До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение



Дата23.01.2017
Размер88.54 Kb.
#13320
ДО

ДИРЕКТОРА НА РИОСВ-БУРГАС


У В Е Д О М Л Е Н И Е
за инвестиционно предложение

І. Информация за възложителя:
От “АХЕЛОЙ БИЙЧ РИЗОРТ” ООД, ЕИК 175428197
Гр. София, район Студентски, ул. “Иван Странски” №7

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


Пълен пощенски адрес: Гр. София, район Студентски, ул. “Иван Странски” №7
Управител или изпълнителен директор на фирмата - възложител: Ивайло Цветков Йолов – собственик

Лице за контакти: Ивайло Йолов



Уважаема г-жо Директор,
Уведомяваме Ви, че “АХЕЛОЙ БИЙЧ РИЗОРТ” ООД има следното инвестиционно предложение:

Изграждане на ваканционно селище в имоти №,№: 00833.6.42, 00833.6.41 и 00833.6.18, местност “Бабата”, землище гр. Ахелой, община Поморие


ІІ.Обща информация за предложеното инвестиционно предложение:
а) местоположение на инвестиционното предложение - област и община, землище, номер на имота;

За трите имота, предмет на инвестиционното предложение са проведени три индивидуални процедури по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) през 2008 г. Сборната площ на имотите е 4,602 дка. Издадени са: - Решение № БС-297-ПР/28.05.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.18, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС; - Решение № БС-195-ПР/18.04.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.41, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС; и - Решение № БС-480-ПР/15.08.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.42, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС. И трите процедури по околна среда са съвместени с процедура по преценяване на вероятното въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони, в случая защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.

Настоящата необходимост от нова процедура е определена с писмо Изх. № 7357 от 11.10.2013 г. на РИОСВ-Бургас, тъй като не е започнала реализацията на инвестиционните предложения – т.е. не са представени Разрешения за строеж, макар че има издадена Заповед за одобряване на Подробен устройствен план от гл. архитект на община Поморие. В писмото на компетентния орган е отразено становище по смисъла на §25, ал.3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, че на разглежданата територия няма пясъчни дюни.

Трите разглеждани имота са придобити от нов собственик - “Ахелой Бийч Ризорт” ООД, който предлага обединяване на трите имота без да се променя вида и капацитета на процедираните през 2008 г. инвестиционни предложения. Имотите към 2008 г. са били с начин на трайно ползване “овощни насаждения”, като към днешна дата насажденията са изкоренени и е извършена процедура по промяна на категорията на земеделската земя в “нива”. Съгласно одобреният ПУП за трите имота от тях е отнета площ за крайбрежна алея. Част от площта попада в зона А, а останалата в зона Б съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Показателите за застрояване са съобразени с допустимите за съответната част сборната площ, попадаща в съответната зона, а именно частта от зона А: 20 % плътност на застрояване; 70% минимално озеленена площ; h макс – 7м/2 ет.; Кинт 0.5, и зона Б: 30% плътност на застрояване; 50% минимално озеленена площ, h макс 15м/5 ет.; Кинт 1.5

Обединеният ПУП напълно съвпада като естество и капацитет на процедираните инвестиционни предложения, а именно: изграждане на общо 10 /десет/ жилищни сгради за сезонно ползване , предвиждане на общо 30 паркоместа и капацитет за 80-100 човека.

Площта не попада в защитена територия, определена по реда на Закона за защитените територии. Най-близките защитени територии са Защитена местност „Калината”- находище на блатно кокиче с площ 63,10 ха в землището на с Кошарица и Защитена местност “Поморийско езеро”, представлява свръхсолена лагуна разположена северно от град Поморие. Същите са отделени чрез пътища, земеделски земи и застроени територии и са извън обхвата на въздействията по време на строителните дейности и експлоатацията.

Територията попада в защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Имотите вече са били обект на процедури по преценяване на необходимостта от ОВОС, в това число и по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване в защитените зони. През 2008 г. е преценено, че няма въздействие върху предмета на опазване на защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър”. С настоящия проект само се обединяват трите имота без да се променя естеството или капацитета на предложенията. Теренът е бил трайно насаждение към 2008 г., като в последствие насаждението е изкоренено поради изтичане на амортизационния му срок и в настоящия момент площта представлява нива. Това показва, че имотите не представляват естествено, ценно природно местообитание, предмет на опазване в защитената зона. Разположението на площта до крайбрежната ивица и сред застроени вече имоти показва, че тя не може да се използва пълноценно като земеделска земя.

По време на строителството ще бъде засегната площ без дървесна растителност. След приключване на строителните дейности незастроените площи ще бъдат озеленени.

Площта се намира в район с напреднала степен на урбанизация и се посещава от малък брой птици, за които се изискват специални мерки за опазване. Територията, която е сега е нива, а по-рано е била трайно насаждение се обитава от приспособени животински видове предимно птици и безгръбначни, пеперуди (Lepidoptera), главно молци, а от бозайниците най-разпространени са домашната мишка и сивия плъх. Същите обитават предимно мази, тавани и сутерени, а при достатъчно високи температури, през нощта в откритите площи ловуват няколко вида прилепи.

В района са характерни около 35 вида птици, постоянни и временни обитатели. Като място за търсене на храна в района по-често се срещат представителите на синигерите, най често синия синигер (Parus caeruleus), домашното врабче (Paser domesticus), полското врабче (Paser montanus), градска лястовица (Delichon urbica), свраката (Pica pica), сивата врана (Corvus corone), чавката (Corvus monedula) и жълтокраката чайка (Larus cachinnans) и други по рядко или за по-кратък период. В района на обекта не са регистрирани находища на защитени растителни видове, подлежащи на опазване съгласно чл. 40 от ЗБР и местообитания на видове подлежащи на опазване.

Тъй като, строителството ще се извърши сред вече застроени имоти очакваните въздействия спрямо населяващите я животински видове ще бъдат незначителни, без да бъдат засягани други видове подлежащи на опазване съгласно ЗБР и местообитанията им.

б) Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение;
Етапите за изготвянето на проекта са определени от чл 139. (1) от ЗУТ, съгласно който се изработва в следните фази:

1. идеен проект;

2. технически проект;

3. работен проект (работни чертежи и детайли).

Съгласуване на проекта с РИОСВ (МОСВ) и получаване становище съгласно чл. 84 от ЗООС.

Одобряване на проекта и получаване на разрешително за строеж.

Изпълнение на проекта — строителство, монтаж и разрешение за ползване.

Поради малкия строителен обем и естеството на проекта, българското законодателство не предвижда обществени обсъждания.

Възложителят е преминал предхождащите съгласуването на проекта с инспекцията етапи и внася настоящата информация.

Към осъществяването на инвестиционния проект ще се пристъпи след утвърждаването на цялата проектна документация. Предвиден е срок за осъществяване на основните строителни дейности 12 месеца, като програмата за дейностите ще бъде направена на по-късен етап в работното проектиране.

Предвижда се прекарване на връзки към съществуващата пътна инфраструктура, водопровод, електрозахранване, канализация и пристъпване към строителните дейности. Мащабът на строителството — 10 жилищни сгради за сезонно ползване при използване на строителна механизация от 1бр. багер, самосвал с обем на коша 8 куб.м бетонопомпа и три бетоновоза позволяват извършване на изкопните дейности за основите на всяка една от тях до 10 дни за сграда и до 10 дни за сграда с използване на строителни машини за заливане на фундаментите, етажните плочи и противоземетръсните шайби, до три месеца за груби строителни дейности, 4 месеца за довършителни и един месец за благоустройство и озеленяване.


 Основни процеси при изграждане на ваканционното селище съставено от 10 жилищни сгради за сезонно ползване, оформяне на 30 паркоместа и реализиране на проекта за озеленяване:

При направа на сградите и местата за паркиране ще бъде използвана позната стандартна технология, която включва следните дейности:

- почистване на терена от едри камъни и храсти;

- изгребване на хумусния слой и депонирането му на място определено от община Поморие;

- подравняване на площадката;

- изграждане на разширение за пътната връзка;

- транспортиране до площадката на оборудването и материалите;

- изработване на вертикалната планировка и дренажите;

- поетапно изграждане на сградния фонд;

- поставяне на елементите за тревна фуга в сектора оформящ местата за паркиране;

- оформяне на зелените площи и засаждане на подходящи дръвчета и храсти.

По време на строителството използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали.


в) Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др. строителство;
Предметът на инвестиционното предложение е: Изграждане на ваканционно селище в имоти №,№: 00833.6.42, 00833.6.41 и 00833.6.18, местност “Бабата”, землище гр. Ахелой, община Поморие. Настоящия ПУП напълно съвпада като естество и капацитет на процедираните инвестиционни предложения, а именно: изграждане на общо 10 /десет/ жилищни сгради за сезонно ползване сграда, предвиждане на общо 30 паркоместа и капацитет за 80-100 човека. Предлага се богато парково озеленяване и ажурни огради.

Възложителят е придобил трите имота, съгласно приложената скица и Нотариален акт за собственост. Сборната площ от 4,602 дка е разположена на входа на град Ахелой, сред застроени с курортни сгради парцели и с налична инфраструктура. Предвид това възложителят трудно може да поддържа земята си като нива за отглеждане на земеделски култури или да засади отново овошки, както е ползван терена преди гр. Ахелой да се утвърди като туристическа черноморска дестинация. Виждането е да изгради малко ваканционно селище с много зеленина, осигуряващо комфорт за посетителите.


г) Необходимост от нова инфраструктура - пътища, електроснабдяване, ВиК.
Транспортният подход до имота е съществуващ. Ще се ползва стабилизиран път, с който граничи имот №00833.6.18 от ПУП и който ползват съседните парцели с постройки. От парцелите е отнета площ за изграждане на крайбрежна алея. Няма да се изгражда нова пътна инфраструктура.

В района има изграден трафопост, който захранва обектите в местността “Бабата”. След сключване на договор с експлоатационното дружество възложителят ще присъедини и настоящият обект към електропреносната мрежа. На същия принцип, чрез договор с ВиК ще се извърши присъединяването към водопреносната мрежа. Ще се изгради площадкова канализация, която ще се включи към канализацията на град Ахелой.


ІІІ.Орган, отговорен за одобряването на инвестиционното предложение.
Община Поморие.

Прилагам:


  1. Документ за платена такса, съгласно чл.22, ал.1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на МОСВ;

  2. Информация и документация, съгласно Приложение № 2, част Б от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони, предоставена и на електронен носител, включваща:

2.1 Характеристики на засегнатата територия - вид и начин на ползване на земите.

2.2Актуални скици на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение, съдържащи списъци с координатите на точките, определящи границите на поземлените имоти или партиди на имотите в случаите, когато скицата се издава от общинската служба по земеделие, или координатни точки на трасето на линейните обекти на техническата инфраструктура, придружени от информация за използваната координатна система, или координатни точки, определящи териториалния обхват на инвестиционното предложение за площни обекти, придружени от информация за използваната координатна система.

2.3 Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, координати на граничните точки на имота и на обекта - предмет на инвестиционното предложение, снимки, партида на имота и др. - по преценка на възложителя.

2.4 Актуални скици на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение, съдържащи списъци с координатите на точките, определящи границите на поземлените имоти или партиди на имотите в случаите, когато скицата се издава от общинската служба по земеделие, или координатни точки на трасето на линейните обекти на техническата инфраструктура, придружени от информация за използваната координатна система, или координатни точки, определящи териториалния обхват на инвестиционното предложение за площни обекти, придружени от информация за използваната координатна система.

2.5 Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, координати на граничните точки на имота и на обекта - предмет на инвестиционното предложение, снимки, партида на имота и др. - по преценка на възложителя

Дата:......................... Уведомител:.....................................



/подпис/




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница