До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е



Дата05.01.2017
Размер121.63 Kb.
#11888
ДО

Директора на РИОСВ-Бургас


У В Е Д О М Л Е Н И Е
за инвестиционно предложение, съгласно изискванията на чл. 10 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73 от 11.09.2007г.)
І. Информация за възложителя:
От г-н Евгени Врабчев – Кмет на община Айтос, област Бургас

/име на възложителя – физическо/юридическо лице, орган или упълномощено по закон трето лице /

Пълен пощенски адрес: гр.Айтос, ул.”Цар Освободител “ №3; п.код 8500
Телефон, факс и е-mail: +359558 23450, +359558 22665, +359558 22133; aetos@infotel.bg


Уважаеми г-н Директор,

Уведомяваме Ви, че община Айтос, област Бургас има следното инвестиционно предложение (ИП):


ІІ. Обща информация за инвестиционното предложение (ИП):
а) Местоположение на площадката на ИП /област, община, землище/

Настоящото ИП се състои в прочистване коритата и изграждане на подпорни стени на река „Славеева”-гр. Айтос,Землище гр. Айтос, Община Айтос, ЕКАТТЕ 00151 и р. „Река без име с три притока”, с.Малка поляна, Общ.Айтос, ЕКАТТЕ 46440. Тези дейности ще се извършат по проект, изготвен и утвърден по реда на съответната нормативна уредба в тази област. Проекта е изготвен по задание от Инвеститора.



Считаме, че можем да отнесем настоящото ИП към хипотезата на чл. 3, т. 4 и т. 5 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони:

чл. 3. Не подлежат на ОС:

4. Проекти, планове и дейности, свързани с оперативна защита при преодоляване на кризи, в случай, че осъществяването им е неотложно;

5. планове, програми, проекти и инвестиционни предложения по чл. 5, попадащи в границите на урбанизирани територии – населени места и селищни образувания.



б) Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение;

В зависимост от финансовите възможности на инвеститора срока за реализация на ИП е максимум до 1 година. Предвид поставените цели реализацията на обекта е приоритетна.



в) Засегнати елементи на Националната екологична мрежа

Теренът, предвиден за реализация на ИП не попада в защитени територии по смисъла на чл. 5 от Закона за защитените територии (ЗЗТ, ДВ, бр.133/1998г. с последващи изменения и допълнения), но попада в защитена зона (ЗЗ) " “Айтоска планина” с код BG 000151, кореспондираща с Директива 92/43 на ЕИО за опазване на дивата европейска фауна и флора и природните местоообитания (хабитатите).



Най-близките съществуващи защитени територии (по смисъла на чл. 5 от закона за защитените територии (ДВ, бр. 133/19998 г с последващи изменения и допълнения) са следните:


От Обект №1.„ПОЧИСТВАНЕ НА КОРИТОТО, КОРЕКЦИЯ И УКРЕПВАНЕ С ПОДПОРНИ СТЕНИ НА Р.СЛАВЕЕВА, ГР.АЙТОС”


  1. Защитена местност “Трите братя” - чудно скално образование от три скали, изваяни от природата, така, че наподобяват трима великани. Тези елементи на неживата природа са на голямо разстояние и предвид характера на ИП не може да се окаже въздействие върху целостта им.

  2. Разположената Природна забележителност НАХОДИЩЕ НА БОДЛИВО СГРАБИЧЕ в землището на гр. Айтос, община Айтос е обявена с цел опазване на естествени местообитания на растителния вид отстои на повече от 2000 м.

  3. Защитена местност “Хисаря” в землището на гр.Айтос е обявена с цел опазване на естествени местообитания на растителния вид айтоски клин и неговите съобщества; Територията опазва растителен вид и предвид характера на ИП, върху неговото опазване няма да се получи отражение. Отстои на повече от 2000 м.

От Обект №2.“ПОЧИСТВАНЕ НА КОРИТОТО, КОРЕКЦИЯ И УКРЕПВАНЕ С ПОДПОРНИ СТЕНИ НА „Река без име с три притока”, с. МАЛКА ПОЛЯНА,ОБЩИНА АЙТОС”

1. Резерват „ Айтоска кория” - вековна дъбова гора. Отстои на твърде голяма разстояние.


(ЗЗ) " “Айтоска планина”

І. Общо описание

Защитена зона „Айтоска планина” е хълмиста територия покрита от вторични широколистни гори. Налични са няколко микроязовира, които се използват за поддържане на гнездещите двойки Tadorna ferruginea. Голям процент от площта на мястото е заета от орни земи и полета, обрасли с храсти. Друга част е покрита с широколистни гори с преобладаваща дървесна растителност от род Quercus. ЗЗ „Айтоска планина” е част от миграционния път на прелетните птици Via Pontica и е подходящо местообитание за размножаване на Aquila heliaca. Площта се използва за гнездене от Tadorna feruginea. Важно място за почивка на прелетните птици.

Характерните за зоната широколистни гори заемат южните склонове на Айтоска Стара планина достигащи на запад до селата Съдиево, Миролюбово и Ветрен, а на юг до минно селище Черно море, с. Лъка и гр. Каблешково и на изток - източните склонове, западно от пътя Каблешково, Медово, Порой и Гълъбец. Съществува потенциална опасност при промяна в ползването на земята използвана за пасища и гори
Отстояние

„Прочистване коритата и изграждане на подпорни стени на река „Славеева”-гр. Айтос,Землище гр. Айтос, Община Айтос, ЕКАТТЕ 00151 и р. „Река без име с три притока”, с.Малка поляна, Общ.Айтос, ЕКАТТЕ 46440” представляващи инвестиционното предложение е югозападно разположено в голямата по площ ЗЗ “Айтоска планина”. На тези територии и около имотите няма редки, застрашени от изчезване защитени растения и растителни съобщества. Няма да се изграждат нови пътища, като във връзка с това не се очаква да се засегнат защитени природни елементи. Изключва се вероятността от въздействие върху целостта на защитената зона.

По време на прочистването на коритата и изграждане на подпорни стени ще се ползва тежка строителна техника. При това се допуска вероятност от степен на безпокойство на отделни екземпляри от видове на фауната, случайно присъстващи на терена, но само по време на строителството. Не би следвало да има такова след пускане на обекта в експлоатация. Шумът и запрашаването прогнват обитателите, включително и дивите птици преминаващи в тези за ЗЗ парцели. След възстановяване на терена в първоначалния си вид се очаква възстановяване и на характерната фауна в региона. Основни консервационно-значими видове птици, представителите на разред Anseriformes, не са наблюдавани в тази местност т.е. не се очаква конфликт. Основно биха могли да се наблюдават почиващи мигранти от разред Ciconiiformes, предимно твърде обикновеният за района бял щъркел (Ciconia ciconia). Локациите на ИП са отдалечени от обширни гори или малки горски площи, тръстикови масиви и др.

Поради трайната урабанизация районът, в който попада имота няма и не може да има консервационни функции, а само лимитиращи разпространението на видове, предмет на защита в ЗЗ „ Айтоска планина” именно поради тази причина не е подходящо място за размножаване на Aquila heliaca, както и да се очаква и вероятно гнездене на Tadorna feruginea. Разглежданата територия не представлява гора и е отдалечена от такива, не представлява и естествено тревно местообитание. В разглежданите имоти са формирани растителни съобщества от синантропен тип.

При огледите се установи, че в растителната покривка на терените на инвестиционното предложение участват предимно плевелни видове. Към тях се отнасят: Cynodon dactylon (троскот), Stellaria media L. (средна звездица), Veronica hederifolia (бръшлянолистно великденче), Convolvulus arvensis (полска поветица), Sinapis arvensis (полски синап), Cirsium arvense (полска паламида), Sorghum halepense (балур), и др.

На територията, предвидена за реализация на инвестиционното намерение, няма условия за формиране на типове природни местообитания, включени в Приложение № 1 към чл. 6, ал. 1, т. 1 от ЗБР.

Макар, че негативно въздействие върху зоната не се предпоага, за намаляване на вероятно въздействие се препоръчват следните мерки:


  1. оросяване при изкопите за фундаментите и трасето при прокопаването с цел да се избегне запрашаване, и да не се прогонват обитатели на дивата фауна, присъстващи в района;

2. при намиране на гнезда (на наземно гнездящи птици) или на други бавно подвижни видове (напр. костенурки) те да бъдат отстраняване на безопасно разстояние от трасето.

На терен в настоящия момент не се констатира наличие на гнезда, както на редки, така и на обикновени видове птици. Условията не са подходящи за гнездене. Съществува известна вероятност от периодично присъствие в полет на определени защитени видове птици, представители на разредите:

Passeriformes (врабчета, щиглеци, скатии, сврачки, чучулиги, косове, овесарки и др.);

Falconiformes (соколи, блатари, мишелови, ястреби и др.). Всички - основно при миграция;

Charadriiformes (различни видове чайки и др.)

Ciconiiformes (Ciconia ciconia, различни видове чапли и др.).

Птиците, предмет на опазване на ЗЗ «Айтоска планина», са свързани с ИП преди всичко чрез хранителната база, която предлагат. Вероятно те са убежище на различни видове малки влечуги (предимно гущери) и дребни бозайници (полевка, лалугер, къртица, сляпо куче, земеровка и др.). По-вероятен вид от влечугите, който можем да срещнем тук е ивичестият гущер. С цел максимално съвместяване на настоящото инвестиционно предложение със статута на защитената зона се предвижда бавно движение на техниката. Тежките машини по принцип не могат да се движат с висока скорост, но предвид факта, че трасето засяга част от защитена зона е необходимо допълнително съобразяване с обстановката.

На територията, предвидена за строителство, няма местообитания на животински видове (в т.ч. и птици), включени в Приложение № 2 на ЗБР.

По време на строителството ще се извърши пряко въздействие върху растителния свят. Въздействието ще се ограничи на територията на ИП, т.е. на този етап ще бъде незначителен, а след приключване на строителната дейност напълно ще се възстанови характерната обстановка.

За намаляване на въздействието върху случайно присъстващи представители на фауната се препоръчват се следните мерки:

1. строителните дейности да се извършат извън гнездовия период на птиците.

2. да бъдат пренесени на безопасно разстояние евентуално открити бавноподвижни видове (предимно влечуги).



Поради вида, мащаба и разположението на обектите не може да се очаква отрицателно въздействие върху други защитени зони или защитени територии.

Не се разглежда въпроса за т.нар. “нулева алтернатива”, т.е. ако не се реализира Прочистване коритата и изграждане на подпорни стени не би могло по никакъв начин да повлияе или да промени екологичната стойност на защитена зона “Айтоска планина”, тъй като не засяга предметът й на защита.

Строителните дейности са свързани с незначителни изкопни работи. След пускане в експлоатация, ще се възстанови първоначалната природна обстановка. По тази причина не се очакват и трайни изменения в околния ландшафт.

Не е разглеждан въпросът относно времето за възстановяване на засегната популация, тъй като чрез реализацията на настоящото инвестиционно предложение такива няма да бъдат засегнати.

Предвижда се строителните дейности да се извършат по възможност извън размножителния сезон на птиците, за да се избегне евентуално безпокойство на случайно присъстващи видове. Това следва от забраните, въведени със Закона за биологичното разнообразие, поставящ под защита по време на размножаване всички представители на дивата фауна.
От реализацията на предложението може да се каже, че няма опасности за отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. Не се очакват въздействия на атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи. Защитените територии, определени по Закона за защитените територии в близост няма. Няма единични групи и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различни видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми .

Инвестиционното предложение няма да окаже значително отрицателно въздействие върху предмета на най-близката защитена зона:

- влизането на машините при строителството ще се извършва по съществуващи полски пътища и няма да се допусне увреждане на съседни земи,

- строителството ще се извърши в сухо време и извън размножителния период на птиците,



  • няма да се допусне разлив на горива,

  • разкритите земни маси ще са в съвсем малко количество и ще се използват за подравняване на теренът до първоначалният му вид,

  • от зооценозите ще бъдат засегнати незначително само популациите на наземно гнездящи видове, които са минимални като, численост и брой на видовете.

- местообитанията на някои животински видове предимно дребни наземни бозайници - влечуги, полска полевка, невестулка, лалугер и някои др. ще се нарушат в малък участък и за определено време, които след приключване на строителните работи ще се възстановят.

- няма да се поставят прегради възпрепятстващи преминаването на животински видове

В имотите и околните терени не се срещат видове, които да са застрашени и същевременно с неблагоприятен статус /уязвими, редки, намаляващи/.

В границите на разглежданите имоти не са забелязани видове на дивата флора и фауна, които са предмет на опазване в най-близките защитени зони.


Поради локацията на ИП , а именно места с ПОСТОЯННО човешко присъствие през цялата година. Това е друга предпоставка за липса на консервационно значими видове диви животни (главно земноводни, влечуги и бозайници), предмет на опазване съгласно ЗБР. По отношение на голяма част от видовете птици, предмет на опазване в зоната: тези видове са свързани основно с горски екосистеми, влажни зони и др. Като правило същите са нетолерантни към човешко присъствие и не можем да очакваме наличието им в едно населено място. Поради това не очакваме значителен негативен ефект като следствие от евентуална реализация на ИП.
д) Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др. строителство;
Цел на проекта

Целта на проекта е изготвянето на технически проект, които обхваща строителни дейности като почистване коритото на реката с отстраняване на препятствията, корекция за оформяне и изправяне на реката , укрепване с подпорни стени при местата в близост до регулационната линия.

Целта на настоящото инвестиционно предложение за кандидатстване по

BG161PO001/1.4-06/2010: „Подкрепа за дребномащабни мерки за предотвратяване на наводнения в градските агломерации” ,Бюджетна линия: BG161PO001/1.4-06/2010,Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие”,Oперация 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска” от оперативна програма Регионална развитие 2007-2013 г.



Съществуващо положение

Обект №1.„ПОЧИСТВАНЕ НА КОРИТОТО, КОРЕКЦИЯ И УКРЕПВАНЕ С ПОДПОРНИ СТЕНИ НА Р.СЛАВЕЕВА, ГР.АЙТОС”


Съгласно приложената скица, участъкът за корекция се намира на около 60 м след плочогредовия мост с отвор 14м над р.Славеева в гр.Айтос по пътя I-6 Coфия-Бургас. До там през града коритото е облицовано с бетон и подпорни стени в ляво и дясно. От там нататък на около 800м до ж.п.линията, коритото на реката е обрасло с храсти и треви, подприщва реката и залива , минаващата в близост отдясно обслужваща улица.

Обект №2.“ПОЧИСТВАНЕ НА КОРИТОТО, КОРЕКЦИЯ И УКРЕПВАНЕ С ПОДПОРНИ СТЕНИ НА „Река без име с три притока”, с. МАЛКА ПОЛЯНА,ОБЩИНА АЙТОС”


Съгласно приложената скица, участъкът за корекция се намира в регулацията на с.Малка поляна. Дължината на трасето през селото е около 900м. По него има два съществуващи плочести водостоци с отвор 2м и височина също около 2м.Те са с крайно недостатъчно сечение за побиране на този водосбор. В началото на трасето има участък, преминаването през които е чрез борд и той непрекъснато се залива при обилни валежи.Целият участък е обрасъл с храсти и треви, намалено е чувствително сечението на реката и това усилва ефекта на подприщване и преливане на водата.
След приключване на процедурата по глава VІ от ЗООС, ще започне процедура по чл. 46, ал.1, т.1, букви "б" и “г” и във връзка с чл. 52, ал. 1, т. "в" от Закона за водите (ЗВ).

Реализацията на ИП ще се извърши поетапно в съответствие с нормативната уредба.



Срокът за реализация е в зависимост от продължителността на горецитираните процедури по ЗООС и ЗВ, изготвяне и утвърждаване на Работния проект и издаване на Разрешението за Строеж и ще бъде от порядъка на максимум до 1 година.
Реализацията на ИП няма да възпрепятства миграцията на преминаващите над района реещи се птици, нито пък ще увреди естествени консервационнозначими природни местообитания.
е) Необходимост от нова инфраструктура - пътища, електроснабдяване, ВиК;
Дейността не оказва значително отрицателно въздействие върху околната среда. Не се засягат пряко или косвено защитени природни обекти, не се противоречи на целите и задачите поставени в действащия ОУП и неговото предстоящо изменение. По този начин ще се осигуряват условия за по-голяма безопасност при наводнения, по-добрo обслужване и транспортен достъп на живеещите в района и съседните къщи, както и по-голяма безопасност на пътуващите в това населено място.
ІІІ. Орган, отговорен за одобряването на инвестиционното предложение.
По реда на Закона за устройство на територията - Кмет и гл. Архитект на община Айтос. По реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие – Директор на РИОСВ – Бургас.
Уведомлението е във връзка с Ваше Решение, че “За цитираният план е необходимо провеждане на процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС.” Внася се в РИОСВ – Бургас във връзка с чл. 40, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОС (ДВ, бр.73/2007г.).


Прилагам:



  1. Документ за платена такса, съгласно чл. 5а, ал. 1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на МОСВ;


2. Уведомление на електронен носител - Приложено е 1 бр. CD.

Дата:......................... Уведомител:...........................................


/име, фамилия, подпис/





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница