Дипломна работа на тема: „ Кралство Испания: икономика и външноикономически връзки Изготвил: Научен ръководител: Съдържание



страница1/8
Дата05.03.2018
Размер1 Mb.
#61002
ТипДиплом
  1   2   3   4   5   6   7   8


УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

ДИПЛОМНА РАБОТА

На тема:
Кралство Испания: икономика и външноикономически връзки”

Изготвил:
Научен ръководител:

Съдържание
Увод............................................................................................................стр 4
Първа глава..............................................................................................стр 5
Съвременна Испанска икономика......................................................стр 5
Преминаване в модерна икономика...................................................стр 5

90-те и последствията от тях.................................................................стр 5

Вътрешен пазар.......................................................................................стр 7

Население и работна сила на Испания...............................................стр 8

Грижи за околната среда.......................................................................стр 9

Статистика и икономически данни....................................................стр 10
Втора глава...............................................................................................стр 16
Външноикономически връзки на Кралство Испания.....................стр 16
Външна търговия на Кралство Испания...........................................стр 16

Инвестиции..............................................................................................стр 19

Туризъм.....................................................................................................стр 23

Миграция..................................................................................................стр 27
Трета глава...............................................................................................стр 31
Кралство Испания и Европейския Съюз...........................................стр 31
Испания и Икономическия и

Валутен Съюз на Европейския Съюз.................................................стр 35

Испания и Регионалната и Структурна

Политика на Европейския Съюз........................................................стр 40

Испания и Общата Селскостопанска

Политика на Европейския Съюз........................................................стр 50
Четвърта глава.......................................................................................стр 57
Икономически връзки между Кралство Испания и

Република България..............................................................................стр 57
Външна търговия...................................................................................стр 57

Преки инвестиции..................................................................................стр 62

Туризъм..................................................................................................стр 64

Миграция на работна сила.................................................................стр 67
Заключение............................................................................................стр 70
Списък на използваните съкращения............................................стр 72
Списък на използваните източници.................................................стр 73

Увод
Актуалността на темата „Кралство Испания: икономика и външноикономически връзки” е породена от силно развиващата се през последните години испанска икономика, навлизаща във впечатляващ икономически цикъл, който продължава и 2007 г, характеризиращ се с отличителен икономически растеж.

Целта на настоящата дипломна работа е да представи постиженията на испанската икономика, преди и след приемането на страната в Европейския Съюз, промените и предизвикателствата пред нея, външноикономическите й връзки, както със страни-членки от ЕС, каквато е вече и България, така и със страните извън ЕС.

Настоящата дипломна работа се състои от увод, четири глави и заключение.

В Глава първа е представена характеристика на испанската икономика от 1975 г до наши дни, като се проследяват промените в икономическите й показатели, причините за тях, състоянието на вътрешния пазар на страната, данни за населението и работната сила на Испания, грижи за околната среда.

В Глава втора се обръща внимание на външноикономическите връзки на Кралство Испания, в това число външната търговия, внос и износ, туризъм, миграция. Тази глава разкрива външноикономическите връзки на Испания със страните от ЕС, с африканските държави, със САЩ и страните от Латинска Америка, дават се данни за инвестициите, постъпили в страната по страни, по години и по големина. Показателите за туризма определят страната като една от най-желаните дестинации за почивка и най-посещаваната държава от ЕС след Франция. Също така, Испания е една от най-желаните страни за имигранти, обусловено от създаването на нови работни позиции, от растежа на икономиката и туризма.

В Глава трета се проследява пътя на приемане на Испания в ЕС и промените, последвали от това. Обръща се внимание на изискванията на Икономическия и Валутен Съюз на ЕС, приемането на еврото като единна валута, на реформите, наложени от Общата селскостопанска политика и от Регионалната и структурна политика на ЕС и последствията от прилагането им, от освояването на структурните и кохезионни фондове от ЕС с цел развитие на Испанските територии и намаляване на различията с другите страни-членки на ЕС..

Четвърта глава е отделена на икономическите връзки между Кралство Испания и Република България, разгледани в следните аспекти: външна търговия с данни за търговския стокообмен между страните, преки инвестиции, туризъм-испански граждани,посетили България и български граждани, посетили Испания и миграция на работна сила. Между двете държави съществуват споразумения още от 1979 г и след приемането на България в ЕС, сътрудничеството между тях се засилва.

Първа глава

Съвременна испанска икономика

1.Преминаване в модерна икономика
Това, което е сега 8-та най-развита икономика в света, е наследство от регулираната икономика на режима на Франко, който започва да залязва през 1975 г.

Въпреки смъртта на Франко и изгрева на днешна конституционална монархия, интервенционизмът е широко разпространен: основни продукти като хляб и захар са с фиксирани от правителството цени, огромни обществени фирми контролират всички сектори,смятани за стратегически като телефони, тютюнопроизводство, петрол и т.н; магазините имат определено работно време, въпреки че това съществува и в други европейски страни като Германия, пасивните и активните лихвени проценти са фиксирани от правителството и т.н. Всички тези ограничения и още като тях стават очевидни с настъпването на кризата за гориво през 1973 г, която прекратява предишния цикъл на разширяване и дава начало на тежка 10 годишна индустриална криза (1975-1985г). Това определя нуждата да се модернизира икономиката и да се присъедини към Европейската Общност.

Приемането на Испания в Европейската Общност, сега Европейски Съюз, през Януари 1986 г осигурява на страната отваряне на икономиката й, модернизиране на индустриалната база и преработка на икономическото законодателство. Чрез полагане на необходимите усилия, подпомагани от ЕС със значителни парични фондове от Европейския Фонд за Регионално Развитие, Испания значително подобрява инфраструктурата си, увеличава Брутния Вътрешен Продукт, намалява обществения дълг до коефициента на БВП, съкращава безработицата от 23% на 10% и намалява инфлацията до под 3%.

2. 90-те и последствията от тях
Следва икономически растеж в късните години на 1980-те, докато през 1992 г испанската икономика не е засегната от рецесията през изминалите годинi. Икономиката се стабилизира при администрацията на Азнар (1996-2000 г), водена от възвръщането на потребителската увереност и увеличаване на личното потребление. Безработицата достига до 7,6% (октомври 2006 г), което показва значително подобрение от 80-те и по-добри показатели от тези на Германия и Франция. Девалвацията на песетата през 90-те години прави испанския експорт по-конкурентен.

През 1999 г Испания е сред водещите страни в групата на ЕС по подготовка за приемането на еврото като тяхна парична единица, което се случва на 1 януари 2002 г. На тази дата Испания премахва историческата си валута-песетата и я заменя с евро, което се превръща в нейна национална валута, споделяна с 13 други страни от Еврозоната. Това кулминира един бърз процес на икономическа модернизация, въпреки че с приемането на еврото се зараждат безпокойства относно това, че испанският експорт извън пределите на ЕС няма да бъде оценен достатъчно от западните купувачи. Въпреки това се слага началото на улесняване на търговията м/у европейските нации.

Испанската икономика е кредитирана за това, че е успяла да избегне виртуалния нулев растеж на някои от най-големите си партньори в ЕО (главно Франция и Германия) до късните години на 90-те и да започне 21-ви век с процес по намаляване ролята на държавата на пазара, дължащ се на либерализацията и дерегулиращите реформи на главния министър Азнар. През 1997 г Испания навлиза във впечатляващ икономически цикъл, който продължава и 2007 г, характеризиращ се с отличителен икономически растеж.

Това стеснява постоянно икономическата разлика м/у Испания и нейните водещи партньори от ЕО през този период. От там нататък на испанската икономика започва да се гледа като на една от най-динамичните в ЕО ( 8-та икономика в света и 5-та в ЕО), дори на способна да измести управляващата роля на много по-големи икономики като тези на Франция и Германия, като по този начин привлича значителни количества от чужди инвестиции.

Благодарение на собственото си развитие и увеличението на страните от ЕО на 27 членки (2007 г), Испания като цяло най-накрая превишава (100.7%) средния за ЕО БВП от 2004 г. Колкото до крайностите в Испания, три региона се включват във водещата група на ЕО, надминаваща 125% от средното ниво на БВП (Мадрид, Навара и Автономната Баска Общност) и един, който е под 85% (Екстрамадура). Според данните за растеж от 2004 г до днес, забележителният прогрес продължава и през 2007 г.

Фундаменталните проблеми на испанската икономика в началото на 2007 г, според Financial Times, са търговският дефицит, „загубата на конкурентоспособност срещу основните й търговски партньори” и също така, като част от последните, инфлационна стойност по-висока от тази на европейските й партньори, по-късно повлияна от увеличението на жилищните цени със 150% от 1998 г и увеличаващата се задлъжнялост на семействата (115%), главно дължаща се на имотния бум. Въпреки това се очаква, че испанската икономика ще продължи растежа си чрез по-голямата сила на индустрията, растежа на глобалната икономика и най-обширната търговия с Латинска Америка и Азия. Има индикации, че икономиката е станала по-малко зависима от строителството като мотор на ръста, след като инвестициите в капиталови стоки са се увеличили рязко. Над 2 милиона работни места са създадени откакто Сепатеро е начело на правителството - 2004. Това са 40% от общото за Европа увеличение. Мощният приток на емигранти позволява инфлацията да бъде овладяна. Безработицата, сега 8.5%, е на най-ниско равнище от 1979, производителността на труда, Ахилесовата пета на испанската икономика, започва да се подобрява.Сапатеро предвижда през 2007 икономически ръст за Испания от над 3.5%. Правителството се насочва към създаване на по-ефективна и производителна икономика, инвестирайки в инфраструктура и образование.Сапатеро обаче не е обявил за нови икономически инициативи по време на годината до края на мандата си. Става дума за огромния дефицит по текущата сметка на Испания, който в абсолютни цифри е втори след този на САЩ. Дефицитът се дължи на високите цени на петрола, големият ръст на корпоративното кредитиране и бумът в потребителските разходи. През януари дефицитът възлиза на €8.62 млрд., 37% повишение спрямо предходната година.



3.Вътрешен пазар
Растежът на испанската икономика през последните години е воден от силното търсене и значимото увеличение на продукцията в контекста на отворената икономика. Вътрешният пазар на Испания възлиза на 44 милиона души с доход на глава от населението 28,809 €, изчислен от FMI за 2007 г, и допълнителното търсене от 56 –те милиона туристи ежегодно. Близките връзки с Латинска Америка и Северна Африка са другото предимство на Испания.

Таблица растежа на продукцията и компонентите на търсененто. Нивото на растеж на испанската икономика се стабилизира благодарение на увеличението на вътрешното търсене за сметка на намаленото участие на външния сектор. Като допълнение на значителното увеличение на търсенето, се забелязва и увеличение на приходите в брутния капитал от всички сектори с изключение на земеделието.


Табл 1 1Растеж на продукцията по икономически сектори и компоненти на търсенето (%)



Продукция по сектори

2005 г

2006 г

Земеделие и риболов

-10,0

-2,2

Индустрия

0,3

2,7

Енергетика

3,8

3,3

Строителство

5,4

5,3

Услуги

4,4

3,7










Търсене







Лично потребление

4,2

3,7

Обществено потребление

4,8

4,2

Брутен капитал

7

6,3

Вътрешно търсене

5,0

4,6

Износ на блага и услуги

1,5

5,9

Внос на блага и услуги

7,0

8,7


4.Население и работна сила на Испания
Населението на Испания през 2006 г според Годишния доклад е 44.7 милиона човека, което прави 88,6 жители на кв.км. Испания е главно с градско общество, което личи и от факта, че 33 % от населението живее в столиците на провинциите.

Табл 2 2Населението в най-големите градове на страната


град

население

Мадрид

3.128.600

Барселона

1.605.602

Валенсия

805.304

Севиля

704.414

Сарагоса

649.181

Малага

560.631

Мулсия

416.996

Лас Палмас де Гран Канария

377.056

Майорка

375.148

Билбао

354.145

Испания притежава работна сила от 20 милиона човека, която представлява 58% от населението на страната над 16 годишна възраст. Сравнено с другите държави от ОИСР, испанското население е сравнително младо: приблизително 15 % са под 16 годишна възраст, 68 % са между 16 и 64 години и само 17 % са над 65 %. Като допълнение са и потоците от имигранти през последните години, които също оказват влияние върху възрастовата структура на населението.

Структурата на работната сила по сектори също значително се променя през последните години с увеличение на броя на заетите в сектор услуги и намаление на земеделските работници.

Работната сила е високо квалифицирана,продуктивна и способна да се приспособява към технологичните промени.

Също така, във връзка със задължението към ЕС за насърчаване на заетостта, правителството осъществява мащабни реформи на законите за трудовия пазар след средата на 90-те и се отбелязва висока степен на приспособимост на работната сила. Успехът на реформите е доказан в доклада на Европейската Комисия за заетостта в Европа от октомври 2006 г, в който се вижда, че Испания притежава едно от най-високите нива на заетост в ЕС.



Табл 3 3Разпределение на работната сила по икономически сектори (%)






2004 г

2005 г

2006 г

Земеделие

5,2

5,2

4,6

Индустрия

18,0

17,2

16,6

Строителство

12,0

12,5

13,1

Услуги

64,8

65,1

65,7

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница