Дипломна работа на тема : Застраховка "Живот" Същност и особености Дипломант: Научен ръководител: Съдържание



страница1/3
Дата28.10.2018
Размер320.5 Kb.
#103493
ТипДиплом
  1   2   3






УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

Катедра „Труд и социална защита”
Дипломна работа на тема :
Застраховка ”Живот” – Същност и особености

Дипломант: Научен ръководител:………….

Съдържание:


Въведение – цел на дипломната работа……………………………………….......3 стр.

Глава I.Същност и характеристики на животозастраховането

1. История на животозастраховането ...................................................………........4 стр.

2. Същност и приложение на застраховка „Живот”................................................11 стр.

3. Състояние на животозастрахователния пазар в България..................................12 стр.

3. Общи условия по застраховка „Живот” в ЗПАД „ДЗИ”.....................................17 стр.

Глава II. Видове застраховки „Живот”

1.Женитбена застраховка. ……………….................................................................42 стр.

2.Рентна застраховка..................................................................................................43 стр.

3.Застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд......................................44 стр.

Глава III.Сравнителен анализ на животозастраховането и тенденции за развитие

1.Сравнителен анализ ................................................................................................45 стр.

2.Тенденции на развитие на животозастраховането...............................................50 стр.

Заключение – основни изводи и предложения.............................……..………....57 стр.

Приложение 1

Кодекс за застраховане – правни положения за застраховка „Живот”…….........58 стр.

Използвана литература………………………………………………………...........67 стр.

Въведение


Настоящата дипломна работа има за цел да покаже същноста на застраховката „Живот”, както и начините за нейното сключване и поддръжка.Внимание също ще бъде отделено и на равнището, което заема този вид застраховнае в общия дял на тази икономичекса дейност в обществения живот, а също така тенденциите на развитие на застраховането като цято и в частност на застраховката „Живот”.

С приемането на Кодекса за застраховане от 01 януари 2006 г. са уредени правните норми на целия процес застраховане, както и правата и задълженията на участниците в него.Формулирани са също така и основните положения при функционирането на застрахователните дружества, сключването и поддържането на застраховките, както и изплащането на застрахователните суми.

Интерес представляват условията и тарифите на отделните застрахователни дружества, в случая – Общите условия на ДЗИ.В Приложение1 се дава представа за правните положения, които регулират животозастрахователните отношения чрез Кодекса за Застраховане, приет тази година.

Информацията, която е представена е от Комисията за Финансов Надзор, която дава оценка и статистичека информация относно развитието на животозастраховането през последните няколко години.

Таблица1 дава представа относно активите и резервите на застрахователните дружества, извършващи дейност по животозастраховане.

Глава I.


Същност и характеристики на животозастраховането
История на животозастраховането
Още от най-древни времена в Индия и Египет са съществували взаимоспомагателни корпорации и съюзи с професионален и религиозен характер.Най-силно взаимозастраховането се проява през времето на Римската империя.Типичен пример за това са римските професионални съюзи като Colegia opificum et artificum.Римските професионални колегии представлявали огранизации, тясно обединяващи своите членове в различните области на техния обществен и личен интерес.В различните колегии на Рим се проявявала огранизация за взаимно застраховане, предимно в случай на смърт, изградено върху съответни принципи.

За участие в Colegia Funeraticia, колегията е изплащала на членовете сума в размер, определен в устава.Изплатената сума е служила главно за организиране на достойно погребение на починалия.Подобни погребални асоциации са съществували и в древна Гърция.Колегията не е изплащала суми, когато смъртта е насъпила в следствие на самоубийство или ако изплащането на месечните вноски е било просрочено след срока, определен в устава на колегията.Членовете са получавали помощи и в случай на болест, инвалидност и други събития.В Римската империя взаимното застраховане е било разпространено и сред военните, при които паричното стопанство е било с по-голяма значимост, обстоятелство, което създавало благоприятни условия за развитието на застраховането.

Античното застраховане престава да съществува през вековете след разпадането на Римската империя.Условията на натуралната размяна престават да бъдат поддържащ фактор за развитието на застрахователните отношения и те престават да съществуват до началото на Ранното Средновековие.

Застраховането във феодалното общество се развива в съответствие с особеностите на обществения строй.Успоредно с принципа на васална зависимост, значително място заема и принципът на взаимопомощ във вътрешния живот в градовете.Създават се и градските организации – братства за взаимно застраховане, известно като гилдийско – цехово застраховане.

Застрахователната взаимопомощ, провеждана от гилдиите и цеховете, отначало е в съвсем обща форма.Не са били определени размерите на помощите и обемът на застрахователна защита и не са събирани периодически застрахователни вноски.Изплащането на помощта е ставало от общогилдийската или общоцеховата каса заедно с останалите разходи или чрез разхвърляне на изплатената сума върху членовете.

Най-ранните сведения за застраховане в гилдиите има: в Англия през X и XI век(Лондонски гилдии и Кембриджки гилдии); в Германия през XII век; в Дания и Исландия през през XII век.

В по-късните периоди провежданата взаимопомощ придобива по-точни и по-определени форми както в гилдиите, така и в цеховете.В различно време за отделните държави се изоставя принципът за разхвърляне на разходваните суми за помощи върху членовете и се възприема редовното събиране на вноски.Определят се и застрахователните случаи, при които ще се изплаща помощ, величината на застрахователните плащания и други.

Кръгът на застрахователните случаи, при които се е извършвало плащане е най-широк в гилдиите и по-тесен в цеховете.През средните векове търговията е била свързана с далечни пътувания, които са били свързани с големи опасности.Освен това в ръцете на търговците били съсредоточени много повече ценности, от колкото в ръцете на занаятчиите.

За гилдийското лично застраховане защитата е включвала изплащане на помощ преди всичко в случай на смърт, болест и инвалидност.В някои случаи гилдиите са имали списъци на болестите, които са давали основание за получаване на помощ.

Подобна организация има и цеховото взаимно застраховане.

Както при застраховането в наши дни, така и в гилдиите леновете им имали известни задължения, които е трябвало да спазват.Такива задължения са например:предотвратяване на настъпването на застрахователния случай и спасяване или ограничаване последствията за засегнататото имщество.При неизпълнение на предписаните задължения пострадалото лице се лишава от правото да получи съответната сума(обезщетение).

На застраховането, провеждано в европейските гилдии и цехове, съответвства взаимозастраховането, срещано по същото време в Япония.Японките организации, формирани на религиозен и светски принцип, чрез редовно събирани застрахователни вноски, са образували резерви, от които давали помощи при раждания, погребения за издръжка на наследниците на членовете на организацията.

Нов етап на развитие получава личното застраховане през епохата на капитализма.Неговото развитие се обуславя от общата характеристика на новия начин на производство.Тук вече има по-голяма нужда от застрахователна защита.Настъпилите щети от действието на различни природни опасности не могат да бъдат възмездявани по незастрахователен път.

Влияние за развитието на застраховането оказват стоково-паричните отношения.Всеобщият стоков характер и отношения на всестранна вещна зависимост пораждат потребност от застрахователна защита и създават благоприятна почва за лесно организиране на многостранна застрахователна закрила, която спомага за развитието на застраховането.

В края на XVII век морското застраховане престава да бъде господстваща форма на застраховането.Силно развитие получава пожарозастраховането, а в началото на XVIII век възниква и личното застраховане.На първо време то се развива в Англия върху анюитетите и тонтините, а по-късно и на базата на постиженията в статистиката и математиката - таблиците за смъртност.

По-нататъшното развитие на икономиката и технологиите дава широк тласък на развитие на личното застраховане – живот и злополука.Официално началото на застраховката „Злополука” се поставя в Англия през средата на XIX век във връзка с въвеждането на железопътния транспорт.По-нататъшното развитие на застраховането срещу риска „злополука” се наблюдава в процеса на концентрация на производството.По същото време животозастраховането се характеризира с повече от сто вида застраховки , което отразява натрупването на голямо количество парични средства в ръцете на застрахователните дружества.

Личното застраховане по това време се развива в три основни направления:


  • индивидуално животозастраховане – най-старата и най-известна форма на лично застраховане.Застрахователните договори се сключват на базата на медицинско свидетелство, за застрахователни суми, определени от застрахованите, съобразно с финансовите им възможности

  • народно(дребно) животозастраховане – появява се за първи път в Англия през 50-те годни на XIX век, а през следващите десетилетия широко се разпростира и в европейските страни и САЩ.Характерно за този вид застраховане е, че се оформя обикновено без медицински преглед и за по-ниски застрахователни суми

  • групово застраховане – оформя се без медицинско свидетелство и за ниски застрахователни суми.Тези застраховки се появяват в началото на XX век в САЩ, където намират много широко развитие

Застраховането е една от древните икономически категории.Тя има ярко изразено обществено предназначение – възмездяване на вредите при реализирането на опасностите, съпътстващи човешкото общество.

Застраховането като самостоятелна категория изразява определени икономически отношения.Тези отношения възникват между застрахователя от една страна и застрахования – физическо или юридическо лице, от друга, във връзка с образуването, управлението и разпределението на застрахователния фонд.

За възникване на застрахователното отношение трябва да бъде сключен застрахователен договор.Tой по своята същност е една алеаторна, двустранна, формална и самостоятелна правна сделка.Застрахователният договор е източник на за възникване на застрахователното правоотношение и се регулира от гражданскто право.

За да се сключи застрахователния договор, е необходимо да бъдат налице пет основни признака, които съответстват на етапите, през които минават контактите между кандидатите за сключване на застрахователния договор и застрахователя.

Личният интерес е задължителителен за скючването на застрахователния договор.Ако се установи, че застрахованият няма интереси, собствеик, арендатор или ползвател на унищоженото имущество от определено вероятностно(случайно) събитите, то това означава, че не е понесъл щета.Следователно застрахователния договор е нищожен и не се пораждат застрахователни отношения.

Най-висша степен на доверие между страните е друг важен елемент за сключването на застрахователния договор.Тъй като застрахователят не знае нищо за субекта на застраховане, а дошлият при него за застраховка знае подробностите относно субекта за застраховане, то дълг на застрахования е дори да не бъде помолен за това, е да разкрие изцяло на застрахователя всички съществуващи обстоятелства.Застрахованият е длъжен да съобщи всеки съществен факт – при положение, че може да повлияе върху решенията на застрахователя при определяне на премийните ставки или изобщо застраховането на този риск.

Този принцип се основава на това, че когато настъпи застрахователен случай, трябва да започне разследване на съответните обстоятелства.Ако се установи, че застрахованият не е съобщил нещо съществено относно субекта на застраховане, то договорът може да бъде признат за недействителен и застрахователните суми да не се изплатят.

Принципът на най-висше доверие между страните има няколко условия.Едно от тях е да се съобщи за всички рискови обстоятелства при сключването на договора.Носителите на съответните права и задължения в застраховането встъпват като субекти на застрахователното правоотношение.

Елементите на застрахователното отношение от гледна точка на тяхното значение следва да се обособят в две групи.Първата група обхваща онези елементи, които са задължително необходими за съществуването на застрахователното отношение.Те са съществени и при отсъствие дори на един от тях не може да се сключи застрахователен договор.Към тази група се отнасят страните по договора, застрахованото лице, съгласието между страните, срокът на отсрочка (действие на договора) и съответният риск.

Втората група обхваща така наречените естествени и случайни елементи.Към тях се причислява щетата.Тя е налице при всички имуществени застраховки, но отсъства при застраховките „Живот” и „Злополука”.

В юридическата и специализираната застрахователна литература застраховането се определя като система от икономически отношения, включващи образуването за сметка на застрахователни премии на специализиран паричен фонд и неговото използване за изплащане на застрахователни суми на пострадали лица вследствие реализирането на застрахователен риск или на техните наследници в случай на смърт.

Най-старата и същевременно най-разпространена теория за застраховането е теорията за нуждата.Тя е изложена за първи път през 1896г. и според нея застраховането е взаимно покритие на определена случайна в цялост обаче оценима потребност чрез голям брой еднакво застрашени стопански единици.Тази дефиниция съдържа две основни характеристики.

Първата характеризира застраховането като процес за покриване на особен вид парична потребност, която е предизвикана от определен риск, но е случайна и измерима.Втората основна характеристика на застраховането описва метода за покриване на потребността (взаимно покритие чрез множество стопански единици).

Съвременното схващане за понятието застраховане се извежда на базата на това, че то е взаимно планомерно покритие на отделна случайна, но общо оценима парична потребност, на основата на междуикономическо израваняване на риска посредством обхващане на достатъчно голям брой еднакво застрашени стопански единици.

Според теорията за покриване на потребностите основни единици на застрахователното понятие са:

А) взаимност, означаваща обхващането на повече стопански едници

Б) несигурна случайна потребност на еднакво застраховани стопански единици, която е измерима с помощта на закона за големите чсила

В) оценима парична потребност

От гледна точка на застрахования живтозастраховането е средство за осъществяване на трансфер.От гледна точка на застрахователя, животозастраховането е средство за организиране, управление и разпределение на паричен фонд.

Отличителната характеристика на животозастраховането като средство за трансфер се свежда до това, че то включва известно съвместяване на рисковете, тоест застрахователят комбинира рисковете на много застраховани.Чрез това групиране застрахователят увеличава възможността си да предвижда очакваните загуби.

В икономически смисъл за застраховане може да се говори само, когато е налице съответното обединяване на множеството случаи, които са заплашени от икономически неизгодни събититя, тоест съществува възможност те да се сбъднат.

Същност и приложение на Застраховка „Живот”

Първата и обща предпоставка за животозастраховането е наличието на известен момент на неопределеност.При застраховането е необходимо да има най-малко един момент да неопределеност.При животозастраховането не се поставя въпросът „дали”, а „кога” и „как” ще настъпи застрахователното събитие.

Застраховането като един от важните елементи на пазарната икономика защитава интересите във всички сфери на човешките отношениея.Мястото на застраховането в икономиката може да се разглежда в три направления:



  • интерес

  • финансова роля

  • структура

В първото направление трябва да се отбележи, че застрахователните продукти са висококонсумативни, тоест те имат широко разпространение.

В структурно отношение животозастраховки най-много се сключват от главата на семейството.

Значението на животозастраховането следва да се анализира от гледна точка на застрахованите и на обществото.Прякото значениe за застрахованите се свежда до обезщетяване на онези, които претърпяват загуби при реализиране на включените в отговорност на застрахователя рискове.Пострадалите физически и юридически лица (респективно техните семейства) се обезщетяват или най-малкото се подпомагат, за да достигнат своето предишно икономическо състояние.

Животозастраховането получава своето развитие благодарение на финансовата подкрепа, която дава на застрахованите лица и техните наследници в случай на настъпване на неблагодриятни събития.

Състояние на животозастрахователния пазар в България

Членовете на БИБА са на мнение, че органите на застрахователния надзор трябва да насочват своето внимание предимно върху финансовото състояние на застрахователните компании (например тяхната ликвидност, платежоспособност, разпределение на застрахователните резерви и др.), а не изцяло върху лицензирането на продукти и Общи условия за отделни класове бизнес и специфични рискове.

1. Заповед № 11 от 2000 г. на Дирекцията по застрахователен надзор изисква застрахователните компании да лицензират всички видове и подвидове рискове, ако някой от тях се включва в застрахователен продукт/полица. Нещо повече, застрахователните продукти трябва да бъдат одобрени от застрахователния надзор, включително и покритите рискове, тарифи, разходи и др.

Нашата препоръка е да се направят изменения в Закона за застраховането и в горепосочената заповед с оглед привеждането им в пълно съответствие с Директива 73/239/ЕЕС на ЕС и по-специално чл. 7 с оглед анекса на директивата.

Промяната на процедурата за лицензиране на рискове, които ще се покриват, ще се улесни значително и ще се сведе само до лицензиране на класове застраховки, които ще се извършват, а не всеки риск (вид застраховка) и подриск, както е в момента. Ако се приеме тази промяна, няма да се изисква спомагателният риск да се лицензира отделно, когато е свързан с основен риск и е покрит от договор, който застрахова основния риск. Например, „нарушаване на работата” се покрива в следствие на настъпване на застрахователно събитие, свързано със собствеността (например пожар) трябва да се лицензира отделно, а няма такава практика по света да се покрива „нарушаване на работата”, ако няма покрит от същия застраховател имуществен риск. Тази логика следва също и от общоприетата практика и логика на договорното и факултативното презастраховане по света. Много други примери, подобни на последния могат да бъдат посочени. Аз също така считам, че настоящата процедура създава излишна административна тежест както за администрацията, така и за компаниите. Застрахователните продукти обикновено представляват пакети от покриване на различни рискове, от които винаги един или няколко са основни, а останалите са спомагателни. Нещо повече, в повечето случаи всеки риск не може да бъде оценен отделно сам по себе си, без да се дава сметка за обектите на застраховане (освен ако не е масов продукт като гражданска отговорност, застраховане на домашно имущество и др.) Законът за защита на потребителя предоставя достатъчно средства на правителството и на обществото като цяло да контролират застрахователните компании срещу злоупотреби с потребителите.
2. Информацията, която се изисква да бъде давана на застрахователния надзор, е много подробна, не винаги адекватна и не отразява бизнес реалностите в индустрията.

Най-добре би било да се запазят изискванията за отчитане само по отношение на необходимия минимум, свързан с граница на платежоспособността, баланс, отчет за печелбите и загубите, изчисляване на съотношението на приходите, на съотношението на загубите и комбинирано съотношение (както е посочено в директивите на ЕС) на всяко тримесечие.Счита се, че на тази фаза на развитие на застрахователната индустрия в страната може да има изисквания за по-стриктен контрол върху компаниите, които развиват дейност в държавата. Бих препоръчала по-подробни доклади да се правят не по-често от веднъж в годината (като съотношение на приходите, съотношение на загубите и комбинирано съотношение за всеки клас застраховки).

Повечето от застрахователните компании все още не разполагат с подходящ софтуер и изискваната информация се прави на ръка. Това прави тази информация не достатъчно достоверна. От друга страна, един прост и стандартизиран набор от данни би подобрил значително ефективността на застрахователния надзор и би помогнал да се концентрира върху основните си дейности и да идентифицира проблемите на ранна фаза. Освен това данните, които сега се предоставят, от една страна не са точни, а от друга са в огромни количества и застрахователният надзор не разполага със съответните ресурси за тяхното навременно обработване.

Ще са необходими съвместни усилия от страна на членовете на БИБА, професионалната асоциация и правителството, за да се помогне на компаниите в обучението и регулярното подготвяне на тези индекси и съотношения. Последващият ефект ще се състои в това, че местните застрахователни компании ще могат да показват своите резултати на “международния език” на застрахователния бизнес и на инвестиционната общност. Друг проблем е облагането на застрахователните компании, което води до липса на стимули за инвестиране в подходящ софтуер, тъй като амортизацията не е данъчно освободена. Моето мнение е, че задължителната информация, която се изисква от застрахователните компании трябва да съответства на европейските директиви, както и на основните класове застраховки (а не видове и подвидове, както е сега).

3. Банките и туроператорите нямат право да продават застрахователни продукти като застрахователни агенти, а само чрез посредници.

Препоръка е Кодексът за застраховането да бъде променен така, че тези юридически лица да могат да упражняват дейност като застрахователни агенти. За да се избегнат недоразумения, агентите трябва да могат да продават само продукти от вида “голям обем, ниска стойност”. Считам, че Законът за банките трябва да се измени така, че да се даде възможност на банките да продават свободно застрахователни и пенсионни продукти.

По силата на Закона за туризма туроператорите са длъжни да продават застраховки за пътуване и да ги включват в техните пакети. От друга страна Законът за застраховането ограничава кръга от лицата, които могат да бъдат агенти - физически лица и еднолични търговци. По принцип агентите продават “стандартизирани” застрахователни продукти, за които не се изискват специални познания (за разлика от застрахователните брокери). Тези продукти включват застраховките за пътуване, индивидуалната застраховка “Живот”, личната застраховка за злополука, гражданска отговорност, пълно каско, застраховка на домашно имущество. От друга страна, предлаганата промяна в закона може да създаде възможност банките да предлагат услуги “на едно гише” (“one stop shop”) и да създаде условия за развитие на банковите гаранции. Такава промяна може да доведе и до развитие на алтернативни начини за дистрибуция на застрахователни продукти като Интернет доставчици, оператори на мобилни телефони, различни свързани групи, асоциации и др. По този начин застраховането ще може по-добре да упражнява своята социална функция - да предпазва имуществото и здравето на хората.

4. Застрахователите генерират загуби от задължителната застраховка “Гражданска отговорност на собствениците, държателите, ползвателите и водачите на МПС”. Причините са няколко:


  • Ниска минимална цена на застраховката, определяна от Застрахователния надзор;

  • Недостатъчен обхват на застраховката;

  • Изискване за нарастване на обезщетенията съгласно изискванията на Европейския съюз, особено при претърпени неимуществени вреди.

Нека да се завишават изпреварващо застрахователните премии по застраховката в сравнение със завишаване на лимитите на отговорност. Ако се наложи, в рамките на преговорите с Европейския съюз да се договори преходен период за увеличаване на лимитите на отговорност с оглед избягване на социално напрежение.

Въвеждане на по-строг контрол от страна на “Пътна полиция - КАТ” върху водачите на МПС за наличие на валидна застраховка “Гражданска отговорност”. Това трябва да е свързано и със завишаване на наказанията на водачи без застраховка.

Застрахователите отчитат загуби от застраховката най-вече поради ниската цена на застраховката. В Годишника на Застрахователния надзор за 2000 година е посочено, че комбинирианият коефициент от застраховката Гражданска отговорност е 102.8%. Финансовите резултати на този вид застраховка ще бъдат още по-лоши в края на настоящата година, тъй като от 1 януари 2001 минималните премии бяха увеличени само с 25 %, а лимитите на отговорност със 100 %. Допълнително утежняващ фактор е и данъчното облагане на застрахователите, което е разгледано по-подробно в Глава “Данъчен режим”.

Давността на застраховка “Гражданска отговорност” е 5 /пет/ години и това предполага допълнително резервиране за щети, които са настъпили, но застрахователят не е уведомен /т.н. IBNR/.

Известно е, че голяма част от собствениците на МПС не сключват застраховка “Гражданска отговорност”. От друга страна ниският процент на превозни средства с такава застраховка води до по-малка разпръснатост на риска, което от своя страна води до голямата щетимост на застрахователите и загуби, които те реализират от този бизнес. Една от причините за ниския обхват са ниските доходи на населението, но съгласно Кодекса за Застраховането и Наредбата за задължителното застраховане, тази застраховка е задължителна за всички моторни превозни средства с ДКН, които са в движение. За това и предложението е за преходен период от 7-8 години за достигане лимитите съгласно директивите на ЕС.

Ниските премийни приходи водят до влошаване на обслужването и забавяне на изплащането на застрахователни обезщетения в много от застрахователните компании. Много често изплатените застрахователни обезщетения не са достатъчни за отстраняване на нанесените вреди. Не можем да бъдем сигурни, че застрахователите заделят достатъчно резерви за изпълнение на задълженията си по сключените застраховки, което води до риск от забавяне или неплащане на регресните искове на застрахователи по Авто каско.

Общи условия на застраховки „Живот” в „ЗПАД ДЗИ”

I.ПРЕДМЕТ НА ЗАСТРАХОВКИТЕ „ЖИВОТ”

1.По тези Общи условия „ЗПАД ДЗИ” със седалище гр. София, бул. „Цар Освободител” 6, наричан „Застраховател”, застрахова едно или повече лица при следните застрахователни събития:

а) доживяване (изтичане) на срока на застраховката;

б) нетрудоспособност;

в) смърт

2.По смисъла на тези Общи условия:

ДОГОВОРИТЕЛ (ЗАСТРАХОВАЩ) е лицето, което сключва застраховката и се задължава да плаща премиите.

ЗАСТРАХОВАН е лицето, чийто живот се застрахова.

ПОЛЗВАЩО ЛИЦЕ е лицето, на което е договорено да се изплати застрахователната сума при настъпване на застрахователно събитие.

Договорителят и застрахованият могат да бъдат едно и също лице или различни лица

Договорител или ползващо лице могат да бъдат физически и юридически лица.
II.ЗАСТРАХОВАНИ ЛИЦА
3.Застраховат се лица на възраст от 0 до 65 години.Възрастта на застрахования се определя в цели години към началото на застраховката.По-малко от шест месеца не се взимат под внимание, а навършени шест и повече месеца се приемат за цяла година.
4.Застраховат се здрави лица
5.Могат да се застраховат при УТЕЖНЕН РИСК лица, боледуващи или предболедували определени болести.Утежненият риск се изразява в увеличаване на действителната възраст на застрахования, съгласно Ръководство за застрахователно-медицинската работа на „ЗПАД ДЗИ”.
6.Не се застраховат лица:

6.1.с трайна нетрудоспособност над 50%;

6.2.навършили 65 години;

6.3.ненавършили 14 години и недееспособни лица за риска „смърт”.
III.ПОКРИТИ РИСКОВЕ
7.Застраховката покрива следните основни рискове:

7.1.Доживяване (изтичане) срока на застраховката

7.2.Трайна нетрудоспообност

7.3.Смърт

Застрахователят има право да включва и други рискове


8.По желание на договорителя могат да се включват и рискове по допълнителните тарифи на застрахователя срещу заплащане на допълнителна премия.
9.По смисъл на тези Общи условия:

9.1.ЗЛОПОЛУКА е събитие, настъпило внезапно, не по волята на застрахования, което в срок до една година от датата на настъпването е причинило нетрудопособност и/или смърт.

Злополуката е събитие, което произтича от:



а) работа с машини;

б) движение на транспортни средства;

в) ползване на оръжие и инструменти;

г) действие на електрически ток;

д) удар от мълния;

е) механичен удар;

ж) взрив, срутване;

з) злоумишлени действия на други лица;

и) нападение от животни;

й) ухапване от отровни насекоми, без случаите на малария и енцефалит (сънна болест), Лаймска болест;

к) ухапване от влечуги;

л) неумишлено отравяне с екзогенни (от външен произход) токсични вещества;

м) спасяване на човешки имот и имущества,

и причинява телесни увреждания на застрахования, които се изразяват в нараняване, обгаряне, задушаване, директно измръзване на покривни повърхности с елиминацияна тъкани, удавяне, вследствие на които настъпват смърт и/или нетрудоспособност.


За ЗЛОПОЛУКА се признават и случаите на изкълчване, обтягане и скъсване на тъкани, стави, сухожилия и мускули, вследствие на внезапно напрягане на собствени сили.
9.2.НЕ СЕ СЧИТАТ ЗА ЗЛОПОЛУКА нещастните случаи, настъпили в резултат на:

а) професионални заболявания;

б) общи заболявания, като уврежданията, получени при епилептични припадъци; припадъци от други заболявания (включително колики); психични болести; кръвоизливи и парализи, причинени от високо кръвно налягане, атеросклероза и други; остри стомашно-чревни инфекции (включително трихинелоза и салмонелоза); ингвинални и коремни хернии; дискови хернии; радикулити; отлепване на ретината и други.Изключение правят случаите на заболявания, които са пряко следствие от злополука.

в) слънчев и топлинен удар;

г) възпалителни състояния на органи и системи, причинени от ниски температури;

д) инжекции, операции, включително анестезия при предоперативна подготовка; химиолечение; акупунктура; облъчвания и други лечебни мерки.Изключение правят случаите на задължителна измунизация, довели до нетрудоспособност и/или смърт, които се признават за злополука.

е) алкохолно въздействие, довело до смърт или травматични увреждания;

ж) въздействие на наркотични вещества, стимулатори, допингиращи средства, довело до смърт или увреждания.
9.3.НЕТРУДОСПОСОБНОСТ е частично намалена или напълно загубена способност за извършване на трудова дейност в резултат на злополука, професионално или общо заболяване.
9.4.ТРАЙНА НЕТРУДОСПОСОБНОСТ е окончателно намалена в определен процент или напълно загубена сппособност за извършване на трудова дейност в резултат на злополука, професионално или общо заболяване.
9.4.1.Процентът на трайната нетрудоспособност се определя от Скала на травматични болести и увреди на Застрахователя – при злополука или съгласно експертно решение на Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) – при заболявания.
9.5.ВРЕМЕННА НЕТРУДОСПОСОБНОСТ е частично намалена или напълно загубена способност за извършване на трудова дейност в резултат на злополука, професионално или общо заболяване.
9.6.ЗАБОЛЯВАНЕ е съвкупността от оплаквания и клинични прояви, диагностицирани в здравно заведение и регистрирани в официален медицински документ.
9.7.ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ е всяка болест по критериите на Световната здравна огранизация, която не е определена като професионално заболяване или травматично увреждане.
9.8.ПРОФЕСИОНАЛНО ЗАБОЛЯВАНЕ е болест, настъпила изключително или предимно под въздействие на вредните фактори на работната среда или на трудовия процес и, която диагностичната лекарска комисия е определила с Акт за професионално заболяване.
IV.ИЗКЛЮЧЕНИ РИСКОВЕ
10.Не се покриват рисковете смърт, трайна и временна нетрудоспособност, настъпили при:

10.1.Умишлено самоубийство или опит за самоубийство на застрахования, извършено преди да е изтекла една година от сключването на застраховката.В този случай се изплащат математическият резерв и начислените лихви до 1-во число на месеца на събитието.

10.2.Извършване или опит за извършване на престъпление от общ характер от застрахования.

10.3.Изпълнение на смъртна присъда

10.4.Граждански размирици.

10.5.Война или военни действия, терористични актове и земетресения, освен ако не са обект на специално договаряне.

10.6.Радиоактивни аварии.

10.7.Остър стадий на алкохолна интоксикация.

10.8.Употреба на наркотични вещества, стимулатори и допингиращи средства.

10.9.СПИН

10.10.Не се изплащат суми за нетрудоспособност, ако:

10.10.1.Застрахованият не спазва лекарските предписания за лечение.

10.10.2.Застрахованият умишлено е причинил нетрудоспособността си.

10.10.3.Дните за болничен престой не са ползвани реално.
V.СКЛЮЧВАНЕ НА ЗАСТРАХОВКАТА
11.Всяко лице, което желае да се застрахова, е необходимо:

11.1.Да попълни и подпише в присъствието на застрахователния агент или посредник предложение по образец на застрахователя.

11.2.Да попълни и подпише в присъствието на застрахователния агент или посредник декларация за здравословното си състояние.

11.3.Да внесе първата премия по застраховката срещу квитанция по образец на застрахователя, а следващите премии да плаща на определения падеж по касов или безкасов път.
12.Без лекарски преглед се сключват застраховки за застрахователна сума до размер, определен от застрахователя.
13.С лекарски преглед се сключват застраховки:

13.1.За застрахователна сума на определен от застрахователя размер.

13.2.На лица, навършили 60 години, независимо от застрахователната сума.

13.3.На лица, посочили заболявания или оплаквания в здравните си декларации – по преценкана лекаря съветник.
14.Лекарският преглед се извършва то доверен лекар на застрахователя по процедура и документи на застрахователя.
15.Застрахователят издава застрахователна полица, която се връчва лично на договорителя срещу подпис или разписка по специален образец.
16.Ако застрахователят откаже да сключи застраховката, той уведомява писмено за това договорителя.
VI.ПРЕДДОГОВОРНА ИНФОРМАЦИЯ
17.Застрахованият е длъжен да отговори добросъвестно, изчерпателно и точно на въпростие, поставени в предложението и декларацията за здравословното състояние на застрахования.Когато застрахованият е непълнолетен, личната здравна декларация се попълва от договорителя с данни за възрастта и здравословното състояние на застрахования.
18.Ако се установи независимокога, че застраховката е сключена при неверни сведения за възрастта и здравословното състояние на застрахования, застрахователят има право:

18.1.Да промени условията на застраховката в едномесечен срок то узнаването, ако при известност на укритите обстоятелства е било възможно да се сключи.

18.1.1.Ако застрахователят не приеме предложениете промени в двуседмичен срок от получаване на предложението, застраховката се прекратява с последиците по т.18.2.1. и 18.2.2.

18.2.Да прекрати застраховката в едномесечен срок то узнаването, ако при известност на укритите обстоятелства не е било възможно сключването й.

18.2.1.При укрити болестни страдания да прекрати застраховката, като изплати математическия резерв и начислените лихи до 1-во число на месеца на прелратяване на застраховката.

18.2.2.При невярно посочена възраст до върне внесените премии, намалени снаправените разходи.
19.Застрахователят няма право да промени или прекрати застраховката, ако неверните сведения не са от съществено значение за оценката на риска.
20.При смърт на застрахования през първата застрахователна година (без случаите на злополука) задължително се прави анкета относно здравословното състъояниена застрахования до сключване на договора.

20.1.Ако се установи, че има укрито заболяване и то е в причинна пръзка с настъпилото събтие, се изплащат математическият резерв и начислените лихви до 1-во число на месеца на събитието.

20.2.Ако се установи, че има укрито заболяване и то не е в причинна връзка с настъпилото събитие, задължението на застрахователя да зиплати застрахователната сума остава,
21.Застрахователят има прави през времетраене на застрахователния договор да извърши анкета относно здравословното състояние на застрахования при сключване на договора.
VII.ЗАСТРАХОВАТЕЛНА СУМА
22.ЗАСТРАХОВАТЕЛНА СУМА е сумата, за която е сключен застрахователният договор.Тя се избира от договорителят.Размерът на минималната имаксималната застрахователна сума се определя от застрахователя.
НАМАЛЕНА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА СУМА е частта от застрахователната сума, съобразена с времеподдържането, срока и набрания математически резев по застраховката.
VIII.НАЧАЛО НА ЗАСТРАХОВКАТА
23.НАЧАЛО НА ЗАСТРАХОВКАТА е първо число на месеца, в който е сключена застраховката.Не се допуска началото на застраховката да се връща назад от месеца, в който е сключена.
24.ОТГОВОРНОСТТА НА ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ започва от 24:00 часа на деня, в който договорителят е попълнил предложение и е платил първата премия, при условие че застрахованият няма медицински противопоказания за сключване на договора.
IX.СРОК НА ЗАСТРАХОВКАТА
25.СРОК НА ЗАСТРАХОВКАТА е периодът в цели години, посочен в полицата или до смъртта на застрахования при пожизнените застраховки
26.Застраховката се сключва за срок, съобразен с възрастта на застрахования и с условията на тарифата.
27.Срокът на застраховката се определя тка, че при изтичането му застрахованият да бъде по-възрастен от пределната възраст по съответната тарифа и да няма навършени 70 години.
28.Пределната възраст по застраховки, които са сключени с утежнен риск, се определя от увеличената възраст.
X.ЗАСТРАХОВАТЕЛНА ПРЕМИЯ ( ВНОСКА)
29.ЗАСТРАХОВАТЕЛНА ПРЕМИЯ е плащането, което договорителят дължи на застрахователя.
30.Застрахователната премия (вноска) се състои от спестовна част, рискова част и добавки за разноски.Премията при пожизнените ис рочни рискови застраховки „Живот”, както и по рискове подопълнителните тарифи на застрахователя се състои от рискова част и добавки за разноски.
31.Размерът на премията се определя от: избраната тарифа, срока на застраховката, възрастта на застрахования и застрхователната сума.
32.Застрахователната премия е:

32.1.Годишна – предплаща се в началото на всяка застрахователна година.Застрахователят може да разсрочи годишната премия на месечни, тримесечни и шестмесечни вноски,.Рзсрочените премии се предплащат в началото на всеки период.

32.2.Еднократна – предплаща се при сключване на застраховката за целия й срок.

Еднократната премия може да бъде:



а) с право на връщане на неизползваната част от тази премия в случай на смърт на застрахования преди изтичане на срока на застраховката;

б) без право на връщане на неизползваната част от тази премия в случай на смърт на застрахования преди изтичане на срока на застраховката.
33.Договорителят може да предплати премията за повече от една година след текущата или до края на срока на застраховката (предплатени премии).


XI.ПЛАЩАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ ПРЕМИИ (ВНОСКИ)
34.Застрахователните премии се плащат от договорителя на определения падеж по касов или по безкасов път.

ПАДЕЖ е датата за плащане на застрахователната премия.

34.1.По касов път (в брой или с чек) премиите се плащат на легитимиран застрахователен агент (посредник) илина касата в поделенията на застрахователя, срещу квитанция по образец на застрахователя.

34.2.По безкасов път премиите се плащат чрез:

а) удържане от заплатата на договорителя по месторабота;

б) удържане от други редовни доходи;

в) по банков път;

г) пощенски превод (запис).
35.Договорителят определя начина за плащане на застрахователните премии при сключване на застраховката.Той може да промени начина на плащане на премиите, като уведоми застрахователя.
36.Застрахователните премии са носими и договорителят е длъжен да се грижи за редовното им плащане на или преди падежа.
37.При промяна на местоживеенето си договорителят трябва да уведоми застрахователя в едномесечен срок за новия си адрес.
38.При безкасово плащане на премиите договорителят трябва да уведоми застрахователя в едномесечен срок за:

а) промяна на местоработата си;

б) промяна на банката и банковата си сметка (разплащателен влог);

в) други промени, свързани с безкасовото плащане.
39.Застрахователната премия се плаща на падежа, или най-късно до 24:00 часа на последния ден от втория месец след падежа (ДВУМЕСЕЧЕН РИСКОВ СРОК).През това време застраховката е в сила по условията, по които е сключена.

През втория месец от двумесечния рисков срок застрахователят е длъжен да покани писмено договорителя да плати премията в срок от единмесец от получаването на уведомлението.През този едномесечен срок застраховката се счтиа за редовна и при настъпване на застрахователно събитие се изплаща дължимата сума.


40.Ако договорителят преустанови плащането на премиите, след изтичане на двумесечния рисков срок застраховата става нередовна, като:

40.1.Застраховката остава в сила за намалена застрахователна сума, която се изплаща само в случаи на смърт или при доживяване срока на застраховката, при условие че премиите са платени най-малко за две години независимо от условията на застраховката.

40.2.Застрахователят се освобождава то отговорността си по застраховката, без да връща внесените премии, а ко не са спазени условията по т.40.1. и при изтичане на една година от последния платен падеж застраховката се унищожава.
41.Когато договорителят се намира в болнично заведение и ова е причина занередовността на застраховката, застрахователният договор е в сила за пълния размер на застрахователната сума за времето на болничния престой на договорителя.
42.Застраховка, по която премиите не са платени в двумесечния рисков срок, може да бъде възстановена:

42.1.С плащане на премиите за пропуснатите падежи:

а) ако те са до 6 месеца – при условие, че застрахованият е жив;

б) ако те са над 6 месеца – при условие, че застрахованият не е болен и представи декларация за здравословното си състояние.

42.2.С разсрочване на пропуснатите за повече от 3 месеца премии на равни части по искане на договорителя, но не по-малки от една падежна премия, които се плащат в срок до 6 месеца.Не плащанетона една разсрочена премия на определени падеж прави застраховката нередовна.

Отговорността на застрахователя се възстановява от 24:00 часа на деня, в койот са платени пропуснатите премииили първата разсрочена и текущата премия, чийто падеж е настъпил.



42.3.Без да се плащат просрочените премии, като се постави ново начало на застраховката, ако възрастта на застрахования позволява това:

а) ако просрочването е до 6 месеца – без формалности, при условие че застрахованият е жив;

б) ако е просрочването е над 6 месеца – след представяне на здравна декларация
43.Застраховка без право на намалена застрахователна сума, която не е възстановена в срок до една година от последния падеж, се унищожава и платените премии не се връщат.

43.1.След унищожаване на застраховката договорителят (застрахованият) има право да сключи нова застраховка, като внесените премии по прекратената застраховка се признават съгласно техническите правила.

43.2. Право на намалена застрахователна сума по новата застраховка се придобива при редовно платени застрахователни премии за две години, без признатите премии по унищожената застраховка, независимо от срока на застраховката.

43.3.Право на откуп по новата застраховка се придобива при редовно платени застрахователни премии за две години по застраховки със срок до 10 години, включително и за три години – по застраховки със срок над 10 години, без признатите премии по унищожената застраховка.

43.4.Право на заем по новата застраховка се придобива след две години редовно плащане на застрахователните премии, независимо от срока на застрховката.
XII.ИНВЕСТИРАНЕ (ПЛАСМЕНТ) НА МАТЕМАТИЧЕСКИЯ РЕЗЕРВ
МАТЕМАТИЧЕСКИ РЕЗЕРВ се формира за посрещане на бъдещите плащания по застраховките „Живот”.Изчисява се по проспективен метод – като разлика между настоящата стойност на очакваните бъдещи застрахователни плащания и настоящата стойност на очакваните бъдещи нето премии и на база одобрения от Комисията по финансов надзор застрахователно-технически план, при който са изчислени премиите – таблица за смъртност, техническа лихва и калкулирани разноски.
44.Математическият резерв по застраховките „Живот” се инвестира в различни активи съгласно действащата нормативна уредба по застраховане, при спазването на принципите на надеждност, доходност, консервативност и сигурност.
45.Пласментът на метематическия резерв е общ и специален в зависимост от вида на застраховките „Живот”.

45.1.Общ е пласментът на математическия резерв по всички тарифи, които не са свързани с конкретни активи и доходът се определя от средната доходност на активите.

45.2.Специален е пласментът на математическият резерв по всички тарифи, свързани с конкретен вид активи.

Застраховките със специален пласмент на математическия резерв могат да се свързват със следните инвестиционни фондове:



а)”Високодоходни ценни книжа, гарантирани от държавата” (фонд ДЦК):държавни ценни книжа, емитирани в лева, щатски долари или евро;

б) ВАЛУТЕН фонд – щатски долари: държавни ценни книжа, емитирани в щатски долари и/или евро и валутни депозити;

в) ВАЛУТЕН фонд евро: държавни ценни книжа, емитирани в евро
XIII.ЛИХВА
46.Техническата лихва по застраховките „Живот” е в размер на 4% годишно.С тази лихва са дисконтирани (намалени) застрахователните премии по правилата на сложна (декурсивна) лихва.

46.1.Доходът от инвестиции служи за покритие на техническата лихва.Реализираният доход от инвестиции над техническата лихва се разпределя като допълнителна лихва по застраховките „Живот” в размер, установен с норамтивната уредба по застраховане.
47.Разпределянетона допълнителна лихва по застраховките „Живот” се извършва ежегодно към 31-ви декември.

47.1.База за разпределяне на допълнителна лихва е индивидуалният размер на математическия резерв през текущата година, включително нетната част на премията за текущата година и капитализираната лихва по застраховката.

47.2.Допълнителната лихва се включва към математичесия резерв или се изплаща на застрахования или ползващите лица в зависимост от условията на застраховката „Живот”.
48.Разпределяне на допълнителна лихва през текущата година се извършва и ежемесечно 1-во число на месеца по ликвидираните през текущия месец застраховки – изтекъл срок, смърт, откуп на застраховката, както и при прекратяване на застраховката вследствие укрито заболяване и изключени рискове.
49.Рапределената допълнителна лихва по унищожени застраховки не се признава при сключването на нова застраховка „Живот”
50.Не се разпределя допълнителна лихва по срочни и пожизнени рискови застраховки „Живот”.
51.Разпределянетона допълнителна лихва по застраховки „Живот”, предлагащи като вариант изплащане на ренти или месечни песнии, се извършва ежемесечно или годишно на база на капитализираната стойност на рентата (пенсията).
XIV.ПРОМЕНИ В ДОГОВОРА
52.Договорителят или застрахованият има право:

а) да намали или увеличи размера на застрахователната сума;

б) да намали или увеличи срока на застраховката;

в) да замени застрахователната тарифа с друга.
53.Всички промени се извършват по техническите правила въз основа на писмено искане на договорителя или застрахования срещу уздаване на нов застрахователен договор.
54.Договорителят или застрахованият има право да промени ползващото лице.

54.1.Промяната се извършва с издаване на анекс към полицата на основание на писмено искане на договорителя или застрахования.

54.2.Анексът влиза в сила от 24:00 часа на деня на връчването му.
55.Когато договорител и застрахован са различни лица, правото на промени по договора има застрахованият със съгласието на договорителя.


XV.ПРАВО НА ОТКУП ПО ЗАСТРАХОВКАТА
ОТКУП е предсрочна ликвидация на застрахователния договор.

56.Договорителят или застрахованият има право да прекрати предсрочно застрахователния договор и да получи откупната му стойност заедно с допълнително разпределената лихва.

56.1.Ако застраховката е сключена в полза на трето лице, откупната стойност получава третото лице.

56.2.Когато договорител и застрахован са различни лица, правото на откуп по договора има застрахованият със съгласието на договорителя.

56.3.Когато договорителят е юридическо лице, правото на откуп по договора има застрахованият, освен в случаите, когато по желание на договорителя това право е ограничено в застрахователния договор.
57.Правото на откуп се придобива при следните условия:

57.1.Премиите са платени най-малко за две години и са изминали две години от началото на затраховката – за застраховки със срок до 10 години включителнно;

57.2.Премиите са платени най-малко за 3 години и са изминали 3 години от началото на застраховката – за застраховки със срок над 10 години;
58.ОТКУПНАТА СТОЙНОСТ на застраховката се изчислява като процент от математическия резерв към датата на откупупване, намален с непогасените разходи по сключване на застраховката.Процентът за всички срокове е от 97% до 100% в зависимост от годините на поддържане.

58.1.При поискване от страна на договорителя или застрахования застрахователят е длъжен да предостави информация за точния размер на откупната стойност.

58.2.При откъп на застрахователния договор непогасеният заеми лихвите по заема (ако има такива) се удържат от откупната стойност на застраховката.
59.Отговорността на застрахователя по застраховка, по която е подадена молба за откуп, продължава да момента на получаване на откупната стойност при редовност на застраховката.
60.Застрахователят не дължи откупна стойност при предсрочна ликвидация на срочни рискови застраховки „Живот” и по допълнителните тарифи.
XVI.ЗАЕМ ПО ЗАСТРАХОВКАТА
61.Договорителят или застрахованият има право да получи ЗАЕМ по застрахователния договор в размер до 75% от откупната стойност, ако премиите са платени най-малко за две години и са изтекли две години от началото на застраховката, независимо то нейния срок.

61.1.Когато договорител и застрахован са различни лица правото на заем по договора има застрахованият със съгласието на договорителя.

61.2.Отпускането на втори заем, при условие че договорителят или застрахованият има право на такъв, става само след погасяване на отпуснатия по-рано заем, заедно с лихвите по него.
62.По отпуснатите заеми застрахователят начислява определен процент годишна лихва, която се събира при погасяване на заема или се заплаща едновременно с поредната застрахователна премия.
63.По застраховка, останала в сила за намалена застрахователна сума, по която има отпуснат заем с преустановено плащане на лихви, застрахователят има право служебно да погаси заема и начислените лихви, като откупи част от застрахователната сума,а останалата част остава в сила за намалена сума.

63.1.Издава се анекс към полицата, който влиза в сила от 24:00 часа на деня от издаването му.

63.2.Ако намалената застрахователна сума след извършване на служебната ликвидация е под определена минимална сума, анекс не се издава и откупната стойност на намалената сума се изплаща на застрахования.
64.Заеми не се отпускат по застраховки:

а) останали за намалена застрахователна сума;

б) със срок до 5 години;

в) по определени тарифи на застрахователя.
XVII.ОТГОВОРНОСТ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ
65.При доживяване срока на застраховката - на застрахования или на посочените в полицата ползващи лица се изплащат договорената в застрахователната полица сума и допълнително разпределената лихва по условията на съответната тарифа.
66.При трайната нетрудоспособност от злополука – на застрахования се изплаща процент от застрахователната сума, равен на процента на трудоспособност или рента, съгласно условията на съответната тарифа.

66.1.При трайна нетрудоспообност застрахованият е длъжен на представи необходимите медицински документи за опредлеяне на процента трайна нетрудоспособност.Освидетелстването се извършва от застрахователно-медицинска комисия (ЗМК) или от ТЕЛК/НЕЛК въз основа на нормативни актове след окончателното и пълно стабилизиране на получените при злополуката увреждания, но не по-рано от 3 месеца от датата на злополуката и не по-късно от една година след нея.Ако лечението не завърши до една година от злополуката, освидетелстването се извършва независимо от степента на стабилизация на лицето, каот се определя процент, отговарящ на състоянието на застрахования към края на едногодишния срок от датата на злополуката.

66.2.При травматична ампутация на крайници и при загуба на зрителни органи процентът трайна нетрудоспособност се определя по искане на застрахования, без да се чака изтичането на тримесечния срок при завършена стабилизация.

66.3.Ако по уважителни причини освидетелстването се извърши след изтичане на едногодишния срок, процентът трайна нетрудоспособност се определя за състоянието на уврежданията към края на едногодишния срок от датата на злополуката.За усложнения, настъпили в състоянието на пострадалите след изтичане на този срок, застрахователят не носи отговорност.

66.4.Когато застрахованият е получил увреждания с по-значителна тежест, застрахователят може да разреши по желание на застрахования, но не по-рано от 3 месеца от злополуката, да бъде определен предварителен процент съобразно предполагаемото състояние на пострадалия към края на едногодишния срок от датата на злополуката и изплати авансово обезщетение в размер до 75% от сумата по предполагаемия процент.

Застрахованият задължително подлежи на допълнително преосвидетелстване за определяне на окончателния процент трайна нетрудоспособност.



66.5.При трайна нетрудоспособност, настъпила вследствие ПОВТОРНА злополука:

а) когато засегнатият орган или крайник не е бил увреден преди или по време на застрахователния договор, се изплаща определеният процент трайна нетрудоспособност от застрахователната сума, съобразно условията на съответната тарифа;

б) ако засегнатият орган или крайник е бил увреден преди или по време на застрахователния договор, се изплаща редуциран процент трайна нетрудоспособност от застрахователната сума, съобразно условиятана съответната тарифа
67.При трайна нетрудоспособност от злополука:

а) над 30% до 50% включително – застрахователната премия се намалява наполовина, считано от следващия начален падеж;

б) над 50% - договорителят изцяло се освобождава от по-нататъшно плащане на застрахователни премии, считано от следващия начален падеж.
68.Застрахователят изплаща суми в случай на трайна нетрудоспособност и/или смърт от злополука, настъпили най-късно до една година от датата на събитието, в причинна връзка със злополуката.
69.При временна нетрудоспособност от злополука с продължителност, посочена в условията на допълнителните тарифи – на застрахования се изплаща определена сума в зависимост от застрахователната сума по застраховката „Живот”.
70.Застрахователят изплаща суми за увреждания, довели до временна нетрудоспособност от злополука, проявили се и диагностицирани за първи път до един месец от датата на злополуката и повторно до три месеца от тази дата.
71.Задължението на застрахователя да изплаща суми при нетрудоспособност се преустановява при:

а) неплащане на премиите след двумесечния рисков срок (с изключение на случаите, когато застрахованото лице се намира в болница);

б) навършени 70 години от застрахования
72.Не се изплащат суми за нетрудоспособност, ако:

72.1.Застрахованият не спазва лекарските предписания за лечение.

72.2.Застрахованият умишлено е причинил нетрудоспособността си.
73.При смърт на застрахования – на ползващите лица се изплащат застрахователната сума и доплънително разпределената лихва, като се удържат неизплатените премии до края на текущата застрахователна година.
74.Ако смъртта на застрахования е в резълтат на умишлено деяние от страна на ползващото лице спрямо последния, застрахователната сума се изплаща на другите ползващи лица, ако има такива, или на законните наследници на застрахования, ако те не са посочени за ползващи лица.

74.1.Когато ползващите лица са повече от едно, това важи само за частта на извършителя на умишленото деяние.Застрахователната сума не влиза в наследствената маса на застрахования, включително когато за ползващи лица са определени наследниците му.Ако ползващото се лице е наследник, то има право на застрахователната дори в случаите, когато се откаже от наследството.
XVIII.ИЗПЛАЩАНЕ НА СУМИ
75.За изплащане на суми при различните застахователни случаи правоимащите трябва да представят следните документи:

а) при доживяване срока на застраховката – копие от застрахователната полица;

б) при трайна нетрудоспособност – копие от застрахователната полица, молба по образец на застрахователя, документ, удостоверяващ настъпването на злополуката и застрахователно-медицински документ, установяващ процента на трайна нетрудоспособност;

в) при временна нетрудоспособност – копие от застрахователната полица, молба по образец на застрахователя, документ, удостоверяващ настъпшването на злополуката и медицински документи от лицензирани здравни заведения, удостоверяващи продължителността на временната нетрудоспособност;

г) при смърт – копие от застрахователната полица, документи, удостоверяващи датата и причината на смъртта, удостоверение за наследници, ако е нобходимо, и документ, удостоверяващ настъпването на злополуката (при смърт от злополука)

д) при откуп – копие от застрахователната полица и молба по образец на застрахователя.
76.Застрахователят може да поиска представянето и на други доказателствени документи.
77.Застрахователната сума се изплаща в 15-дневен срок от датата на подаване на документите, необходима за изплащане на дължимата сума.

77.1.При наличие на обстоятелства, забавящи плащането, правоимащите се уведомяват в същия срок.

77.2.Изплащането се извършва в агенцията на застрахователя, където е платена последната вноска или по желание на получателя сумата се изплаща чрез пощенски превод или банков превод.
78.Връщане на предплатени премии.

78.1.В случай на смърт на застрахования на правоимащите се връщат предплатените премии, считано от следващия начален падеж.

78.2.В случай на освобождаване от премии при трайна нетрудоспособност от злополука, предплатените премии се връщат на застрахования (договорителя), считано от следващия начален падеж.
79.При изплащане на суми застрахователят удържа всички вземания, които има срещу застрахования и позлващите лица по застраховките „Живот”.
XIX.ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ИНФОРМАЦИЯ
80.Застрахователят задължително поддържа информация за всяка застраховка – параметри на застраховката, информация за постъпилите премиите и падежите, на които са платени, както и за разпределената допълнителна лихва, извършените плащания и всички промени по застраховката през срока й.
81.Застрахователят се задължава по искане на договорителя и застрахования да представи информация за стъстоянието на застраховката.
82.Застрахователят няма право да дава данни за застраховката на други лица, освен на съдебните и следствените органи в предвидените от закона случаи.
XX.ПОДСЪДНОСТ И ДАВНОСТ
83.Договорните отношения между застрахованите лица и застрахователя се уреждат от настоящите Общи условия, Закона за задълженията и договорите, Търговския закон, специалните условия на застраховките „Живот”, както и специалните условия на застрахователния договор.
84.Правата по застрахователния договор се погасяват по давност с изтичане на три години от настъпване на застрахователното събитие.
85.Застрахователят може да разреши при уважителни причини изплащането на суми и след изтичане на давностните срокове.
86.Застрахователят не дължи лихви за неправилно и погрешно внесени или несвоевременно изтеглени суми.
87.Споровете, възникнали между застрахователя и застрахованите, се разрешават от компетентен български съд.
88.Преди предяване на иск пред съда, застрахованият е длъжен да обжалва решението на агенцията пред ЦУ на ЗПАД „ДЗИ”, в противен случай застрахователят не дължи лихви и съдебни разноски.
Настоящите Общи условия са в сила от 1 октомври 1995 година с изменения и допълнения от декември 1996 година, юли 1997година, декември 1999 година, юли 2001година, октомври 2001 година, декември 2001 година и февруари 2004 година.

Глава II.

Видове застраховки „Живот”

За смесеното животозастраховане е характерно поемането на отговорност за няколко риска или условия. При нея е налице безусловно плащане на застрахователната сума. В случай на смърт в течение на срока на застраховката или ако лицето преживее този срок застрахователната сума се изплаща в първия случай на лицата, посочени в полицата или на законните наследници, а във втория-лично на него. Застраховката може да се сключи като индивидуална или колективна /групова/.

Колективната застраховка се сключва от юридическо лице в полза на работниците и служителите или пътниците в обществения превоз.Те в този случай се явяват застраховани, а юридическото лице – застраховащ.

Характерно за смесеното животозастраховане е комбинацията на спестовен и рисков елемент в застрахователната премия, като с течение на времето рисковият елемент се увеличава за сметка на спестовния



Женитбена застраховка/ капитал за образование

Застрахователната сума се изплаща напълно и безусловно при сключване на брак. За времето от навършване на пълнолетие до настъпването на условието, застрахователната сума може да бъде увеличена с процент отговарящ на доходността на премийните резерви. По този вид застраховка се прилага и ограничаване на възрастта, до която трябва да настъпи женитбата. След този срок застрахователната сума се изплаща безусловно. Изплащането е гарантирано и в случай, че поради смърт на застраховащия е прекратено изплащането на застрахователните премии. За застраховката е характерно и покриването на други рискове за застрахованото лице до навършване на пълнолетието му.



Рентна (пенсионна) застраховка

Тази застраховка е свързана с настъпването на определено условие /определена възраст или след изтичане на срока на договора/, след което на застрахования се изплаща за определен срок или безсрочно определената с договор рента. Застраховката може да бъде сключена лично или в полза на друго лице. В зависимост от рентата застраховките биват: пожизнена рента – рентата се изплаща докато лицето е живо; срочна рента – рентата се изплаща за определен срок; пренумерандо рента – рентата се изплаща в края на годината; разсрочена рента – плащането на рентата е на части през годината; отсрочена рента – плащането на рентата започва след определен срок; нарастваща рента – изплащаната рента нараства /най-често това нарастване е аритметично/.

Пенсионното застраховане е разновидност на застраховката на рента, тъй като на застрахования се изплаща застрахователна сума /ежемесечно, тримесечно, шестмесечно или годишно/ от момента, в който то навърши пенсионна възраст. Изплатената рента се явява като допълнителна пенсия, от където идва и името й. Особеност при тази застраховка е, че обикновено здравословното състояние на застрахования не се взема в предвид.

Застраховка “Живот”, свързана с инвестиционен фонд

Застраховките "Живот" свързани с инвестиционни фондове нямат алтернатива в България. Те дават напълно нов поглед и ново по-добро решение в дългосрочен план.

Застрахователната сума (размера на застрахователното покритие) е абсолютно гарантирана, определя се от клиента и за да се избегнат рисковете на валутния обмен, всички разплащания могат да бъдат в съответната валута. Това дава на клиентите по застраховане стабилност и сигурност в инвестициите.

Вноските по застраховките реално намаляват дължимия данък върху доходите, като се приспадат от облагаемия доход съгласно ЗОДФЛ.



Основни покрития:

  • При доживяване на срока - на застрахования се изплаща договорената застрахователна сума и допълнително разпределената доходност;

  • При трайна нетрудоспособност от злополука - на застрахования се изплаща процент от застрахователната сума, равен на процента нетрудоспособност или рента, съгласно условията на съответния продукт. При по-тежки увреждания, ДЗИ поема по нататъшното плащане на застрахователните вноски.

  • При загуба - на посочените ползващи лица се изплащат застрахователната сума и допълнително разпределената доходност.

Освен високата степен на застрахователна защита дългосрочните застраховки "Живот" на ДЗИ, са със спестовен елемент и могат да бъдат свързани с някой от следните инвестиционни фондове:

  • "Високодоходни ценни книжа, гарантирани от държавата" - държавни ценни книжа, емитирани в лева, щатски долари или евро;

  • Валутен инвестиционен фонд:

    • Активи във щатски долари: държавни ценни книжа, емитирани в щатски долари;

    • Активи във евро: държавни ценни книжа, емитирани в евро.

Ежегодно върху спестовната част на застраховката се разпределя доходност, в зависимост от избрания инвестиционен фонд, която се получава заедно с договорената застрахователна сума.

Избира се:

  • Срок на застраховката - срока след който клиентът да разполагa със спестяванията си;

  • Вида и начина на внасяне на застрахователните премии (вноски); - Типа и размера на застрахователната сума (застрахователното покритие);

  • Начина на получаване на застрахователната сума в края на периода;

За тази застраховка е характерно, че спестовната част от застрахователната премия се влага в инвестиционни фондове, посочени от застрахования. По време на действието на застраховката е възможно: да се промени или да се раздели спестовната част на премията между няколко инвестиционни фонда; да се промени размерът на застрахователната сума; да се промени съотношението между рисковата и спестовната част.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница