Деп.”Медикобиологични науки”, 1618, София



Дата15.09.2017
Размер106.81 Kb.
#30230

Деп.”Медикобиологични науки”, 1618 , София


ул. Монтевидео 21, тел. 81 10 280 и 81 10 380

тел.: 955 54 51, B. 2239


е-mail: jvinarova@nbu.bg
Базови Програми “Естествени науки ”, “Приложна биология” и “Обща и приложна биология”

Курс “Биомедицинска култура”


Хуманитарно културознание в биомедицината
МЕДИЦИНАТА КАТО НАУКА И ТРУД.

ПОЛИТИКА В ЗДРАВНИЯ РЕСОР

1. Определение и произход на думата

МЕДИЦИНАТА E СИНТЕЗ И ПРОТИВОБОРСТВО НА НАУКА И ПРАКТИКА – социално проявена като МЕДИЦИНСКИ ТРУД.

Медицинската наука е система от данни, информация, доказателства, знания, професионална култура, идеи, концепции, терминология.

Medico – правя лечебен, снабдявам с лечебна сила, отравям, боядисвам

Medicina, ae – медицина, лекарски кабинет, лекарство, лек, цяр, прен.облекчение

Medicator – лечител, лекар

Medicor - лекувам, помагам

Medicus – лековит, лекуващ, лекар

Medicamen – лекарство, лек, отрова, вълшебно средство, средство за разхубавяване

Медицинска информация е продукт или произведение, генерирани и насочени към медицината и здравеопазването, които са представени във вид пригоден за ИЗПОЛЗУВАНЕ ОТ ЧОВЕК ИЛИ PC.

Терминологията на всяка наука (и медицинската) е устойчива система от езикови обозначения на строго определени понятия, чиито значения имат точни граници.



Медицинската научна терминология е изградена от гръцки и латински термини, които през вековете са си взаимодействували взаимно, така че едни от термините можем да наречем гръцко-латински, а други латинско-гръцки, в зависимост от това какви терминологични елементи преобладаващо са използувани.

Произход на думата ТЕРМИН - от латински terminus – предел, граница и logos – слово.

1.Дума или словосъчетание, употребявани в някои области на науката, техниката и изкуството като наименование на предмет, явление, свойство, процес или отношение; т.е. ЕЛЕМЕНТ НА НАУЧНИЯ ЕЗИК, въвеждането на който е обусловено от необходимостта от конкретно и еднозначно обозначаване на данните от науката – особено в случаите, когато в обикновения език няма съответствуващи названия. За разлика от говорния език , тук думата няма емоционална окраска.

2.В логиката название за съставните елементи на съждението.

3.В митологията Бог на междите, почитан в древния Рим най-често под формата на синорен камък.

В българския език синоним на думата е понятие (Виж Български синонимен речник, Л.Нанов, А.Нанова, Наука и изкуство, София, 1987, стр.241)

ТЕРМИНОЛОГИЯ е съвкупност от всички термини за понятия в частна научна сфера /или друга област на живота/. Терминологичната система на всяка наука трябва да има максимална устойчивост, точност и определеност.

В България официалният език за диагноза, епикриза и всички изследвания (което означава и за водене на цялото болнично документално стопанство) е латинският, макар да има и много побългарени латински термини – поради тяхната честа употреба има практика да се изписват с кирилица и с побългарено окончание.

Усилието да се подреди и осъвремени медицинската наука, с оглед особеностите на развитието, бъдещето и тенденциите си, е свързано и с постоянното търсене на квалификационни критерии, за подреждане и структуриране на една толкова обстойна материя, която е свързана с човешкото тяло и болестите му – от профилактиката, през етиологията, патогенезата и клиничната им картина, до тяхното лечение.

Тук е представена една възможна класификация, съобразена с източниците на специализирана информация:



А) Обществена медицина (социална медицина, социална хигиена, социална патология, организация на здравеопазването, теория на здравеопазването, здравна администрация, държавна медицина, медицинска социология, медицинска екология, здравна политика, публично здравеопазване), която изучава влиянието на обществените условия върху човешките болестни състояния – както физически, така и психически; болестотворността на обществената, социална среда.

За пръв път през 1906 г за е използуван терминът “социална болест” за туберкулозата – една сензация, но днес вече има социална венерология и социална онкология. Налице са : социален субект, социален обект, социално обусловени болести и социална значимост – последици – от заболяванията, когато те са с масов характер.



Б) Частна гражданска медицина – клинични специалности, параклинични специалности, здравни грижи;

В) Военномедицински специалности – авиационна медицина, космическа медицина, организация и тактика на медицинската служба, военна епидемиология, военна токсикология и др;

Г) Парамедицински специалности


  • За инженерно-технически кадри: медицински уреди, автоматизирани системи за обработка на информация и управление в медицината, автоматизация на медицината, приложение принципите и методите на кибернетиката в биологията и медицината, биоавтоматика, биомедицинска информатика, компютърни системи и технологии в медицината, електронно здравеопазване

  • За икономисти и финансисти: икономика и организация на медицинския труд, мениджмънт на медицината, управление на медицински фирми и институции, стратегии и мениджмънт на здравното осигуряване

  • За юристи: медицинско право, разрешаване на конфликтни ситуации в медицината и здравеопазването

  • За философи, етнолози, историци и социолози: история и теория на медицинската наука, медицинска етика, медицинска и санитарна статистика, медицинска география, медицинска културология, медицинска семиотика

  • За биолози и химици: инженерна биология, генетика, биохимия, медицинска химия, медицинска ергономия, медицинска екология, медицинска психология.

Типичен пример, както е посочен и по-долу, “Когато един предмет се изучава едновременно от много науки и една наука изучава едновременно различни предмети”, по Кедров:

1.Социален субект на здравните мероприятия – грижите за здравето от колективните органи на държавата +

2.Социален обект – грижата за болния в обществените условия и среда, както и цялата безспорна социална обусловеност на болестите +

3.Индивидиум – персоналният преход от “здраве към болест” +

4.Болестта – процесът от причина до техниките за нейното лечение +

5.Науки и практики за постигане на всички изследователски цели, които помагат специализирано и интердисциплинно в медицинския труд.



Явлението здраве и преходът му към явлението болест е компетенцията на медицинската наука – така общественото здраве е неразделна част от общественото битие.

С всичкото основание можем да заключим че интегралният характер на общественото здраве изисква и интегрален подход към неговото изучаване и най-важното – към неговото управление!



Научната система на медицината

Тя включва: Биомедицински науки + Клинични науки + Социомедицински науки.

ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ И ЧОВЕШКАТА БОЛЕСТ СЛЕДВА ДА СЕ ИЗУЧАВАТ И ПРЕДСТАВЯТ КАТО СИСТЕМНО-ЦЯЛОСТЕН ФЕНОМЕН, на който да се търси и изучава структурната, функционална и (новото!) информационна характеристики.

Едно определение – здравето е процес на съхранение и на развитие на биологичните и физиологични функции, на оптималната трудоспособност и социална активност, при максимална продължителност на активния живот.

Видно е, че здравето вече се разглежда не като състояние, а като процес в развитие; не само като адаптация към средата при запазване характеристиките на всички параметри в границите на “нормата”, но главно като процес на съхранение и развитие на БИОЛОГИЧНИТЕ, ФИЗИОЛОГИЧНИ и СОЦИАЛНИ функции на човека. Ето как предмет на изучаване се оказват именно тези ФУНКЦИИ и всички техни предизвикани промени във времето и под влияние на средата – вътрешна и външна.

Но здравето не може да бъде разбрано комплексно, ако не бъдат достатъчно ярко осветлени въздействията и в норма и в патология на всички събития и предизвикани от тях рефлекси в социумапсихология, социология, културология, обществена среда и нейните особености.



На това основание здравето е типичен пример за интегрална категория, отразяваща интегралните характеристики на личността и на обществото, в които тя живее – процес, тип, форма, степен, ниво и посока на развитие и възпроизводство на жизнените биологични и социални функции на личността. Общественото здраве е отделна социална категория не защото :

  • е масово явление

  • е социално обусловено

  • се нуждае от обществена грижа,

  • а защото има ФУНКЦИОНАЛНА ВРЪЗКА И БЕЗСПОРНА ОБУСЛОВЕНОСТ ОТ ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ НА ТОВА ОБЩЕСТВО.

Социумът е сферата за социално битие на интегралното здраве, а здравето е сфера на здравното битие на обществото.

Тук не е трудно да се опише схемата на връзки от класическия тип “причина-следствие”:


Здравно явление – здравно поведение – заболеваемост – здравни

потребности – здравно съзнание – здравно състояние
Групите явления, влияещи върху общественото и лично здраве са изключително много, имат вълнообразен и специализиран ход на въздействие във времето и са твърде субективни величини. Един техен примерен списък включва:

Демография, хигиенни фактори на средата (хранене, битова култура, расова хигиена, физическа и полова култура, наследствени болести), социално-хигиенно състояние на групите население (стандарти, рискови групи), влияние на културната среда върху болестотворните фактори, индивидуално здраве, организация на здравеопазното дело – здравна служба, здравно осигуряване, международно здравно сътрудничество, организация и управление на здравеопазването, икономически подходи, здравна култура и здравна самодейност, здравна просвета, семейно здраве, обществени комуникации и здраве, промоция на здравето, здравно законодателство и права, пациентът в системата на доболничното и болнично обслужване, медицинско образование и квалификация, оборудване и иновации в медицината - техники и технологии, особено информатизация и компютеризация на биомедицината, охрана на майчинството и детството, пенсиониране и старост, медицински морал и медицинска етика на професията

МЯСТО НА МЕДИЦИНАТА КАТО ЧАСТ ОТ ЗДРАВНАТА ПОЛИТИКА

Терминът е резултат от обединените здраве + политика.

Политиката като система от управленски решения и логически последвали ги управленски действия СПРЯМО ЗДРАВЕТО - което е “възможният вариант във времето на човек да се изменя и приспособява към околната среда (интегритет между психика и тяло) и на индивидуалната реализация на личните му стремежи и потребности (като лично благополучие).
ЗДРАВНАТА ПОЛИТИКА е официалното държавно становище, в което се определя отношението към здравето като идеологическа цел и начините за нейното преследване и осъществяване( организация, законова и нормативна регулация, финанси, кадри, ресурси, органи за управление).

МЕДИЦИНСКАТА ПОЛИТИКА Е ЧАСТ ОТ ЗДРАВНАТА И КАСАЕ СЪЩИТЕ ДВА КОМПОНЕНТА :

1.ИДЕОЛОГИЯ ЗА МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ на населението /като част от здравеопазването / и

2.НАЧИНИ ЗА ПОСТИГАНЕТО МУ. Разбира се, това касае само общественото здравеопазване и обществената медицинска помощ, които са държавно правомощие.

От тук произлиза държавната политика за медицинско обслужване, като сбор от:



ИНФОРМАЦИЯ +

УСТАНОВЯВАНЕ НА НОРМИ (ЗАКОНИ) +

СТИМУЛИ И МОТИВИ (ФИНАНСИ, ИМИДЖ НА ПРОФЕСИЯТА) + УЧРЕЖДЕНИЯ - институти за управление, обучение, специализация и др.

Тя представлява комплекс от идеи, становища, решения и последвалите ги мероприятия, с разнообразни прояви - закони, финанси, администрация, нормативи, наредби, структуриране - в отделните ресори на медицинската помощ - съответно лекарствена политика, политика на болничното дело, образователна политика в ресора, но и регионална /общинска/ медицинска политика.

В зависимост от мащабите на управление говорим и за национална медицинска политика и т.н. на по-ниски нива. Отсъствието на такава ясна политика също е вид регулация, със съответните последици за отрасъла.

Успешното управление на медицинския сектор от здравеопазването е верига, в която участвуват:

1. стратегия за развитието на медицината – като крайна цел

2.медицинска политика - като тактика, поведение, инициативи, етапни цели. ТЯ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА ВКЛЮЧВА И ИНТЕЛЕКТУАЛНИ ИДЕИ И НАУЧНИ ДАННИ И МЕТОДИ. Този научен елемент в политиката е особено важен, защото трябва да почива на реална информация от ресора, на нормативните правила (доколкото ги има и се прилагат)и на инструменталните предпоставки за действие - къде, как и какво да се направи, за да се оптимизира медицинският труд и медицинското обслужване на населението

3.медицински мениджмънт – като реализация на тази политика с конкретни ежедневни, специфични управленски технологии

4.като всяко управление в държавата и тук има неизбежната доза политически компонент – той е свързан с идеологията на властта и нейните интереси и изборна програма . Европейската интеграция носи точни изисквания за управление и на медицинското обслужване и на процедурите за неговата хармонизация със страните от съюза.

5.проблематиката на медицинското обслужване следва да се разглежда като компонент от по-сложната и динамична ЗДРАВНА (здравеопазна) ПОЛИТИКА, healthy public policy , така както е посочена, в трите й съставни части :

I.Дескриптивна част

1.Детерминанти на здравето

2.Здравни нужди на населението

3. Здравна политика и практика


II.Прескриптивна част

а. Промоция на здравето като културна ценност

б. Медицинска помощ – трудът на експертите, условия, резултати

в.Промоция на новите форми, начини и средства на медицинска дейност

в.Новите технологии , науката и нейните продукти

г.Новото поколение професионалисти и тяхното обучение

е.Новата финансова стратегия - цената на медицината, еднаквите стандарти

ж.Медицински мениджмънт и фирмено дело
III.Регулация

А)За възвратни въздействия и кибервръзки от медицинската практика.

Б)Формиране на общественото мнения, мас-медии, сътрудничества.

В)Отношение с професионални съсловните организации


Ясно е мястото на медицинската политика като част от здравната, която може да бъде ориентирана приоритетно към:

  • здравето и неговата промоция

  • професията на здравните експерти и тяхната реализация

  • МЕДИЦИНАТА – БОЛЕСТТА И ЛЕЧЕНИЕТО Й

  • регулация и администрация на режимите на управление, финансиране и преминаване от централизирана еднотипна държавна медицинска помощ към здравно осигуряване и смесена форма на медицинско обслужване

  • други проблеми, съответно историческия момент и състояние на държавата

  • техника на здравно-осигурителна система – организация – фондове, институти, кадри, структури и т.н.

В днешния етап държавната политика е адресирана главно към регулация и преструктуриране на сектора в новите пазарни условия, т.н. здравна реформа, въвеждане на основни европейски здравни стандарти и здравно законодателство.

НЯКОИ ОТ БЕЛЕЗИТЕ НА МОДЕРНАТА МЕДИЦИНСКА ПОЛИТИКА са

1.да има социално-системна ориентация

2.да се ползува от научни продукти и да инвестира в такива изследвания

3.да квалифицира и стимулира развитието на персонала в професията

4.да стандартизира режимите на диагностика и лечение и да обективизира медицинския труд(субективността на професията да не влияе силно на качеството) чрез предлагане на съвременно медицинско знание – новите информационни технологии – информационни системи с бази данни и знания

5.да се прилагат стриктно принципите на информираното съгласие в работата, да се повишава приоритетът на етичната страна и моралът на професията

6.културални схеми и традиции в междуличностното общуване лекар-болен

7.лекарят и неговият интердисциплинарен колектив – оптимални морални императиви

8.медицина базирана на доказателства – обективността в професията

9.стратегическо и оперативно управление и за здравеопазването като начини на регулация; в сегашния момент УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОМЯНАТА

10.”пакет услуги” – видове медицински дейности и ценообразуването им.

-Тази лекция е част от курса “Биомедицинска култура” в НБУ, департамент Медикобиологични науки

Лектор – проф. д-р Ж. Винарова, д.м.н. -©®



Creator J.Vinarova





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница