Дипломна работа Система за управление на инвестиционен портфейл Дипломант: Иван Драгоев, F09895 Ръководител: доц д-р Станислaв иванов



страница1/5
Дата27.04.2017
Размер0.56 Mb.
#20004
ТипДиплом
  1   2   3   4   5


Нов български университет

Бакалавърски факултет

Дипломна работа

Система за управление на инвестиционен портфейл

Дипломант: Иван Драгоев, F09895

Ръководител:доц. д-р Станислaв ИВАНОВ



Съдържание:

Глава 1. Въведение 5

Цел на разработката 6

Актуалност 6

Предварителни решения по функционалността и архитектурата на приложението 6

Глава 2. Описание на предметната област 7

Инвестиране 7

Доверително управление 7

Взаимни фондове (mutual funds) 7

Самостоятелно инвестиране 8



Инвестиционен портфейл (Portfolio) 8

Дефиниране на инвестиционна рамка 9

Анализ и подбор на активи 9

Управление на портфейла 10



Софтуерни средства за управление на портфейл 11

Електронни Таблици (Excel и др.) 11

Специализиран софтуер 11

Глава 3. Проект на система за управление на инвестиционен портфейл 12

Функционално описание 12

Общи пложения 12

Базов модул 13

Модул Отчети (reports) 16

Модул БФБ 17

Модул Графики 17

Модул Новини 17

Софтуерни изисквания 18

Конвенции за именуване и стандарти за кодиране 19

Именуване 19

Отместване (Indentation) 19

Интервали 20

Именуване на обекти в базата данни 20

Глава 4. Реализация на система за управление на инвестиционен портфейл 21

Процес на реализация 21

Концептуален модел 21

Дизайн и имплементация 25

Имплементация 30

Заключение 47

Библиография 48

Интернет източници 48

Глава 1. Въведение


С развитието на икономиката и повишаването на стандарта на живот все повече хора могат да отделят паричен ресурс. Обикновено в България този паричен ресурс се влага в банкови депозити, като на годишна база носи 3-5% доходност. Всичко изглежда добре: парите са на сигурно място и се увеличават. Но на практика, като се има предвид инфлацията за годината, се оказва, че покупателната стойност на парите във влог е намаляла или е останала непроменена. Ако в началото на периода сме имали 1000 лв, които слагаме на влог, с тези 1000 лв. сме могли да закупим 1000 бройки от продукт с цена от 1 лев. В таблицата са показани измененията в края на едногодишния период:

Депозит

Лихва

Инфлация

Покупателна способност в края на периода

1000

3%

5%

(1000 * 1.03) / 1.05 = 980 бр.

1000

5%

5%

(1000 * 1.05) / 1.05 = 1000 бр.

1000

7%

5%

(1000 * 1.07) / 1.05 = 1019 бр.

От таблицата става очевидно, че реално печелим от вложените пари, само ако инфлацията е по-малка от лихвата по депозита.

С развитието на капиталовия пазар се появиха и нови възможности за инвестиране, които са алтернатива на банковите депозити. Погрешно е схващането, че такъв тип инвестиции са рискови и непременно водят до загуба на вложените пари. Този тип мислене е породен от слабото познаване на финансовите услуги, от консервативния начин на мислене, както и от ниската обща финансова култура на хората.

За такъв тип хора, които са свикнали с банковите депозити, но все пак са склонни към алтернативи с нисък риск,е подходящо инвестирането в облигации. Облигациите са доходоносни дългови ценни книжа, които се издават от правителствени финансови органи, от органи на местната власт или от крупни корпорации. Доходът от облигацията е вид лихва, която е фиксирана още при емисията на облигацията и поначало не подлежи на промяна през целия срок на облигационния заем1. Доходността в този случай е малко по-голяма от банковите влогове и е гарантирана от емитента.

За хора, склонни да поемат умерен риск, но и да получат по-високи печалби, са подходящи инвестициите в акции и облигации – например 50% в акции и 50% в облигации. Тук предимството е в това, че част от сумата е вложена ниско рисково, а друга част по-високо рисково, но и по-доходоносно. Общата доходност може да достигне 10-15% на годишна база, което е 2-3 пъти по-висока от банковата.

Хора с предпочитания към високия риск и високата доходност могат да инвестират изцяло в акции. Там при добро управление на инвестициите доходността може да надхвърли 50% на годишна база.

До тук става ясно, че при наличие на свободен капитал човек може да получи по-голяма доходност според степента на риск, който е склонен да поеме. За целта не са нужни дълбоки познания за капиталовите пазари, а само едно проучване на готовите финансови услуги, които се предлагат на пазара. Финансови къщи, инвестиционни посредници и инвестиционни банки предлагат услуги с различна степен на риск и доходност. Периодично те подготвят отчет за реализираната доходност. Ползата тук се крие в това, че всеки може да изпълнява ежедневните си задължения, но същевременно парите, които е инвестирал да се умножават.


Цел на разработката


С този проект се цели създаването на удобен и качествен софтуерен продукт, който да бъде използван именно от хора, решили да инвестират парите си. Същият продукт може да се използва от инвестиционни посредници, брокери и управляващи дружества, за да следят доверителните портфейли или фондовете които управляват.

Софтуерният продукт, цел на тази разработка, трябва в своята базова конфигурация да предлага достатъчна функционалност, да позволява на потребителите да следят изменението на портфейлите, да изчислява печалбата, както и да извежда редица показатели, които да подпомагат вземането на инвестиционни решения.

Продуктът също цели и бъдещо добавяне на функционалност чрез различни допълнителни модули.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница