Дидактическа визитка



Дата23.02.2017
Размер72.92 Kb.
#15605
"Дидактическа визитка" на проект:
Ръководител на проекта

Име, презиме, фамилия на ръководителя

Силвия Стойчева – физик в ПМГ „Проф. Ем. Иванов”

Град

Кюстендил

Училище и клас

ПМГ гр. Кюстендил

Вашият учебен проект апробиран ли е в учебния процес?

 Да

 Не




Каква е темата на учебния проект?

ЛУНАТА

Какви дидактически цели си поставяте с проекта?

  • Формиране и развитие на познавателна активност при описание и за онагледяване на единствения и уникален спътник на земята. Задълбочаване и разширяване на системата от знания за Луната - основни нейни характеристики, движението й фазите и затъмненията. Влиянието й върху Земята. Изграждане на основни умения в астрономията за наблюдаване. Използване на основни величини и закономерности от механиката и астрофизиката за решаване на практически задачи, свързани с обяснение на наблюдаваните процеси и явления.

  • Увеличавне на широчината на разбиране на физичното и астрономическо знание, на коено да се гледа не като на резултат (система от знания), но и като на процес (развитие на научно-познавателната дейност, методи и средства за достигане до ново знание), а също и като на начин на мислене.

  • Развитие на пространственото въбражение, на критично мислене при оценка на различни ситуации, свързани с условията за наблюдение.

  • Създаване на личностен уют от познанието за света, в който живеем. Пробуждане на любопитство към далечното и непознатото и демонстрация на силата на човешкото знание, в способността му да го приближи и обясни.

Какви умения формирате с работата по проекта?

Умения за анализ на различни източници на информация и усвояване на начини за придобиване на знания от тези източници

Видове познавателни умения / да се наблюдава, да се поставят опити, да се систематизират и обобщават знания, да се обясняват явления въз основа на теорията, да се използват обобщени планове при изучаване на явления и закони/.

Формиране и развитие на умения и навици за самостоятелна работа и работа в екип при проектирането, изготвянето и управлението на проекта.

Формиране на умения за самостоятелната познавателна дейност за обучение чрез интернет, на навици за обработка на информация, на умения за формулиране на проблеми и работни хипотези, намиране на начини за тяхната проверка и решаване на проблема.

Умения за анализ на различни източници на информация и усвояване на начини за придобиване на знания от тези източници.

Умения за правилно и достоверно представяне в синтезиран вид на знания и умения (алгоритмизирани при решаването на изчилителни задачи и за провеждането на лабораторни упражнения), чрез средствата на информационно-комуникационните технологии.

Умения за организиране на самостоятелно изпълнение на задачи и упражнения от учениците и проверката им.

Формиране на умения за работа с различни програмни продукти ................... и програмиране в интернет, представяне и структуриране на иформацията по подходящ начин, за да се реализират основните цели на обучние.

Умения за създаване на цялостен и завършен проект, с помощтта, на който да се реализират поставените цели.

Умения за изграждане на основа, върху която да се надграждат знанията и за други космически обекти.




Какви методически задачи решавате в проекта?

Формиране и развитие на основни понтия за описание на физическите характеристики - среден радиус, маса, обем, средна плътност, ускорение на силата на тежестта, отражателна способност, температура, повърхност, липсата на атмосфера и геологична активност, слабото магнитно поле. Описание и обяснение на затъмненията, фазите на Луната. Описание на състава й, на основни характеристики на орбитата - период на въртене около Земята спрямо неподвижните звезди (сидеричен период), интервал от време между две последователни новолуния, средно разстояние от Земята, средна скорост на движение по орбитата, наклон на равнината на орбитата към еклиптиката, видим ъглов диаметър, наклон на оста на въртене към орбиталната равнина. Описание и определение на Лунните периоди – сидеричен месец, синодичен месец, тропически месец, аномалистичен месец, драконов (възлов) месец, на основни параметри на лунната орбита.

Възможност за проверка на усвоените знания и оказване на помощ за отстраняване на пропуските.

Развитие на умения за търсене на научна информация в Интернет; за оформяне и подготовка на резултати с помощта на компютърни програми: HTML, CSS, Adobe Photoshop CS3 и Интернет.



Какви основни въпроси/проблеми поставяте пред учениците?

Какви са физическите характеристики на Луната - среден радиус, маса, обем, средна плътност, ускорение на силата на тежестта, отражателна способност, температура, повърхност, липсата на атмосфера и геологична активност, слабото магнитно и по какво се отличава от земните?. Как се описват и обясняват на затъмненията и фазите на Луната? Какъв е състав й? Какви са среднотота разстояние от Земята, средна скорост на движение по орбитата, наклона на равнината на орбитата към еклиптиката, видимия ъглов диаметър, наклона на оста на въртене към орбиталната равнина? Да описват и определят на Лунните периоди – сидеричен месец, синодичен месец, тропически месец, аномалистичен месец, драконов (възлов) месец, като основни параметри на основни параметри на лунната орбита.


Допълнителни вьпроси/проблеми от учебната тема :

Любопитна информация за Луната и някой от успешните космически мисии до нея. Предоставена е възможност за проверка на основни знания, свързани с естествения спътник на Земята и достъп до богата галерия от снимки. Приложени са и снимки от частичното Лунно затъмнение от 16.09.2008 г., заснето с дигитален фотоапарат при градски условия.

Какви самостоятелни изследвания са направили учениците по време на работа по проекта?

Избор на темата и търсене на подходяща информация, литература по астрономия и ИТ за осъществяването на проекта. Изработване на собствен дизайн, структуриране представяне по подходящ начин на информацията. Приложени са и авторски снимки на луната от екпа.





Към кои теми от учебния план има отношение проекта?

Към темите от ядро „От атома до Космоса” (за Слънчевата система) – V клас, за предмета „Човекът и природата”и „Физика и астрономия” VІІІ клас.


Кратка анотация на проекта.




Темите, към които се отнася проектът са от ядро „От атома до Космоса” (за Слънчевата система) – V клас, за предмета „Човекът и природата”и „Физика и астрономия” VІІІ клас. Успешно може да се използва в часовете за извънкласнна дейност по физика и астрономия. Знанията необходими на учениците са за планетата Земя. Подходящ е за включване в часове за нови знания и проверка знанията и уменията на учениците.


По своето съдържание проекта „Луната” е както илюстративен така и изследователски за учениците.

Дизайна, оформлението и идеята за електронен вариант са изцяло авторски. Съдържа и авторски снимки на частичното Лунно затъмнение от 16.09.2008 г.







Оформление на резултатите от проекта

 Уеб-страница




Какъв интервал от време е необходим за изпълнението на проекта (приблизително)?

За създаването на проекта бяха необходими около 3 седмици, като 2 от тях бяха необходими за самата информация и подбора на снимков материал.

Какво програмно-техническо осигуряване е било, необходимо за учебния проект?

Техническо осигуряване (отбележете използваната техника)

 Компютър(и)

 Цифров фотоапарат

 CD

 Достъп до Интернет

 Принтер




Програмно осигуряване (отбележете използваните...)

 Уеб-браузер

 Програми за обработка на изображения

 Издателски програми

 Програми за разработка на уеб-страници

 Електронна пощта




Материали на хартиен носител: Учебници, методически пособия, справочници и друга учебно-методична литература.


Друга техника: няма


Интернет ресурси:

http://usgs.gov

http://full-moon.ru

http://astrolab.ru">

http://krugosvet.ru">


Как ще оцените дейността на учениците, работещи по проекта?

За контрол и проверка може да се използват: въпроси, анкети, наблюдение, анализ на писмени работи, теста, който е в самия проект, творчески отчет по проекта и други. Оценката може да се направи от учителя, от други ученици, а чрез тестовете и от самите ученици.



_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница