До директора на риосв- стара загора у в е д о м л е н и е



Дата24.10.2018
Размер92.5 Kb.
#96866

ДО


ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ- СТАРА ЗАГОРА

У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно предложение
От “ЗАГОРКА” АД

гр. Стара Загора-6000, ул.”Хан Аспарух“ №41

Телефон: 042/ 990 356; факс: 042/ 603 002;
БУЛСТАТ 123025273
Пълен пощенски адрес: гр. Стара Загора-6000, ул.”Хан Аспарух“ №41

Адрес за кореспонденция: гр. Стара Загора-6000, ул.”Хан Аспарух“ №41

Телефон, факс и е-mail: Телефон: 042/ 990 356; факс: 042/ 603 002;

Николай Младенов - Изпълнителен директор

Лице за контакти, телефон: Кольо Димчев, 0898776759
УВАЖАЕМА Г-ЖО ДИРЕКТОР,
Уведомяваме Ви, че фирма „ЗАГОРКА” АД
има следното инвестиционно предложение:
Увеличение на проектният капацитет в Комплексно разрешително №468-Н0/2013г. и изграждане на аспирационна система към пречиствателна станция за отпадъчни води.
Характеристика на инвестиционното предложение:

1.Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др.


Ръководството на дружеството има намерение да увеличи производството на пиво, като използва наличната инсталация на максимален капацитет.

За въвеждане в експлоатация на собствена ПСОВ е необходимо изграждане на аспирационна система за отвеждане на емисиите във въздуха.

Основните процеси при експлоатацията на пречиствателната станция са базирани на третиране на водната маса с aнаеробна биологична маса.

Следните процеси ще протичат при обработката на водата: грубо и фино механично филтриране, предварителна подготовка чрез дозиране на химикали (за стабилизиране на pH), трансфер чрез помпи, анаеробно третиране в реактор, съхранение на биомасата, последваща аерация и дозиране на антипенители и трансфер на пречистената вода към градската канализация.

С цел редуциране и премахване на миризмите, получени от водното третиране, ще се изгради аспирационна система, през която ще се изпуска обработения през биофилтри въздух.

Като вторичен продукт пречиствателното съоръжение ще генерира биогаз, който се предвижда да се оползотворява като енергиен източник в Парова централа за пивопроизводството.


2.Резюме на предложението, в т.ч. описание на основните процеси, източници на емисии от производствените процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение или изменение на производствената дейност, необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейности, в това число ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и други); предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив/
Съгласно Комплексно разрешително №468-Н0/2013г. Пивоварната е с производствен капацитет 705,88т./24часа. Дружеството предвижда увеличение на производствения капацитет на използваната инсталация на максимален капацитет от 820 т./24 часа.

Използванeто на основни и спомагателни суровини, вода и електроенергия, ще се увеличат спрямо проектния капацитет. Относно генерираните от площадката отпадъци, то същите следва да се преизчислят на база максимален заявен капацитет.




Суровина

Годишна норма за ефективност

[t/ единица продукт]

Малц - пивоварен

2,1. 10-01

Ечемик - пивоварен

1,20. 10-01

Хмел

1,39. 10-03

Мая - пивоварна

2,6. 10-07

Коректор за рН на пивото

8,80.10-04




  • Въвеждане производство на нов продукт „Сайдер“ с алкохолно съдържание от 4.5 об. % (извършена преценка по ОВОС № КОС-01-686, 27/02/2015г.)

“Сайдер”е газирана ниско-алкохолна напитка, произведена от ферментация на

ябълков сок, глюкоза, питейна вода и сайдер дрожди.

За производството на сайдер не е необходимо изграждане на нова техническа инфраструктура, нито изменение на производствената дейност.

Новият продукт не води до промяна на технологичния процес за производство на пиво, а води до увеличение консумацията на основните суровини – вода и електроенергия.


  • Аспирационна система към Пречиствателна станция за производствени отпадъчни води

Основните процеси при експлоатацията на пречиствателната станция са базирани на третиране на водната маса с aнаеробна биологична маса.

Следните процеси ще протичат при обработката на водата: грубо и фино механично филтриране, предварителна подготовка чрез дозиране на химикали (за стабилизиране на pH), трансфер чрез помпи, анаеробно третиране в реактор, съхранение на биомасата, последваща аерация и дозиране на антипенители и трансфер на пречистената вода към градската канализация.

С цел редуциране и премахване на миризмите, получени от водното третиране, ще се изгради аспирационна система, през която ще се изпуска обработения през биофилтри въздух.

Като вторичен продукт пречиствателното съоръжение ще генерира биогаз, който се предвижда да се изгаря на факел до 2017 г. след което при изграждане на нова парова централа (за производство на пиво), да се оползотворява в горивните котли.




  • Технологичен процес (основно производство) - описание:

Производството на пиво се осъществява основно от 3 компонента: вода, малц и хмел.

Малцът се доставя с камиони от заводи за производство на малц (малцераи). Разтоварва се и се съхранява в силози. При производството на пиво, малцът се смила, пресява и подава в смесителен съд, в който се добавя зададено по рецептура количество вода. Сместа се загрява при разбъркване до определена температура и се прехвърля в озахарителен съд. В този съд се извършва екстракцията на малцовата захар от малца. Следва процес на филтруване през т.н. майш-филтър, чрез който става отделянето на течната фаза от твърдата (бирена каша). Твърдата фаза чрез шнек се подава в бункери за съхранение на бирена каша. Същата е субпродукт и се продава на земеделски производители като храна (фураж) за преживни животни.

Отделената от филтъра течна фаза постъпва във варилен съд. Там при висока температура сместа се изварява и високомолекулните захари се хидролизират до нискомолекулни. При този процес във варилния съд се добавя хмел, който придава приятния горчив вкус на бирата. От варилния съд течността постъпва тангенциално в апарат „Whirlpool”, в който се извършва утаяване и отделяне на основното количество белтъчни вещества, които влошават бистротата на пивото. От този апарат изварената течност (пивна мъст) се охлажда и постъпва във ферментатори (ЦКТ-цилиндрични конични танкове). Там се заквасва с пивоварни дрожди и при контролирани условия пивната мъст се превръща в пиво. При ферментацията на пивната мъст от простите захари се получава етилов алкохол и се отделя въглероден диоксид.

Пивоварна „Загорка”АД е изградила система за рекуперация (улавяне) на процесния въглероден диоксид. Същия след пречистване се използва в процесите на газиране на пивото и продажбата на въглероден диоксид като целеви продукт за хранително-вкусови цели.

След стадий „ферментация” пивната мъст е превърната в пиво. За да се прекъсне процеса на ферментация се извършва отделяне на пивоварните дрожди чрез центрофугиране. Пивото постъпва за филтруване – отделят се механичните примеси от дрождеви клетки (филтруване през кизелгур) и отделяне на остатъчни белтъчни вещества и полифеноли (филтруване през PVPP филтър – поливинилполипиролидон). Стабилизираната след филтруване бира се разрежда с деаерирана вода до достигане на желания „плато екстракт” и се подава за пакетиране.

Пивоварна „Загорка” предлага своите брандове в различни опаковки – в стъклени и пластмасови бутилки (РЕТ), алуминиеви кенове и стоманени кегове (наливно пиво). За целта цех „Пакетиране” разполага с 5 действащи линии за пакетиране на пива. Линия 1 и 3 пакетират пивото в стъклени бутилки. За целта амбалажа се разтоварва автоматично от касите и по конвейерна поточна линия постъпва в миялна машина. Там се извършва измиване и дезинфекция на стъклените бутилки. Подготвените бутилки постъпват по линията в пълначна машина, където се извършва напълването им с бира и затваряне с капачки. По конвейера бутилките постъпват в тунелен пастьоризатор, където се извършва стерилизацията на пивото. Това е изключително важен процес, тъй като по-продължителна пастьоризация, дори с няколко секунди може да разруши температуро-чувтствителните ароматни вещества в бирата. Процеса се контролира строго. Пастьоризираното пиво се отправя към етикетираща машина, която автоматично поставя етикетите върху бутилките. Същите чрез транспортьори се отвеждат до крейтер машина и се поставят в оборотни вторични опаковки (пластмасови каси). Касите се палетизират на транспортни опаковки (дървени палети). Всички изброени процеси са автоматизирани и ръчния труд е сведен до минимум, основно до контролни функции.

Линия 2 в цех „Пакетиране” извършва бутилиране на пиво в т.н. РЕТ бутилки. РЕТ формите се зареждат в издувна машина, където чрез матрици се формова под налягане РЕТ бутилката. С пневмо транспорт същите се подават за измиване и пълнене в пълначна машина. Следва етикетиране и палетизиране на опаковките. При тази линия 2 пастьоризацията се извършва не в тунелен, а в т.н. „flash”пастьоризатор, т.е. пастьоризира се самото пиво преди да се напълни в бутилките. Този процес изисква свръх висока хигиена в пълначната линия.

Линия 4 в цех „Пакетиране” извършва бутилиране на пиво в алуминиеви кенове. Кеновете се доставят в готов за употреба вид, измиват се и се дезинфекцират. Пълнят се с пиво и се пастьоризират в тунелен пастьоризатор по описаната технология. Подреждат се в транспортни опаковки и се транспортират до склад за готова продукция.

Линия 5 извършва пакетиране на пивото в стоманени кегове. Оборотните опаковки се поставят на линията от автоматична механична ръка (роботизиран процес) който заменя човешкия труд. Кеговете се измиват, дезинфекцията и пълнят с пиво, след което се пастьоризират и се подреждат на транспортни опаковки отново с помощта на роботизирана система. Транспортират се до склад за готова продукция.

Нормалното функциониране на инсталацията за пивопроизводство и пакетиране се обезпечава от няколко спомагателни процеси, които са разгледани по-долу:



  • Парова станция – състои се от 4 парни котли за производство на наситена суха пара. Използва енергоносител природен газ, доставян по магистрално газопроводно отклонение, с възможност за работа на алтернативно дизелово гориво в аварийни ситуации при спряно подаване на природен газ. Парата се използва за варене на пивната мъст и за пастьоризация на пивото, както и за производство на гореща вода за технологични нужди. Работата на парова станция се подпомага от инсталация за омекотена вода, с използване на йонити (йонообменни смоли).

  • Амонячно-хладилна инсталация – предназначена е за производство на студоенергия за охлаждане на пивото при процеса на ферментация. Използва охлаждащ агент амоняк, циркулиращ в системата от винтови компресори, турбодетандер (разширителен съд) и охладителни кули. След компримиране на амоняка същия постъпва в разширителен съд където се изпарява (дроселиране), при което се отнема топлина. В системата циркулира вторичен хладоагент – водно алкохолен разтвор, който се охлажда до -40С. Изпарения амоняк отново се компримира. При компримирането се излъчва топлина, която се отвежда в околната среда чрез топлообменни охлаждащи кули. Охладения вторичен хладоагент се използва за охлаждане на ферментаторите и горещата пивна мъст след процеса на варене.

  • Система за рекуперация на Въглероден диоксид- отделения при ферментацията процесен въглероден диоксид постъпва в пеноотделител за отделяне на увлечената пяна. Газовата фаза се засмуква и нагнетява от компресори, които втечняват газа и го подават към система за дезодорация и сушене, състояща се от колона със силикагел (сушител) и колона с активен въглен (дезодоратор или обезмирисител). След тях течния въглероден диоксид се подлага на дестилация през т.н. стрипинг колона и постъпва в сборник за съхранение на течен въглероден диоксид. От там периодично се подава към цех Филтруване за донасищане на пивото и газировка, цех „пакетиране” за противоналягане при бутилиране на пивото, а също се използва за пълнене на бутилки с въглероден диоксид, използвани в т.н. наливни инсталации, заедно с кеговете с пиво (наливна бира). Предвидена е възможност за продажба на втечнен газ за хранителни цели.

3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение;


Осъществяването на инвестиционното намерение няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
4. Местоположение на площадката за инвестиционното предложение - населено място, община, квартал, парцел, землище, поземлен имот, географски координати (по възможност в WGS1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура;

“ЗАГОРКА” АД се намира в град Стара Загора. Имотът се намира в квартал 656а по кадастралната карта на Стара Загора и е разположен в УПИ 3023, 3024, 3024а, 3025а.

В близост до фирмата няма защитени територии и територии за опазване на културното наследство, както и няма промяна на съществуващата пътна инфраструктура.
5. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди – чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови;
При изпълнение на техническите мероприятия няма да се използват природни ресурси и не се очаква промяна в използваните количества вода за промишлени нужди.

Необходимата вода за питейни и промишлени нужди се осигурява от „В и К” ЕООД Стара Загора по силата на сключен договор.


6. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране.

При изпълнение на инвестиционното намерение ще се образуват по-големи количества от разрешените отпадъци в обхвата на Комплексно разрешително №468-Н0/2013г и за тяхното третиране ще се изпълняват изискванията на разрешителното.


7. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин на тяхното третиране – локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.
При изпълнение на техническите мероприятия не се предвижда повишаване на количествата отпадъчна вода от площадката.

На територията на фирмата се заустват отпадъчни води в смесената градска канализационна система на град Стара Загора.


8.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (тип на отоплението, вид на горивото и мощнст на топлинния източник)
Няма
Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл.31а на Закона за биологичното разнообразие.

Моля да бъде допуснато извършването само на ОВОС /в случаите по чл.91, ал.2 от ЗООС, когато за инвестиционно предложение, включено в приложение №1 или в приложение №2 от ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл.85, ал. 1 и 2 ЗООС/, поради следните основания (мотиви):

....................................................................................................................................................................................

Прилагам:


  • актуални скици на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение;

  • документи, доказващи уведомяване на съответната/съответните община/общини, район/райони и кметство/кметства и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява), съгласно изискванията на чл.4, ал.2 на Наредбата за ОВОС (изм. и доп. с ПМС №337/30.12.10 г. на МС, обн. ДВ бр.3/11.01.11)



Съгласно чл.4, ал.1 от Наредбата за ОВОС (изм. и доп. с ПМС №337/30.12.10 г. на МС, обн. ДВ бр.3/11.01.11)уведомлението се подава в един екземпляр на хартиен носител и в два екземпляра на електронен носител (диск), като възложителят е задължен да осигури еднаквост на съдържанието на хартиения и на електронния носител на информацията.

Дата: 10.07.2015г. Възложител:.....................................



/подпис, печат/




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница