатъчен за 10 млн. души. При анализа са взети предвид индикациите, за които от днешната гледна точка на науката се смята, че протонната терапия дава значително по-добри резултати. Излиза, че за някои по-малки страни няма да е рентабилно да поддържат свой център. Изискват се и много опитни специалисти, които да работят там. Това е друг сериозен проблем с оглед на недостига на квалифицирани кадри в цяла Европа.

Апаратът се прецизира и очакваме много скоро да лекуваме първия пациент, обясни проф. Бокиш пред столични лекари и журналисти.

В Онкологията на болницата в Есен се правят много транс-плантации на костен мозък, 150-200 чернодробни транспланта-ции годишно, 200 операции за рак на щитовидната жлеза и още много други операции и манипулации. Болницата разполага с два циклотрона за производството на консумативи, които се използват за диагностика с позитронно-емисионен томограф (ПЕТ). От 10 000 пациенти годишно, които диагностицираме, над 4000 минават през ПЕТ скенера, поясни проф. Бокиш.

Комбинацията на това изследване с компютърна томография дават 91% точност на диагнозата

Така лечението е по-ефективно за пациента и с по-малко разходи.

При лъчелечението пациентът може да понесе облъчване до 4 грей(единица за радиация), но така се достига максималната граница, добави проф. Бокиш. Голяма част от метастази-те не могат да се третират, така че за тях се налага друго лечение, коментира той.

Проф. Бокиш представи и един от първите интегрирани PET/MRI уреди за ранно диагностициране на онкологични заболявания - в света има само

пет от тях, с единия от които болницата в Есен разполага от близо 2 г. Всеки ден в клиниката с този апарат се диагностицират по 5-има пациента от различни страни, има и българи. Досега сме имали доста пациенти от вашата страна, предимно с тумори на простатата, белия дроб и на гърдата, коментира проф. Бокиш. Идват и хора с редки заболявания като невроендокринните тумори. Българи питат и за трансплантации, но там е по-сложно да получат медицинска услуга поради недостига на донорски органи. ,,

Всеки пациент, който може да заплати цената, определена от обществените здравни каси в Германия, може да се лекува в болницата в Есен. Здравните каси в Германия плащат твърди цени за определени манипулации. По принцип НЗОК поема някои манипулации в ЕС, но само ако пациентът докаже, че не може да се лекува по този начин в родината си.

Кооперацията с българските болници е възможна по различен начин. Той се надява да установят контакт между болницата в Есен и различни лечебни заведения у нас. „В идеалния случай лекарите ще разберат, че не могат да правят някои неща, които са необходими за пациента. Тогава го изпращат при нас, ние провеждаме лечението и го връщаме на колегите, които продължават с терапията, каза проф. Бокиш. По думите му най-лесно ще бъде, ако се сключат договори за сътрудничество. Така ще се познаваме с българските лекари, работата ще върви по-лесно, добави той.

Засега информационният център в България ще съдейства на пациентите, които се интересуват от лечение в Германия. Те могат да изпратят медицинската си документация и да получат предварително някакви насоки за необходимото лечение.

Болницата изпраща лечебнодиагностичен план въз основа на българските изследвания и епикризи

Това не е окончателно решение, но служи като ориентир за бъдещата терапия. Пациентите, които ползват услугите на центъра, плащат по-ниска цена от тази, която се предлага директно в отдела за чуждестранни пациенти на самата болница. Това е така, защото болницата няма как да си гарантира извънредно плащане - например в случай че пациента развие още някакво заболяване или се случи нещо, докато е в болницата. Информационният център в София е гарант за плащанията.




Бърза помощ търси лекари

И повишените заплати с 18% не предизвикват интерес у младите медици
ДАМ/КЛА ФЛРХИ

15 вакантни места за лекари има в Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) във Варна. От тях 10 са в морската столица, а останалите са за филиалите в другите общини на областта, съобщи шефката на ЦСМП д-р Мая Рашева. От няколко месеца заплатите са повишени с 18%, но мераклии за работа в Бърза помощ трудно се намират.

„Попълваме графиците с колеги от други здравни заведения,които се числят при нас на половин бройка, но стиковката е трудна, защото те имат и други ангажименти", признава д-р Рашева. От стотината новозавършили медици тази година във Варна само двама са поискали да работят в ЦСМП.

Стартовата заплата на лекар в Бърза помощ вече е 700 лв., ако има специалност, тя е над 800 лв. Шофьорите на линейки след повишението вземат 411 лв.

„На 2 месеца даваме и бонуси, но за всеки те са различни, според резултатите", уточни д-р Рашева. Догодина целият персонал на центъра ще мине обучение по новата национална програма ПУЛС.

За екипите във Варна е доставен манекен за тренировки на изкуствено дишане.

„Обучението е особено полезно за първичните екипи, които включват само шофьор и фелдшер", каза д-р Рашева.


Питаш къде са 70 млн. лв. от здравни осигуровки
Националната здравна каса е помолила здравното министерство да й даде отчет как са изхарчени 340 млн. лв. от здравни осигуровки, но до момента не се е случило. Това съобщи в парламента шефът на касата д-р Пламен Цеков.

По неофициални данни от тези пари са били изхарчени от министерството само 270 млн. лв. и не е ясно къде са останалите 70 милиона, каза д-р Хасан Адемов от ДПС. С тези 70 млн. лв. правителството покри дефицита, иронично подхвърли Лъчезар Иванов от ГЕРБ.

Депутатите настояват прехвърлените във фискалния резерв 1,4 млн. лв. да се върнат отново на касата, защото условието за тяхното отнемане от Дянков беше влизането на страната ни в еврозоната. „Имаме уверението, че ако се създадат катаклизми, тези средства ще бъдат върнати в НЗК, но засега не се налага", посочи Пламен Цеков. Приетият от здравната комисия отчет на касата беше определен от депутатката от опозицията Нигяр Джафер като „счетоводно лустро на един скандален бюджет".


Трудови инспектори дебнат за стрес
Мария КОСТОВА

Проверка на т.нар. психо-социални рискове на работно­то място, които се свързват с проблеми като стрес, насилие и тормоз, започнаха вчера тру­довите инспектори в столич­ната болница „Софиямед". Лечебното заведение е подбрано на случаен принцип и е само едно от многото, в които екс­пертите ще влязат в рамките на национална кампания до 30 ноември. На „прицела" са здра­веопазване, транспорт, хотели, ресторанти, социални дейнос­ти. В тези сфери действат над 13 800 предприятия в страната. Според редица изследвания стресът на работното място се сочи като основен риск в тях. Проверките ще установят съществува ли добра комуни­кация между служителите и шефовете, има ли организа­ционни проблеми. Преди 20 г. не се обръщаше внимание на този сериозен въ­прос, какъвто е стресът, каза шефът на софийската инспек­ция по труда Стефка Диксокова. Експертите обясниха, че рискът от стреса трябва да се намали, защото иначе може да доведе до инсулти, инфаркти, депресия, главоболие, инци­денти и грешки, отсъствия от работа.

Най-стресови са кардиологията, реанимацията, опера­ционната, каза управителят на „Софиямед" д-р Бойко Пенков. По думите му качествената апаратура, високата квалифи­кация на медиците, работата в екип, както и комфортните условия на труд са сред ефек­тивните методи за борба със стреса.

Кампанията е общоевро­пейска.




Есента гнети и тялото, и душата

Не е достатъчно само да се облечем no-топло, за да посрещнем студените дни
През октомври са отчетени повече хипертонични кризи, отколкото през Всеки друг месец от годината.
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Романтичният мотив „отиде си лятото, идва есента" има свои-' те банални и за съжаление не­приятни здравословни после­дици, за които трябва да сме готови морално и физически. Есента идва внезапно, температурите рязко падат и на тези изменения реа­гира имунната система, но с цената на голяма загуба на жизнена енергия.

Какво налага специална подготовка на организма за настъпващите по-сту­дени дни? Не е ли достатъчно само да се облечем по-топло, нали казват, че няма лошо време, а само неподходящи дре­хи. Отговорът е „не", защото през есен­та светлата част на деня намалява зна­чително и имунната система трябва да се настройва към дефицит на слънчева светлина и топлина. Освен това есента неизбежно променя нашата диета, така че лекият летен порцион вече не дава на тялото необходимата енергия. Е, срещи­те с вируси и настинки остават неизбеж­ни, защото източниците на вирусоносители като обществен транспорт, молове и хипермаркети, кина стават все по-мно­голюдни. Телесните органи и системи следва да се настроят есенно и е важно да се разбере как точно. С настъпването на есенните вечери може да почувствате втрисане, главобо­лие, умора, обикновена настинка. Тези отрицателни фактори следва да ви гово­рят, че е дошло време за активна грижа за тялото, с което да му помогнем да се справи с изпитанията на есенно-зимния сезон. Но за да бъде това по-успешно, е добре да знаем какви промени настъп­ват в работата на нашите органи и сис­теми.

Имунната система се срива

Учените са доказали, че точно през есента в лимфоидната тъкан настъпват необратими промени, от които страда кръвоносната система. През този пе­риод се отчита ниско съдържание на моноцити и лимфоцити в кръвта, както и ниски концентрации на имуноглобулини. Тези индикатори показват отслабено функциониране на имунната система през есента в сравнение с останалите сезони, от което тялото става по-уяз­вимо за вируси и инфекции. Така не е изненадваща статистиката, че по-теж­ко и по-често грипът ни сполетява през есента, отколкото през пролетта. Пика на настинки отбелязваме през октом­ври, на ревматичните обостряния - през октомври и ноември. За укрепване на имунната система е логично да ползва­ме имуностимулиращи лекарства, както и средства със съдържание на антиоксиданти: селен, ехинацея, цинк, да пием зелен чай, сироп от смърч, да използва­ме етерични масла (лавандула, риган, бергамот, мащерка, лаврово масло, чае­но дърво, евкалипт, грейпфрут, лимонова трева, лимон). Те вършат отлична работа в справянето с повечето бактерии и ви­руси.

Кръвното скача

Максималните стойности на кръвно­то налягане се наблюдават точно през есента. През септември и октомври са отчетени повече хипертонични кризи, отколкото през всеки друг месец от го­дината, влошава се и мозъчното кръво­обращение. Характерен есенен признак е и повишеното вътреочно налягане. Пак през есента се повишава и нивото на холестерола в кръвта, което се обяс­нява с факта, че холестеролът превзема клетките на черния дроб - това е осо­бено опасно за хора с атеросклероза. Най-рисков за сърцето е месец ноември, когато лекарите регистрират голям брой инсулти и инфаркти. Тази ситуация се дължи на характерните нарушения на коронарното кръвообращение, неста­билност на сърдечния мускул при физи­ческа активност, уязвимост от електро­магнитни бури, промяна в температурата и т.н. Положението се влошава и от де­пресивните настроения, характерни за есента. Какво да се прави? Голяма полза ще донесат профилактичните лекарства, които съдържат омега-3 и лецитин, също рибено масло и специално разработени антиоксидантни комплекси. От октомври до декември лекарите отбелязват растеж на заболяванията на стомашно-чревния тракт като гастрити, остра стомашна язва и язва на дванайсетопръстника. Причината е, че през този сезон максимално спада производство­то на стомашно-чревните хормони, кои­то поддържат в тонус лигавицата на стомаха и дванайсетопръстника. Затова за хората със стомашни проблеми е задъл­жителна профилактиката с лекарства, съдържащи хранителни ензими, а също и употребата на копър, мента, джинджифил и т.н. Полезна би била и редовната консумация на мляко и млечни продук­ти, богати на пробиотици и пребиотици.

Неприятно:зеленчуците атакуват бъбреците

През есента се повишава концентра­цията на соли в урината и се изострят болките при камъни в бъбреците. При­чината е проста - през този сезон се активизира консумацията на богати на соли зеленчуци като патладжан, дома­ти, чушки, а по нашите земи истински „солни бомби" са туршиите и кьопоолуто, които се правят и ядат активно.

Изненада: махнете чесъна!

За финал може да се отбележи, че с настъпването на есента трябва да се откажем от допълнителен медикаменто­зен прием на минерали, тъй като си ги доставяме повече от достатъчно чрез сезонните зеленчуци. Бъбреците не се справят с отделянето им и те се тру­пат в организма. Изненада: по принцип препоръчваната консумация на чесън и чушки трябва да бъде ограничена, дой­де ли есента. Ако ви е останал отпуск, есента е страхотен сезон за отдих, осо­бено ако намерите по-топло място. Но все едно на работа или в отпуск, намере­те време за масажи и елементарни вод­ни процедури - контрастен душ сутрин, вана с етерични масла вечер. Незави­симо че слънцето все по-рядко ни буди сутрин, не се отказвайте от сутрешната порция упражнения. Мехлем и за тяло­то, и за душата ще се окажат разходките на чист въздух. Защото ако изобщо има хубава новина за есента, тя е, че през този сезон в свежия есенен въздух пре­обладава енергията на светлината, коя­то е и полезна, и приятна.
Светът ни става крив

Депресивните и стресовите състоя­ния, усилени през есента, по принцип са фактори, провокиращи сърдечно­съдови заболявания и стомашни про­блеми. Затова е много важно, особено в началото на есента, да се приемат общоукрепващи препарати и при нуж­да транквиланти. Така наречените адаптогени - например сок от алое, ще стимулират производството на мелатонин, който е важен за пълноценното функциониране на организма. Антиоксидантите също помагат за поддържа­не на жизнеността, а по-суетните да запомнят - и на младостта и красотата. От гледна точка на психиката през есента идва чувството на по-голямо безпокойство, депресия, летаргия, сънливост, лоша концентрация и в ре­зултат снижена работоспособност.

Този истински гнет върху нормал­ните психически функции води до негативно емоционално възприятие на целия околен свят - метафорично казано, мразим и себе си, и околни­те. За това емоционално състояние си има ясна физиологична причина -кратката светла част на деня, която не позволява на епифизната жлеза да произведе достатъчно от хормона мелатонин, който отговаря за биори­тъма на тялото.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница