Депресията е заболяв



Дата02.02.2018
Размер79.8 Kb.
#54031
ДЕПРЕСИЯ

Депресията е един от най-честите здравни проблеми. От нея страдат хора на всякяква възраст и два пъти повече жени, отколкото мъже.
Депресията е заболяване на целия организъм – тя засяга тялото, нервната система, настроението, мислите и поведението. Влияе върху начина ви на хранене и върху съня, самочувствието ви, реакциите и мненията ви за хората и нещата около вас. Симптомите могат да продължат седмици, месеци или години. Има много видове депресия, като симптомите варират по брой, острота и продължителност.
Характерно за страдащите от депресия е, че се отдръпват от обществото. Загубват интерес към всичко, което ги заобикаля, и не могат да изпитват удоволствие. Симптоми на депресията са хроничната умора, нарушенията на съня (безсъние или прекалено продължителен сън), промените в апетита, болките в главата и гърба, храносмилателните проблеми, тревожността, загубата на интерес към любимите занимания, чувството за безполезност и неадекватност. Мнозина мислят за смърт и самоубийство. Светът им изглежда безрадостен, времето тече бавно. Страдащият от депресия може да бъде хронично гневен и раздразнителен, тъжен и отчаян или да не проявява никакви емоции. Някои хора се опитват да “отспят” депресията, или да не правят нищо, а само да се излежават.
Двете основни класификации на депресията са униполярната и биполярната. Униполярните нарушения се характеризират с епизоди на депресия, които се повтарят поне няколко пъти в живота на болния. Биполярните обикновено започват като депресия, но постепенно се развиват и включват редуващи се депресивни и маниакални епизоди. Поради това биполярната депресия е известна още като маниакално-депресивна психоза. Тук ще акцентирам преди всичко на различните видове униполярна депресия.
Причините за депресията не са напълно ясни, но вероятно са многобройни и разнообразни. Тя може да бъде отключена от напрежение, стрес, травмиращо събитие, нарушение на химическото равновесие в мозъка, заболявания на щитовидната жлеза, разстроено храносмилане, главоболие, недостиг на хранителни съставки, неподходящ хранителен режим, употреба на захар, мононуклеоза, недостиг на движение, ендометриоза, каквото и да е физическо заболяване или алергия. Една от най-често срещаните причини на депресията е хранителната алергия. Такава е и хипогликемията (понижено ниво на кръвната захар).
Каквито и да са факторите, отключили депресията, тя започва с разстройство на тази част на мозъка, която управлява настроението. Повечето хора са в състояние да се справят с делничния стрес, организмът им се приспособява към напрежението. Когато стресът стане прекалено голям за даден човек или механизмите му за настройка не реагират, може да настъпи депресия.
Най-често срещаната депресия е хронична, протича в лека форма и се нарича дистимия. Тя включва продължителни и/или повтарящи се депресивни симптоми, които не са непременно инвалидизиращи, но възпрепятства нормалния живот на болния и му пречи да общува и да се радва на живота. Учените са установили, че този вид депресия често е резултат от (подсъзнателните) негативни мисловни навици. Двойната депресия е разновидност на дистимията, при която страдащият от хронична слаба депресия периодично има пристъпи на тежка депресия, след които се връща в “нормалното” си, леко депресирано състояние.
Някои хора са по-депресирани през зимните месеци, когато дните са по-кратки и по тъмни. Това разстройство е познато като сезонно афективно разстройство. Жените страдат от него по-често от мъжете. През зимата хората с такова разстройство имат по-ниска енергия и пристъпи на тревожност, наддават на тегло поради апетита си за неподходящи храни, спят прекалено много и имат понижено либидо. Мнозина изпадат в депресия около новогодишните празници. Много от тях просто се поддават на тъжно настроение, но някои действително страдат от сезонно афективно разстройство. По това време на годината честотата на самоубийствата е най-висока.
Храните имат силно въздействие върху поведението на мозъка. Неправилният режим на хранене, особено честото прибягване до нездравословни бързи закуски, е широко разпространена причина за депресия. Нивото на мозъчните вещества, наречени невротрансмитери, които управляват поведението ни, се контролират от храната, а невротрансмитерите са тясно свързани с настроението, най-вече допаминът, серотонинът и норепинефринът. Когато мозъкът произвежда серотонин, напрежението отслабва. Когато произвежда допамин или норепинефрин, мислим и действаме по-бързо и сме като цяло по-напрегнати.
На неврохимично и физиологично ниво невротрансмитерите са изключително важни. Тези вещества пренасят импулсите между нервните клетки. Серотонинът (хормонът на щастието) например има значение за настроението, съня и апетита. Пониженото му ниво може да доведе до депресия, тревожност и нарушения на съня. Веществото прекурсор на серотонина, е аминокиселината триптофан. Поемането на триптофан повишава отделянето на серотонин от мозъка. Затова яденето на сложни въглехидрати (прости са фруктоза, захароза и лактоза), повишаващи нивото на триптофан в мозъка (и следователно увеличаващи отделянето на серотонин) има успокояващо действие. От друга страна, богатите на белтъчини и свободни аминокиселини храни стимулират отделянето на допамин и норепинефрин, които ни правят по-будни.
ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА
ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ
Омега-3 МК – Есенциалните МК способстват за предаването на нервните импулси. Необходими за нормалното функциониране на мозъка, ликвидират стрес, депресия и тревожни състояния.
Свободни аминокиселини от алоето и шейка – Л-триптофанът повишава отделянето на серотонин. Л-тирозинът облекчава стреса, като стимулира отделянето на адреналин. Освен това повишава нивото на допамина, който въздейства на настроението. Активират се и белите кръвни клетки. Вижте СВОБОДНИ АМИНОКИСЕЛИНИ.
Витамин В комплекс – Витамините от В групата са необходими за нормалното функциониране на мозъка и нервната система. Допълнително В6 е необходим за нормалното функциониране на мозъка – подобрява мозъчното оросяване. Може да помогне за преодоляване на депресията. Допълнително В12+ – свързан с отделянето на невротрансмитера ацетилхолин и обикновено в недостиг при страдащите от депресия заедно с фолиевата киселина. Допълнително В5, който е най-силният противостресов витамин.
Цинк – Установено е, че при страдащите от депресия цинкът е в недостиг.
ВАЖНИ
Лецитин или холин и инозитол – Важни за функционирането на мозъка и предаването на нервните импулси.
ПОЛЕЗНИ
Калций и магнезий – Имат успокояващ ефект. Необходими за нервната система.
Хром – Помага за мобилизирането на мазнините като източник на енергия.
Витамин С – Необходим за имунната система. Помага за предотвратяване на депресията.
ДОПЪЛНИТЕЛНО
5-хидрокси-триптофан – Повишава отделянето на серотонин и мелатонин.
Гама-амино-маслена киселина – Има успокояващ ефект, подобно на диазепам, валиум и др.
Никотинамид аденин динуклеотид – Усилва отделянето на допамин, серотонин и норадреналин – най-важните невротрансмитери.
БИЛКИ
Маточината действа добре на стомаха и храносмилателните органи в стресови ситуации, алоето също.
Джинджифилът, гинкото, сладкия корен, ментата и сибирският женшен имат благотворно въздействие.
ПРЕПОРЪКИ
Включете в хранителния си режим изобилие от сурови плодове и зеленчуци, соя и соеви продукти, кафяв ориз, просо и варива. Прекалено бедната на сложни въглехидрати диета може да причини изчерпване на серотонина и в резултат депресия.
Ако чувствате напрежение и искате да се отпуснете, яжте повече сложни въглехидрати. Пуешкото месо и сьомгата са богати на триптофан.
Избягвайте житните продукти. Пшениченият глутен е свързан с депресивните разстройства.
Избягвайте газираните напитки и други продукти съдържащи изкуствения подсладител аспартам. Той може да блокира производството на серотонин и да доведе до главоболие, безсъние и депресия при хора, при които серотонинът вече е в недостиг.
Избягвайте аминокиселината фенилаланин, тя е една от основните съставки на аспартама.
Избягвайте наситените мазнини. Месото и пържените храни от рода на хамбургерите, дюнерите и пържените картофи водят до отпуснатост, бавно мислене и умора. Те възпрепятстват кръвообращението, защото запушват малките кръвоносни съдове, а кръвните клетки стават лепкави. Това влошава оросяването и най вече кръвоснабдяването на мозъка.
Избягвайте всички форми на захарта, включително и “добрите” подсладители, като мед, меласа, кленов сироп и плодов сок. Организмът реагира спрямо захарта по-бързо, отколкото спрямо сложните въглехидрати. Стевията няма същото действие върху организма като захарта, нито страничните ефекти на заместителите й.
Избягвайте алкохола, кофеина и преработените храни.
Проучванията показват, че движението – ходенето, плуването или какъвто и да е спорт, който ви доставя удоволствие – има огромно значение при всички видове депресии.
Медитирайте, спирайте вътрешния диалог и “пренасочвайте” негативните мисли.
Ако депресията е сезонна, може да бъде полезна светлинната терапия. Излагането на слънце и ярка светлина регулира отделянето на мелатонин в организма – хормон, който се произвежда от епифизата и участва в предотвратяване на тъжните настроения и подобрява съня. В мрачните дни стойте в ярко осветена стая. Дръжте всички завеси вдигнати и поставете в дома си пълноспектърни флуоресцентни лампи, които да осветяват с 10 000 лукса и прекарвайте там поне половин час на ден.
Хипотиреодизмът също може да е причина и за депресия и за лош сън – взимайте минерали и Абета-карЕ.
ЗАБЕЛЕЖКИ
Депресията не е естествен спътник на остаряването, но често е свързана с обусловени от възрастта хранителни проблеми като например недостиг на витамини от групата на В или лоши хранителни навици. По-възрастните хора, които страдат от депресия, имат същия шанс да се подобрят при лечение, както хората във всяка друга възрастова група.
Тирозинът е необходим за функционирането на мозъка. Тази аминокиселина е пряко свързана с отделянето на норепинефрина и допамина – два жизненоважни невротрансмитера, които се синтезират в мозъка и в сърцевината на надбъбречната жлеза. Недостигът на тирозин може да доведе до недостиг на норепинефрин в определени области на мозъка, довеждайки до разстройства от рода на депресията. Въздействето на стреса може да бъде предотвратено или преодоляно, ако тази важна аминокиселина се получава от храната или от добавки. Добри източници на тирозин са фасулът и спанакът, а също така алоето и шейка.
Някои предварителни проучвания показват обещаващи резултати от употребата на дехидроепиандростерон – хормон произвеждан естествено от организма – за лечение на депресията. Според едно изследване, почти всички пациенти, вземали ДХЕА в продължение на шест седмици, са получили значително подобрение, а около половината не са били клинично депресирани.
Доказано е, че селенът повишава настроението и понижава тревожността. Този ефект е по-силно забележим при пациенти, чието ниво на селен в диетата първоначално е било ниско. 
Енергичното спортуване може да бъде ефикасно средство срещу пристъпите на депресия. По време на движението мозъкът отделя вещества, наречени ендорфини или енкефалини, които създават естествено “приповдигнато” настроение.
Музиката може да има силно въздействие върху настроението и да помогне за облекчаването на депресията.
Проучвания установиха, че нивото на фолиевата киселина в кръвта на страдащите от депресия е по-ниско, отколкото при здравите индивиди. Според други изследвания, нивото на цинка е значително по-ниско при страдащите от депресия.
Учените от университета “Дюк” са установили (с компютърна томография), че страдащите от клинична депресия имат увеличени надбъбречни жлези в сравнение със здравите индивиди.
Според едно изследване, екстрактът от жълт кантарион е също толкова ефикасен, колкото и антидепресантите по рецепта срещу лека и умерена депресия. В ход са много проучвания на ефикасността и безопасността при продължителна употреба на жълт кантарион.
Пушачите са изложени на по-висок риск от депресия от непушачите. 
Алергиите, хипогликемията, хипотиреодизмът и/или нарушеното усвояване могат да причинят или допринесат за възникването на депресия. При такива болни витамин В12 и фолиевата киселина не могат да се усвояват от организма и това може да доведе до депресия.
Страдащите от депресия по-често имат нарушена калциева обмяна.
Няма съмнение, че психическата нагласа влияе върху здравето. Редица изследвания показват, че оптимистичното настроените хора са не само по-щастливи, но и по здрави. Те по-рядко боледуват, възстановяват се по-бързо след боледуване или операция и имат по-добра имунна система.
Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница