Дипломна работа телефонни централи увод



страница1/4
Дата18.03.2017
Размер1.3 Mb.
#17235
  1   2   3   4
ДИПЛОМНА РАБОТА - ТЕЛЕФОННИ ЦЕНТРАЛИ


  1. Увод

В съвременния етап на развитие на човечеството информацията за най- разнообразни процеси и явления представлява все по- голям интерес и все повече сили и средства се отделят за добиването, предаването й от едно място на друго, обработването и съхранението й. В някои страни над половината от работоспособното население е заето с тази дейност. Управлението на обществото, на сложните производствени процеси о съоръжения, развитието на науката и техниката, ежедневното общуване между хората и държавите е свързано с обмен на огромни количества информация. Важно място в този обмен на огромни обеми информация заема съобщителната техника.

Съобщителната(комуникационна, телекомуникационна) техника, представлява съвкупността от технически средства и системи , осигуряващи пренасянето на информацията на разстояние.

Освен обслужваща сфера в обществото комуникационната техника е мощен отрасъл в индустрията на много страни. Тя е на трето място сред десетте технически области, причислявани към областите, изискващи висши технологии. Нейната важност(и като услуги, и като индустрия) непрекъснато нараства, като при това се наблюдава все по- силно интегриране с компютърната техника.

При описанието на различните видове комуникационни връзки, се налага разглеждането им не само от технически аспект, а и от аспекта на консуматора, който ги използва. В такъв смисъл те все по- често се наричат услуги.Съвременните видовете комуникационни услуги са:



  1. телеграф- най- старият вид връзка.

  2. телефон- предаване на говорна информация

  3. радиоразпръскване и радиовръзки

  4. телевизия- като еднопосочно предаване на образи

  5. телефакс- предаване на неподвижни изображения по телефонен канал

  6. предаване на данни-

  7. телетекс- автоматично предаване на текст между абонати но с по- висока скорост

  8. видеотекс- двупосочна връзка по телефонна линия, при която абонатът има достъп до база данни

  9. телетекст- еднопосочна услуга, при която информацията се предава в свободните времеинтервали при телевизионно разпръскване.

  10. Видеотекефон- предаване на говор, подвижно изображение и документи.

  11. Видеоконферентна връзка- едновременно участие на много събеседници, намиращи се на значително разстояние.

  12. Телевизия с висока разрешаваща способност- получаване на телевизионни програми по абонатния кабел, с по- добро качество на изображението.

  13. Високоскоростно предаване на данни.

  14. Електронна поща

  15. Банкови и пазарни услуги- парични операции с помощта на домашния терминал.

  16. Телеметрия- отделечено четене на показанията на измерителите на разходи на вода, електричество, газ и др.

  17. Телеуправление-управление на отпление, вентилацияи др.

  18. Телеконтрол и аларми- далече контрол на дома, както от страна на абоната така и от специализирани служби

2.Обзор на цифровите учрежденски централи

Сред многообразието от комутационни системи, предлагани от реномирани фирми за задоволяване на пазара със съвременни телекомуникационни съоръжения, цифровата учрежденска телефонна централа Varix content 840 на германската фирма DeTeWe се поставя на едно от първите места по функционални възможности, качествени показатели и простота на надеждност на обслужването. Централата е особено подходяща за комплексно обезпечаване с телекомуникации на банки, офиси, хотели и малки или средно-големи фирми. Модулният принцип на изграждане, както апаратно, така и на програмното обезпечаване я правят изключително добре и лесно адаптируема при формиране на конфигурации. Вградените ISDN функции осигуряват ползване на пълната гама телекомуникационни услуги- телефон, телефакс, предаване на данни, като позволяват включване на широка гама телефонни апарати, персонални компютри и дори голяма изчислителна машина.

В архитектурата на централата са заложени два основни принципа- модулност и разпределено управление. Модулността на централата има два основни аспекта:

Модулност на конфигурацията. Основен конструктивен елемент на централата по отношение на нейната механична конструкция това е рамката. Формирането на различни конфигурации се извършва чрез изменяне броя на рамките. Броят на рамките може да бъде от 1 до 15, което капацитетът на централата може да се движи от 8 до 2100 абонатни линии и от 4 до 200 съединителни линии.

Модулност на функциите.Изменението на определени функционални характеристики на централата не оказва влияние върху останалите. Функции могат да се въвеждат, изменят и заличават, както при формирането на конфигурацията на централата, така и в процеса на работа, без да се налага нарушаване или прекъсване функционирането на централата.

Модулност на програмното осигуряване. Всеки софтуерен модул е отделна програмна единица и може да бъде програмирана и изменяна самостоятелно. Връзката между модулите се осъществява чрез стандартизирани софтуерни интерфейси. С този подход се постига висока надеждност на програмното осигуряване, защита от разпространение на грешки от един модул на друг, особено по отношение на защитата на масивите от данни.

Модулността при изграждане на централата е свързана с втория принцип на нейната архитектура- разпределеното управление. Всеки комутационен модул има свое микропроцесорно управление, чрез което се осъществяват междумодулните връзки, протоколите за сигнализация и връзките с централизираното управление. Вътрешната комутация е на базата на ИКМ трактовете с 32 тайм-слота. Два тайм-слота се използват за сигнализация, а останалите 30 са за предаване на говорна информация. Тъй като всеки разговорен канал изисква 2 тайм-слота, то с един канал се осъществяват 15 разговорни вериги.

Функционални характеристики на централата.

Централата дава възможност абонатите да имат право на:

Вътрешна връзка- провеждане на разговор с други абонати на централата.

Изходяща връзка- селищна, междуселищна, международна- автоматична или чрез оператор.

Входяща връзка- селищна, междуселищна, международна- автоматична или чрез оператор.

В зависимост от ограниченията, които се налагат върху абонатите се формират следните категории абонати:

Абонати с право да ползват само вътрешна връзка- не могат да получават входящи селищни, междуселищни международни повиквания. Нито автоматично нито чрез оператор. Не могат да заемат съединителна линия за автоматично изграждане на изходяща връзка. Не могат да им се присвояват съединителни линии за изходяща селищна, междуселищна, международна връзка селищна, чрез оператор.

Абонати с право на входящи селищни, междуселищни и международни връзки- могат да получават входящи селищни, междуселищни, международни повиквания автоматично или чрез оператор.Не могат да заемат съединителна линия за автоматично изграждане на изходяща връзка.Могат да им се присвояват съединителни линии за изходяща връзка чрез оператор.

Абонати с право за изграждане вътрешна, изходяща и входяща връзка- могат да се задават ограничения по отношение на изграждане на междуселищна, международна връзка.

Централа с разпределен капацитет между няколко фирми- при този начин на конфигуриране, централата може виртуално да се разглежда като няколко свързани централи (до 4), всяка от които принадлежи на отделна фирма или на различни самостоятелни звена на дадена фирма. В този случай в телефонният указател се дават три главни номера за автоматично избиране на отделните фирми. Входящите повиквания по тези номера се насочват към търсената фирма, като под този номер може да бъде включен операторски пулт, автоматичен секретар, телефонен пост със специални функции или обикновен телефонен пост. Всяка от фирмите има свои снопове входящи и изходящи съединителни линии, като връзките между абонати, принадлежащи на различни фирми могат да бъдат разрешени или забранени.

Групи абонати със сериен номер- при конфигурирането на централата могат да бъдат изградени до 32 групи абонати със серийни номера, включително и 3 групи серийни номера за нощен пост. Всяка група може да включва до 20 абоната, като всеки осве серийния номер, има и индивидуален. Наличието на сериен номер означава, че входящо повикване към серийния номер се подава последователно към абонатите от групата със серийни номера до поемането на повикването от един тях. Може да се зададе линейно или циклично търсене на абонатите, като в първия случай винги се започва от предварително определен абонат, а при втория- от абоната, последен отговорил. Един абонат може да бъде включен в няколко групи със серийни номера. Изключване от дадена група може да бъде направено от самия абонат, ако има право на това или от оператора.

Функции

Централизирано съкратено номеронабиране- при този вариант на номеронабиране, в рамкита на цялата централа се формира списък от номера, които да могат да се избират от всички абонати чрез съответните съкратени номера. Допуска се списък от около 1000 номера.



Индивидуално съкратено номеронабиране- абонатът може да формира собствен списък от номера (до 10), които да набира чрез определени кодове- съвкупност от цифри, формиращи съкратени номера за тези абонати. Формирането на индивидуални списъци е за сметка на съкращаване на местата в общия списък.

Обратно запитване- при провеждане на вътрешен разговор, всеки един от двамата абонати може да избере характеристична цифра, с която да установи връзка с дтъг вътрешен абонат. Връзката с първия не се прекъсва, а той временно се оставя на изчакване, без да слуша разговора на втория абонат. След приключване на разговора, първоначалния разговор може да продължи. Функцията може да се активира при вътрешна и/или входяща връзка по съединителна линия.

Паркиране на повикване- абонат, който е в разговор, може да “паркира”този разговор, т.е да го препрати към друг телефон- свободен или зает, и да затвори. Ако след определено време този разговор не бъде поет, той се подава към оператор.

Намеса- когато избрания вътрешен пост е зает, викащият чува “заето”. Ако викащият абонат има право да извърши намеса и виканият абонат не е защитен от намеса, викащият може да се намеси във водения разговор чрез набиране на характеристична цифра.

Защита от намеса- абонатът има възможност чрез тази функция временно да забрани действието на функцията намеса спрямо неговия телефон.

Защита от намеса с предупреждение- абонат, защитен от намеса, по време на разговор може да получи предупредителен сигнал, с който се указва, че друг абонат иска да се намеси или да се свърже с разговарящия абонат.

Изчакване на зает абонат- всеки абонат може да получи право, когато е зает в разговор, повикванията към неговия телефон да бъдат подреждани в опашка за изчакване на освобождаването му. В този случай викащия на получава “заето” а “контрол на повикването” и връзката се изгражда веднага след освобождаването на викания. Функцията може да се зададе за група абонати със сериен номер, при което входящото повикване се поема от първия освободил се абонат.

Не ме безпокой- чрез тази функция абонатът има възможност временно да забрани постъпването на входящи повиквания към неговия телфон

Задържане на повикване- дава възможност да се изгради връзка по време на разговор, като инициаторът на функцията може временно да се изключи от разговора, като другия абонат изчаква, без да има разговорна връзка с първия.

Прехвърляне на повикване- автоматично прехвърляне- когато постъпи входящо повикване и виканият абонат на се обади в продължение на определен период от време повикването автоматично се насочва към определен друг абонат. Функцията може да се задава за определен тип повикване или за всички входящи повиквания. Ако вторият абонат е зает или не отговаря, повикването продължава към първия викан абонат.

Прехвърляне по време на разговор- всеки абонат, който е в състояние на разговор може да направи прехвърляне на разговора към друг абонат, като се натиска бутон за обратно запитване и без да отговори вътрешния абонат и да се прекъсва връзката към първия се поставя микротелефонната гарнитура.

Преадресация- всеки абонат може да преадресира телефона си, т.е повикванията към неговия телефон ще се пренасочват към друг телефонен пост, който той предварително е задал чрез функцията.

Следвай ме или верижна преадресация- функцията е подобна на горната, но в този случай тя се активира от телефонния апарат, към който се извършва преадресацията, т.е абонатът набира от друг телефон код и собствения си номер, с което пренасочва повикванията към новото място, на което се намира.

Директно повикване- тази функция дава възможност след вдигане на МТГ, веднага или след зададено време автоматично да бъде избран предварително определен номер.

Частни изходящи повиквания- абонатът може да укаже, че ще извърши изходящ разговор за частни нужди.

Забрана на връзка между групи вътрешни абонати- чрез тази функция се регулира трафикът между различни абонати на централата, между групи абонати със серийни номера или достъпа до снопове съединителни линии. На всеки обикновен абонат, абонат със сериен номер или сноп съединителни линии може да се присвои номер, който определя ограниченията по отношение на свързаността с други абонати или достъпа до снопове съединителни линии.

Входяща връзка към зает абонат и автоматично изграждане на връзката след освобождаването му- ако е зает виканият абонат функцията позволява след приключване на разговора автоматично да се изгради новата връзка между двата абоната.

Конферентна връзка между 3 или 6 абоната- централата дава възможност за едновременно изграждане на две конферентни връзки с по три абоната или една с шест абоната. В конферентнета връзка могат да участват и външни абонат. Инициаторът е абонат на централата, който по време на разговора може да направи обратно запитване към трети абонат. Когато инициаторът затвори, конферентната връзка се разпада.

Директорско-секретарски функции- тези функции се реализират чрез цифрови телефонни апарати, без да е необходимо включването на допълнителни устройства директорско-секретарските уредби.

Заемане на определена съединителна линия- абонатът може да избере определена линия за изходящо заемане. По този начин прави проверка на изправността на линиите.

Поемане на повикване- чрез тази функция повикванията към един или повече абонати да се поемат от други абонати или от операторския пулт.

Обслужване на трафично претоварване на оператора при липса на автоматичен вход- функцията осигурява поемане на повиквания, които оператора в дадения момент не може да обслужи. Тези повиквани се поемат от друг телефонен пост автоматично или след определено зададено време.

Комплектоване на набор от функции в зависимост от деня на седмицата- дава възможност да се образуват до осем комбинации от функции, разрешено за изпълнение, в зависимост от деня на седмицата.Тези функции са:


  1. входящите повиквания да постъпват на оператора

  2. входящите повиквания да могат да се поемат от произволен абонат чрез избор на код

  3. входящите повиквания по група съединителни линии да се насочват към определен абонат или група абонати със сериен номер

  4. повикванията по определена съединителна линия да се насочват към определен абонат или група абонати със сериен номер

Varix Content 840 като транзитен автоматизиран комутационен възел на система за подвижна радио-телефонна връзка.

Съединителни линии за сигнализация- направление А-И:



  1. от 3 и 4 ГИ на А29 трипроводна еднопосочна. Съединителни линии за автоматична входяща връзка от Градска АТЦ- импулсно избиране.

  2. От преносвачи на А29 двупроводна, еднопосочна с импулсно избиране

Направление А-В- съединителни линии за автоматична изходяща връзка към Градска АТЦ:

  1. абонатна, двупроводна, еднопосочна с монтирани генератори за 16 kHz таксуващи импулси

  2. абонатна, двупроводна, двупосочна с монтирани генератори за 16 kHz таксуващи импулси

  3. абонатна, двупроводна, еднопосочна без да са монтирани генератори за 16 kHz таксуващи импулси

  4. абонатна, двупроводна, двупосочна без да са монтирани генератори за 16 kHz таксуващи импулси

Напречни линии за сигнализация- направление НЛ-1:

Напречни линии за автоматична връзка с учрежденската мрежа към друга учрежденска АТЦ тип М800- в М800 преносвач за напречна връзка за М800 симулантна, двупроводна, двупосочна с импулсно избиране.

Напречни линии за автоматична връзка към АТЦ тип GWN- направление НЛ-1:


  1. тип на сигнализация- в GWN преносвач за напречна връзка за GWN, двъпроводна, двупосочна с импулсно избиране.

Направление НЛ-3:

Напречни линии за автоматична връзка към учрежденска АТЦ ESK 3000Е



  1. тип на сигнализация- комплект за напречна връзка със симулантна сигнализация за ESK3000E, двупроводна, двупосочна с импулсно избиране.

Съединителни линии и сигнализация за връзка с радиосистема:

Направления от RB-1 до RB-5

Линии за взаимодействие с базовите станции:


  1. тип на сигнализация- абонатна по двупроводна физикална линия или четирипроводна, канална сигнализация E&M, двупосочна.


  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница