Дж. М. Кели „Кратка история на Западната теория на правото“ Издателство: „Рива“ 1998



Дата01.01.2018
Размер82.92 Kb.
#39595
ПРАВО, ПОЛИТОЛОГИЯ, СОЦИОЛОГИЯ:
Дж. М. Кели

Кратка история на Западната теория на правото“

Издателство: „Рива“ 1998

Книгата предлага на изучаващите право и политически науки ръководство по история на водещите теми в теорията на правото на западната цивилизация.

Авторът ни въвежда в история на теорията на правото, започвайки от Древна Гърция, стигайки до наши дни. Материалът е разделен хронологически на десет периода, които разглеждат основни въпроси като:

- основите на държавата;

- източник на властта на управляващия и правната задължителност;

- връзката между обичая и законодателството;

- смисъла на естественото право и естествените права;

- господство на правото;

- концепция за справедливостта;

- същността на правосъдието;

- проблемите, пораждани от равенството като ценност;

- същността на самото право;

- статута на собствеността;

- адекватния обект и обхват на наказателното право;

- теория на международното право.
Джейм Фишкин

Демокрация и делиберация

Център за изследване на демокрацията 1993

Тази книга е затова, как да се даде власт на хората при условия, в които те могат да мислят за властта, която упражняват. Тя е за това, как да се съвместят демокрацията и делиберацията.
Иван Колев, Димитър Тафков

Философия на правото

Антология

Издателство Лик 1995

Съдържа текстове от философи на правото, от историци и теоретици на правото, от минали и съвременни законодателства – както от това на България, така и от законодателства на други държави. Отделено е място и за документи на международното право. Поместени са също фрагменти от художествени текстове.
Чарлз Мозер

Що е демокрация?

Фондация „Свободна инициатива“ 1993

Авторът се надява, че „Що е демокрация?“ ще се окаже от полза за тези, които се опитват да приложат отново демократичната теория в уникалния й исторически контекст в общества,изникващи сега след условия, в които демократичният политически живот дълго време е бил атрофирал.
Приложение към в. „Култура“, бр. 22/1999

Войната, НАТО, България, Сърбия, Балканите

Иван Кръстев/Андрей Райчев

Диспут
Робърт Низбет

Стремежът към общностите

етика на реда и свободата

Център за изследване на демокрацията 1992

Тоталитаризмът не винаги се представя като брутално, ирационално, загадъчно „ огнище на злото“. Всъщност силата му се корени в неразривната му връзка с един от най-могъщите рационални и оправдани човешки пориви – копнежа по общността, и в способността му да задоволява този порив.

Стремежът за общност не може да се пренебрегне, защото произтича от една от най-властните нужди на човешката природа – нуждата от ясно чувство за културна цел, от принадлежност към още по-голямо, от статус и приемственост.“
Стефан Стойчев

Избирателно законодателство и избори

в периода на прехода към демокрацията

критичен анализ

УИ „Св. Климент Охридски“, 1992

Проблемът за пътищата към властта е сложен, противоречив и исторически обусловен. Той е основен въпрос за всички политически науки включително и за конституционноправната.

Предмет на настоящето изследване са демократичните избори като средство за завоюване на политическата власт или за участие в нейното осъществяване.
Георги Д. Димитров

Университетски курс по социология

Краят на ХХ век

Социология за свободата

Том 1

УИ „Св. Климент Охридски“, 2001

Първият том на този университетски курс поставя въпроса за смисъла на социологията, за нейната легитимност като наука и интелектуално присъствие в публичния живот, за съществената й обвързаност с модерността. Една многообразна и проблематична социология – предизвикателство пред мислещия човек заради екзистенциалните дилеми на модерния начин на живот, при който свободата и демокрацията не са даденост, а непрекъснато възпроизвеждаща се практическа кауза.
Георги Фотев

Гражданското общество

Издателство на БАН, 1992

Гражданското общество е един различен свят за довчерашния поданик на така главоломно рухналата тоталитарна система. Поданиците се превръщат в граждани. Пред тях възникват въпросите: Каква е природата на тоталитарната система? В какво общество всъщност живяхме? Как човекът става гражданин? Има ли граници демокрацията? Как да разбираме плурализма? Кой е първоизточника на легитимността след смъртта на Бог? Защо свободата е свързана с риск?

Книгата дава отговор на тези и други въпроси. Достъпността на изложението не е опростяване на въпросите, някои от които са сякаш „главоблъсканица“. Книгата представлява интерес за студенти и аспиранти, за млади хора, търсещи истината за себе си и за света, в който живеят, тя и за тези, които са ангажирани в „правене“ на политика и всички любознателни хора.
Нова история

Първа част

И „Наука и изкуство“, 1975

Понятието „нова история“ е било въведено още от хуманистите на ХV|в. Марксистко-ленинската историческа наука разбира под нова история целия период на утвърждаването и развитието на капиталистическото общество до началото на неговото разрушаване под ударите на Великата октомврийска социалистическа революция през 1917г. В Русия.

В този учебник е изложена историята на страните от Европа и Америка (без народите от СССР), от Английската буржоазна революция от средата на ХV||в. До 60-те години на ХХв., т.е. първия период на новата история.
Георги Близнашки

Формата на държавата

Съвременни конституционни измерения

УИ „Св. Климент Охридски”, 1999

Новата републиканска конституция от 12 юли 1991г. Не е поредната конституция на България, а целенасочен и премислен опит да се установи съвременна конституционна демокрация от европейски тип. В този контекст републиканската форма на държавата, изградена около идеята за „общото благо“, изпълнява функции по интегриране и легитимиране на политическия и правен ред. При това положение на нещата изясняването на същността и осмислянето на функциите на „републиката“ е необходимо условие за разгръщането на на заложения в републиканската държавна форма морален потенциал, за да се превърне тя от форма, която „най-малко ни разделя“, във форма, която най-пълно ни обединява.
Доц д-р Неделчо Кеманов

гл.ас. Мария желева

ст.ас. Ивелин Ташев

История на политическите и правни учения

Варна, 1999

В исторически и теоретичен план са разгледани върховите постижения в историята на политическата и правната мисъл, разкриващи вечния стремеж на човечеството към моделиране на „идеалното“ общество.
Димитър Иванов

Американското понятие за власт

УИ „Св. Климент Охридски”, 1999

Термини като „време“, „власт“, „любов“ или „свобода“ се използват често и интуитивно се разбират в ежедневието. Но рядко и трудно се дефинират в науката. Категорията „власт“ е от тези така наречени същностно оспорвани понятия, които предизвикват безкрайни спорове относно тяхната употреба. Ангажирането в такива спорове само по себе си е ангажиране в политиката.
Румен Кънчев

Александър Рангелов

Политиката - метаморфози на властта

УИ „Св. Климент Охридски”, 1992

Подбрани късчета от голямата тема: за конфигурацията на политическото пространство, за мястото на интелигенцията в социалната промяна, за мястото й във „властовите структури“ - отглас на трагична съдба, нейна, на нацията, от вчерашния за утрешния ден.
Петранка Филева

Необвързаността в системата на международните отношенията

УИ „Св. Климент Охридски”, 1992

Необвързаността като фактор в международния живот се проявява на равнище външна политика и на равнище международни отношения. Налице е необвързаността като система от идеи, като философия, като комплекс от външнополитически принципи. Налице е Движението на необвързаните, което защитава интересите на развиващите се страни в международните отношения. Между тези две равнища протичат импулси на взаимно влияние.
Йордан Кожухаров

Дипломация и протокол

Труд“, 1999

Връзката между международни отношения, външна политика и дипломация се отбелязва още в известните древноиндийски Закони на Ману. За съжаление оригиналът не е запазен, но според преданието този сборник имал божествен произход и датирал от епохата на древноиндийския героичен период на мъдреца Ману, смятан за родоначалник на арийците. Според частични възпроизвеждания на основата на международните отношения се поставя дипломацията:

Мирът и неговата противоположност (войната) зависят от пратениците, понеже само те създават и скарват съюзници“. В това отношение законите предвиждат „най-трудните въпроси на международния живот да решават по дипломатически път, а силата да остане на второ място“. Любопитни са изброените качества на пратениците: хора на почтена възраст, предани на дълга, честни, изкусни, с добра памет, представителни, смели, красноречиви.
Мишел Бонгран

Политическия маркетинг

УИ „Св. Климент Охридски”, 1999

Книгата представя политическия маркетинг в различните му измерения по време на предизборна кампания, в създаване на имидж на кандидата, както и връзката му с със средствата за масово осведомяване. Разглежда се професията и ролята на политическия съветник и необходимата подготовка за тази дейност.
Емилия Къндев/Емилия Панайотова

Общини и общински дейности

в развитите страните

УИ „Св. Климент Охридски“, 1994

Списание за литература и хуманистика

1995

Панорама

Кларк, Грей, Хумболт, Хобхаус, Фюре, Хайек, Арон, Колаковски,

Папа Пий Х1, Хайдегер и др.
Списание за литература и хуманистика

1995

Панорама

Леви – Строс, Пол смит, Джонатан Арак, Жан Жьоне и др.
Димитър Иванов

Американското понятие за власт

УИ „Св. Климент Охридски“, 1999
Васил Цанков

Местното управление във Великобритания

УИ „Св. Климент Охридски“, 1993
Списание на либералната общност

Демократически преглед

1996

Фашизми/Комунизми: Умберто Еко; Либерални гледища: проф. Георги Фотев;

Българският модел: Политолозите във властта и др. теми
Списание на либералната общност

Демократически преглед

1995

Ние сме единствената страна, оставена напълно на ...безгрижието на държавната власт в най-тежките области на нашия живот – Кръстю Пастухов, 1921г.;

Берлинската стена заменена с Шенгенска завеса..

Международни коментари

За над 70 години партията е издавала на денонощие по 4 директиви, засягащи управлението на държавата...

Записки от съда над КПСС
Списание на либералната общност

Демократически преглед

1996

Българския модел: д-р Желю Желев

Гражданинът, Гражданското общество, НПО: проф. Богдан Богданов и др. теми
Списание на либералната общност

Демократически преглед

1996
Noam Chomsky

Necessary Illusions

Thought control in democratic societies

Pluto Press, 1989
By the author of Pillar of fire

Parting the wateers

America in the king years 1954-63

Taylor Branch

1988
David Kennedy

The Dark Sides of Virtue

Reassessing International Humanitarianism

2004
Каталог: freeUploadDir
freeUploadDir -> Справочник за най-малките държави в света. Гевин Кенеди Джобен наръчник за водене на преговори
freeUploadDir -> Книга за учителя, набавяща стратегии и методически решения за въвеждането на проблематиката, свързана с Европейската конституция в гимназиалното образование
freeUploadDir -> Два зубара и муза
freeUploadDir -> Описание на хотелите: Best Western plus hotel Cantur
freeUploadDir -> Ibis Styles Benoa 3 Цени от -2313 лв
freeUploadDir -> Дипломатически доклади от София 1875-1877 Посветена на 120 годишнината от Априлското въстание 1876-1996
freeUploadDir -> Цени на Новогодишни пакети
freeUploadDir -> Философия, психология желязко Стоянов „Идеите за историята“


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница