Директива 2004/50/ео на европеийския парламент и съвета от 29 апpил 2004 година



страница1/4
Дата16.10.2018
Размер445.73 Kb.
#90097
  1   2   3   4
ДИРЕКТИВА 2004/50/ЕО НА ЕВРОПЕИЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

от 29 апpил 2004 година

ИЗМЕНЯЩА И ДОПЪЛВАЩА ДИРЕКТИВА 96/48/ЕС ОТНОСНО ОПЕРАТИВНАТА СЪВМЕСТИМОСТ НА ТРАНСЕВРОПЕЙСКАТА ВИСОКОСКОРОСТНА ЖЕЛЕЗОПЪТНА СИСТЕМА И ДИРЕКТИВА 2001/16/ЕС НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА ОТНОСНО

ОПЕРАТИВНАТА СЪВМЕСТИМОСТ НА ТРАНСЕВРОПЕЙСКАТА КОНВЕНЦИОНАЛНА ЖЕЛЕЗОПЪТНА СИСТЕМА


ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
Като взеха предвид Договра за създаване на Европейската общност и по-специално член 156 от него,

Като взеха предвид предложението на Комисията1,

Като взеха предвид становището на Икономическия и социален комитет2,

Като взеха предвид становището на Комитета за регионите3,



В съответствие с процедурата, предвидена в чл.251 от Договора4, в светлината на съвместния текст, одобрен от Помирителния комитет на 23 март 2004г.,
Като има предвид, че:


  1. Съгласно членове 154 и 155 на Договора Общността трябва да допринесе за създаването и развитието на трансевропейски мрежи в транспортния сектор. За да постигне тези цели, Общността трябва да предприеме всички необходими действия за осигуряване на оперативната съвместимост на мрежите, по-специално в областта на техническата стандартизация.




  1. С приемането на Директива 96/48/ЕС5 бе предприета една начална мярка в железопътния сектор. За осъществяването на целите на тази Директива бяха изготвени технически спецификации за оперативна съвместимост (ТСОСи) от Европейската асоциация за оперативна съвместимост на железниците (ЕАОСЖ), която беше определена за съвместния представителен орган в рамките на тази Директива, Те бяха приети от комисията на 30 май 2002г.




  1. На 10 септември 1999г. Комисията прие доклад до Европейския парламент и Съвета, който даде първоначална оценка на постигнатия напредък в осъществяването на оперативната съвместимост на трансевропейската високоскоростна железопътна система. В своята Резолюция от 17 май 2000г.1 Европеиският парламент прикани Комисията да внесе предложения за изменение и допълнение на Директива 96/48/EC на базата на модела, използван за Директива 2001/16/ЕС 2.




  1. Директива 2001/16/ЕС, както Директива 96/48/EC, въвежда процедури на Общността за изготвянето и приемането на ТСОСи и общи правила за оценка на съответствието с ТСОСите. За разработването на първата група от ТСОСи беше даден мандат на ЕАОСЖ, определна също като Съвместния представителен орган.




  1. Бяха извлечени редица поуки от работата по разработването на ТСОСите във високоскоростния сектор, прилагането на Директива 96/48/EC по отношение на конкретни проекти и от работата на комитета, учреден съгласно Директивата, което накара Комисията да предложи промени към двете Директиви относно железопътната оперативна съвместимост.




  1. Приемането на Регламент (ЕС) No. ../2004 на Европеиския парламент и Съвета от ...., създаващ Европейска железопътна агенция (Регламент за Агенцията)3 и на Директива 2004/.../ЕС на Европеиския парламент и Съвета от .... относно безопасността по железниците на Общността (Директива за железопътна безопасност)4 означава, че някои разпоредби на Директива 96/48/EC се нуждаят от изменение и допълнение. По-специално, след като се създаде Агенцията, на нея ще бъде възложена от Комисията задачата по изготвянето на всички нови или преработени ТСОСи.




  1. Влизането в сила на Директиви 2001/12/ЕС на Европеиския парламент и Съвета от 26 февруари 2001г., изменяща и допълваща Директива на Съвета 91/440/ЕЕС относно развитието на железниците на Общността5, 2001/13/ЕС на Европеиския парламент и Съвета от 26 февруари 2001г., изменяща и допълваща Директива на Съвета 95/18/ЕС относно лицензирането на железопътните предприятия6 и 2001/14/ЕС на Европеиския парламент и Съвета относно разпределянето на капацитет на железопътна инфраструктура и събирането на такси за използването на железопътна инфраструктура, и сертифицирането за безопасност7 има въздействие върху осъществяването на оперативната съвместимост. Както и при другите видове транспорт, предоставянето на права за достъп трябва да бъде придружено от необходимите мерки за хармонизация. Поради това е необходимо да се осъществява оперативна съвместимост по цялата мрежа като прогресивно се разширява обхвата на Директива 2001/16/ЕС. Необходимо е също да се разшири правната основа на Директива 2001/16/ЕС във връзка с член 71 от Договора, на който се базира Директива 2001/12/ЕС.




  1. Бялата книга по европейската транспортна политика представя тази Директива, която е част от стратегията на Комисията да съживи железопътния транспорт и в следствие на това, да промени баланса между видовете транспорт с крайната цел да се намали претоварването по пътищата на Европа.



  1. ТСОСите, разработени в рамките на Директива 96/48/EC не касаят изрично работата по подновяването на инфраструктурата и на подвижния състав, или пък подмените в контекста на превантивната поддръжка. Такъв, обаче, е случая с Директива 2001/16/ЕС относно конвенционалната железопътна система и двете директиви следва да бъдат хармонизирани в това отношение.




  1. Разработването на ТСОСите във високоскоростния сектор показа необходимостта от изясняване на връзката между съществените изисквания на Директива 96/48/EC и ТСОСите от една страна, и европейските стандарти и другите докуменмти с нормативен характер от друга. По-специално следва да се направи ясно разграничение между стандартите или частите от стандарти, които трябва да бъдат направени задължителни, за да се постигнат целите на Директивата, и “хармонизираните” стандарти, които бяха разработени в духа на новия подход към техническата хармонизация и стандартизация.




  1. Като правило, Европейските спесификации се разработват в духа на новия подход към техническата хармонизация и стандартизация. Те дават възможност да се направи презумпция за съответствие с някои съществени изисквания на Директива 96/48/EC, по-специално по отношение на съставните елементи на оперативна съвместимост и интерфейсите. Тези Европейски спесификации, или приложимите им части не са задължителни и в ТСОСите не може да се прави изрично отпращане към тези спесификации. Отпратките към тези Европейски спесификации се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз и държавите членки публикуват отпратките към националните стандарти, отговарящи на европейските стандарти.




  1. ТСОСите могат в определни случаи да правят изрични отпращания към европейски стандарти или спесификации, когато това е строго необходимо, за да се постигнат целите на настоящата Директива. Такова изрично отпращане има последствия, които трябва да са ясни; по-специално, тези европейски стандарти или спесификации стават задължителни от момента, в които ТСОСите станат приложими.




  1. ТСОСите определят всички условия, на които трябва да съответства един съставен елемент на оперативна съвместимост, както и процедурите, които трябва да се следват при постигането на съответствие. В допълнение е необходимо да се определи, че всеки съставен елемент трябва да премине през процедурата за оценяване на съответствието и на годността за посочената в ТСОС употреба и да има съответния сертификат.




  1. От съображения за безопасност е необходимо да се изисква от държавите членки да определят идентификационен код на всяко превозно средство, пуснато в експлоатация. Превозното средство тогава се вписва в национален регистър на превозните средства. Регистрите трябва да са отворени за консултиране от всички държави членки и от някои икономически действащи лица от Общността. Регистрите следва да са съвместими по отношение формата на данните. Поради това те следва да бъдат обхванати от общи оперативни и технически спесификации.




  1. Следва да се определи процедурата, която да се следва в случай на съществени изисквания, приложими по отношение на подсистема, които все още не са обхванати от подробни спесификации в съответната ТСОС. В такъв случай, органите, които отговарят за процедурите по оценяване и проверка на съответствието са тези, които са вече обявени съгласно член 20 от Директиви 96/48/ЕС и 2001/16/ЕС .




  1. Необходимите мерки за изпълнението на настоящата Директива следва да се приемат в съответствие с Решение на Съвета 1999/468 ЕС от 28 юни 1999г., определящо процедурите за упражняване на изпълнителните права, предоставени на Комисията1.




  1. Дефиницията за подвижен състав в Приложение I към Директива 96/48/EC следва да се изясни. Директивата следва също да разглежда подвижен състав, предназначен да работи само по коловоз, модернизиран за високи скорости, при скорости от порядъка на 200 км/ч.




  1. Прилагането на настоящата Директива следва, доколкото това е възможно, да запази работата, вече озвършена в рамките на Директиви 96/48/EC и 2001/16/ЕС и прилагането на тези директиви от държавите членки в рамките на проекти, които са в напреднал стадий на развитие, когато настоящата Директива влиза в сила.




  1. Тъй като целта на предложеното действие, а именно оперативната съвместимост на транс-европейската железопътна система, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки и поради това, предвид транс-европейския си характер, както е отбелязан в Договора, може да бъде постигната по-добре на ниво Общност, Общността може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, както е предвидено в член 5 на Договора. В съответствие с принципа на пропорционалността, Директивата не излиза извън рамките на необходимото, за да постигне тази цел.




  1. На 30 май 2002г. Комисията прие ТСОСи, прилагащи се спрямо високоскоростната железопътна система по отношение на инфраструктура, подвижен състав, управление, контрол и сигнализиране, експлоатация и поддръжка. Проекто-ТСОСите, цитирани в член 1(5) и 2(5) се отнасят до преразглеждането на тези ТСОСи или до приемането на нови ТСОСи.




  1. Тъй като в съотвестствие с предвиденото в член 25 от Директива 2001/16/ЕС се разработва проект за референтна система на технически правила относно съществуващата степен на оперативна съвместимост на транс-европейската конвенционална железопътна система, съществува необходимост да се актуализират тези технически правила с оглед разширяването на обхвата на тази Директива като се взема предвид също първата група ТСОСи, които ще се приемат през 2004г.




  1. Независимо от освобождаванията от обхвата на Директива 2001/16/ЕС, доброволното прилагане на национално ниво от държавите членки на съответните разпоредби на тази Директива следва да се насърчава с оглед повишаване на икономическата ефективност и икономии от мащаба в производствения сектор.




  1. Поради това е необходимо да се изменят и допълнят Директиви 96/48/ЕС и 2001/16/ЕС,

ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница