Диплом за дарителство; е поздравителен адрес



Дата30.11.2018
Размер76.5 Kb.
#106494
ТипДиплом
П Р А В И Л Н И К

ЗА

ПРИСЪЖДАНЕ НАГРАДИТЕ НА

СЪЮЗА НА УЧЕНИТЕ – ВАРНА
1. Този правилник урежда вида, условията и реда за присъждане на награди на СУ-Варна.
2. Наградите на СУ-Варна са:

а) почетен член;

б) почетен знак;

в) грамота със значка;

г) грамота;

д) диплом за дарителство;

е) поздравителен адрес.
3. Във връзка с юбилейни годишнини, чествания, отбелязване на важни събития и т.н. могат еднократно да се учредяват значки, статуетки и други отличия, които да се връчват на съюзни членове, учени, държавни, общински, стопански и научни дейци и организации по ред, определен от Общото събрание на СУ-Варна.
4. Съюзен член може последователно да бъде награждаван с различни награди, като между две награждавания времето не може да бъде по-малко от четири години. Редът за награждаване с награди на СУБ се определя с правилника за връчване на награди на СУБ.
5. Наградите се връчват на заключителното събитие в календара на Месеца на науката, в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители и българските учени. Връчването им може да става и при честване на учени-юбиляри, при специално организирани събрания или други подходящи поводи.
6. Информация за всички наградени с отличията на СУ-Варна се представя по подходящ начин пред обществеността, съобщава се на събрания и конференции, предоставя се на националните и местните медии.
ЗВАНИЕ “ПОЧЕТЕН ЧЛЕН НА СУ-ВАРНА”

7. Званието „Почетен член на СУ-Варна” може да бъде присъдено на съюзен член, български гражданин или чужденец, имащ значителни заслуги за изграждането и развитието на съюза и получил национално и/или международно признание. То се присъжда само на дългогодишни редовни индивидуални съюзни членове – български или чуждестранни граждани. Непрекъснатото членство в съюза не може да бъде по-малко от 20 години за българските и 10 години за чуждестранните членове.


8. Научноизследователската и/или преподавателската дейност на кандидатите за званието се обосновават с данни за:

а) публикации у нас и в чужбина;

б) признати открития и внедрени собствени патенти, ноу-хау, както и други приноси в съответната научна област;

в) цитирания в престижни издания;

г) участие в чуждестранни и международни научни организации, в ред- колегии на научни списания;

д) създадена научна школа, подготвени докторанти и др.


9. Приносните моменти на съюзния член за изграждането, развитието и утвърждаването на СУ-Варна се изразяват чрез конкретни данни за:

а) увеличаване членския състав, особено броя на млади учени;

б) нарастване на материалната база, осигуряване на допълнителни приходи за организацията, спонсорство и др.;

в) укрепване на връзките и организиране на съвместни прояви с висши училища, научни организации, и други юридически лица;

г) установяване на постоянни ползотворни контакти с централни и местни органи на държавното управление, органи на местната администрация, неправителствени организации;

д) развитие на международните връзки на СУ-Варна;

е) организиране и провеждане по инициатива на съюзния член и/или с негово активно участие на значими научни прояви с национално, регионално и международно значение;

ж) създаване на ефективни контакти с организации от други страни и/или с международен характер;

з) развитие на издателска и друга приходоносна дейност;

и) принос в подготовка и реализация на проекти по наши и чуждестранни програми;

к) активно участие в извършване на проучвания и анализи, в разработване на становища, предложения, законопроекти, програми и мнения на съюза и т.н.
10. Званието “Почетен член на СУ-Варна” може да бъде присъдено на починали съюзни членове (в годината на тяхната смърт) за техни изключителни заслуги за създаването и укрепването на Съюза.
11.1. Общото събрание може да присъди званието “Почетен член” на всеки председател на Съюза, който има успешен мандат и заслуги за развитието на съюза.

11.2. Почетните членове на СУ-Варна се избират от Общото събрание по мотивирано предложение на Управителния съвет.

11.3. При необходимост ОС може да създаде временна комисия, която по време на неговото заседание да се запознае с предложенията и изкаже свое становище.
12.1. Предложенията за присъждане на званието се правят до Управителния съвет от секциите или колективните членове на СУ-Варна.

12.2. Предложенията за награждаване съдържат:

а) творческа биография на кандидата;

б) препис от протокола на събранието на секцията или заседанието на управляващия орган на колективния член, където е обсъждано предложението за почетен член;

в) протоколно решение на органа, който предлага за награждаване, с комплексна оценка за научноизследователската и преподавателската дейност на съюзния член и с данни и оценка за неговите приноси към съюзната дейност; (съгласно т.т. 8 и 9)
13.1. Управителният съвет взема отношение по направените предложения най-късно три месеца преди провеждането на Общото събрание и съобщава своето становище на ръководствата-предложители. Последните, ако не са съгласни със становището на УС, са длъжни в едномесечен срок от получаването му да направят обосновано възражение. Ако не се постигне съгласие между УС и ръководството- предложител, и двете становища се внасят за разглеждане в Общото събрание.

13.2. Предложения, които не са постъпили своевременно или по които не е изпратена поисканата допълнителна информация и обосновка, остават за решаване от следващо заседание на УС и Общо събрание.

13.3. Предложенията за „Почетен член на СУ-Варна”, утвърдени за внасяне в Общото събрание, се поставят на сайта на Съюза и по тях съюзните членове могат да изказват мнения и становища
14. Удостоените със званието “Почетен член на СУ-Варна”:

а) получават специален диплом;

б) връчва им се съюзният почетен знак;

в) стават пожизнени членове на СУ-Варна, без да плащат членски внос;

г) участват с право на глас в заседанията на Общото събрание на Съюза;

д) имената им, заедно с фотоснимка и данни за дейността им, се вписват в сайта на СУ-Варна;

е) с предимство ползват услугите, извършвани от звената на СУ-Варна и СУБ;

ж) получават безплатно сп. “Известия”, орган на СУ-Варна.


15. Званието “Почетен член на СУ-Варна” се отнема автоматично когато съюзният член, на когото е присъдено, е изключен от СУ-Варна. Званието може да бъде отнето с решение на Общото събрание за груби нарушения на Етичните норми и за извършени престъпления с осъдителни присъди.

ПОЧЕТЕН ЗНАК НА СУ-ВАРНА

16. С “Почетен знак на СУ-Варна” се награждават:

а) дългогодишни редовни индивидуални съюзни членове за тяхното цялостно научно творчество и принос в развитието, укрепването и утвърждаването на дейността на Съюза;

б) видни български и чуждестранни учени, които не са членове на СУБ, но имат национално или международно признание за своето научно творчество и поддържат многогодишни редовни ползотворни връзки със съюзни звена и членове, оказват им помощ и съдействие, в т.ч. за членство в международни организации и участие в национални и международни програми;

в) физически лица извън системата на СУ-Варна, които имат изключителни заслуги за развитието, материалното осигуряване и общественото утвърждаване на СУ-Варна.
17.1. Награждаването с “Почетен знак на СУ-Варна” се извършва от Общото събрание по мотивирано предложение на Управителния съвет.

17.2. С “Почетен знак на СУ-Варна” може да награждава и Управителния съвет за физическите лица по т. 16 букви “б” и “в”, като неговото решение се обявява на първото следващо заседание на Общото събрание.


18.1. Предложенията за награждаване с почетния знак се правят от секциите и юридическите лица - членове на СУ-Варна до Управителния съвет в съответствие с т.16, предвиден за почетните членове.

18.2. Предложенията за награждаване с почетния знак за съюзни членове съдържат документите, посочени в т. 12.2

18.3. Предложенията за награждаване на физически лица, които не са съюзни членове, съдържат:

а) протоколно решение на органа, който предлага лицето за награждаване;

б) творческа биография на учения;

в) подробно описание на приноса и заслугите на лицето към СУ-Варна.


19.1. Носителите на “Почетния знак на СУ-Варна”:

а) получават специална грамота;

б) името и заслугите им се вписват в сайта на СУ-Варна;

г) имат предимство при ползване на услугите, извършвани от СУБ и СУ-ВАРНА.

19.2. Почетният знак се отнема когато съюзният член е изключен или отпаднал от СУ-Варна. По решение на Общото събрание почетният знак се отнема при осъдителни присъди за извършени престъпления.
ГРАМОТА СЪС ЗНАЧКА НА СУ-ВАРНА

20. С грамота и значка на СУ-Варна могат да бъдат наградени:

а) съюзни членове за тяхната активна дейност в рамките на поне един пълен мандат в ръководни органи на СУ-Варна, в ръководства на секции, в ръководни органи на наши и международни организации, сътрудничещи си със Съюза;

б) съюзни членове, които не участват в ръководни органи на СУ-Варна и на неговите звена, но развиват активна дейност и имат значителен принос за успешната дейност на Съюза;

в) български учени и чуждестранни граждани, допринесли за развитие на международната дейност на СУ-Варна, за повишаване авторитета на съюза и неговите звена в международни организации и за организиране и провеждане на международни научни прояви в България с участието на СУ-Варна;

г) журналисти, отразяващи системно и обективно дейността на СУ-Варна и проблемите на науката и висшето образование.


21.1. Предложенията за награждаване с Грамота със значка се правят до Управителния съвет от секциите и от юридическите лица–членове на СУ-Варна най-малко три месеца преди повода, във връзка с който желаят да се извърши награждаването.

21.2. Предложенията съдържат лични данни за кандидата за награждаване и подробно описание на заслуги му за съюзната дейност, придружени от протоколно решение на органа, който го предлага.

21.3. Присъждането на Грамота със значка се извършва от Управителния съвет.
ГРАМОТА НА СУ-ВАРНА

22.1. С грамота на СУ-Варна се отличават:

а) секции, клонове и други звена на СУ-Варна, юридически лица–членове на СУ-Варна, за тяхната активна дейност и превръщането им в притегателни обществени центрове за научна дейност в отделните отрасли, научни области и региони;

б) висши училища, научни организации, колежи и др. за тяхната ползотворна научна и образователна дейност и/или за постоянното и активното им съдействие на СУ-Варна и неговите звена;

в) стопански и други юридически лица, органи на централната и местната власт за тяхната помощ и съдействие на СУ-Варна и неговите звена за разгръщане на дейността им;

г) членове на СУ-Варна, физически и юридически лица, които имат принос или са оказали активно съдействие на СУ-ВАРНА и на негови звена за разгръщане на дейността им;

д) средства за масова информация (медии), отразяващи системно и обективно дейността на СУ-Варна и проблемите на науката и висшето образование.

22.2. Предложенията за награждаване на секциите на СУ-Варна, на юридически лица–членове на СУ-Варна с грамота за тяхната цялостна активна съюзна дейност се правят във връзка с важни дати от тяхното създаване и развитие, при изтичане на един мандатен период, при организирането и регулярното провеждане на значими научни прояви с национален и международен характер и др.

22.3.Предложенията за награждаване с грамота на висши училища, научни организации, неправителствени организации, търговски дружества, органи на централната и местната власт, трябва да съдържат подробно описание на помощта и съдействието, което те са оказали, в т.ч. спонсорство; предоставена безвъзмездна или при преференциални условия материална база; предоставена информационна техника и данни; формирани научни съвети и експертни комисии от съюзни членове; възложени проекти; организирани и проведени съвместни научни прояви и т.н.

22.4.Предложенията за награждаване с Грамота се правят до УС, от съюзните звена или юридическите лица – членове на СУ-Варна.


23. Присъждането на Грамотата се извършва от Управителния съвет на СУ-Варна.

ДИПЛОМ ЗА ДАРИТЕЛСТВО

24. Управителният съвет на СУ-Варна награждава с “Диплом за дарителство” физически и юридически лица, които:

а)даряват на СУ-Варна движимо и недвижимо имущество;

б) предоставят за безвъзмездно ползване помещения, зали, апаратура, терени и др.

в) даряват финансови средства и помощи;

г) даряват свои библиотечни фондове, книги, албуми, атласи;

д) предоставят средства за провеждане на еднократни или постоянни конкурси за награждаване на учени в определени научни области;

е) осигуряват средства за стипендии на студенти или докторанти;

ж) спонсорират издаването на научна литература;

з) подпомагат финансово съюзни звена за заплащане членския внос в международни организации и др.


ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС

25. С решение на Управителния съвет на СУ-Варна, пециален поздравителен адрес може да бъде изпратен до:

а) активни съюзни членове, които навършват кръгли годишнини и в тяхна чест се организират чествания, научни сесии, тържествени събрания и др.;

б) съюзни членове, които са получили държавни отличия, спечелили са конкурси за научно творчество у нас и в чужбина, получили са награди за цялостно творчество, отличени са на национално и/или международно равнище за техни научни постижения и др.;

в) видни български и чуждестранни учени във връзка с техни крупни научни постижения или чествания.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ПОЛОЖЕНИЯ

26.1. Секциите на СУ-Варна могат в своите предложения за награждаване със съюзни награди да акцентират и на други страни от дейността на предложените за награждаване, които не са отбелязани в този Правилник.

26.2. Предложения за награждаване на учени могат да правят и отделни съюзни членове. Техните предложения се разглеждат само при наличие на становище от секцията, където членува ученият, предложен за награждаване, или на които той активно е съдействал.

26.3. По искане на други органи и институции на национално или регионално равнище, или по своя инициатива, Управителният съвет на СУ-Варна предлага за награждаване съюзни членове от държавни органи, наши и чуждестранни висши училища и научни организации и др.


27. Задължителни указания по приложението на настоящия Правилник се дават от Управителния съвет на СУ-Варна.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница