Дистанционно обучение специалност „ Маркетинг и комуникации“ курсова работа по Социология



Дата25.02.2018
Размер60.25 Kb.
#59099
ТипИзложение




ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ
Специалност „ Маркетинг и комуникации“

КУРСОВА РАБОТА

по Социология

на тема:

Фирмена култура в „Балкан Подем“ АД






Изготвил:…………… Проверил:………………
/…………………/ /…………………/

Ботевград
2015г.
Въведение

Всяка компания се определя от своята фирмена култура. Може да се каже, че фирмената култура е ДНК-то на всяка организация, тъй като тя е единственият й уникален идентификатор. Фирмената култура илюстрира ценностите и нормите на организацията, с една дума, нейната „личност”. Корпоративната култура определя начина, по който организацията си взаимодейства с конкурентите и начина, по който служителите й взаимодействат с външния свят и по-специално със своите партньори и доставчици. Това е формулата, която ръководи екипа, както и вдъхновява и мотивира служителите. Фирмената култура е отговорна и за привличането и задържането на ценните кадри, както и за създаването на благоприятна и стимулираща работна среда.


Изложение

Представеният казус дава няколко възможни варианта за излизане от конфликтната ситуация, в която попада мениджърът на компанията „Балкан подем” АД. Ако П. Емилов се откаже от идеите за промяна в корпоративната култура и се насочи към традиционната система на контрол, той ще удовлетвори желанието на Борда на директорите и по-специално в лицето на неговия председател, но по този начин той би направил компромис със своята лична професионална оценка. Прилагането на традиционната система на контрол в конкретния случай, без повишаване на разходите, едва ли би стимулирало служителите и би довело до постигане на желаните резултати – запазване цената на крайния продукт и повишаване на качеството. В „Балкан подем” АД се е наложила по-скоро йерархично-ориентираната организационна култура, която е ясно структурирана и изцяло контролирана, с фокус върху ефективността, стабилността и правенето на нещата „по правилния начин”, наложен от председателя на борда. В подобен тип организация би било много трудно да се наложи друг, иновативен мениджърски подход. На почит са традиционните, добре познати, утвърдени методи. Така, ако Е. Емилов остане в организацията, прилагайки традиционната система на контрол, но тя не доведе до желаните от ръководството резултати, той ще стане пряко отговорен за провала, въпреки че преди това е предложил друг вариант на решение. Затягането на трудовата дисциплина, увеличаването на контрола без поощрения и стимули няма да доведе до повишено качество на продукцията, а до загуба на ценни кадри и в крайна сметка до влошаване на положението. Прилагането на традиционните методи няма да доведе до търсените резултати, защото в случая трябва да се промени цялостната фирмена култура на „Балкан подем” АД. В предприятието липсват базисни ценности, които изграждат „гръбнака” на всяка здрава организационна култура като:



  • Удовлетворяване на клиента - клиентът трябва да бъде първопричина за всички операции на предприятието;

  • Зачитане на личността – третиране на служители, бизнес партньори и клиенти с чувство на респект;

  • Постижения – всички трябва да работят за добре дефинирана обща цел и стратегия;

  • Непрекъснато обучение и търсене на нови методи за подобряване на производителността;

  • Смелост за преследване на нови идеи.

Тези базови ценности биха довели предприятието до успех в дългосрочен план, всички останали мерки биха имали само временен ефект.

Другият възможен вариант е П. Емилов да напусне организацията, тъй като не вярва във възможността да се повиши качеството на работата в рамките на досегашните разходи, без използването на инструменти от арсенала на японската корпоративна култура. П. Емилов иска да промени организационната култура, да я превърне в по-динамична, по-адаптивна, но разбира, че при сегашната структура това на практика е невъзможно. Въпреки че са изминали толкова много години от създаването на предприятието, всъщност статуквото се е запазило още от комунистическо време. Бившият директор е този, който ръководи компанията и взема крайните решения, а П.Емилов само привидно заема мениджърския пост, без да се зачита неговото мнение и без да има свобода на действия.

Той предпочита да се оттегли достойно, отколкото да продължава да изпълнява поста си, прилагайки методи, които осъзнава, че са неефективни и не носят желаните резултати. Напускането на П. Емилов „би било негова своеобразна победа, тъй като по този начин той демонстрира увереност и безкомпромисност в позициите си. Напускането на мениджъра няма да реши проблема в организацията, но ще реши неговия личен конфликт” [1, с.51]. От друга страна, неговите достойнства в краткосрочен план биха били зачетени след провала на традиционните методи за контрол.

Трети възможен вариант за изход от ситуацията, е П.Емилов да се договори и да успее да убеди председателя на борда колко жизненоважно в този момент би било да променят фирмената си култура и да стимулират мотивацията на служителите. Само по този начин, компанията би могла да остане адекватна в конкурентната среда и би отговорила на условията на своите руски клиенти. За да убеди борда в ефективността на японската корпоративна култура, П. Емилов си издейства приемлив бюджет и тестови период от 3 месеца, в рамите на който ще илюстрира резултатите от японските методи. Ако те се окажат задоволителни за ръководството, „Балкан Подем” АД ще възприеме изцяло този стил на фирмена култура, в противен случай П.Емилов доброволно ще се откаже от поста си. С това си действие, практически П.Емилов ще заложи името и репутацията си, но той е уверен в ефективността на японския модел на фирмена култура. „Именно японската фирмена култура зачита разнообразието от гледни точки. Тя поставя в култ работата в екип и кооперирането.” [2, с.88]. По-високото заплащане се базира на „старшинството” и на груповата работа, а не толкова на индивидуалните постижения. В конкретния казус, в производствения процес на „Балкан подем” АД за постигане на по-високо качество, е необходимо да бъдат постигнати колективни резултати. Според японската организационна култура „партикуларизмът или хармонията на всеки отделен случай създава такива ценности като лоялност, духовна близост и индивидуален подход към хората” [3, с.106].

П. Емилов трябва да убеди Борда на директорите, че „целта на корпоративната култура е да се разработи вътрешна среда, която да благоприятства всеки служител да изпълнява своята дейност ефективно. Корпоративна култура, ще да бъде подходяща и полезна, само ако е приведена в съответствие с визията, мисията на организацията,
с нейните стратегия, цели и външна среда.” [4, с.22]. Целта на компанията е да увеличи качеството на своята продукция, а очевидно настоящата фирмена култура е в противоречие с тази цел.

Фирмената култура на „Балкан подем” АД трябва да включва следните характеристики:



  • Приемане и стимулиране на многообразието;

  • Грижа за всеки служител и справедливо отношение при управлението на организационната промяна;

  • Гордост и ентусиазъм на всеки служител в работата за компанията;

  • Равни възможности за всеки служител да постигне пълния си потенциал;

  • Отворена комуникация със служителите по отношение на политиките и корпоративни въпроси

  • Уважение към служителите и техния принос към компанията.

Отношението на директорите изцяло противостои на тези ценности, но ако бъдат постигнати, това по естествен начин би довело до увеличаване мотивацията на служителите да изпълняват своята работа по-качествено. За това е необходимо да се осъществи промяна във фирмената културна с цел въздействие върху поведението на служителите, подобряване на компанията вътрешно и постигане на желания резултат.

П. Емилов може да се опита да промени фирмената култура като използва творчески тактики за интегриране на корпоративните ценности в предприятието:



  • Изготвяне на джобни карти за всеки служител с фирмените ценности

  • Подготвяне на професионални видеоклипове за целия персонал, посветени на новите ценности и организиране на дискусионни срещи в малки групи;

  • Самият мениджър трябва да следва модел на поведение в съответствие с ценностите на компанията

  • Мениджмънтът трябва да анонсира новите ценности публично



Заключение

Няма универсална формула за правилна или за грешна фирмена култура. Правилна ще бъде тази, която се вписва отблизо в посоката и стратегията на организацията като се изправя срещу собствените си проблеми и предизвикателствата на конкретното време. Фирмената политика не трябва да бъде статична, а да се адаптира към новите изисквания.



Използвана литература:


  1. Мартин, Дж., Културите в организациите: Три перспективи, Ню Йорк, Университетско издание Оксфорд, 1992.

  2. Хумпдън-Търнър, Ч., Тромпенаарс, А., Седемте култури на капитализма, Краков, 2003.

  3. Шейн, Е., Организационна култура и лидерство. Сан Франциско, 1986.

  4. Тан, В., Уроци от промяна на културата, 2000.



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница