Директора на риосв монтана и с к а н е



страница1/3
Дата25.01.2018
Размер0.56 Mb.
#51844
  1   2   3
ДО

ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ - МОНТАНА

И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)

От Община Лом, гр. Лом – 3600, ул. „Дунавска” №12, тел 0971/69101

Пълен пощенски адрес: гр. Лом – 3600, ул. „Дунавска” №12

Телефон, факс и е-mail: 0971/69101; факс: 0971/66026, lom.municipality@lom.egov.bg

Управител или изпълнителен директор на фирмата - Иво Иванов – Кмет на Община Лом.

Лице за контакти: Анна Йорданова – Началник отдел ИПУПОП, тел. 0971 66199

Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение: Търговско логистичен център за развитие на трансграничен бизнес и търговия по проект « Съвместно изграждане на центрове за Трансграничен бизнес и търговия в гр. Лом ( България ) и Дабулени ( Румъния ) по Програма за трансгранично сътрудничество „Румъния – България 2007 -2013”.

ИВО ИВАНОВ

Кмет на Община Лом

ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението:

С проекта за обект „Търговско логистичен център за развитие на трансграничен бизнес и търговия” в град Лом и изграждането му ще осигури подкрепа в развитието на трансграничното бизнес сътрудничество за търговски обмен на региона Монтана – Долдж и ще даде възможност за изграждане на съвместна ресурсна мрежа и икономическо партньорство. Обекта като новоизградена бизнесинфраструктура, ще позволи организирането и провеждането на трансграничен бизнес прояви, съвместни работни срещи, семинари, търговски изложения и други форуми за намиране на партньори, разпространяване и обмен на информация, както и дейности за подкрепа на сътрудничество и развитието на трансграничен бизнес, икономическо и социално развитие на регионите. Сградата е ситуирана в УПИ VІ, кв.212 по плана на гр.Лом, отреден съгласно ЗРП за кооперативен пазар. С новото предвиждане за търговско логистичен център за развитие на трансграничен бизнес и търговия, не се нарушават градоустройствените предвиждания по отношения на имота. Третира се цялостно обновяване на съществуващия имот – премахване на вече функционално амортизирани сгради и павилиони в района на сегашния кооперативен пазар и подмяната им с една нова нискоетажна, със смесено и многофункционално предназначение сграда, отговаряща на съвремените нормативни изисквания за подобен вид обекти за поли - функционално ползване. Предвид местоположението на имота в централната сграда е ориентирана по отношение на основния пешеходен пътникопоток с лице към ул.”Г.Манафски”, като пространството пред нейните входове е продължение на съществуващия и до момента пешеходен достъп откъм градския площад.

Централния вход на търговско логистичния център е проектиран ъглово спрямо ул.” Г.Манафски” и главна комуникационна артерия – път ІІ-11 Видин – Козлодуй, с цел да послужи като маркиращ входа към комплекса елемент. Спазени са и са по-големи от изискуемите всички отстояния спрямо съседни сгради и имоти. Проектира ни са 42 броя парко места, осигурен е пешеходен достъп до всички подобекти в комплекса, включително и за хора с увреждания. Предвидено е ново благоустрояване на терена със създаване на нови озеленени пространства и подходи към сградата, парково осветление, плочници и паважи, места за отдих и почивка, фонтан, пилони с знамена и др.елементи на градския дизайн и др. Всички помещения и подобекти са окомлектовани с необходимите основни и обслужващи помещения и анекси, с оглед безпроблемно им функциониране заедно и поотделно, съобразно изискванията на действащите към момента на проектиране наредби и правила. Сградата условно може да се разглежда като съставен от два основни сектора- сектор „Логистика”, разположен в изгочната част на имота, откъм ул.”Ломска комуна” и сектор „Търговия и услуги”, разположен в западната част-откъм ул.”Раковски”.

Сектор „Логистика” е решен като двуетажно с частична триетажна част тяло. Входа към сектора е ъглаво маркиран и подчертан к колода, над която е разположена и голямата зала за конференции и семинари.Сектор „Логистика”, включва:



  • І етаж, който съдържа вход с ветробран и охрана, просторно входно фоайе за достъп съответно към втория етаж, към сектор” Търговия и услуги” и към магазин за промишлени стоки, за презентиране на стоки и услуги от българо-румънски производители.

  • ІІ етаж, в който са разположени три зали за семинари и конференции, едната от която е с 48 места, а другите две съответно по 24 и 30 места, четири офиса-съответно за румънски партньори, търговско-промишлена палата, центъра за трансгранично сътрудничество с Р.Румъния и управляващия комплекса.

  • ІІІ етаж- помества сектор „Кетъринг”, в който са предвидени места за 48 посетители на закрито и просторна открита покривна тераса с изглед на юг и към комплекса, в която ще се използва сезонно чрез изнасяне на част от местата за посетители от търговската зала на открито при спазване на необходимия брой. Създадените функционалн звена и помещения на всички нива са обезпечени с изискуемите по сантирано –хигиенни норми и изисвания за санитарни възли за мъже, жени и хора с увреждания.

Сектор „Търговия и услуги” е решен като едноетажно широкоплощно тяло, следващо конфигурацията на парцела и възможностите за съхранение на наличната в него растителност. Подходът към него е предвиден също ъглово, вече спрямо ул.”Г.Манафски” и „Раковски”, по най-краткия път за пешеходен достъп откъм централния градки площад. Включва следните звена и анекси към тях:

  • поли функционална търговска зала с частично горно осветление от повдигнат оберлихт, предназначена за продажба на стоки от частни производители или възможности за изложения на стоки по линия на трансграничното сътрудничество. Залата служи като атриум към който са прикачени малки самостоятелни с възможност за достъп и отвътре и отвън магазинчета за промишлени стоки и услуги.

  • в северната страна са разположени складове и площи за обслужване на комплекса, самостоятелни магазини за продажба на семена, торове и пестициди, за продажба на храни от местни производители.

  • в комплекса са предвидени и ателиета за услуги-часовникар, ключар, обущар, фризьорски и козметичен салон.

  • към този сектор може да се отнесе и административно-обслужващо звено, включващо директор , счетоводство, лаборатория за окачествяване на селскостопанска продукция и др.

Конструкцията на сградата е скелетно - гредова монолитна с носещи стоманобетонови колони и шайби, решена на оси с полета по 6.00м., с оглед осигуряване на флексибилност в случай на необходимост от планиране на съдържащите се към момента обекти. Конфигурацията на проектираната сграда и разчупена, налична дървесна растителност, възможност за пешеходен и автомобилен достъп и др., както и желанието комплекса да функционира както от вътре, но и от вън, предвид отношението на населението към типичните народни пазари, което допълнително налага предимства на монолитното пред сглобяемото строителство.

Външните ограждащи зидове са от решетачни тухли с дебелина 25 см. с топлоизолация екструдиран пенеполистирол вече 8 см. според последните изисквания за енергийна ефективност на сградите и обработка с минерална мазилка.

Покривите са решени като „топъл” покрив. Предвидено е покритие с хидроизолационна мембрана с посипка, с осигурена топлотехническа ефективност, пароизолация и хидроизолация по детайл, необходимите обшивки за осигуряване бързото оттичане на дъждовинте води. Отводняването на зъмръсявания, като отводняването от седящия улук над полифункционалната зала и входа на търговския комплекс се „прехвърля” към наличните отводнителни тръби през стената /борба/ по указание на проектанта на мястото преди изпълнението. Покритието над „атриума” – залата за продажба на плодове и зеленчуци от селстопански производители от районна, е предвидено с двускатна метална конструкция от двойно „Т” греди на ос 12.00м. с остъклено покритие от триплексно стъкло със защита от ултравиолетови лъчи. За осигуряване на провретряемост и защита от прегряване в ограждащите елементи над ст.бетоновия покрив са поместени плъзгащи прозорци между носещите колони, който ще се отварят и затваят според сезонните климатични условия.

В търговска зала на сектор „Търговия и услуги” е предвиден под – мозаечни плочи, стени – латекс и тавани растерни, окачени – тип „Армстронг” и оберлихт над част от залата. В отделните магазинни подовете са гранитогрес, стените – латекс или фаянсови плочки до 2.00 м. височина до магазините от хранителния бранш, таваните също растерни, окачени.

В сектор „Логистика” – подовете са с гранитогрес във фоайета, стълбища и коридори и устойчив на износване ламинат в семинарните зали и офисите, стените се обработват с латекс, а таваните са растерни, окачени, с необходимата пожароустойчивост, като в голямата конферетна зала металната конструкция на тавана е защитена с изолация от минерална вата и 3 пласта гипсофазер с дебелина от 12 мм., монтиран на размината фуга. Сградата ще се осигури със захранване с ел.ток, вода и канализация съгласно предписанията на експлоатационите дружества в сключените предварителни договори и подадени изходни данни. В двора на имота е предвидена кабинка за охрана – готово изделие, която ще се монтира върху бетонова площадка на указаното в ситуацията място. С бариера, контролирана от охраната ще се осигурява достъп до местата за зареждане на пазара и магазините и паркиране на служебните лица с разрешен достъп до вътрешен паркинг.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:
Обекта като новоизградена бизнесинфраструктура, ще позволи организирането и провеждането на трансграничен бизнес прояви, съвместни работни срещи, семинари, търговски изложения и други форуми за намиране на партньори, разпространяване и обмен на информация, както и дейности за подкрепа на сътрудничество и развитието на трансграничен бизнес, икономическо и социално развитие на регионите.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:
Скица на поземлен имот №6098/05.10.2009 г., поземлен имот с идентификационен номер 44238.505.1013, площ 5100 кв.м., търговски обект, комплекс, стар индикатор: 1013, квартал: 212, парцел: VІ.

В УПИ VІ, кв.212 по плана на гр.Лом, отреден съгласно ЗРП за кооперативен пазар. С новото предвиждане за търговско логистичен център за развитие на трансграничен бизнес и търговия, не се нарушават градоустройствените предвиждания по отношения на имота. Третира се цялостно обновяване на съществуващия имот – премахване на вече функционално амортизирани сгради и павилиони в района на сегашния кооперативен пазар и подмяната им с една нова нискоетажна, със смесено и многофункционално предназначение сграда, отговарящи на съвременните нормативни изисквания за подобен вид обекти за полифункционално ползване.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи:
Сградата е ситуирана в УПИ VІ, кв.212 по плана на гр.Лом, отреден съгласно ЗРП за кооперативен пазар. С новото предвиждане за търговско логистичен център за развитие на трансграничен бизнес и търговия, не се нарушават градоустройствените предвиждания по отношения на имота. Третира се цялостно обновяване на съществуващия имот – премахване на вече функционално амортизирани сгради и павилиони в района на сегашния кооперативен пазар и подмяната им с една нова нискоетажна, със смесено и многофункционално предназначение сграда, отговаряща на съвремените нормативни изисквания за подобен вид обекти за поли - функционално ползване.

Обекта като новоизградена бизнесинфраструктура, ще позволи организирането и провеждането на трансграничен бизнес прояви, съвместни работни срещи, семинари, търговски изложения и други форуми за намиране на партньори, разпространяване и обмен на информация, както и дейности за подкрепа на сътрудничество и развитието на трансграничен бизнес, икономическо и социално развитие на регионите.



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:
Предложената площадка се намира в землището на гр. Лом, Община Лом, област Монтана, имот с №6098/05.10.2009 г., поземлен имот с идентификационен номер 44238.505.1013, площ 5100 кв.м., търговски обект, комплекс, стар индикатор: 1013, квартал: 212, парцел: VІ. УПИ VІ, кв.212 по плана на гр.Лом, отреден съгласно ЗРП за кооперативен пазар.

Технически показатели: комплексът и всички подобекти е трета категория по ЗУТ със:

Застроена площ – 1395.7кв.м

Разгъната застроена площ – 2 232.6кв.м.

За уреголиран поземлен имот:

Площ на УПИ по графични данни – 5 270 кв.м

Кинт = 0.42 < 1.2

Плътност на застрояване = 26.48% < 40%

Озеленяване = 40.3% > 40%
Площта на имота ще е достатъчна както за извършването на строителните дейности, така и по време на експлоатацията. За площадка са извършени всички необходими проучвания. Използваната координатна система е 1970 г. , използвана височинна система е Балтийска с изходна точка РТ 237 от развитата работна геодезична мрежа за кадастрална карта с кота 31.104 м.

Централния вход на търговско логистичния център е проектиран ъглово спрямо

ул. ”Г.Манафски” и главна комуникационна артерия – път ІІ-11 Видин – Козлодуй, с цел да послужи като маркиращ входа към комплекса елемент. При проектирането са спазени изискванията за отстояние от съседни сгради и урегулирани имоти поземлени имоти, както и изискванията предвидени в глава ХХІV-издатини на сградите. Най-високата кота корниз не надвишава 10 м., освен участъка на стълбищната клетка от изток, където са използвани възможностите за архитектурен акцент, съгласно разпоредбите на чл.93 от Наредба № 7 на МРРБ. Теренът е равнинен.

Районът на област Лом попада в умереноконтиненталната климатична област, характеризираща се със студена зима (абсолютна минимална температура – 29.9° С) и сухо, горещо лято (абсолютна максимална температура + 42.3° С). Средногодишната температура е 12,1°С (мин. -0.2° С, макс. +30° С). Режимът на ветровете се определя от направлението на долината на река Дунав като преобладават северозападните, западните, северните и североизточните ветрове. Това е причина за горещите лета и студените зими. Влажността е ниска, а средногодишната сума на валежите е 579 л/м2. Сухото и горещо лято налага изкуствено напояване. Летните суши и недостатъчните валежи причиняват ерозия на почвата. Есента и пролетта са краткотрайни. Въпреки студената зима пролетта настъпва рано поради малката надморска височина, но е по-студена от есента. Характерни за зимния сезон са силните североизточни ветрове, които нанасят поражения на посевите, създават транспортно-комуникационни и битови проблеми. Мъглите по поречието на Дунав са типично сезонно явление. Резкият контраст между зимните и летните условия характеризира климата на града като подчертано континентален.

В съчетание с особеностите на релефа, климатичните условия създават благоприятни условия за развитие на селско стопанство (зърнени култури, слънчоглед, захарно цвекло, лозя и животновъдство). Почвообразуваща скала е льосът като песъчливият льос заема тясна ивица по дунавския бряг, а типичният льос покрива останалата част от района. Разпространени са главно карбонатен и типичен чернозем развит върху льос (в южната част на района) и по-слабо ливадните почви (в поречието на река Лом). По брега на река Дунав съществуват алувиални почви. Черноземът се характеризира с дълбок почвен профил. Има мощен хумусен хоризонт, който постепенно преминава към почвообразуваща скала – льос.

Мощност на хумусния хоризонт е от 35 до 75 см., а на почвата се движи в границите 80120 см. По механичен състав почвите са средно песъчливоглинести.

Механичният състав в пределите на почвения профил е еднороден. Сравнително добре са запасени с органично вещество. Карбонатните черноземи имат добра аерация и доста голяма водопропускливост, поради което изискват повече поливане, но с помалки дози вода. Растителността тук е с бедно биоразнообразие Районът е беден на горски масиви - степента му на залесеност е над два пъти по-ниска от средната за страната.

Временото електрозахранване на обекта ще стане от съществуващата мрежа посредством отклонение с ел.таблото, от което ще излизат линии за осветление и захранване на строителните машини. Вода за питейни и производвени нужди ще се вземе от съществуващ водопровод съгласно предписания на ВиК Монтана.



6. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет:

Площадката е ъглово разположена на три улици, но до нея и по настоящем се стига от ул. „Раковски”, разположена спрямо лицето на парцела. Строителните материали и изделия ще се доставят на площадката чрез камиони, самосвали и бордови коли от складовата и производствени бази на фирмата строител. Същите ще се разтоварват на посочените места на строителната площадка – двора на поземления имот имот № 44238.505.1013, собственост на Община Лом.

Технология и организация на изпълнението:


  • Преди започване на строителството, същата ще бъде оградена с лека ограда откъм улиците и спрямо съседите от север и запад и ще се доведат временните инвентарни съоръжения. Временната ограда северно и западно е предвидена по навътре в имота, с оглед максимално удължаване срока за ползване на въможностите за временно запазване на павилиони и др.временни обекти. Организацията по осигуряването на строителна ограда и точното и местоположение да се окаже във фаза строителство, включително и за разчистването на площадката от съществуващи сгради и съоръжения.

  • Земните работи обхващат изкоп от фундаменти и вертикална планировка. Грубия изкоп ще се извърши с багер с обратна лопата и вместимост на коша 0.5 м3, формирането му на ръка. Вертикалната планировка ще се извърши ръчно около строежа след приключването му.

  • Фундиране – основите на сградата се изпълняват конструктивните чертежи.

  • Кофражни работи – кофрирането на фунадаментите и другите стомнобетонови елементи ще става с инвентрни платна и добавка от дървен кофраж.

  • Армировката ще се доставя заготвена в армировачния двор на строителната фирма и ще монтира на обекта съгласно конструктивния проект.

  • Зидарски и довършителни работи – при използване на строително скеле, металните тръби ще са с външен диаметър 48.25 мм, и дебелина на стената 4.25 мм. Зидария от тухли ще се изпълнява отделно или заедно с кофража, като колоните се бетонират преди или след изграждане на зидарията едновременно с поясите.

  • Бетонирането на конструкцията ще се става с автобетонпомпа.

  • Монтажните работи ще се извършват с предварително заготвени конструктивни елементи.

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:
Осигуряване на поне два подхода - за посетители и за осъществяване на стопански дейности.

- Главният (главните) подход да бъде изявен и в близост до него да се осигури паркинг.

Да е осигурено представително решаване на главния вход с портал и алея с пилони за знамената на ЕС, Република България, Република Румъния, общините и изложителите, участници в търговските изложения

- Стопанският (стопанските) да бъде лесно достъпен и от него да се развие обслужваща връзка за зареждане със селскостопански продукти и промишлени стоки, а също да се осигури достьп до демонстрационните участъци, изнасяне на отпадъци и др.

- За пазара на производителите да се осигури площ и ясен комуникационен достьп в обхвата на сградата с възможност за включване на прегради за заслон;

- Осигуряване на рекреационни пространства - благоустроени и озеленени, с пейки за отдих.фонтани, чешма, водни ефекти и др.

- Избор на подходящи настилки в зависимост от спецификата на откритите площи;

- Оптимално решаване на вертикалната планировка, така че да се осигури оттичането на повърхностните води при съобразяване с деневилация на терена;

Флексибилност на покритите площи, осигуряващи многофункционално използване;

- Максимално запазване и обогатяване на съществуващата едроразмерна дървесна растителност, предвиждане на нови тревни и цветни площи;

- Въвеждане на енергоефективни мероприятия;
8. Програма за дейностите, вкл. за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

Времетраенето на строителството е определено в календарен план и възлиза на 11 календарни месеца по 5 работни дни в седмицата и 8 работни часа на ден.

При строителството на обекта няма дейности, свързани с отделянето на вредни вещества и газове в почвата и атмосферата, представляващи опасност за екологията на района. Местата за извозване на отпадъци и земни маси ще бъдат съгласувани с общинска администрация. По време на строителството ще се използват контейнери за отпадъците. Няма да се допусне замърсяване на околното пространство и пътните настилки, при необходимост ще се организира измиване на гумите на камионите преди напускане на районна на строителната площадка. При работа с изолационни или уплътнени продукти се вземат съответните мерки за безопасното им съхранение. Складирането на строителни продукти, в охранителната зона на електропроводи не се допуска.
Част: Архитектура

Описва основанието за проектиране и архитектурното решение в съответствие с градоустройтвените изисквания.

Обекта е проектиран въз основа на задание от Община Лом. Въз основа обема и съдържанието на проекта бъдещия строеж според разпоредбите на чл.137, ал.1, т.3, буква В от ЗУТ се определя като трета категория. С проекта и неговото предвиждане – за търговоско логистичен център за развитие на транграничен бизнес и търговия, не се нарушават градоустройствените предвиждания по отношение на имота. Третира се цялостно обновяване на съществуващия имот, т. е. премахване на вече функционално амортизирани сгради и павилиони в района на сегашния кооперативен пазар и подмяната им с една нова нискоетажна, със смесено и много функционално предназначение сграда, отговаряща на съвремените изисквания за подобен вид обекти за полифункционлано ползване. Спазени са по–големи от изискуемите всички отстояния спрямо сгради и имоти. Проектирани са 42 броя паркоместа в третирания и съседния му също общински имот, решени в самостоятелни групи в зависимост от собствеността на имотите и функционалните изисквания за обслужване на отделни еденици, които удоволетворяват нормативните изисквания по Наредба № 2 /2004 на МРРБ за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии, ка о е взета нормата по чл.24, ал.1 за големи търговски магазини и центрове и по този начин са обзепечени всички подобекти в сградата, съгласно изискванията на чл.43 от ЗУТ. Осигурен е пешеходен достъп до всички подобекти в комплекса, включително и за хора с увреждания, съгласно изискванията на Наредба 4/2009 г. на МРРБ за „Проетиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението , включтелно за хора с увреждания”.

Във функционално – планировачно решение сградата условно може да се разглежда като съставен от два основни сектора- сектор „Логистика”, разположен в изгочната част на имота, откъм ул.”Ломска комуна” и сектор „Търговия и услуги”, разположен в западната част-откъм ул.”Раковски”.

Сектор „Логистика” е решен като двуетажно с частична триетажна част тяло. Входа към сектора е ъглаво маркиран и подчертан к колода, над която е разположена и голямата зала за конференции и семинари.Сектор „Логистика”, включва:


  • І етаж, който съдържа вход с ветробран и охрана, просторно входно фоайе за достъп съответно към втория етаж, към сектор” Търговия и услуги” и към магазин за промишлени стоки, за презентиране на стоки и услуги от българо-румънски производители.

  • ІІ етаж, в който са разположени три зали за семинари и конференции, едната от която е с 48 места, а другите две съответно по 24 и 30 места, четири офиса-съответно за румънски партньори, търговско-промишлена палата, центъра за трансгранично сътрудничество с Р.Румъния и управляващия комплекса.

  • ІІІ етаж- помества сектор „Кетъринг”, в който са предвидени места за 48 посетители на закрито и просторна отрикта покривна тераса с изглед на юг и към комплекса, в която ще се използва сезонно чрез изнасяне на чст от местата за посетители от търговската зала на открито при спазване на необходимия брой. Създадените функционалн звена и помещения на всички нива са обезпечени с изискуемите по сантирано –хигиенни норми и изисвания за санитарни възли за мъже, жени и хора с увреждания.


Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница