Десетилетие на ООН на биологичното разнообразие за периода 2011-2020



Дата25.10.2018
Размер30.52 Kb.
#98291
ДЕСЕТИЛЕТИЕ НА ООН НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ

ЗА ПЕРИОДА 2011-2020
Със специална резолюция Генералната асамблея на ООН обяви периода 2011-2020 г. като Десетилетие на ООН за опазване на биологичното разнообразие. Секретариатът на Конвенцията по биологично разнообразие напълно подкрепя това решение като възможност трите цели на Конвенцията – опазване; устойчиво ползване на биологичното разнообразие; справедливо и безпристрастно разпределение на ползите от оползотворяване на генетичните ресурси - да достигнат до обществото.
Десетилетието съвпада с началото на дейностите и мерките по новия Стратегически план за опазване на биологичното разнообразие 2011-2020 г., който бе приет на Десетата конференция на страните-членки през октомври 2010 г. в Нагоя, Япония. Този план включва 20 стратегически цели, обединени в пет групи:

  • основни причини за загуба на биологично разнообразие;

  • намаляване на натиска върху биологичното разнообразие и постигане на устойчиво ползване на биологичните ресурси;

  • опазване на всички нива;

  • повишаване на ползите, предоставяни от биологичното разнообразие

  • изграждане на капацитет.

Страните се споразумяха да приложат приетата международна рамка и към националните стратегии и планове за действие през следващите две години, както и да постигнат по-ефективно прилагане на свързаните с биологичното разнообразие конвенции и споразумения.


Десетилетието на ООН за опазване на биологичното разнообразие започва като преход от 2010 г., която бе обявена за Международна година на биологичното разнообразие. Секретариатът призовава всички страни и организации да продължат да работят чрез създадените вече национални комитети.
Международният ден на биологичното разнообразие – 22 май 2011 г. ще бъде отбелязан на официална церемония в Токио, Япония. Очакват се и редица национални и регионални инициативи в отделните страни – членки на Конвенцията. България активно ще се включи в честването/отбелязването на Десетилетието на биологичното разнообразие за периода 2011-2020.

Предистория:

Предложението за обявяване на периода 2011-2020 г. като Десетилетие на ООН за опазване на биологичното разнообразие е представено от японското правителство на Третото заседание на Работната група за прилагане на Конвенцията по биологично разнообразие, която се проведе през май м. г. в Найроби, Кения.



"НПО Инициатива за Десетилетие на ООН за биологичното разнообразие"

Идеята за декада за биоразнообразието възниква през септември 2009 година от неправителствени организации в Япония.

Инициативата кани неправителствените организации на национално и международно ниво да подпишат и да се присъединят към ангажимента за изпълнение на стратегическия план в рамките на Организацията на обединените нации за следващата година. Целта е това да се осъществи до предстоящата тогава среща на високо равнище на Генералната асамблея на ООН на 22 септември 2010 г. и след това на Десетата конференция на страните-членки на Конвенцията по биологично разнообразие (COP10) през октомври 2010 г., да се покаже подкрепата на неправителствените организации за Десетилетието.

Така подготвеното предложение бе прието на COP10 в Нагоя, Япония от хилядите участници в Конференцията и бе подкрепено и гласувано от всички 193 страни-членки, като решение за предложение пред ООН за обявяване на Десетилетие на биологичното разнообразие.



Десетилетието на ООН за биологичното разнообразие е значимо в няколко аспекта:

  • планирани действия в партньорство с всички глобални агенции и организации за биологичното разнообразие за период от 10 години със сигурност ще доведат до конкретен резултат;

  • решението на Общото събрание на ООН дава възможност за една система, която да поддържа интегрирано прилагане;

  • последователните и обединени усилия за опазване на биологичното разнообразие са от съществено значение за борбата с глобалните климатични промени.

  • с решението на Организацията на обединените нации, страните, особено развиващите се страни, ще имат възможност да дадат приоритет през следващото десетилетие в своята политика на трите цели на Конвенцията, с помощта на всички страни-членки на ООН и други агенции и органи, включително UNEP, ПРООН, ГЕФ, Световната банка, или Азиатската банка за развитие.

  • това ще бъде една възможност да започнат непрекъснати дейности за комуникация, образование, обучения, участие и информираност, с цел да се приложи в срок от 10 години.

Япония пое председателството на Конференцията на страните – членки на Конвенцията по биологично разнообразие за следващите две години, което съвпада с първоначалния и решаващ период на бъдещото ООН Десетилетие.
Каталог: wp-content -> uploads -> file -> Press -> Kampanii -> 2010 mejdunar godina biolog raznoobr
Kampanii -> На ц и о н а л н а п р о г р а м а за отбелязване на Световния ден на околната среда 5 юни
Kampanii -> Програма за инициативите, посветени на 22 март 2013 г. Международен ден на водата
Kampanii -> Световния ден на околната среда 5 юни 2010 г. Под егидата на Програмата на Обединените нации за околна среда
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> 22 май – международен ден на биологичното разнообразие
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Позиции по ключови теми от дневния ред на срещата, към които се придържа българската делегация
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Национални инициативи за отбелязване на 2010 Международна година на биологичното разнообразие
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Биологично разнообразие на българия
2010 mejdunar godina biolog raznoobr -> Прессъобщение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница