Дните на общината Борово се превърнаха в бляскаво и незабравимо събитие



Дата11.02.2018
Размер49.16 Kb.
#58333
Дните на общината Борово се превърнаха в бляскаво и незабравимо събитие
На 30 август започнаха празниците, посветени на Деня на Община Борово – 5 септември. Празничната програма обхващаше дните от 30 август до 7 септември, като идеята на организаторите беше във всяко от населените места да се проведе по едно мероприятие.

Първите два концерта се проведоха в селата Волово и Брестовица. В проявите участваха самодейни изпълнители от местните читалища и младата певица Елизабет от музикална компания “Латона лайф” – Разград.

На 31 август в село Екзарх Йосиф се проведе Денят на ябълката. Този самобитен и оригинален празник, посветен на най-митологично натоварения плод в европейската цивилизация, се провежда за седми път, а от две години е включен в празничната програма на общината.

На 2 септември започнаха и празничните мероприятия в град Борово. От 17.00 часа в малкия салон на Народно читалище “Искра 1898” бе уредена изложба на Милена Саха. Изложбата бе открита от Мариана Минева – директор на дирекция “Обща администрация” в Община Борово.

Госпожа Саха е родена в град Русе, но повече от 10 години живее в село Волово. Тя е живяла в Иран, където учи рисуване върху огледала. Учила е моден дизайн в София. Художничката обича да експериментира с различни материали и техники, рисува върху платно, стъкло, стени. В изложбата бяха представени рисувани огледала, гоблени, изработени от пайети и мъниста, както и дизайнерски разработки на различни видове облекла.

Същата вечер, отново в малкия салон на Народно читалище “Искра 1898” се проведе литературна вечер. На нея пред обществеността на град Борово бе представена електронната книга “Ясновидката” от Нели Цветкова, издадена от фондация “Буквите”. “Ясновидката” е втората книга на г-жа Цветкова, чиято литературен дебют се случва през 2013 г. Явно месец март е щастлив за нея, защото на първи март в ЦСРИ “Детелина” бе презентиран сборника с разкази “Сълза за мама”, а на 7 март Фондация “Буквите” издаде в електронен формат “Ясновидката”. Книгата се продава чрез електронните книжарници на “Буквите”, “Хеликон” и “Глобул”. “Ясновидката” разработва по нов и оригинален начин темата за мисията на жената, лишена от личен живот, за да служи на по-висша кауза. Авторката на книгата приема, че ясновидството е реална дарба, чрез която може да се помага на хората и показва трудният път на литературната героиня до приемането на тази хуманна идея.

На 04 септември за пръв път в последните двадесет и пет години боровчани гледаха лятно кино. Прожектиран бе българският игрален филм “Бай Ганьо”. Изборът на организаторите бе посветен на паметта на големия български актьор Георги Калоянчев, изиграл блестящо ролята на главния герой във филма.

На 5 септември празничния ден започна точно в 10 часа сутринта с изпълнение на националния химн. На стадиона в град Борово започна спортния празник. Среща на терена си дадоха три поколения боровчани – младежите от СОУ “Св. Климент Охридски”, ветераните и настоящите спортисти от ФК “Борово 2000”. Младежите и ветераните проведоха демонстрационен мач на малки вратички, като с победа се увечаха младите сили на Борово. По-късно ФК “Борово 2000” премери сили с гостуващите си приятели от село Долна Студена.

В същия час в село Горно Абланово започна кулинарна изложба на местния ястия и специалитети. Самодейците при народно читалище “Пробуда 1924” премериха сили в няколко категории – салати, ястия, пити и погачи и десерти. Горноблановчанки са доказани майсторки на традиционни рецепти. През 2011 г. те участваха в кулинарното шоу на Ути Бъчваров, представиха се блестящо и бяха на крачка от голямата награда. По тяхна инициатива по проект „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство”, по който в момента работи Община Борово, ще бъдат заснети рекламни филми, показващи приготвянето на някои от местните горноаблановски специалитети.

Точно в 11 часа на гости на Община Борово пристигна посланикът на Република Ирландия – Джон Роуън. Той бе посрещнат от кмета на Община Борово – Георги Георгиев и от председателя на Общинския съвет – Валентин Панайотов. След кратка делова среща в сградата на общината, посланик Роуън посети някои от културните забележителности. Първоначално бе посетена преекспонираната тракийска гробница от ІV в. пр. Хр. в град Борово, след това етнографската сбирка и картинната галерия в Народно читалище “Христо Ботев 1928”. В село Батин гостът бе посрещнат от самодейците при Народно читалище “Селски будител 1928”. За посланик Роуън това беше най-вълнуващата среща с българската култура. Той сподели, че неговата дъщеря е професионален музикант, горещ почитател на българския фолклор. Посланикът посети остров Батин, който е уникална природна забележителност.

Вечерта програмата в празничния ден продължи с Детско пиратско шоу. В 20 часа започна официалната част. Гражданите на общината бяха поздравени последователно от кмета на Община Борово, председателя на Общинския съвет, Областният управител – Венцеслав Калчев и посланик Роуън. След официалната част боровчани се насладиха на бляскавия спектакъл на ансамбъл “Мадара” – Шумен, последван от празнична заря, посветена на Деня на Община Борово – 5 септември и на Деня на съединението – 6 септември. Празникът продължи с дискотека под звездите, като на откритата сцена последователно се явиха изпълнители от различни жанрове – от народна музика до хип хоп.

Най-бяскавото и оригинално събитие в празниците на община Борово по традиция е Фолклорният фестивал “От Дунав до Балкана”. От няколко години той се превърна в най-голямата фолклорна надпревара в област Русе. Тази година фестивалът разполагаше с награден фонд от почти 3000 лв, които бяха разпределени в седем основни категории, а най-голямата награда бе Купата на кмета и парична премия от 500 лв. В двата фестивални дни взеха участие близо 2000 самодейци. Те бяха дошли в град Борово от 63 населени места и представляваха 29 общини от десет области – Велико Търновска, Габровска, Плевенска, Русенска, Силистренска, Варненска, Добричка, Шуменска, Търговишка и Разградска.

В оспорваната надпревара в седемте категории премериха сили 106 колектива, от които 25 танцови състава, 11 групи за автентичен фолклор, представящи обичаи, 60 народни хорове и певчески групи, 80 индивидуални изпълнители и камерни формации от 65 читалища, 7 пенсионерски клуба, едно дружество и една социална услуга.

Първият състезателен ден започна с шествие, водено от кукерска група при Народно читалище “Искра 1898” – град Борово. Отново за всички самодейци, боровчани и гости, представителите на пенсионерските клубове – “Бай Гатьо” и “Еделвайс” бяха приготвили традиционния боровски десерт – сладък булгур. Състезателният ден започна в 9,30 часа сутринта и приключи в 22 часа вечерта. За пръв път състезателните дни се проведоха на откритата сцена пред читалището. Новата инициатива на организаторите събра повече публика и донесе празнична атмосфера в малкия град. В 19 часа фестивалът беше прекъснат за 40 минути, за да се проведе моторно шоу – стънт. За пръв път моторджии гостуват в празничната програма на община Борово.



На 7 септември състезателния ден започна още в 8,30 часа сутринта и приключи в 18,00 часа. Журито се оттегли, за да определи наградените колективи и изпълнители. В 19,00 часа по традиция започна концертът, който събира най-много публика – на най-добре представилите се колективи и изпълнители от втория състезателен ден. На 7 септември се явиха и почти всички претенденти за голямата награда на фестивала. Купата на кмета спечелиха самодейците от Народно читалище “Искра 1893” село Паламарца, община Попово, област Търговище. Всички награди бяха връчени от кмета на Община Борово – Георги Георгиев, под чийто патронаж се проведе Петото и Шестото издание на фестивала. Г-н Георгиев не скри, че неговият екип работи усилено, за да превърне това самобитно културно събитие – Фолклорен фестивал “От Дунав до Балкана” в едно от най-големите фолклорни надпревари не само в област Русе, но и в България. Първият състезателен ден беше засниман от телевизия “Дестинация България”. По информация от екипа, със заснетия материал ще се направи двучасов филм за фестивала, който ще бъде излъчен многократно.
Каталог: Docs -> 2013
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> Списък на участниците
2013 -> Литература дата на обучението: 5-7 март 2010 г. Място на обучението: Боровец, Хотел „Самоков
2013 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция
2013 -> Списък на участниците
2013 -> Списък на участниците
2013 -> Заповед рд – 09 – 68 02. 10. 2013 г. Относно
2013 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция
2013 -> Списък на участниците


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница