Дирекция „Надзор на заразните болести



Дата24.10.2018
Размер36.34 Kb.
#96192

Дирекция „Профилактика на болестите и промоция на здравето“

Дирекция „Надзор на заразните болести“, РЗИ-Бургас, 2018 г.


КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ ЕХИНОКОКОЗА

/Кучешка тения/
Кучешката тения е eдно от най-тежко протичащите паразитни заболявания, което води до продължителна нетрудоспособност, нерядко към трайна инвалидизация, чести рецидиви, а понякога и до смърт.
Източник на заразата е кучето, в червата на което се развива полово зрялата форма на кучешката тения. Кучетата се заразяват след консумация на сурово месо и опаразитени с ехинококови мехури вътрешности на заклани животни. Междинни гостоприемници са човекът и почти всички видове селскостопански животни и диви бозайници, при които се развива междинен стадий на тенията, наречен ехинококова киста. Зрелите членчета се отделят ежедневно в червата и с фекалиите на кучето се изхвърлят във външната среда (дворове, стълбища, асансьори, улици, градини, пасища, апартаменти и други). Изхвърлени навън, почти невидимите проглотиди се движат в диаметър до 25 cm и изтласкват ехинококовите яйца във външната среда, които са много устойчиви и запазват с месеци своята заразоспособност. Човек се заразява най-често чрез пряк контакт с опаразитените кучета - целуване, милване, игра с тях и по косвен път при консумация на недобре измити плодове, зеленчуци и хранителни продукти, замърсени с яйцата на кучешката тения. Погълнатите от човека яйца на тенията освобождават зародиши, които по кръвен път могат да засегнат всички органи и системи на човешкото тяло.

От зародишите постепенно се развиват ехинококови кисти, които имат размери от просено зърно до човешка глава пълна с ехинококова течност. Кистата се развива в органите на овцете, едрия рогат добитък, свинете, камилите, елените, дивите преживни и човека, които представляват междинни гостоприемници на паразита.

Ехинококовите кисти имат твърде бавно нарастване - за 6-10 месеца кистата достига едва 5 мм в диаметър. Някои считат, че кистите нарастват по-бързо - за 3 месеца те могат да достигнат до 30-40 мм, но това зависи от гостоприемника и локализацията (черен дроб, бели дробове, кости, перитонеум и други). При някои кисти (в черния дроб, бъбреците и други) след 5-ия месец се образува фиброзна капсула, след което растежът на кистата става съвсем бавно, в продължение на много години.

Тежестта на заболяването у човека е в зависимост от броя, големината на ехинококовите кисти и тяхната локализация в различните органи. Заболяването наподобява симптомите на бавно развиващ се тумор. Непрекъснато растящите ехинококови кисти притискат механично органите и тъканите, като нарушават функциите им. Безсимптомният период може да продължи месеци и години, поради бавното нарастване на ехинококовите мехури. При локализацията на мехура в черния дроб се появява тежест и притискане в областта на дясното подребие, а по-късно постоянна тъпа болка на същото място. При локализация в белите дробове симптомите наподобяват бронхит или пневмония.

Особено важно е още в началото на появата на подобни симптоми да се осъществи консултация с лекар. Съществуват сигурни образни и лабораторни методи за разпознаване на болестта.

През 2013г. са диагностицирани и лекувани за ехинококоза общо 30 лица, а за 2014г. – 32 лица.

Епизоотичната верига е „куче-външна среда-селскостопански животни-куче", която се поддържа от невежеството на хората и неспазване законите на страната. Човекът е жертва (случайно звено) във веригата и той не може пряко да разпространява инвазията. Заразяването на човека става от пряк или косвен допир с кучетата, а последните се заразяват от невежите им и недисциплинирани стопани и общество.

Паразитолозите смятат, че скритата заболеваемост е доста по-висока. Лечение на ехинококозата е предимно хирургично, като рецидивите налагат извършването на нови операции. Ранното откриване на заболяването е гаранция за успешното излекуване на болния.



Личната профилактика налага упорита целенасочена здравна просвета и хигиена към рисковите контингенти (оперирани, собственици на кучета и съседи до тях) до пълно осъзнаване как става заразяването на здравите от ехинококоза и как хората заразяват кучетата.

Личната профилактика е свързана със спазването на няколко основни изисквания:



  1. Избягване всякакъв допир с кучетата;

  2. Преди консумация плодовете и зеленчуците (марули, репички, магданоз, ягоди и др.) да се измиват обилно с вода;

  3. Измиването на ръцете преди ядене;

  4. Хигиена при доенето на животните и предпазване фуража от замърсяване с кучешки фекалии;

  5. Децата да не се оставят да играят на места, до които имат достъп безстопанствени кучета.


Обществената профилактика изисква стриктно спазване закона и нормативните документи за борба с ехинококозата в България, а те са:

  1. Регистрация и паспортизация на кучетата, редовно ваксиниране срещу бяс и други вирусни болести,

  2. Дресиране на кучетата да не ядат сурово месо, особено вътрешности,

  3. Прибиране на безстопанствените и свободно скитащите кучета от общините,

  4. Строг ветеринарен контрол при клането в обществените и частните кланици с изваряване на шкартатите.

Особено важен е ветеринарносанитарният контрол, както за домашните любимци, така и при клането на животни.

Ехинококозните органи на заразените животни се унищожават задължително.



При съмнение за кучешка тения се консултирайте с лекар паразитолог. Направете си серологично изследване за ехинококоза в паразитологична лаборатория.
Каталог: Novini
Novini -> На вниманието на потребителите
Novini -> Конкурс за наградата „Петър Увалиев, предназначена за български творци, живеещи и работещи в чужбина
Novini -> Във връзка със Световния ден за борба с диабета 14 ноември, Клиниката по вътрешни болести и метаболитни заболявания към умбал „Ц. Йоанна исул провежда безплатни профилактични прегледи
Novini -> Програма за планираните дейности и кампании по повод 14 февруари 2013г
Novini -> Програма по прехраната и Международния фонд за развитие на селското стопанство
Novini -> Отдел “Методичен”
Novini -> Община хасково драматично куклен театър "иван димов"
Novini -> Семинар по динамика на механичните системи" научен форум за постиженията в тази област на науката. За неговите лични приноси в тази научна област той бе удостоен със званието „Заслужил деятел на науката."


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница