Диана тенчева



страница1/3
Дата05.03.2018
Размер425.34 Kb.
#61392
  1   2   3
25 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Махленски спор за пушенето в парламента

Здравната комисия отхвърли падането на тоталната забрана
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Здравната комисия очаквано отхвърли вчера и двата законопроекта - на „Атака" и на БСП, за отпадане на тоталната забрана за пушенето. За първия гласовете „за" бяха 7,10 - „против", а за втория - 7 „за", 10 „против" и един „въздържал се". Ден по-рано обаче икономическата комисия подкрепилиберализирането, а битката ще се реши в пленарната зала. Близо 3 часа депутатите настървено спориха и колкото и да апелираха един към друг да не падат на „махленско ниво", изказванията бяха далеч от добрия тон. „БСП предлагаше много неща преди изборите, обеща и 250 000 работни места, но явно няма да стане. Затова сега искате да улесните присъствието на хората в кръчмите, да си пушат и да не ви псуват, че са пуснали бюлетината за вас", даде тон Семир Абу Мелих (ГЕРБ). И риторично запита дали в атрактивните туристически дестинации като Испания и Турция се пуши. Колежката му от БСП Йорданка Йорданова обаче му напомни за Германия, франция и Финландия. Абу Мелих отвърна, че това са индустриални държави, там се работи и никой не го интересува пуши ли се, или не. „Евала ти правя!", извика Илия Баташки (БСП). Тук Димитър Димов („Атака") призова да не се минава на махленско ниво. „Ако има нещо махленско, то е в Народното събрание и заради вас", отвърна Абу Мелих. „Вие сте част от НС, нека да не профанизираме разговора", опита се да въведе ред шефът на комисията д-р Нигяр Джафер (ДПС). „Ако българинът получаваше заплата от 2000 лв., той просто нямаше да пуши", каза Димов, описвайки колко зле е здравеопазването. „Да, щеше да пуши пури", подхвърли Баташки. Депутатката от ГЕРБ Стефани Михайлова посочи, че и конституцията гарантира правото на защита от тютюнев дим. А Димов отвърна: „Вие наистина ли вярвате в това, което говорите? В реалния или в алтернативен свят живеете? Та децата ни вземат наркотици в училище!" „Призовавам ви да се опомните къде сте - в здравната комисия и гледате поправки в Закона за здравето", добави Десислава Атанасова (ГЕРБ) и цитира решение на ВАС, според което пушенето не е субективно право и не е интерес, подлежащ на защита от закона. „Чувствам се като на футболен мач - с двата отбора и двете агитки отзад, само табло липсва", за-' яви д-р Емил Райнов. И атакува: „При кое правителство контрабандата на цигари достигна невиждани размери? А и сега във вътрешния джоб на всяка една дама от ГЕРБ стои снимка на вожда с пура в ръка в стил „Ал Капоне". Ето и ние може да говорим като вас." На този фон изказванията на неправителствените организации бяха бледи.




НЗОК натиска болниците за по-малко пари

Лекарите готови за протест след 15 ноември
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Здравната каса притиска директорите на болниците да подписват анекси в техен ущърб. Чрез документа те трябва да се съгласят да получават не 100% от парите за извършената си дейност, а по-малко. С кредитни известия ги кара да парафират, че са съгласни за септември да им се преведат 80% от изработените пари. Това обяви председателят на Българският лекарски съюз д-р Цветан Райчинов вчера. „За октомври процентът може да падне на 70, а за ноември - дори на 0 на сто", коментира той пред „Труд". Заради катастрофалното положение на здравеопазването лекарите обявиха, че окончателно са решили, че ще излязат на протест след 15 ноември т.г. Точната дата и формата предстои да бъдат решени от Националният съвет на БЛС (позицята на касата - вдясно) Не случайно куп директори на болници бяха сменени през последните месеци, за да сложат на тяхно място послушни, които ще подписват, каквото властта пожелае, каза д-р Райчинов. Според него нямало закон, който да принуждава шефовете на лечебните заведения да подписват анекси или кредитни известия. БЛС дори апелира да не го правят, защото така доброволно се съгласяват да получат по-малко пари. А колегите им са пред риск да останат без заплати пред Коледа и Нова година. „Не подпишат ли документите, могат да потърсят правата си в съда и изработените суми ще им бъдат платени, дори с натрупаната лихва, както стана през 2010 г.", обясни процедурата д-р Райчинов. Недоволството на медиците не е само заради плащанията за тази година. „Настоящият проектобюджет за 2014-а не може да остане в сегашния си вид, защото дефицитът само в болничната помощ ще е 200 млн.лв.", посочиха от лекарския съюз. Освен това няма нито лев повече за джипитата, както и за медико-диагностичните дейности, т.е. за изследванията. „С двете управляващи партии подписахме предизборни споразумения, според които ин витрото, ваксините и интензивните грижи трябва да се върнат на финансиране към здравното министерство, защото те са грижа на държавата", напомни председателят на съюза. Той обяви, че ако това не се изпълни - е „измама, а този, който е поставил подписа си, а не го е сторил - е измамник." Лекарите настояват бюджетът и за следващата година да е колкото реалното изпълнение на тазгодишния. И да изчезнат абсурдите като предложението за 200 млн. лв. по-малко за болниците и 104 млн. лв. - излишък. „Дори бившият финансов министър Симеон Дянков не си позволи да залага излишък. Затова казваме, че той не само че не си е тръгнал, но е довел един много добър и прилежен ученик", каза Райчинов, визирайки министър Петър Чобанов. Лекарите се възмутиха как Чобанов е иззел функциите на касата и пише проектобюджета й, което е нарушение на законите.




Касата: Търсим още средства
Можем да платим 80% от извършената дейност от болниците за месец септември и търсим всякакви финансови възможности за плащане и на останалите 20 на сто. Това обявиха вчера късно следобед от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по повод обявеното намерение на Българския лекарски съюз да протестират. На днешното заседание на Надзорния съвет на касата отново ще се търси вариант как да се осигурят необходимите средства, за да се разплатят с лечебните заведения. От касата дори се извиняват за „причиненото неудобство на договорните си партньори", става ясно от съобщението в сайта на НЗОК. Правим всичко възможно за решаване на проблема, пише още на сайта на касата.


Избраниците и срамът народен
Милена Бойчева

Ако записващо устройство бе документирало вчерашната дискусия в здравната комисия, слушателят би заключил, че спорът се води в кварталната кръчма. Такава, в която и се пуши, и се пие, и до бой се стига. Надали би допуснал слушателят, че свадата се разразява на заседание в българския парламент, на което компетентни народни представители обсъждат дали да отпадне тоталната забрана за пушене в заведенията, или да остане. Опонентите си служат с аргументи, достойни за пиперлива битова сатира. Спектакълът продължава цели три часа. В този маратон по наддумване милеещите за здравето на нацията и загрижените за оцеляването на ре-сторантьорския бизнес постигат единодушие по един пункт. Че обсъжданията се водят на „махленско ниво". Осъзнават си го депутатите. Правят си един другиму бележка. Ала така и не смогват да се оттласнат от „низините", които ги издигнаха до парламентарните банки. Уповават се на максимата, че всеки народ си заслужава управниците. Може и така и да е. Но има такава част от народа, дето не ги е „заслужила". Щеше ли инак да развява плакати със „Срам ни е от вас!"?




Връзват здравните осигуровки за пенсиите
Редим се последни на опашката за доктор, ако не внасяме в НЗОК

Чиновниците в сектора набъбнали 6 пъти
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Здравните осигуровки да се обвържат с пенсиите. Това предвиждат мерки на БСК, които бяха приети вчера на заседание на асоциациите на работодателите в болничното здравеопазване и на университетските болници, сдружението на общинските лечебни заведения и БЛС.

Идеята е държавата да плаща на НЗОК за пенсионер 8% върху сумата, която той получава месечно, а не както сега - 4 на сто от минималната работна заплата.

Предлага се още за децата и учещите се държавата да поема 8% върху най-ниското възнаграждение. Държавните служители, полицаите и военните пък да се осигуряват както останалите работещи на 8%, като сумата се дели между лицето и работодателя, настояват още браншовиците. Сега здравната осигуровка на тези групи е 4%, като сумата се брои на НЗОК от хазната. За тях всяка година се внасят по 940 млн. лв.

което по мнението на браншовиците, мениджърите на болници и БЛС е крайно недостатъчно, още повече че пенсиите и заплатите се вдигали периодично, без това да се отразява на размера на вноските.

Един млрд. лв. свежи пари ще влязат в касата през следващата година, ако се изпълнят дори само тези мерки, изчисли председателят на БСК Божидар Данев. Заедно с предвидените в проектобюджета 2,7 млрд. лв. средствата ще запълнят доста дупки в системата, посочи той.

Да отпадне привилегията здравно неосигурените да броят по 6 вноски назад, за да възстановят правата си за безплатно лечение в болница, настояват пък директорите на лечебни заведения.

Занапред те да покриват всички пропуснати вноски и едва тогава да се счита, че са изрядни към НЗОК, настояват браншовиците, които отбелязаха, че 1,4 млн. души не се осигуряват

а държавата плаща вноски върху 4% от минималната заплата за други 500 000 социално слаби. Неосигурените да се приемат последни в болницата, след като минат всички изрядни платци, настояват още от БСК. За 7 г. чиновниците в здравната система са набъбнали шест пъти, поради което щатовете им трябва да бъдат намалени оптимално, за да не се пилеят средства за заплати, предлагат още от там.
300 лв. годишно на човек за лечение

Около 300 лв. на човек ще се падат за лечение догодина, изчислиха експерти от БСК. 440 млн. лв. се предвиждат за болнична помощ, 4,7 млн. лв. - за лекарства, и още 22,6 млн. лв. - за медикаменти на онкоболните. Според икономистите на БСК в проектосметката на НЗОК не са включени задълженията към доставчиците в размер на 300 млн. лв. и не е изяснен дефицитът от около 140 млн. лв. В него се предвижда излишък от 105 млн. лв. Бюджетът на НЗОК да се отдели от консолидирания на държавата, като той бъде предлаган директно на НС от нейния надзорен съвет, а не от финансовия министър, предлагат браншовиците.


Викаме линейка и с SMS
Бърза помощ, полиция или пожарна вече ще може да се викат не само с обаждане на спешния телефон 112, но и с изпращане на SMS до този номер. Това решиха вчера депутатите с гласуваните на първо четене законодателни промени. По този начин хората с говорни и слухови проблеми няма да бъдат дискриминирани и ще могат наравно с останалите в кризисна ситуация да потърсят помощ, мотивираха се вносителите от БСП. Освен това в някои от случаите, като отвличане например, също не било удачно похитеният да звъни и да говори с оператор от 112.

Новият метод трябва да започне да действа от началото на 2014 г. Депутатите се обединиха обаче около мнението, че това няма да бъде възможно, тъй като в момента системата не била пригодена. От ГЕРБ дори предупредиха, че може да се стигне до цялостен срив на 112. Затова при второто четене на промените по всяка вероятност ще се разпише по-дълъг срок – между 8 и 12 месеца, обясни пред „Монитор” Христо Монов. Той уточни, че за това време ще се разработи нов софтуер към 112, който да може да приема текстовите съобщения по специален гласов канал, така че да се гарантира получаването им. Монов изчисли, че ще са необходими около 300 000 лв. Планирало се да се направят и шаблони за улеснение на хората - например при пожар да натискат само цифрата 3 на телефона си, а за Бърза помощ – 2. При смартфоните с вграден GPS пък директно щяло да се установява и местонахождението на нуждаещия се от помощ.




Вдигаме бариерата за болниците в ЕС
Българските пациенти вече ще могат да се лекуват във всяка държава от ЕС, но само ако си доплащат. Това стана ясно вчера по време на обсъждането на промените в Закона за здравето от депутатите в ресорната комисия.

Цената на лечението ще се покрива от пациентите по тарифите на приемащата страна, но разходите ще се възстановяват от НЗОК според стойността на нашите клинични пътеки, обясни зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Разликата ще е за сметка на лекувалия се в чужбина. Ако у нас обаче не се осигурява лечение за дадена болест, заплащането ще е изцяло за сметка на НЗОК. В момента експертите от институцията изчисляват колко би струвало това, за да се заложат средства в бюджета на касата за 2014




Спешна или неотложна помощ
Асоциацията на работещите в спешната помощ е против екипите от линейките да поемат пациентите на личните лекари, след като приключи работният ден на джипитата. Съборът на лекарския съюз (БЛС) одобри идеята семейните доктори да работят по 8 или 12 ч. дневно, а след това здравната каса да плаща на Спешната помощ и тя да поема всяко оплакване от болни.

Ако предложението на БЛС стане факт, ще се ликвидира и неотложната помощ (на нея се падат неспешните, но нуждаещи се от лекар болни). А даже и да се стигне до въвеждане на идеята, ще са необходими два пъти повече екипи на Спешна помощ. Трябва да се има предвид също, че и сега 1/2 от тях са с фелдшери (т.е. не са с познанията на лекари). Ако искат да разчитат на почивка, в момента джипитата сключват договор за тяхна сметка с медицински център и той поема изпадналите в нужда пациенти. Друг вариант е групова практика на семейни доктори, които дават дежурства, а третият - личният лекар нонстоп е на телефона, преценява какво да прави пациентът и дали се налага да отиде до спешен център. Притеснително било също, че работна група в МЗ не иска да категоризира повикванията от спешните пациенти, което ще сложи ред в системата. „Така наистина ще отиваме първо при болния с най-голяма опасност за живота”, добавиха от Асоциацията на работещите в спешната помощ.

От 7,4 млн. българи вече 2 млн. са неосигурените, а те са грижа точно на спешната помощ.

Предложението ще осигури и по-добро заплащане на лекарите от линейките, а така ще се привлекат доктори, които сега не достигат”, казаха джипита.


Д-р Десислава Катeлиева, Асоциация на работещите в спешната помощ: Да има категоризация на повикванията
Проблемът не е толкова в нежеланието ни да поемаме пациентите на джипитата след края на работния им ден, а в невъзможността да го правим. Причините са много. Преди години имаше неотложна и Спешна помощ, която бе на телефон 150. На него хората подаваха сигнали, които се преценяваха по критерий - дали се касае за спешно състояние, което трябва да се изпълни до двадесетата минута от екипите на Спешна помощ, или от екипите на неотложна помощ, които бяха към поликлиниките. Тогава имаше два пъти повече екипи, съответно към всяка поликлиника имаше по една или две линейки, където работеха терапевт и педиатър. Те извършваха съответната неотложна помощ. В хода на реформата в здравеопазването обаче понятията спешна и неотложна помощ се размиха, за да стигнем до момента през 2011 г., когато излезе стандартът за спешна медицинска помощ, който определя, че спешен е всеки пациент, който се е преценил като такъв. От доста време нашата асоциация се опитва да внуши на експертите по спешна медицина в страната, че това е абсурдно понятие, защото никъде по света не може да се приема само един субективен критерий за спешност. Необходимо е да има категоризация на повикванията, за да се даде приоритет на този, който е с най-висока степен на спешност, така наречения код червено в спешната медицина. Става дума за пациент,

който е с непосредствена опасност за живота

и за когото всяка минута е фатална. Едва след това да се категоризират и останалите пациенти, като настоявахме да се профилират повикванията и визитите на пациентите отново на спешни и не спешни. Спешни и неотложни. За съжаление в тази си кауза до този момент не сме успели да постигнем особен ефект. Дори в момента има работна група в министерството, която заседава. В нея участваме и ние по въпроса за стратегията в спешната помощ. Засега идеята за категоризацията в спешните повиквания не се приема.

Това, което са случи на събора на БЛС, прекалено много ни изненада. Съгласна съм, че общопрактикуващият лекар не може 24 часа в продължение на 365 дни да обслужва пациента си. И не те са виновни за този абсурд в здравеопазването. Поради това няма джипита, които в продължение на 24 ч. да си вдигат телефона и да си посещават пациентите. В резултат на това имаме едно подобие на неотложна помощ, която работи само в някои общини, около половината в страната, където има неотложни кабинети.

Ние знаем в кой град да посъветваме пациента да се обърне

към неотложните кабинети и знаем, че има градове, в които такива кабинети няма. В Силистра – област и град, няма неотложна помощ. При положение че пациентът няма при кого да отиде извън работното време на личния си лекар, а трябва да получи помощ, но не е в състояние да прецени дали е спешен или не, естествено трябва да се покрие от нас или от наши спешни кабинети по филиалите. Честно да ви кажа, като лекар на мен ми се изправят косите, когато пациентът остане неприет. Броят на обажданията в спешните кабинети скочи двойно и тройно. Кого най-напред да посетим - детето с 40 градуса, възрастния с висока температура или пациента, който е с инсулт или инфаркт?

Спешната помощ е изцяло на държавно финансиране и няма по какъв начин здравната каса да плаща на лекарите от Спешна помощ неотложните повиквания. В огромен процент от работата си ние извършваме неотложна помощ. Ако екипите ни в това време свалят температури, или ако някъде стане катастрофа, кой ще я покрие. Защото няма при кого да препратим пациентите. Няма неотложен кабинет. Няма личен лекар или той просто не си вдига телефона. Получава се един много сериозен омагьосан кръг, в който трябва да ви кажа, че вината не е нито на джипитата, нито на спешните лекари, още по-малко на пациента. Сгрешен е моделът.

Дали да има кабинети за неотложна помощ, трябва да реши здравната каса. Защото по закон неотложната помощ е приоритет на касата.




НЗОК изнудва болниците да се примирят с орязаните пари

Лекарите се стягат за протести след 15 ноември
Дина Христова

От два дни здравната каса притиска всички болници в страната да подписват анекси към договорите си, че се съгласяват доброволно до края на годината да получават само част от парите за извършената дейност, алармираха вчера от Българския лекарски съюз. Допълнително за септември директорите и управителите на болничните заведения трябва да подпишат кредитно известие, че ще получат само 80% от реалните им разходи. За октомври и ноември не е ясно колко ще им плати НЗОК, тъй като надзорът на касата решава месец за месец колко да даде на болниците.

"Това обяснява неистовата смяна на директори през последните месеци. Явно са трябвали послушковци, за да изпълнят това нареждане. И доколкото зная, вече има директори, които са го разписали", заяви шефът на БЛС Цветан Райчинов. Той апелира шефовете на болници да не подписват тези анекси и кредитни разпореждания, тъй като касата няма никакво законово право ги задължи да се съгласят с по-малкия бюджет. "Нека директорите да помислят за персонала, защото това означава хората да останат без заплати за Коледа и Нова година. Като подпишат анексите, те губят всякакво право да си търсят парите на по-късен етап дори по съдебен път", заяви Райчинов.

Шефът на БЛС обаче успокои, че директорите на болници са се отказали да принуждават хората да доплащат за извършената дейност остатъка, който касата не плати. "Няма български лекар, който ще прехвърли върху хората вината на некадърните политици", обясни Райчинов. Но остава готовността за протестни действия, които ще бъдат след 15 ноември, за да има време властта да реагира на исканията на лекарите. Националният съвет на БЛС ще реши и каква да е формата. Докторите настояват да се намерят средства за покриване на очаквания дефицит от 150 млн. лв. до края на годината или поне да се платят парите на болниците и да се отложат останалите. От този дефицит само 60 млн. лв. са за болнична помощ, останалите са за лекарства и консумативи. За 4 г. разходите за тях са се увеличили 5-6 пъти, а цените в болничната помощ с 4-5%", изчисли Райчинов.




Здравната комисия отхвърли либерализирането на пушенето
Елена Несторова

С 10 гласа "против" на ДПС и ГЕРБ и 7 гласа "за" на "Коалиция за България" и "Атака" здравната комисия в парламента отхвърли вчера и двата законопроекта за връщане на тютюнопушенето в заведенията. Ден по-рано либерализирането на забраната за пушене, предложено от депутати от "Атака" и от БСП, беше прието от икономическата комисия. Разминаването обаче няма значение за гласуването в зала, тъй като единственият резултат от него е, че ще бъдат изчетени два доклада с противоположни препоръки към депутатите.

"Никак не е сигурно, че законопроектите ще минат в залата", демонстрира оптимизъм шефката на здравната комисия Нигяр Джафер от ДПС след два часа и половина дебати. Георги Кадиев от БСП, който гласува против в икономическата комисия, също смята, че отпадането на забраната за пушене на закрито може да не мине в залата.

По време на дебатите истинска сензация предизвика становището на министерството на младежта и спорта, което изненадващо за всички подкрепи либерализирането на режима. Десислава Атанасова от ГЕРБ обаче припомни, че според част от бранша промяната в закона може да доведе до загуби, тъй като голяма част от пакетите за следващия туристически сезон са продадени с условието, че България е страна, свободна от тютюнев дим.




Проф. Люк Монтание получи почетен плакет
Откривателят на вируса на СПИН професор Люк Монтание беше в България, където получи почетен плакет от председателя на парламента Михаил Миков.

Професорът изигра и решаваща роля със свидетелските си показания в СПИН-процеса срещу българските медици в Либия. Проф. Монтание бе в България, за да участва в научна конференция за лечебните свойства на водата. Ученият често твърди, че неговият личен враг е вирусът HIV. Професор Монтание се бори с него 30 години и се надява един ден да бъде открито лекарство, което не само да помага на болните, но напълно да изкорени инфекцията.




Д-р Нигяр Джафер, председател на здравната комисия в НС

Здравното осигуряване трябва да се реформира
П ри модела „Бевъридж" се осигурява здравна помощ за всички граждани, без значение на финансовото им състояние. В основата на модела „Бисмарк" са залегнали здравноосигурителни-те фондове, а моделът „Кенеди" възлага здравеопазването изцяло на частния сектор. Съществува и т.нар. модел „Семашко", при който здравното осигуряване е изцяло задължение на държавата. Държавното финансиране -тип „Семашко", съществуваше и в България до създаването на НЗОК през 1999 г. След това и ние приехме да работим по модела „Бисмарк", които се използва от страни като Германия, Франция и Белгия. Ако погледнем реалността в България обаче, ще видим, че онова, което се случва у нас в момента, няма никаква връзка нито с теоретичните, нито с практически работещите модели. Или иначе казано, към настоящия момент имаме най-отрицателните черти на всички видове здравно осигуряване. Добрата новина е, че в обществото има пълно единодушие, че системата не е добра и трябва да се промени. В този смисъл дебатът за вида на здравноосигурителния модел е много важен. Очаквам експерти, съсловни организации, пациенти и политици да се обединят в името на трансформацията, която трябва да направим през 2014 г.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница