Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 7



Дата16.10.2018
Размер38.38 Kb.
#89822

Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 7

Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 7



Демонстрация и анализ на приложението на Широколентови среди без възможност за реализация на QoS – STM, SONET, Frame Relay.

Цел на упражнението е да се изучат:

- принципите на работа на широколентовите среди за комуникация;

- методите за осигуряване на QoS;

- характеристики и ограничения;



  1. ТЕОРЕТИЧНИ СВЕДЕНИЯ

Frame Relay осигурява способности за за пренасяне на данни чрез комутираяне на пакетите между потребителски устройства (например, маршрутизатори, мостове и крайни машини ) и мрежово обурудване (например, превключване на възли). Потребителските устройства са често отнесени до DTE, докато мрежовото обурудване което свързва DTE е често отнесено до DCE. Мрежата пренасяща Frame Relay интерфейса може бъде или мрежа за общо ползване или частна мрежа.

Другата важна характеристика на Frame Relay е това, че това експлоатира съвременните възможности на глобалната мрежа (WAN) технология за предаване. По-ранните WAN протоколи както например, X.25 бяха развивани когато аналоговата система за предаване бе преобладаваща. Тези връзки са много по-малко надеждни отколкото оптичното цифровото предаване на данни достъпни днес. Над връзки както, тези използващи протоколи ориентирани към връзката могат да се откажат от алгоритми с значителна загуба на време от корекцията на грешки , оставяйки това да бъде изпълнено във високите протоколни слоеве. По-голямата ефективност следователно е възможна без да се жертва цялостта на данните .Frame Relay е разработен на базата на този подход . Това включва CRC алгоритъм за откриване на грешни битове (така, че данните може да бъдат отхвърлени), но това не включва каквито и да било протоколни механизми за корекция на неправилни данни.

Другата разлика между Frame Relay и X.25 е отсъствието на изрично, на-виртуална-схема за управление на потока от данни в Frame Relay . След като много протоколите от горните слоеве ефективно изпълняват свойте собствени алгоритми на управление на потока , потребността от това функционално назначение в каналното ниво е намаляло следователно,Frame Relay не включва процедури за управление на потока които дублират онези във високите слоеве. Вместо това, много прости механизми за уведомяване на потребителско устройство за претоварване на мрежовите ресурси . Това уведомяване може да покяаже на протоколите от по високите слоеве протоколи че е нужно управление на потока .

Текущите Frame Relay стандарти адресират постоянни виртуални вериги (PVCs) които са административно конфигурирани и управлявани в мрежи с Frame Relay интерфейс. Другият тип,с превключване виртуалните пътища (SVCs), също така е бил предлаган.ISDN е предложен като протокол чрез които DTE и DCE могат да комуникират с установени, прекратявани, и управлявани от SVCs динамично виртуални пътища.



3.LMI разширения

В допълнение към основните Frame Relay протоколни функции за предаване на данни, Frame Relay спецификацията включва LMI. Някои LMI рзширения се именуват "common" и se очаква да бъдат внедрени в спецификацията. Другия LMI функции незадължителни и се именуват"optional".

-Virtual circuit status messages (common)-Поддържат връзка и синхронизация между мрежата и потребителските устройства, периодично отчитат съществуването на новия PVCs и на вече съществуващия PVCs, и обикновено осигуряват информация относно PVC . Virtual circuit status messages предотвратяват предаването на данни в черните дупки-това е, над PVCs което вече не съществува.

- Multicasting (optional)-Позволява на изпращача да предаде един кадър но мрежата го доставя на много получатели. Така, мултикастното предаване поддържа ефективно използване на маршрутизиращи протоколни съобщения и процедури на адресната разрешаваща способност които по принцип трябва да са изпращани на много места едновременно.

-Global addressing (optional)-Дава глобални идентификатори различни локалните, позволяващи да бъде определен специфичен интерфейс на мрежата Frame Relay . Глобалното адресиране позволява на Frame Relay мрежа да има сходство с локална мрежа (LAN) в сроковете за адресиране , следователно, изпълняват над Frame Relay точно това което извършват над LAN.

- Simple flow control (optional)-Поддържа XON/XOFF механизъм за управление на потока което се отнася за целия Frame Relay интерфейс. Това е определено за устройства чиито високи слоевете не могат да използуват битовете за уведомяване за претоварване и този се нуждаят от някакво управление на потока .


В допълнение към общaта LMI характеристика, няколко незадължителни LMI разширния извънредно полезни в междулинейно взаимодействие с околна среда. Първото важно незадължително LMI разширение е глобалното адресиране. Като бе отбелязано по-рано, основната(nonextended) Frame Relay спецификация поддържа само стойности на DLCI полето това, че определят PVCs с локално значение. В този случай, не мога да се определят адресите мрежовите интерфейси или възелите свързани към тези интерфейси. Тъй като тези адреси не съществуват, те не могат да бъдат открити по традиционния начин за адресация .

2. ЗАДАНИЯ ЗА РАБОТА

Задание 1

Сравнете възможностите на SONET/STM и Frame Relay.



Задание 2

Свържете конфигурираният Frame Relay Switch. Наблюдавайте обмена на LMI съобщения и съставянето на маршрутни таблици.



3. КОНТРОЛНИ ВЪПРОСИ:

1. Какво е LMI и какво DLCI? Какво значение имат DLCI?



2. Какви са механизмите за управление на задръствания при Frame Relay?

3. Какъв достъп бихте избрали за Технически университет – Габрово, ако избирате от горепосочените технологии?
Каталог: docs -> Bachelor -> IV%20Kurs -> Sem%20VIII -> KIK
KIK -> Модул tcp/ip компютърни комуникации
KIK -> Дисциплина: Компютърни мрежи Упражнение 11 Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 11
KIK -> Модул Frame Relay Компютърни комуникации
KIK -> Модул ppp & isdn компютърни комуникации
KIK -> Дисциплина: Компютърни мрежи Упражнение 12 Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 12
KIK -> Модул атм компютърни комуникации
KIK -> Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 8
KIK -> Дисциплина: Компютърни мрежи Упражнение 10 Дисциплина: Компютърни комуникации Упражнение 10
KIK -> Модул 2 Методически аспекти при изучаването и проектиране на компютърно базирани комуникационни системи (кбкс)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница