Дипломна работа тема: кризисна комуникация и кризисен pr изготвил : Мариана Тодорова Алексиева F0 9186 2013 Увод



страница1/3
Дата09.10.2017
Размер0.59 Mb.
#32027
ТипДиплом
  1   2   3





МАГИСТЪРСКА ПРОГРАМА

Масови Комуникации”



ДИПЛОМНА РАБОТА

Тема: КРИЗИСНА КОМУНИКАЦИЯ И КРИЗИСЕН PR


Изготвил:

Мариана Тодорова Алексиева


F0 9186

2013
Увод
Историята на PR е част от борбите за власт и кризите, продиктувани от промените. Всъщност PR, такъв, какъвто го познаваме днес, е роден от кризисния PR. В миналото представителите на бизнеса са наемали специалисти no PR, когато властта им е била застрашена или е трябвало да престъпят към промени. Самият PR води своето начало от борбите в Америка за отхвърляне на британското владичество и от времето на Самюел Адамс и дейността на неговите отряди. Скот Кътлип, Алън Сентьр и Глен Бруум споделят, че: най-активното развитие на PR е по време на криза: Първата световни война, Голямата депресии и новия ред, Втората световна война, тежките години на Сту­дената воина със Съветския съюз, войната във Виетнам, войната в Пер­сийския залив и продължаващата глобална война срещу тероризма след атаките от 11 септември и конфликта със Саддам Хюсеин в Ирак (Кътлип, С., Сентър, A. и Г. Бруум, 2007: 103).

Натрупан сред бедствия и промени, опитът на кризисния PR ни показва, че има само два начина да се справим с кризата: да направим нещо бързо или да я игнорираме. Ако действаме незабавно с откритост, откровеност и прозрачност, шансовете, че кризата ще приключи почти толкова бързо, колкото е и започнала, са големи. Ако работим с убеждението, че бизнесът не трябва да разкрива каквото и да било до момента, в който не е принуден от обстоятелствата или от закона, ще се изгорим.

Кризисните комуникации са в сферата на обществените отношения. Бързото разпространение на огъня на новините от интернет при­нуждават специалистите по кризисен PR да реагират незабавно, не­зависимо дали става въпрос за инцидент, неизправност на продукт или корпоративен скандал. Целта е една: да управляват оповестяването на информацията, за да избегнат разпространението на слухове и изопачаването на факти, да съхранят доверието и да ограничат увреждането на репутацията. Ето защо комуникациите трябва да са основен приоритет по време на криза.

Целта на настоящата курсова работа е да се представят основните теоретични постановки на комуникацията в кризисна ситуация. За целта ще бъде разгледан корпоративният имидж и обществената репутация, динамиката на бизнес етиката и акционерният модел на корпоративно управление и теорията на заинтересованите страни. Теоретичните постановки ще бъдат подкрепени с мини казуси, примери от света на кризисния PR. В емпиричната част на разработката ще бъде представена по-детайлно кризисната комуникация на компанията „Кока-Кола”.




  1. Инструменти на кризисната комуникация

Разбирането на кризисния модел може да помогне на специалиста по кризисен PR да предвижда проблемите и да реагира ефективно. За кризисния PR е от особено значение да знае, че всички спешни случаи, бедствия или кризи се развиват поетапно и че комуникацията трябва да се осъществява успоредно с тях. Чрез разделяне на кризата на няколко фази комуникаторът може да предвиди потребностите от информация на медиите, заинтересованите страни и широката об­щественост. Всяка фаза от кризата има своите уникални информа­ционни изисквания. Фигура 1 показва жизнения цикъл на кризисната комуникация.


Фиг. 1 Жизнен цикъл на кризисната комуникация





Източник: Barbara, R., Galdo J. And Lynn Sokler, 2002:7

• Бъдете подготвени

• Насърчавайте

създаването на

съюзи


•Разработвайте

препоръки за

постигането на

консенсус

•Тествайте

съобщенията



•Запознайте се

със случая,

проявявайки

съчувствие

• Обяснете и

информирайте

обществеността

за риска


• Създайте

кризисен щаб и

изберете говорител

(говорител на

доверието)

•Спешно потърсете

допълнителна

информация

•Поемете

ангажимент към

заинтересованите

страни и


обществеността

за продължаваща

във времето

комуникация



• Помогнете на

публиките си да

осъзнаят риска

• Осигурете

всеобхватна

информация на

тези, които се

нуждаят от нея

• Изразете

разбиране и

подкрепа,

изгответе планове

за възстановяване

• Правете

мониторинг на

обратна връзка със

заинтересованите

страни и публиката

и коригирайте

информацията 8

случаите, в които е

погрешна


• Дайте спешни

препоръки

• Преценете съотношението полза <-> риск и вземете решение


• Подобрете публичния

отговор на корпорацията

в бъдещи подобни

извънредни ситуации

чрез анализ на

случилото се

• Преразгледайте

възникналите проблеми

и обърнете внимание

на факторите, помогнали

ви в усилията за

възстановяване и

отговор по време

на кризата

• Убедете обществеността

да подкрепи

обществената политика

и разпределението на

ресурсите за решаване

на проблема

• Подкрепете дейностите

за вътрешно подсилване

на корпоративната

идентичност



• Оценете

ефективността на

комуникационния

план


•Изведете си

поуки от


случилото се

• Предприемете

конкретни

действия за

подобряване на

кризисните

системи и на

кризисния план



Преди кризата

Начална фаза

Поддържаща фаза

Вземане на решения

Оценка

Във фазата преди кризата се извършват подготовката и планирането на различните видове кризисни ситуации и бедствия, които .могат да засегнат организацията. Това е моментът, в който се определят очакваните въпроси и се проиграват възможните отговори. На спе­циални бланки се подготвят примерни съобщения за медиите, които допълнително да се попълват при настъпване на очаквано или не­очаквано кризисно събитие. Идентифицират се говорителите, ре­сурсите и ресурсните механизми. Извършват се обучения и уточнения към кризисните планове и съобщения. Насърчава се създаването на съюзи и партньорство, които да гарантират усилията на кризисните експерти.

Началната фаза на кризата се характеризира с объркване и интензивен медиен интерес. При нея простотата, надеждността, последова­телността, бързината, с която кризисният PR общува, са от огромно значение. В самото начало информацията обикновено е непълна, а фактите - разпръснати. Важното по време на тази фаза е да се опо­вести, че са възможни неточности в информацията от медиите, другите организации и в рамките на засегнатата организация. Ролята на кризисния PR е колкото се може по-бързо да научи фактите за това какво се е случило, с какви размери/последици е то, както и да определи каква ще бъде реакцията на организацията по проблема. Освен в началната фаза на кризата, кризисният PR няма да има втори шанс да направи това. Репутацията на организацията зависи от това, което кризисният PR прави и казва или не казва и не прави.

Един от най-добрите начини за ограничаване на опасенията на обще­ствеността в условията на криза е да й се предостави полезна ин­формация 3а естеството на проблема и за това, което може да се на­прави за решаването му. По време на началната фаза на дадено събитие е важно обществеността да възприеме организацията като надежден източник на информация. Дори и когато има малко инфор­мация, кризисните PR специалисти биха могли да запознаят публиките с протичащото разследване по случая и да ги уверят, че ще бъде пре­доставена повече информация в момента, в който тя бъде на разположение. По време на кризисната комуникация PR трябва да покажат на обществеността, че организацията е активна при отстраняване на причините за кризата, че подхожда разумно към риска, действа свое­временно и е загрижена. Не трябва да се забравя, че цялата информация трябва да боде одобрена от съответните ръководители, преди пре­даването й на медиите.

В началната фаза на кризата хората ще искат информация за мащаба на кризата, непосредствеността на заплахата за тях, продължител­ността на тази заплаха, както и за това кой е отговорен и кой ще реши проблема. Комуникаторът трябва да бъде подготвен да отговори на тези въпроси колкото е възможно по-бързо и точно.

По време на кризата медийният интерес и контрол са трайни. Неочакваните развития, слуховете или дезинформацията могат да поставят допълнителни изисквания към медийното представяне на организацията и тестват нейния професионализъм. Възможно е по време на тази фаза експерти, професионалисти и други обществени групи, които не са свързани с организацията, да коментират публично развитието на кризата и да критикуват предприетите действия от страна на засегнатата организация.

Независимо от критиките и неочакваните обрати, кризисните PR експерти трябва да се стремят да останат водещи на информационния поток по време на цялата криза. С развитието на кризата, процесите за проследяване на комуникационните дейности стават все по-важни, тъй като натоварването се увеличава. Тази фаза на кризата включва предоставянето на текуща оценка на събитието и прозрачност при разпределение на ресурсите.

Когато кризата намира своето решение и организацията се връща към нормалността, е от особено значение да се задействат системите за възстановяване. Въпреки че на тази фаза публичният и медийният интерес кам кризата отслабват, PR експертите трябва да предо­ставят на медиите пyлен доклад на предприетите действия от страна на организацията за преодоляване на кризата. Възможно е и да имат шанса още веднъж да оповестят пред засегнатите групи какви мерки са били предприети от страна на организацията за запазване на общественото здраве и околната среда. Може да се наложи да се стартира кампания за публично обучение за избягване на риска и начини за реагиране по време ма кризисни ситуации. Статистиките сочат, че обществеността е най-податлива на обучение и послания на подобни кампании веднага след преодоляването на тежки кризи.

Когато кризата приключи, се прави оценка на ефективността на ко­муникационния план, извличат се поуки и се предприемат конкретни действия за подобряване на кризисните системи или на кризисния план. Фигура 2 обобщава елементите на успешната комуникация, към която би трябвало да се стремят всички кризисни PR експерти.

Фиг. 2 Елементи на успешната комуникация


Коректност на информацията

--------------------------------------

Скорост на огласяване



Достоверност

+ = Успешна комуникация

Доверие
Достоверност






Съчувствие

+

Откритост





Източник: Barbara, R., Galdo J. And Lynn Sokler, 2002:40
Кризисните програми са важрн елемент при кризисните комуникации. Като цяло кризисните програми включват три фази: идентифициране на проблема, избор на решение и действие. Когато става въпрос за кризисна ситуация, най-вероятно ще се наложи да бъдат направени всички тези неща едновременно и под огромно напрежение. Ето защо е задължително да бъде изготвен предварителен подробен план за действие по време на криза, както и всеки служител да е запознат с него. Ако трябва да набележим основните елементи на ефективното управление при кризи, те са следните:

  • Изготвяне на подробен конкретен план за действие, съот­ветстващ на истинските събития и контекст;

  • Изолиране на кризисния екип с цел съсредоточаване върху проблема. Централизиране и контролиране на потока на ин­формацията;

  • Разработване на стратегия, основана на най-лошия сценарий;

  • Ограничаване на последиците от кризата;

  • Поставяне на проблема в правилната перспектива за медиите;

  • Предварително идентифициране на потенциалните съюзници (публични и частни групи), чиито интереси се припокриват с тези на компанията по време на криза;

  • Искане на подкрепа от страна на съюзниците;

  • Изготвяне на краткосрочен и на дългосрочен кризисен план;

Леонард Сафир (Leonard Saffir) - PR консултант, автор и преподавател, разкрива един от игровите кризисни комуни­кационни тестове, изработен от PR агенцията Портър Новели спе­циално за Порше Карс Норт Атерика. Това е един чудесен пример за това как някои от големите компании в автомобилната индустрия се подготвят за неочаквани, но в днешно време неизбежни кризисни ситуации.



Часът е 8,00. В офиса ноПорше, натиращ се в Рено, щата Невада, се обажда репортер, който моли служител на компанията да коментира произшествие, при което автомобил на „Порше“ се блъска в училищен автобус, превозващ 40 деца. Според предварителния доклад на поли­цията автолюбилът се е движил със скорост над 90 мили в час. Започват да звънят и други репортери. За няколко часа въпросите на медиите заливат централата на ..Порше“. Те стават все по-­остри и по-трудни. Проектът завършва в 13,00 часа на обяд с мони­торинг иа упражнението. Задълбочените дискусии и критики водят до преразглеждане и коригиране на съществуващия кризисен план. След това „бойно кръщениеглавният изпълнителен директор на „Порше“ - Брайън Боулер (Braian Bowler), споделя, че никога не е из­питвал толкова много стрес в живота си, както по време на трени­ровката, независимо че е знаел предварително, че става въпрос за имитация на криза (Saffir, L., 2006: 137).
Възможността никой да не посети пресконференция, в която участвате е друг възможен неблагоприятен сценарий. Подобен е фалстартът на организирания от българското Външно министерство бизнес форум в Катар (16 март 2012 г.), на който сутринта се оказва, че няма нито един катарски бизнесмен. Това естествено не остава без последици:

Изключителна глупост беше насрочването на началото на форума за 10,00 часа сутринта - 45 минути преди срещата ми с емира на Катар. И цял ден медиите в България се упражняваха върху нас. Защо? И най-вече като тръгнах за емира, погледнах, гледам си го, Трайков се пече на плажа. В това време Ники Младенов идва и казва няма хора, не е организирано, не става. Тази капчицалш преля чашата.

(източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1281463)
Така премиерът Бойко Борисов обяснява пред Българската нациоиална телевизия (БНТ) повода за смяната на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

От примера става ясно, че първият въпрос, който трябва да си зададем, преди да организираме пресконференция, е дали тя ще пред­ставлява интерес 3а достатъчно голям брой медии, които да превърнат събитието в новина. Понякога клиентите задължават PR специали­стите да организират пресконференции. Невинаги обаче това с пра­вилният подход. Най-лошото използване на пресконференция е да се обадите на репортерите и да ги поканите на пресконференция, на която да загубят времето си. Журналистите повече от всякога се нуждаят от новини, които да увеличат тиража/гледаемостта на медиите, които представляват.



Несъмнено пресконференцията е един от основните PR инструменти. Когато се използва добре, тя генерира истории и печели приятели в медиите. Леонард Сафир е имал шанса да бъде в PR екипа на Републи­канската партия по времето на аферата „Уотъргейт“. Според него най-успешната пресконференция, провеждана някога, е тази, която той е подготвил за сенатор Джим Бъкли (Jim Buckley).

Леонард Сафир е бил поставен пред наистина трудни задача, защото, въпреки че е разполагал с информация, която ще заеме първа страница на всички вестници и ще възпламени обществото, не е можел да я съобщи на медиите предварително от страх, чс Белият дом ще се опита да я осуети. Джеймс Бъкли ще проведе конференция във връзка с аферата „Уотъргейт“ в стая „Кавказ” в Сената в 10,00 часа сутринта, сряда, 19 март 1974 г. (Saffir, L., 2006:110).

Телефоните скоро започват да звънят. Журналистите се интересуват дали това е конференция, на която си струва да присъстват. От телевизиите също искат по-подробна информация, защото не могат да си позволят да ангажират екипи, без да са сигурни, че новината е достойна за излъчване. Сафир казва на всички, че не може да разкрие съдържанието на изявлението на Бъкли, но залага репутацията си, уверявайки ги, че новината ще достигне върха на техните новинарски емисии.

Петнадесет минути преди началото на конференцията стаята на парламентарната група е преизпълнена с репортери и камери. Около две минути преди да изведе сенатор Бъкли за началото на прескон­ференцията, Сафир получава обаждане от Карл Лобсдорф (Carl Leubsdorf), по онова врете репортер за „Асошиейтед Прес.“ който му казва, че ще напише, че Бъкли ще настоява за оставката на Никсън. Пита дали греши. Сафир знае, че това е репортерска тактика за из­преварване. Имайки предвид часа, той вече не се страхува от намесата на Белия дом. Освен това, да се помогне на „Асошиейтед Прес“ е нещо добро за бъдещето на всеки PR. Сафир казва на Карл Лобсдорф да „остане с историята". Секунди по-късио новината е прочетена в Белия дот. Когато взема Бькли, секретарката на сенатора му съобщава, чс генерал Александър Хейг (Alexander Haig), директор на персонала на президента Ричард Никсън, го призовава. Сафир нарежда на секретарката на сенатора да предаде на генерала, че Бькли вече е излязъл. По-късно сенатор Джим Бъкли описва тези ня­колкостотин метра до стаята на пресконференцията като най- дългата разходка в политическия му живот (Saffir, L., 2006; 111).

Пресконференцията е повече от успешна - три телевизионни канала едновременно я излъчват в общо 40 минути телевизионно време. Почти всички вестници в страната отпечатват новината на първа страница.
Съществена ли е новината? Какво представлява, новината? Новите развития представляват новини. Новият продукт или услуга е голяма новина за организацията и вероятно достатъчно голямо събитие за индустрията. Когато една организация се занимава със съществена, продължаваща във времето история, почти всяко изка­зване на топслужител е новина. За съжаление, обикновено такива ис­тории са отрицателни. Често те са свързани с проблем, скандал или бедствие.

Ако логиката на пресконференцията не е продиктувана от общата ситуация, тогава някой трябва да реши дали новината е достатъчно значима, за да се обоснове защо е необходимо провеждане на прескон­ференция. Твърде вероятно е да се окаже, че други средства от PR инструментариума са далеч по-подходящи.

Ако темата не дава основание за пресконференция, но е наистина стойпостна, брифингът е добро решение. Той е по-малко формален и конфронтационен. Брифингът обикновено се провежда извън офис помещенията, често в хотелска стая или апартамент, специално наети за срещата. Когато става въпрос по-скоро за социално, отколкото за офиицално събитие и представяне, брифингът може да се проведе като обяд в нов ефектен хотел например. В кризисния PR брифингът е добро решение при възпоменателни събития.

Все пак, ако пълномащабната пресконференция е най-добрият начин да бъдат разгледани редица организационни въпроси, наемането на стая в хотел с удобно място за медиите е за предпочитане пред наемането на частни клубове, които могат да предадат елитарен нюанс на събитието. Мястото не трябва да бъде потенциален проблем по никакъв начин, особено ако ситуацията е кризисна, конфликтна или скандална.

Общоприето е да се счита, че най-доброто време за организиране на пресконференции е ранният предиобед. Това дава възможност на телевизионните репортери да подготвят репортажите си за вечерните новини, а журналистите от пресата да имат достатъчно време за своите материали за следващия ден. Не трябва да се забравя обаче за културните различия и предпочитания в различните страни. Това би предотвратило много фалстартове, подобни на този на българската делегация в Катар от 16 март 2012 г.

Обявяването на пресконференцията трябва да бъде изпратено по електронната поща на всички подходящи медии. При необичайни обстоятелства трябва да се привлече по-скоро вни­манието на директорите на съответните медии или на редакторите, отколкото на репортерите. Поканите за пресата на следва да бъдат шаблонизирани . На тях трябва да се гледа като на документ за продажба – целта е да бъде продадена новина, валутата при покупката е ценното време на журналистите. Ден преди конференцията е добре да бъдат прозвънени поканените медии. Следва да бъдат подготвени материали за пресата - оснобното изявление на говорителя, биографиите на всички участници, снимки, както и всякаква друга полезна информация.

Минути преди конференцията трябва да сме уверение, че всичко е в изправност – светлини и микрофони, компютри и интернет връзки. Подредбата на столовете не трябва да пречи на телевизионните екипи. Необходимо е да се осигурят достатъчно електрически съоръжения. Говорителят трябва да говори само от един микрофон. Медиите набелязват как се води пресконфе­ренцията. Управляваното по професионален начин събитие означава професионализъм по всички линии. Аматьорството е вредно - то може да има обратен ефект върху присъстващите. Събитието трябва да бъде свежо и делово. Наложително е да се спазват обявените времеви срокове. В отдалечения край на залата обикновено е добре да има маса с кафе, топла вода и чай. Удобството на медиите е най-важното, когато се произнасят по време на пресконференция.

Конференцията трябва да започне с внимателно подготвено откри­ващо изявление. Не е препоръчително да бъдат налагани процедурни правила на медиите в самото начало на конференцията и не трябва да се забравя, че Интернет трансформира традиционните медии. Онлайн вестникът Ню Йорк Таймс вече предлага видеорепортажи на своите онлайн читатели. Ва­шингтон Нюз, Роки Маунтайнс Нюз използват „журналистическата светкавица“ - снимки, видео и аудио, интегрирани в един интерактивен пакет, който позволява на онлайн читателите да видят историята колкото им им се иска, по реда, по който им се иска. Тези промени създават нови възможности 3а кодификационните специалисти и увеличават въздействието на .медийното отразяване. Ето някои идеи за максимализиране на ефекта от пресконференциите в проме­нящия се свят на уеббазирани медии;



  • Осигурете визуални материали, а не просто говорители на подиума. Спомнете си за пресконференциите, които правеше Стив Джобс. Добрите визуални истории са магнетични;

  • Ако събитието е за нов продукт, осигурете известно коли­чество от него за медиите (същото важи и за продукти, по­казали дефекти, които вече са върнати на пазара в изправност). Припомнете си за iPhone 4. Когато се разгаря скандалът с iPhone 4, повечето журналисти предвиждат тежки години за компанията Епъл. iPhone 4 излиза на пазара през юни 2010 г. и както всичко, произведено от Епъл, изглежда cmpaxomно. Скоро обаче се появява проблем: ако държиш телефона в определена позиция, особено ако лявата длан закрива миниатюрния процеп, връзката може да прекъсне. Случаят с овладяването на тази криза е станал емблематичен и както пише Майкъл Улф в сайта newser.com., цитиран от Уолтър Айзаксън: Това е пример зa съвременен маркетинг, корпоративна ловкост и aнтикризисна политика, които можеш само да на­блюдаваш смаяно и да се питаш: Как се измъкнаха? (Айзъксън, 2011: 568);

  • Уверете се, че ключовите участници след събитието ще имат достатъчно време и ще са добре подготвени за интер­вюта и демонстрации;

  • Уверете се, че всеки от екипа ви е технически грамотен и може да окаже помощ на медиите;

  • Давайте равни възможности на всички медии. Не облагоде­телствайте по-големите медии за сметка на по-малките печатни или уеббазирани медии;

  • Озвучете добре залата;

  • Осигурете достатъчно място за оборудването.

Подготовката за интервю е изключително важна. По телевизията и радиото е толкова важно как се държат интервюираните, колкото и това какво казват. И въпреки че обстоятелствата са различни, същото важи и за ин­тервютата за вестник или списание, особено в моменти на криза.

Следователно репетициите са важен елемент от процеса на подго­товката. Най-добрият вид репетиция за телевизионно интервю е техниката, при която се прави видеозапис на репетицията, след което се възпроизвежда. С помощта на тази техника хората, които мислят, че са отговорили на въпросите убедително и интересно, могат с огорчение да установят, че всъщност не са се държали непринудено, използвали са дълги и сложни фрази и са давали уклончиви от­говори.

Понякога интервюираният може да изглежда враждебно, провокиран от стила на интервюиращия. Агресивният разпит е високо ценена форма на телевизионното изкуство. Затова в подобни ситуации е наложително да се запази хладнокръвие. В редки случаи обаче, когато ситуацията го изисква, интервюираният може да прояви враждебност. Да предположим, че вашият клиент се кандидатира за местния съвет на града, но интервюиращият го жур­налист води разговора по унизителен за него начин. Тогава интер­вюираният е в правото си и трябва да отговори на обвиненията.

Ето някои предложения за интервюираните, когато атмосферата е нажежена, каквато неминуемо ще бъде по бреме на криза, спешни си­туации, скандали: Отговаряйте без излишни емоции. Отговаряйте на враждебните въпроси, без да показвате гняв или раздразнителност.

Отговори, които трябва да се избягват:


  • Вие знаете, че всички грешат...

  • Aз категорично не сът съгласен с вас...

  • Това с напълно погрешно и ще ви кажа защо...

  • Откъде ви хрумна тази идея?

Цяло изкуство е да се избегне конфроптирането с интервюиращия и да не се отговаря по отрицателен начин. Много по-добре е разговорът като цяло да се води с положителнен, ако не с приятелски тон вапреки нападките.

Предимството на скептичното, агресивно интервю е, че то дава шанс на интервюирания да перифразира и така да изпрати желаното правилно съобщение. Освен това, ако успее да предостави точна и из­черпателна информация в контекста на враждебните вьпроси, той ще спечели доверието на аудиторията.

Интервюиращият може да стане нетърпелив, ако интервюираният, „покрива” темата, която е трябвало да го изнерви, и се опита да го провокира с хаплива забележка или шега. 3а интервю за печата, хуморът може да се обърне срещу вас. Още по-лошо, това, което е замислено като шега, може да се приеме на сериозно.

От време на време опитните интервюиращи използват коварството на паузата. Например интервюираният дава кратък и ясен отговор на докачлив въпрос. Интервюиращият не казва нищо. Интервюираният се изнервя от отсрещното мълчание и дава допълнително обяснение, което го кара да изглежда слаб и извиняващ се.

Когато телевизионният интервюиращ използва коварни паузи, ин­тервюираният трябва просто да изчака мълчаливо, мислейки си за следващия възможен въпрос. Атмосферата на тягостно мълчание е отговорност на домакина, а не на неговия гост. Интервюираният трябва да запази спокойствие и да се усмихне. Камерата трябва да покаже едно хладно, но добронамерено и уверено лице. За целта след­ващата използвана техника в процеса на подготовката за интервю са упражнения пред огледало. Диктофонът също е средство за редак­тиране на отговорите, с цел те да звучат по-убедително.

Когато същинското интервю приключи, работата на кризисния PR продължава. Първата стъпка е да разбере кога ще се излъчи или отпечата интервюто (ако това е запис). Следва да уведоми за ин­тервюто служители, клиенти, перспективни потенциални клиенти, приятели, накратко - всички. Втората стъпка е да съумее да използва телевизионното интервю като поучителен опит. За целта трябва да отдели време да го анализира и дискутира, за да разбере как да го направи още по-добре следващия път. При интервю за печатни медии PR специалистът трябва да се увери, че целевите му аудитории ще получат копие от него. Ако компанията, личността ли организацията имат уебсайт, PR специалистите трябва да публикуват в него ин­тервютата за печата, радиото и телевизията.




  1. Каталог: files -> files
    files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
    files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
    files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
    files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
    files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
    files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
    files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
    files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница