Дипломна работа на тема: " Специфични особености на хотелиерския мениджмънт" Съдържание: Увод ст



страница1/9
Дата05.03.2018
Размер0.69 Mb.
#60751
ТипДиплом
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ИУ - ВАРНА






ДИПЛОМНА РАБОТА


На тема:

Специфични особености на хотелиерския мениджмънт”

Съдържание:

Увод стр.1

Глава I: Същност на хотелиерския мениджмънт стр.4

  1. Общи тенденции и специфични особености на хотелиерския мениджмънт стр.5

    1. Според етапите във формирането на управленския апарат

    2. Теории и школи в мениджмънта
1Организационна структура на управление стр.20

    1. Същност

    2. Видове

  1. Методи за вземане на управленски решения стр.25


Глава II: Видове хотелиерски мениджмънт стр.29

1. Стратегически мениджмънт стр.29

2. Инвестиционен мениджмънт стр.37

3. Технологичен мениджмънт стр.39

4. Иновационен мениджмънт стр.40

5. Мениджмънт на основните услуги стр.44

6. Мениджмънт на допълнителните услуги стр.49

7. Мениджмънт на човешките ресурси стр.53

8. Мениджмънт на инфраструктурните дейности стр.57

9. Управление на качеството на хотелиерския продукт стр.61


Заключение стр.64


Използвана литература
Успехът зависи от способността да накараш другите да работят за теб и заедно с теб”

Мари Паркер Фолет


През двадесети век се роди и една от най-хуманните индустрии - туристическата. От дейност, обслужваща ограничен кръг хора, туризмът се разви във световна индустрия, той се превърна едновременно в следствие и в решаващ фактор за качеството на живота в съвременното общество. Статистиката на Световната туристическа организация отчита през 2000 г. 698 милиона пътувания само по линията на международния туризъм, а броят на пътуванията при вътрешния туризъм се оценяват на няколко пъти повече. Днес, туризмът обаче обхваща не само свободното движение на стотици милиони хора, той не е само важна форма на използване на свободното време и основно средство за връзка между хората, за политически, икономически и културни контакти. Той се превърна в икономически и социален феномен на ежедневието на стотици милиони, на нашето съвремие, като цяло. Съгласно анализа на "WTO’s Tourism Economic Report" туризмът се оценява като един от 5-те основни експортни браншове в 83% от страните - членки на световната туристическа организация и като най-важния източник за чуждестранна валута в 38% от тях .

Туризмът в България e приоритетен отрасъл. Първите организирани чуждестранни групи посещават нашата страна през 20-те години на миналия век. В средата на 50-те години започва строителството на морските комплекси "Златни пясъци" и "Слънчев бряг", десетилетие по-късно на "Албена" и на планинските "Боровец" и "Пампорово". През 70-те и 80-те години на миналия век в условията на централно планиране и пълна държавна собственост, международният туризъм в България се разви като един от основните източници на чуждестранна валута. В периода на преход от централно планиране към пазарна икономиката, започна процесът на приватизация и в българския туризъм. След 1997г. този процес протича с изключително бързи темпове, като към края на 2001 г. туризмът в България е практически частен отрасъл. Днес над 96% от собствеността в българския туризъм е частна, като до края на настоящата година процесът на приватизация следва да привърши. Инвестициите в следприватизационния период са насочени предимно към повишаване качеството на предлагане и повишаване категорията на хотелската база. Същевременно обаче развитие получи една нова форма на предлагане - пара-хотелиерството. В редица селища, повече от които извън утвърдените туристически центрове, с бързи темпове се разви семейното хотелиерство. Изградиха се множество семейни хотели, пансиони и други обекти. По данни на TourInfo, техният брой надхвърля 1700.

Днес в индустрията се появяват нови собственици. Повечето от тях, за съжаление, не са професионалисти и тепърва ще се учат. Те са хората, които трябва да управляват умело човешките ресурси в организацията и да съчетават природните дадености на курортите ни с икономическото изражение на туристическите оферти, за да привличат туристи и да запазят и подобрят световния имидж на България като туристическа дестинация. В тази връзка, значението на хотелиерския мениджмънт, като част от туристическия мениджмънт е много голямо. България е рецептивен пазар и хотелиерсвото у нас е добре развито, затова и управлението на хотелиерството е от огромно значение, тъй като по-голямата част от туристите, посещаващи нашита курорти са чуждестранни.



Целта на настоящата дипломната работа е да изследва и докаже ролята на хотелиерския мениджмънт, както и да разкрие неговите особености. Целта е постигната чрез решаването на следните научно-изследователски задачи:

  1. Разглеждане същността на мениджмънта.

  2. Разглеждане на различните видове хотелиерски мениджмънт и доказване на ролята им за Българското хотелиерство.

Глава I: Същност и особености на хотелиерския мениджмънт

Хотелиерският мениджмънт е съставна и неделима част от туристическия мениджмънт. От една страна, той съответства на развитието на мениджмънта като наука. Като такава тя възниква в края на XX век и интензивното и развитие е свързано с голямо разнообразие от школи и направления. От друга страна, хотелиерския мениджмънт отразява развитието на хотелиерството като подсистема на туристическата индустрия.



Много икономисти са дали определения за мениджмънта. Някой от тях са:

  • “Мениджмънтът е процес на достигане целите на организацията чрез изпълнение на четири основни функции: планиране, организиране, мотивиране и контролиране.” (Бартол, Мескон и др.)

  • “Мениджмънта е особен вид дейност превръщаща неорганизираната тълпа в ефективна, целенасочена и производителна група.” (Питър Дракър)

  • “Мениджмънта е дейност, целяща да увеличи потенциала на хората и да координира техните усилия за постигане на определени цели.” (Кинард)

  • “Мениджмънта е процес на работа с и чрез другите за постигане целите на организацията в условията на променяща се околна среда. Основното в този процес е ефективното и ефикасно използване на ограничените ресурси.” (Крейтнер)

Разглеждайки всички тези определения авторът смята, че мениджмънта е процес на работа с и чрез другите за постигане целите на организацията в условията на променяща се околна среда, чрез четири основни функции: планиране, организиране, мотивиране и контролиране. Основното в този процис е ефективното и ефикасно използване на ограничените ресурси.
1. Общи тенденции и специфични особеностти на хотелиерския мениджмънт.

1.1. Общи тенденции според етапите във формирането на управленския апарат:

  • Липса на самостоятелен управленски апарат:

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница