Дипломна квалификация съдържание факултет „медицина" катедра „акушерство и гинекология"



страница1/4
Дата09.04.2018
Размер0.65 Mb.
#65498
ТипДиплом
  1   2   3   4

План-разписание на курсовете за следдипломна квалификация

СЪДЪРЖАНИЕ




ФАКУЛТЕТ „МЕДИЦИНА”
КАТЕДРА „АКУШЕРСТВО И ГИНЕКОЛОГИЯ” КЛИНИКА ПО ГИНЕКОЛОГИЯ
1. „ДОПЛЕРОВО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ФЕТАЛНАТА И МАТОЧНО-ПЛАЦЕНТАРНАТА ЦИРКУЛАЦИЯ ПРИ БРЕМЕННИ С ВИСОК РИСК”

Анотация: След революционното откритие на FitzGerald DE и Drumm JE1 през 1977 година Доплеровото изследване на кръвотока в различни съдове на плода и майката се превърна в златен стандарт както за оценка на състоянието на ретардирания плод, така и за прогнозиране на най-тежкото състояние в акушерската практика като прееклампсия. Методът премина през различни етапи в годините-от количествена оценка на скоростта и обема на кръвотока до качествена оценка на кръвотока чрез използването на различни отношения и индекси като отношението S/D, индекс на резистентност RI, пулсативен индекс PI. Последователно бяха въвеждани различни видове Доплерово изследване- Доплер с продължително излъчване, пулсиращ Доплер, цветен Доплер, енергиен Доплер. Доплеровото изследване на кръвотока на плода е неинвазивно, безвредно и се осъществява бързо и лесно. Резултатите са с висока степен на достоверност по отношение на диагноза и прогноза на фетален дистрес, като промените се регистрират много по-рано от стандартния нонстрес тест. Това превърна Доплеровата велосиметрия в безусловно предпочитан метод за оценка на състоянието на ретардирания плод2. Акушерското поведение се базира до голяма степен на резултатите от анализа на вълновите криви на скоростта на кръвотока. Доплеровото изследване на кръвотока в пъпната артерия и средната мозъчна артерия на плода е задължително при проследяване на състоянието на хипотрофичния плод. Множество проспективни, рандомизирани проучвания доказват значимо намаляване на перинаталната заболеваемост и смъртност при използване на резултатите от Доплеровото изследване на кръвотока на плода при вземането на решение за времето и начина на родоразрешение на рисковия плод3.

Не по-малка е и ползата от оценката на кръвотока в маточните артерии на бременни във втори триместър4. Честотата на откриване на бременни с повишен риск от развитие на прееклампсия и интраутеринна ретардация достига 83%, при нисък процент фалшиво-положителни резултати-специфичност от 88%5. Този скринингов, неинвазивен подход води до селектиране на високо рискови бременни, при които лечението и системното наблюдение би довело до драстично намаляване на майчината заболеваемост и смъртност.



Продължителност: 2 дни

Начало: от 14.05.2018 г.

Брой на курсистите: 10

Отговорник на курса: доц. Валентина Мазнейкова, д.м.

КАТЕДРА „АНЕСТЕЗИОЛОГИЯ И РЕАНИМАТОЛОГИЯ” КЛИНИКА ПО АНЕСТЕЗИОЛОГИЯ И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ
2. „ШОК” – курс

Кратка анотация: Шокът представлява комплексен хемодинамичен отговор от страна на организма в резултат на въздействието на различни патогенетични фактори. Познаването на клиничните фази по време на шок и усложненията от страна на различните органи и системи в резултат на неговото въздействие са от изключителна значение за успешния изход при неговото своевременно диагностициране и лечение. Целта на курса е запознаване с етиопатогенезата, клиниката и конкретните реанимационни мероприятия, свързани в изработен алгоритъм при лечението на шока.

Продължителност: 5 дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 5

Ръководител на курса: проф. д-р Радко Николов Радев, д.м.н., тел. 064 886 222

Сълектор: д-р Славейко Христов Богданов
3. „ЕПИДУРАЛНА АНЕСТЕЗИЯ И АНАЛГЕЗИЯ” – курс

Кратка анотация: Локо-регионалните техники заемат съществено място в анестезиологичната практика. Крайъгълен камък при тях е епидуралната анестезия. Разширяване възможностте на епидуралната анестезия и нейното удължаване като част от мултимодалното обезболяване предполага усвояването и владеенето на продължителната епидурална аналгезия.

Продължителност: 5 дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 3

Ръководител на курса: проф. д-р Радко Николов Радев, д.м.н., тел. 064 886 222

Сълектор: д-р Славейко Христов Богданов
4. „БРОНХОСКОПИЯ” – курс

Продължителност: 5 дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 3

Ръководител на курса: д-р Господин Пейков
5. „ОСНОВИ НА ИЗКУСТВЕНАТА БЕЛОДРОБНА ВЕНТИЛАЦИЯ” – курс

Кратка антоация: Основна патологична единица в реанимационната практика е дихателната недостатъчност във всичките й разновидности. Това, което отличава реанимационния подход при лечението на дихателната недостатъчност в сравнение с другите специалности, имащи отношение към нея, е прилагането на различни техники на изкуствена белодробна вентилация. Познаването на индикациите, лабораторната констелация и клиничните параметри, изискващи съответния изкуствен дихателен режим са от изключително значение за компетентността на анестезиолога-реаниматор.

Продължителност: 5 дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 4

Ръководител на курса: проф. д-р Радко Николов Радев, д.м.н., тел. 064 886 222

Сълектор: д-р Славейко Христов Богданов

Място за провеждане на курсовете:

На територията на КАИЛ и Операционен блок.



КАТЕДРА „ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА И КЛИНИЧНА ФАРМАКОЛОГИЯ, ДЕРМАТОЛОГИЯ И ВЕНЕРОЛОГИЯ” КЛИНИКА ПО КОЖНИ И ВЕНЕРИЧЕСКИ БОЛЕСТИ
6. ГЕНОДЕРМАТОЗИ (НАСЛЕДСТВЕНИ И ВРОДЕНИ КОЖНИ БОЛЕ­СТИ) – КЛИНИКА, ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА, ЛЕЧЕНИЕ И ПРОГНОЗА” – курс

Кратка анотация: Вродените кожни заболявания (генодерматози) представляват един голям дял от наследствените болести, които засягат кожата и нейните придатъци и често затрудняват клиничната диагноза. Големият напредък на медицинската генетика и молекулярната биология през последните години доведе до откриване на генетичният дефект при редица генодерматози. Последните са с начало непосредствено след раждането или в детската възраст. Те придружават живота на болните и ги обричат на изолация и инвалидизация. Унаследяват се по различен начин – рецесивен или доминантен. Ранното им диагностициране, лечение и рехабилитация имат съществено значение за качеството на живота на болните и техните семейства. При голяма част от най-тежките генодерматози болните имат напълно нормална психика и интелект и могат да бъдат социално вградени. Това изисква да се обединят усилията на медицинската мрежа – общопрактикуващи лекари, педиатри, дерматолози, гастроентеролози, ортопедии, рехабилитатори и медицински сестри, за ранна диагностика, профилактика и лечение на редките генетично свързани кожни болести. Предмет на курса са клиничната изява, методите за диагностика, лечението, профилактиката и рехабилитацията на: Ichthyoses, Epidermolysis bullosa hereditaria, Morbus Darie, Xeroderma pigmentosum, Nevus pigmentosus giganteus, Phacomatoses – Morbus Recklinghausen, Morbus Рringle-Burnevile, Morbus Klippel-Trenaunay и др. редки синдроми. В рамките на курса ще бъдат демонстрирани множество редки клинични случаи от богатия дългогодишен архив на Клиниката по Дерматология и Венерология – Плевен. Курсът е предназначен за педиатри, дерматолози и общопрактикуващи лекари.

Продължителност: 2 дни х 8 академични часа /1 акад. час = 45 мин/

Начало: 26 и 27 април 2018 г. (четвъртък и петък)

Брой курсисти: 10

Отговорници на курса: проф. д-р Д. Господинов, д.м.н., тел. за контакт: 064 886 622, доц. д-р Йорданова, д., тел. за контакт: 064 886 758.

Забележка: Моля, записването за курса да бъде 1 месец предварително, при отговорниците на курса – на място и по телефон!
7. СЕСТРИНСКИ И МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНИ ГРИЖИ ПРИ ПАЦИЕНТИТЕ С ВРОДЕНА БУЛОЗНА ЕПИДЕРМОЛИЗА” - курс

Анотация: Целта на този теоретично-практически курс е да дефинира най-добрата стратегия в сестринските и мултидисциплинарни грижи за пациентите с Вродена булозна епидермолиза. Курсът ще бъде фокусиран върху дневните сестрински грижи за кожните ерозивно-булозни лезии на ЕВ пациентите в различни възрасти, специфичните особености на хигиената и храненето. Курсът ще включва кратка теоретична част представяща природата и усложненията на заболяването Вродена булозна епидермолиза и практическа част (Workshop) предоставяща възможност с помощта на обучена медицинска сестра, всеки от участниците да се запознае и приложи на практика съвременните превръзки и медикаменти за локално лечение на болните с това заболяване.

Курсът е предназначен за педиатри, дерматолози и общопрактикуващи лекари, акушерки и медицински сестри работещи в неонатологичните отделения в страната, в клиниките по пластична и реконструктивно-възстановителна хирургия.



Продължителност: 1 ден 8 академични часа /1 акад. час = 45 мин/

Начало: 11.05.2018 г. (петък) от 10:00 ч.

Брой курсисти: до 20

Отговорници на курса: доц. д-р Ив. Йорданова, д., м. с. Даниела Захариева

Телефон за предварително записване на желаещите поне 1 месец предварително: 064 886 622 – Даниела Захариева.

КАТЕДРА „КАРДИОЛОГИЯ, ПУЛМОЛОГИЯ И ЕНДОКРИНОЛОГИЯ”
ПЪРВА КЛИНИКА ПО КАРДИОЛОГИЯ
8. „УВОД в 2Д ЕхоКГ” – тематичен групов

Анотация: Запознаване с основни принципи на ехокардиографското изследване в норма и патология

Продължителност: 1 ден

Начало: от 23.02.2018 г.

Брой на курсистите: 20

Ръководител: проф. д-р Сн. Тишева, д.м.н. – Началник Първа клиника по кардиология, тел. (064) 886 160
9. „АРТЕРИАЛНА ХИПЕРТОНИЯ” – тематичен групов

Анотация: Запознаване с характеристиката и лечението на артериалната хипертония и разглеждане на съвременните проблеми в хипертензиологията

Продължителност: 2 дни

Начало: от 20.04.2018 г.

Брой на курсистите: 10

Ръководител: проф. д-р Сн. Тишева, д.м.н., Началник Първа клиника по кардиология, тел. (064) 886 160
10. „ОСТРА И ХРОНИЧНА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ” – тематичен групов

Анотация: Представяне на основните форми на СН, диагностика и основни терапевтични подходи.

Продължителност: 2 дни

Начало: от 18.10.2018 г.

Брой на курсистите: 5

Ръководител: проф. д-р Сн. Тишева, д.м.н. – Началник Първа клиника по кардиология, тел. (064) 886 160; доц. д-р Надя Станчева, д.м.
11. „АНТИТРОМБОЗНА ТЕРАПИЯ” – тематичен групов

Анотация: Изучават се съвременните аспекти на антитромбозната терапия

Продължителност: 2 дни

Начало: от 04.10.2018 г.

Брой на курсистите: 5

Ръководител: проф. д-р Сн. Тишева, д.м.н. – Началник Първа клиника по кардиология, тел. (064) 886 160; д-р Ася Янакиева – асистент
12. „ОСНОВЕН КУРС – ИЗБРАНИ ГЛАВИ ОТ КАРДИОЛОГИЯТА” – тематичен групов

Анотация: Изучават се основните проблеми на диагностиката, диференциалната диагноза, лечението и прогнозата на сърдечно-съдовите заболявания

Продължителност: 22 дни

Начало: от 01.11.2018 г. до 30.11.2018 г.

Брой на курсистите: 10

Ръководител: проф. д-р Сн. Тишева, д.м.н. – Началник Първа клиника по кардиология, тел. (064) 886 160

КЛИНИКА ПО ПНЕВМОЛОГИЯ И ФТИЗИАТРИЯ
13. „ОБСТРУКТИВНИ БЕЛОДРОБНИ БОЛЕСТИ” – курс

Анотация: Обструктивните белодробни заболявания (Бронхиална астма и ХОББ) са най- честите хронични заболявания на белите дробове, които имат сериозни здравни, социални и икономически последствия за обществото. Целта на курса е да бъдат представени епидемиологичните характеристики на тези заболявания, съвременните разбирания за патогенезата, клиничното протичане, възможните усложнения и начините за предотвратяването им. Особено внимание ще се обърне на функционалната диагностика и критериите за поставяне на диагнозата. Ще се представят съвременните разбирания за лечебното поведение.

Продължителност: 3 дни

Начало: от 21.03.2018 г. до 23.03.2018 г.

Брой курсисти: до 6

Ръководител на курса: доц. д-р Явор Иванов, д.м.

Кредитни точки: 25
14. „ПРИНЦИПИ НА АНТИБАКТЕРИАЛНАТА ТЕРАПИЯ В ПУЛМОЛО­ГИЯТА” – курс

Анотация: Една от най-честите индикации за антибактериална терапия са инфекциите на долните дихателни пътища (ДДП). Целта на курса е да бъдат представени съвременните научни доказателства за използването на антибактериалните средства при лечението на инфекции на ДДП, показанията и противопоказанията за прилагането им, възможните усложнения, клиничния и лабораторен контрол, проследяването на тези болни. Основно внимание ще се обърне на принципите на емпирично обучение в пулмологията.

Продължителност: 3 дни

Начало: от 16.05.2018 г. до 18.05.2018 г.

Брой курсисти: до 6

Ръководител на курса: доц. д-р Павлина Николова, д.м.

Кредитни точки: 25
ИНДИВИДУАЛНО ОБУЧЕНИЕ
15. „СЪВРЕМЕННА БРОНХОСКОПСКА ДИАГНОСТИКА В ПУЛМОЛО­ГИЯТА”

Анотация: Фибробронхоскопията (ФБС) е основен метод за диагноза на различните процеси, засягащи белия дроб. По време на курса ще бъдат представени теоретичните аспекти на основните бронхоскопски техники, техните показания и противопоказания, както и тяхната диагностична стойност. Ще се разгледа извършването на бронхоалвеоларен лаваж и диагностичните му възможности. Ще бъдат представени съвременните тенденции в развитието на фибробронхоскопиите, ехография и възможностите за триразмерна локализация на патологичния процес в белите дробове.

Продължителност: 2 дни;

Начало: от 12.04.2018 г. до 13.04.2018 г.

Брой курсисти: до 2

Ръководител на курса: д-р Валери Андреев

Кредитни точки: 50

КЛИНИКА ПО ЕНДОКРИНОЛОГИЯ
16. „СПЕШНИ СЪСТОЯНИЯ В ЕНДОКРИНОЛОГИЯТА – І-ва част” – тематичен курс

Анотация: Тематичният курс има за цел да запознае курсистите с етиологията, патогенезата, клиничната картина, диагнозата и терапията на най-често срещаните спешни състояния в ендокринологията.

Диабетна кетоацидоза, лактацидозна кома, диабетна хиперосмоларна кома.



Продължителност: 3 дни

Начало: 05-07.02.2018 г.

01-03.10.2018 г.



Брой на курсистите: неопределен

Отговорник на курса: доц. д-р К. Тодорова, д.м., д-р Ганева
17. „СПЕШНИ СЪСТОЯНИЯ В ЕНДОКРИНОЛОГИЯТА – ІІ-ра част” – тематичен курс

Анотация: Тематичният курс има за цел да запознае курсистите с етиологията, патогенезата, клиничната картина, диагнозата и терапията на най-често срещаните спешни състояния в ендокринологията.

Остра надбъбречнокорова недостатъчност, Адисонова криза, хипорпаратиреоидизъм и хиперкалциемични състояния, хипопаратиреоидизъм и хипокалциемични състояния



Продължителност: 3 дни

Начало: 16-18.04.2018 г.

22-24.10.2018 г.



Брой на курсистите: неопределен

Отговорник на курса: доц. д-р К. Тодорова, д.м., д-р Ганева
18. „НОВОСТИ В ТИРЕОИДОЛОГИЯТА” – тематичен курс

Продължителност: 3 дни

Начало: 12-14.03.2018 г.

26-28.11.2018 г.



Брой на курсистите: неопределен

Отговорник на курса: доц. д-р К. Тодорова, д.м., д-р Раянова

КЛИНИКА ПО НЕОНАТОЛОГИЯ
19. „ТРАНСФОНТАНЕЛНА ЕХОГРАФИЯ В НЕОНАТАЛНА ВЪЗРАСТ” – курс в два модула

Кратка анотация:

● показания за провеждане на ТФЕ при новороденото



  • апаратура

  • техника на изследването

  • интерпретация на резултатите

  • срокове за проследяване при различни патологични отклонения

Продължителност: 3 дни

Начало: І модул – февруари, 2018 г./ІІ модул – септември, 2018 г.

Брой на курсистите: максимум 5

Ръководител на курса: д-р Максим Йонов (GSM: 0888 824 982)
20. „ЕХОГРАФИЯ НА КОРЕМНИ ОРГАНИ В НЕОНАТАЛНА ВЪЗРАСТ”

Кратка анотация:

● показания за провеждане на ехография на коремни органи при новороденото



  • апаратура

  • техника на изследването

  • интерпретация на резултатите

  • срокове за проследяване при различни патологични отклонения

Продължителност: 3 дни

Начало: април, 2018 г.

Брой на курсистите: максимум 5

Ръководител на курса: д-р Максим Йонов (GSM: 0888 824 982)
21. „АНЕМИЧНИ СЪСТОЯНИЯ В НЕОНАТАЛНИЯ ПЕРИОД”

Кратка анотация:

● видове анемии при новороденото



  • особености на протичането им в зависимост от гестационната и постнаталната възраст на новороденото

  • желязна обмяна при недоносени деца

  • рестриктивен трансфузионен протокол – предимства и недостатъци

  • протокол за профилактика на анемията на недоносеността с рекомбинантен еритропоетин

Продължителност: 3 дни

Начало: март, 2018 г.

Брой на курсистите: максимум 5

Ръководител на курса: доц. д-р Виктория Атанасова, д.м. (GSM: 0887 591 823)
ИНДИВИДУАЛНО ОБУЧЕНИЕ
22. „КАРДИО – ПУЛМОНАЛНА РЕСУСЦИТАЦИЯ НА НОВОРОДЕНОТО”

Продължителност за специалисти по педиатрия: 15 дни

Продължителност за лекари без специалност: 30 дни
23. „СПЕШНИ СЪСТОЯНИЯ В НЕОНАТАЛНИЯ ПЕРИОД”

Продължителност: 10 дни
24. „ИНТЕНЗИВНА ТЕРАПИЯ В НЕОНАТАЛНИЯ ПЕРИОД”

Продължителност: 10 дни
Ръководители на индивидуалното обучение:

доц. д-р Виктория Атанасова, д.м. (GSM: 0887 591 823)

д-р Андрей Христов (GSM: 0887 593 931)

КАТЕДРА „НЕВРОЛОГИЯ И НЕВРОХИРУРГИЯ” КЛИНИКА ПО НЕВРОХИРУРГИЯ
25. „НЕВРОТРАВМАТОЛОГИЯ” – курс

Анотация:

- Съвременни невротравми – 2 ч. лекция

- Практически действия в зоната на инцидента

- Лечение на болни с невротравми – теоретично и практическо занимание

- Оценка на изхода при невротравми – 2 ч. лекция

- Експертиза на пациента с невротравма – 2 ч. лекция

Продължителност: 5 дни

Начало на курса: 05.03.2018 г.

Брой курсисти: 5

Ръководител на курса: доц. д-р Илия Вълков, д.м.


КАТЕДРА „НЕФРОЛОГИЯ, ХЕМАТОЛОГИЯ И ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЯ”
КЛИНИКА ПО ХЕМАТОЛОГИЯ
26. „БОЛЕСТИ НА ГРАНУЛОЦИТНАТА РЕДИЦА. МИЕЛОПРОЛИФЕРАТИВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ” лекция и практически упражнения

Основни задачи:

Анатомия и физиология на костния мозък и характеристика на представилите на гранулопоезата. Дефиниция на понятието Миелопролиферативни синдром. Съвременна класификация на миелопролифера-тивните заболявания. Честота и разпространение. Етиологични фактори. Молекулярна основа на миелопролиферативните заболявания. Клинично представяне. Диференциална диагноза. Лечение.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа


Хронична миелоидна левкемия. Честота на разпространение. Етиология. Клинично представяне, фази в развитието на ХМЛ. Лабораторни и инструментални изследвания. Оценка на риска. Диагноза и диференциална диагноза. Лечение. Полицитемия вера – Честота на разпространение. Етиология. Клинично представяне, усложнения. Лабораторни и инструментални изследвания. Диагноза и диференциална диагноза. Лечение.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа


Есенциална тромбоцитемия. Честота и етиология. Клинично представяне. Лабораторни и инструментални изследвания. Диагноза и диференциална диагноза. Рискови фактори и преценкка за начало на терапията. Лечение
Остеомиелофиброза. Честота и етиология. Клинично картина. Лабораторни и инструментални изследвания. Диагноза и диференциална диагноза. Съвременна терапия на ОМФ.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа


Очаквани резултати: курсистите да придобият необходимите теоритични познания и практически умения за диагностициране, и съвременно лечение на пациентите с миелопролиферативните заболявания.

Продължителност: 3 дни

Начало: 07.05.2018 г. – 09.05.2018 г.

Отговорник: д-р Лъчезар Богданов, клиника по Хематология
27. „БОЛЕСТИ НА ЛИМФОЦИТНАТА РЕДИЦА” – лекция и практически упражнения

Основни задачи:

Запознаване с анатомия, физиология и функционална характеристика на лимфопоеза, структура на лимфен възел и далак.


Хочкинов лимфон. Дефиниция на понятието. Честота на разпространение. Етиология. Класификация. Клинично представяне. Стадираща система. Диференциална диагноза. Лечение.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа


Нехочкинови лимфони. Честота на разпространение. Етиология. Класификация. Клинично представяне. Стадираща система. Лабораторни и инструментални изследвания. Оценка на риска. Диференциална диагноза. Лечение.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа



Хронична лимфоцитна левкемия. Честота на разпространение. Етиология. Класификация. Клинично представяне. Стадираща система. Лабораторни и инструментални изследвания. Прогостични фактори. Диференциална диагноза. Лечение.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа


Очаквани резултати: Курсистите да придобият необходимите теоретични познания и практически умения за разпознаване, адекватно стадиране, прецизна оценка на риска и съвременно лечение на пациентите с лимфопролиферативни заболявания.

Продължителност: 3 дни

Начало: 15.05.2018 г. – 17.05.2018 г.

Ръководител на курса: д-р Ваня Славчева, клиника по Хематология
28. „БОЛЕСТИ НА ЕРИТРОЦИТНАТА РЕДИЦА” – лекция и практически упражнения

Основни задачи:

1. Еритропоезата като част от хемопоезата. Обща схема. Основни етапи и представители на еритропоезата. Еритрокинетика. Еритрон. Регулация на еритропоезата – роля на растежните фактори. Сигнална трансдукция – обща схема и нарушения на сигналната трансдукция. Условия за интактна еритропоеза. Патофизиология на анемиите и еритремиите.



Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа
2. Желязна хомоестаза и обмяна на Витамин В12 и Фолиевата киселина. Железни дефицити – видове. Желязодефицитна анемия. Мегалобластни анемии – класификация, диагностичен и диференциално-диагностичен подход и лечение. Хемолизен синдром – параметри. Хемолитични анемии – класификация. Мембранопатии – патофизиология, диагностичен подход и лечение.

Ензимопотии – патогенеза, клинична картина, лечение.

Хемоглобинопатии – таласемични синдроми и хемоглобинози – патогенеза, класификации.

Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа

3. Имунни хемолитични анемии – патогенеза и класификация, клинична картина и лечение.

Диференциална диагноза на анемичния синдром

Хиперрегенераторни и хипорегенераторни анемии.



Продължителност на лекцията: 2 часа, практическо упражнение 2 часа
Очаквани резултати: Курсистите да придобият необходимите теоретични познания за патогенезата и клиничното проявление на различните видове анемии. Натрупване на практически опит в диагностиката и диференциалната диагноза на анемиите както и да запознае курсистите със съвременните методи на лечение.

Продължителност: 3 дни

Начало: 20.05.2018 г. – 22.05.2018 г.

Ръководител на курса: д-р Ивайло Христов, клиника по Хематология

ГАСТРОДИАГНОСТИЧНО ОТДЕЛЕНИЕ
І. ИНДИВИДУАЛНО ОБУЧЕНИЕ
29. „ФИБРОГАСТРОСКОПИЯ”

Анотация: Индивидуално обучение за специалисти по гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 30 дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 10 (по 1 човек месечно)

Отговорник на курса: д-р М. Влахова, тел. (064) 886 176

Кредитни точки: по 5 на работен ден
30. „ФИБРОКОЛОНОСКОПИЯ”

Анотация: Индивидуално обучение за специалисти по гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 30 дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 10 (по 1 човек месечно)

Отговорник на курса: д-р Г. Сарафилоски, тел. (064) 886 176

Кредитни точки: по 5 на работен ден
31. „АБДОМИНАЛНА ЕХОГРАФИЯ”

Анотация: индивидуално обучение за специалисти по гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 30 работни дни

Начало: целогодишно

Брой на курсистите: 10 (по 2 човека месечно)

Отговорник на курса: д-р М. Влахова, тел. (064) 886 176

Кредитни точки: по 5 на работен ден
II. ТЕМАТИЧНИ КУРСОВЕ
32. „ЕНДОСКОПСКО ЛЕЧЕНИЕ НА КРЪВОИЗЛИВИ ОТ ГОРНИЯ ХРАНОСМИЛАТЕЛЕН ТРАКТ”

Анотация: Тематичен курс за лекари със специалност гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 5 работни дни

Начало: април, 2018 г.

Брой на курсистите: 10

Отговорник на курса: д-р М. Влахова, тел. (064) 886 176

Кредитни точки: по 5 на работен ден
33. „ЕНДОСКОПСКА ПОЛИПЕКТОМИЯ НА ПОЛИПИ НА ДЕБЕЛО ЧЕРВО”

Анотация: Тематичен курс за лекари със специалност гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 5 работни дни

Начало: март, 2018 г.

Брой на курсистите: 5

Отговорник на курса: д-р Г. Сарафилоски, тел. (064) 886 176

Кредитни точки: по 5 на работен ден
34. „ЕХОГРАФСКА ДИАГНОЗА НА ХОЛЕСТАЗА”

Анотация: Тематичен курс за лекари със специалност гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 3 работни дни

Начало: февруари, 2018 г.

Брой на курсистите: 10

Отговорник на курса: д-р М. Влахова, тел. (064) 886 176

Кредитни точки: по 5 на работен ден
35. „ТАБ ПОД ЕХОГРАФСКИ КОНТРОЛ В ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЯТА”

Анотация: Тематичен курс за лекари със специалност гастроентерология или зачислени за специализация по гастроентерология

Продължителност: 3 работни дни

Начало: май, 2018 г.

Брой на курсистите: 10

Отговорник на курса: доц. д-р И. Лалев, д.м., тел. (064) 886 229

Кредитни точки: по 5 на работен ден




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница