Департаментът за езикова и специализирана подготовка към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив организира специализирани курсове за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти за настоящата учебна



страница1/4
Дата19.08.2017
Размер0.63 Mb.
#28272
  1   2   3   4
Департаментът за езикова и специализирана подготовка към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив организира специализирани курсове за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти за настоящата учебна година, съгласно Закона за предучилищно и училищно образование и НАРЕДБА № 12 от 01.09.2016 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.

Записване и информация: АМТИИ – Пловдив, ул. «Тодор Самодумов» № 2, етаж ІІІ, кабинет № 45, тел. 032/ 601 464, e-mail: department@artacademyplovdiv.com


МУЗИКАЛНО-СЛУХОВА ПЕДАГОГИКА

Програмата за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти по солфеж



І.Тема на програмата:

СЪВРЕМЕННИ МЕТОДИ, ПСИХОТЕХНИКИ И ФОРМИ НА РАБОТА ЗА РАЗВИТИЕ НА МУЗИКАЛНИЯ СЛУХ“



Изготвил програмата: асист.д-р Милена Богданова

Анотация:

Този специализиран курс е предназначен за преподаватели по солфеж и теория на музикалните елементи, за музикални педагози, които се интересуват от актуалните тенденции в методиката и практиката на музикално-слуховото обучение с цел да повишат своята обща професионална компетентност. Програмата на настоящия курс предлага задълбочаване на знанията за методите за музикално-слухово развитие и запознаване с новите принципи за възпитаване на музикалния слух, които композиторите реформатори през XX век пресъздават в областта на солфежа, изяснява формите на работа за развитието на различните видове и категории музикален слух. Основна задача на курса е чрез анализ на промените във възгледите за солфежа да се обобщят и разширят хоризонтите за професионално развитие на музикалния слух с поглед към практиката. Съдържанието на програмата съчетава два важни аспекта от дидактиката на слуховото обучение: съвременните методи и техния приложен аспект. В курса се коментират съвременни методологични постановки, изградени върху европейското схващане за музикален език, изразност и стил, на основата на органическа връзка между национално наследство и традиции в професионалната музика. Тематичния план включва анализ на нови педагогически подходи, както и на учебни пособия по солфеж и теория на музикалните елементи. Курсът е комплексен и предвижда равен брой теоретични и практически часове.



Цел на програмата:

  • повишаване на теоретичната компетентност и практическа опитност на преподавателите по солфеж;

  • формиране на устойчиви професионални критерии на основата на съвременни методологични постановки;

  • усвояване на основни дидактични и педагогически принципи в обучението по солфеж, основани на взаимовръзка между традиция и съвременност;

  • обогатяване на информираността и практико-приложната опитност за съвременни дидактична литература, учебни пособия и художествени образци, свързани с развитието на музикални слух.

Разпределение на учебното съдържание:

  • лекции за изясняване на работни понятия и свързаните с тях термини, за същността и теоретичните аспекти на съвременните методи и психотехники за развитие на музикалния слух.

  • упражнения за задълбочаване практическите умения, които се прилагат в различните форми на работа и в основните дейности в обучението по солфеж.

Методи на обучение:

  • интерактивни: мултимедийни презентации; моделиране на проблемни ситуации, съвместно разрешаване на същите чрез наблюдение, анализ и дискусия, обобщаване и систематизиране на резултатите; диалогова комуникация; самостоятелна работа върху реализация на проект.

Индикатори за очакваните резултати от обучението:

Компетентностите, придобити в специализирания курс, осигуряват добро познаване на съвременните методи и психотехники за развитие на музикалния слух, предоставят възможност за професионално израстване на преподавателите по солфеж в средните музикални училища и детските музикални школи.



Продължителност на обучението: по договаряне

Място на провеждане: АМТИИ Пловдив

Брой часове: 16 академични часа, от които 8 присъствени

Брой квалификационни кредити: 1 кредит

Начин на завършване на обучението:

Самостоятелно разработване на тема/проект по избор от теоретичната програма на курса.



КЛАВИРНА ПЕДАГОГИКА

Програмата за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти по пиано



ІІ. Тема на програмата: „СЪВРЕМЕННА КЛАВИРНА КУЛТУРА“

Изготвил програмата: проф. Албена Димова

Анотация: Този специализиран курс е предназначен за преподаватели по пиано с различен педагогически стаж и за всички, които се интересуват от актуалните тенденции в методиката и практиката на клавирното обучение. Той предлага повишаване на общата професионална компетентност чрез обогатяване на познанията за състоянието на българското и световно клавирно изкуство. Съдържанието на програмата е съсредоточено върху най-ярките педагогически направления и интерпретаторски идеи, които оформят облика на съвременната концертна и методическа практика. В курса се коментира спецификата и връзката между националните клавирни школи, устойчивостта и трансформацията на педагогическите подходи, анализират се естетическите концепции и репертоара на изтъкнати пианисти, осмислят се модерни тенденции и културни процеси с голямо обществено значение. Тематичният план включва проблематика, която усъвършенства предварителната подготовка и насочва към търсене на оригинални методи и форми, съобразно особеностите на отделните възрастови групи в образователния процес. Курсът е комплексен и предвижда равен брой теоретични и практически часове.

Цел на програмата: Курсът има за цел

- да повиши теоретичната и практическата компетентност на преподавателите по пиано

- да формира устойчиви професионални критерии

- да разшири общия музикален и педагогическия контекст, в който се изясняват връзките между традицията и модерността в изпълнителското изкуство

- да обогати информацията за съвременния клавирен репертоар, специализираните музикални издания, клавирните конкурси и форуми

Форма на обучение: лекции и практически занимания

Методи на обучение: интерактивни методи, прослушване и анализ на записи, работа в група, наблюдение, дискусии, самостоятелна подготовка.

Индикатори за очакваните резултати от обучението: Компетентностите, придобити в специализирания курс, осигуряват добро познаване на съвременните тенденции в изпълнителското изкуство и предоставят възможност за професионално израстване на клавирните педагози в средните музикални училища и детските музикални школи.

Продължителност на обучението: по договаряне

Място на провеждане: АМТИИ Пловдив

Брой часове: 16 академични часа, от които 8 присъствени

Брой квалификационни кредити: 1 кредит

Начин на завършване на обучението: Самостоятелно разработване на тема, избрана по желание от теоретичната програма на курса.


Програмата за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти
ІІІ. Тема на програмата:

ИНТЕГРАЦИЯ НА УЧЕНИЦИ СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ“



Изготвил програмата: д-р Весела Казашка


  • Анотация

Обучението по предложената програма е насочено към запознаване на учителите със съвременните модели и възможности за интеграция на ученици със специални образователни потребности. Усвоените знания и умения по време на обучителния курс ще допринесат за усъвършенстване на професионалната компетентност на учителите, като осигуряват знания и компетентност за работа и интеграция на деца със СОП в масовото училище и детска градина, като част от съвременния образователен процес и изискванията към него.

Комплексният курс на обучение предвижда теоретична и практическа част, разделена в равен брой часове.

В теоретичната част са предвидени теми, насочени към обогатяване на знанията относно интеграцията на децата със СОП в масовото училище и детската градина, моделите на интеграция, помощни технически средства, арт-терапия и други актуални теми.

Практическият аспект на курса е насочен към споделяне на опита, базиран на работа по съвместни проекти, свързани с деца със СОП в България, Румъния, Полша. Ще бъдат представени демонстрации, наблюдение на клипове на работа на педагози в реална работна среда с деца със СОП, дискусия, работа в екип и поставяне на конкретни задачи, пряко участие и изпълнение на задачи, свързани с интеграция на деца със СОП.



  • Цел на курса

Учебната програма „Интеграция на ученици със специални образователни потребности“ представя учебното съдържание като съставна част на общообразователната подготовка в българското училище и детска градина. Курсът цели да се повиши качеството на научната, образователната и практическата подготовка на преподавателите, като се разшири компетенциите им във връзка със съвременния процес на музикално възпитание и обучение в училище и детската градина.


Курсът „Интеграция на ученици със специални образователни потребности“ е комплексен курс, съставен от два компонента – теория и практика, разпределени в равен брой часове.

  • Методи на обучение

Използваните методи на обучение са работа в екип, самостоятелна работа, наблюдение, дискусия, демонстрация.

  • Индикатори за очакваните резултати от обучението

След приключване на обучението курсистите ще са запознати със съвременните модели на интеграция на децата със специални образователни потребности, със съвременните помощни технически средства и използването им в училище, ще се запознаят и с метода на арт-терапията. Придобитите знания и професионални умения дават възможност на учителите в училище и детската градина да реализират по-лесно учебния процес, в който участват и деца със СОП.

Преподавателите в курса са университетски преподаватели, с опит в преподаването в областта на специалната педагогика, участници са в междукултурната комуникация и проекти, свързани с интеграцията на деца със СОП.



  • Продължителност на обучението

Обучението ще бъде с продължителност 16 академични часа, като 8 часа теория и 8 часа практика.

  • Квалификационни кредити

След успешно приключване на обучението курсистите ще получат квалификационни кредити – 1 брой.

  • Начин на завършване на обучението

След приключване на обучението курсистите ще получат задача да разработят и презентират проект по тема от програмното съдържание на обучителния курс. Проектът ще бъде оценен и след успешното му представяне курсистът ще получи сертификат за успешно завършен курс.
Програма на курса




Тема

Брой часове теория

Брой часове практика

1.

Съвременни модели на интеграция на деца със СОП

3

3

2.

Помощни технически средства

3

3

3.

Арт-терапия

2

2




Всичко часове

8

8

Програма за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти

ІV. Тема на програмата: СПОСОБНОСТИ И НАДАРЕНОСТ. СПЕЦИФИКА НА РАБОТА С НАДАРЕНИ ДЕЦА В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО

Ръководител на курса: проф. д-р Капка Солакова

Организационна форма : Тематичен курс

Форма на обучение: Присъствена

Продължителност на обучението: 1 ден

Брой часове: 8 учебни часа

Брой квалификационни кредити: 0,5

Предназначение: Курсът е ориентиран към педагогически специалисти в областта на музикалното изкуство - учители по музика в детската градина и в средното училище, учители по музикален инструмент, корепетитори

Време на провеждане: по договаряне

Цел на курса: Да разшири познанията на педагогическите специалисти за особеностите в социалното и личностното развитие на надарените деца и да открои спецификата на работа с тях.

Анотация: Тематичният обхват на теоретичната част от курса представя в психолого-педагогически аспект основни подходи към проблема за способностите и надареността; спецификата на личностното развитие и поведенческите прояви; организирането на личното пространство за творческа активност и реализирането на дейност, която съответства на потребностите, интересите и способностите на обучаваните; запазванета на тяхната уникалност и нестандартност чрез дейностен, аксиологичен и личностно-ориентиран подход в педагогическото взаимодействие. Посочени са особеностите на педагогическото общуване при опосредстващата роля на изкуството.

Практическата част на курса е свързана с анализ на конкретни случаи, професионална диагностика и прогностика на способностите в музикалното изкуство; Обсъждане на най-подходящата организация на дейностите, чрез многообразие от форми в образователното пространство.

Процентното съотношение между двете части е 60/40



Методи на обучение: лекция, дискусия, решаване на казуси

Индикатори за очакваните резултати от обучението - Завършилите курса ще развият следните компетенции:

  1. Знания за:

  • Същността на способностите и релациите способности–надареност, стандартност-нестандартност;

  • Спецификата в развитието на познавателната, потребностно-мотивационната, емоционалната и поведенческата сфери на личността на надареното дете;

  1. Умения за:

  • Диагностициране на специфичните затруднения на децата при занимания с определен вид изкуство;

  • Създаване на стимулираща развитието на способностите среда;

  1. Отношения:

  • Стремеж към индивидуализиране на педагогическите взаимодействия въз основа на добро познаване на особеностите на надареното дете;

  • Критико-рефлексивно отношение към собствената дейност и стремеж за развитие на адекватна самооценка в съвместния с детето творчески процес;

  • Мотивация за успех и самореализация в педагогическата и в художествено-творческата дейност

Форма на завършване на обучението: Тест

Програма за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти

V. Тема на програмата: КОРЕКЦИЯ И ПРЕВЕНЦИЯ НА ДЕТСКАТА АГРЕСИЯ СЪС СРЕДСТВАТА НА ИЗКУСТВОТО

Ръководител на курса: проф. д-р Капка Солакова

Организационна форма : Тематичен курс

Форма на обучение: Присъствена

Продължителност на обучението: 1 ден

Брой часове: 8 учебни часа

Брой квалификационни кредити: 0,5

Предназначение: Курсът е ориентиран към учители по музика в детската градина

Време на провеждане: по договаряне

Цел на курса: Да запознае педагогическите специалисти, работещи с деца от 3 до 6-7 годишна възраст, с особеностите на детската агресия и с възможностите за превенция и корекция на агресивното поведение със средствата на изкуството.

Анотация: Тематичният обхват на теоретичната част от курса представя същността на агресията на базата на различни подходи и обяснителни модели; очертава проявите, особеностите, детерминантите и механизмите на агресията в предучилищна възраст. Посочени са педагогическите условия за превенция и преодоляване на агресията. В теоретико-приложен план са откроени корекционно-развиващите и терапевтични възможности на изкуството/ с акцент върху музикалното изкуство/ за самоизразяване на детето, за утвърждаване на АЗ-а и за улесняване на социалните взаимодействия с възрастни и с връстници.

Практическата част на курса е свързана с решаване на казуси и намиране на точните арттерапевтични техники в различните случаи, представени в тях.

Процентното съотношение между двете части е 60/40



Методи на обучение: лекция, демонстрация, дискусия, решаване на казуси

Индикатори за очакваните резултати от обучението - Завършилите курса ще развият следните компетенции:

  1. Знания за:

  • Същността, факторите и мехонизмите на агресията в детството;

  • Специфичното въздействие на изкуството върху личността, за диагностичната, корекционно-възпитателната, превантивната и терапевтичната му функции

  1. Умения за:

  • Диагностициране на проблемите на агресивното дете и причините, които пораждат агресивно поведение;

  • Създаване на среда, в която чрез „вплитане“ на артпедагогически и арттерапевтични подходи в образователния процес, се постига корекция и превенция на агресивното поведение

  1. Отношения:

  • Интерес и критико-рефлексивно отношение към иновативни подходи и прилагането им в образователния процес;

  • Стремеж към разширяване и обогатяване на професионално-педагогическите и психологическите познания

Форма на завършване на обучението: Разработване на педагогическа ситуация с приложение на артпедагогически и арттерапевтични подходи

ПРОГРАМА ЗА ОБУЧЕНИЕ И ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ



VІ. ТЕМА: „ВЛИЯНИЕ НА МУЗИКАТА ВЪРХУ ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ”

Изготвил програмата: хон.преп. д-р Т. Стоев

  • Анотация - Обучението по приложената програма е насочено към запознаването на учителите с въздействието и моделите на интеграция, използвани при работа с деца със специални образователни потребности. Музиката е мощен фактор както при превенция на емоционалния стрес така и за социализацията на децата със специални образователни потребности. В настоящия момент усвоените знания от учителите ще послужат за повишаване на професионалните им умения в тази област

Комплексният курс на обучение предвижда теоретична част и практическа част.

Теоретичната част предвижда запознаване на преподавателите със спецификата на психофизиологичните отклонения, както и с използваните методики и технически средства. Практическият аспект на курса е насочен към споделяне на опита използван в чуждестранни обучителни системи.



  • Цел на курса - Целта на курса е да представи неговото съдържание като съставна част от различните нива на общообразователната подготовка в българското училище и детската градина.

  • Форма на обучение - Курсът цели да разшири компетенциите на преподавателите върху съвременните тенденции на развитие на учебния процес. Курсът „Влияние на музиката върху деца със специални образователни потребности” е комплексен, съставен от два компонента – теория и практика, разпределени в съответни съотношения.

  • Методи на обучение - Използваните методи на обучение са наблюдение, дискусия, демонстрация, работа в екип и самостоятелна работа.

  • Индикатори за очакваните резултати от обучението - След приключване на обучението курсистите ще са запознати със съвременните методи на въздействие, постигащи интеграция на децата със специални образователни потребности, с помощни технически средства, присъщи на музикотерапевтичното въздействие.

  • Продължителност на обучението - Обучението е с продължителност 8 академични часа теория и 8 академични часа практика

  • Квалификационни кредити - След приключване на обучението курсистите получават 1 (един) квалификационeн кредит.

  • Начин на завършване на обучението - След приключване на обучението курсистите получават задача да презентират собствен проект по тема от програмното съдържание на обучителния курс. При успешно представяне курсистът получава сертификат за успешно завършен курс.

Програма на курса



Тема

Брой часове

теория

Брой часове

практика

1.

Съвременни модели на интеграция на деца със специални образователни потребности

3

3

2.

Помощни технически средства

3

3

3.

Арт-терапия

2

2




Всичко часове

8

8

Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница