До директора на риосв гр. Бургас



Дата09.01.2017
Размер233.11 Kb.
#12252

ДО


ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ ГР. БУРГАС
И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)

Към Вх.№ 7286


От ТСМ-Фарма ЕООД ЕИК147189320

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя,физическо или юридическо лице/

/седалище и ЕИК на юридическото лице/

Пълен пощенски адрес гр.Карнобат, ул. Г.Димитров 27

Адрес за кореспонденция гр.Карнобат, ул. Г.Димитров 27

Телефон, факс и е-mail:

Управител или изпълнителен директор на фирмата /възложител Стоян Иванов

Лице за контакти, телефон Стоян Иванов


УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО ДИРЕКТОР,
Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение „Играждане на къща за гости и ЗОХ с басейн в поземлен имот № 117003, местност”Кърънджика”, землище гр.Карнобат, Община Карнобат”/точното наименование на инвестиционното предложение под което то ще се одобрява по реда на специален закон, посочено в Уведомлението за инвестиционно предложение /

Прилагам следните документи:

  • 1. Информацията по Приложение № 2 към чл. 6, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредба за ОВОС, Приета с ПМС № 59/2003 г., обн., ДВ, бр. 25/2003 г., изм. и доп., бр. 3/2006 г., бр. 80/2009 г., бр. 29/2010 г., бр. 3/2011 г. и бр. 94/2012 г.).

  • 2. Документи, доказващи уведомяване на съответната община/район/кметство (посочени в писмото по чл. 5, ал. 2 от Наредбата за ОВОС), с предоставяне на копие на информацията по Приложение №2 към чл. 6, ал. 1 от Наредбата за ОВОС, съобщение за поставяне на информацията на интернет страницата и на общественодостъпно място (в съответната община/район/кметство) за най-малко 14 дни за достъп до информацията и за изразяване на становища от заинтересувани лица, по реда на чл. 6, ал. 9 от Наредбата за ОВОС (в срок до 3 дни след изтичане на определения срок съответната община/район/кметство изпращат служебно резултатите от обществения достъп, в т.ч. по начина на осигуряването му, на съответния компетентен орган).

  • 3. Документ за платена такса

  • 4. Други информации или документи, изискани с писмото по чл. 5, ал. 2 от Наредбата за ОВОС (във връзка с чл. 5, ал. 1, т. 1, т. 2, т. 3 и т. 4 от Наредбата за ОВОС):

  • В случаите по чл. 118, ал. 2 от ЗООС при заявено писмено искане от страна на възложителя към искането по ал. 1 се прилага като отделно самостоятелно приложение и оценката по чл. 99а, ал. 1 ЗООС в един екземпляр на хартиен и два екземпляра на електронен носител, разработена поотделно за всяка от инсталациите по приложение № 4 към ЗООС. При изготвяне на оценката по чл. 99а, ал. 1 в случаите по чл. 118, ал. 2 ЗООС се съобразяват всички изисквания за обхват и съдържание за определянето на най-добрите налични техники по Наредбата за условията и реда за издаване на комплексни разрешителни по чл. 119, ал. 1 ЗООС и методически указания, утвърдени от министъра на околната среда и водите.

  • Когато инвестиционното предложение е за изменение и разширение на съществуваща инсталация с издадено комплексно разрешително, се представя и копие на уведомлението по чл. 125, ал. 1, т. 1 ЗООС до компетентния орган по чл. 120, ал. 1 за планираната промяна в работата на инсталацията;

  • Информация и документация съгласно Приложение № 2 към чл. 10, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредба за ОС – Приета с ПМС № 201/2007 г., обн., ДВ, бр. 73/2007 г., изм. и доп., бр. 81/2010 г., бр. 3/2011 г., бр. 94/2012 г.)

  • Информация за намерението за управление на минните отпадъци съгласно чл. 22г, ал. 3 от Закона за подземните богатства;

  • Допълнителна информация необходима за изразяване на становище по чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС от Басейнова дирекция за управление на водите Дунавски район с център Плевен (БДУВДР), когато в писмото по чл. 5, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е указано да бъде представена такава информация (съгласно чл. 4а, ал. 3 от Наредбата за ОВОС).



Забележка: Искането се подава в един екземпляр на хартиен носител и в два екземпляра на електронен носител (дискeта, CD).

Дата: Възложител:.....................................

/подпис, печат/

И Н Ф О Р М А Ц И Я
за инвестиционно предложение: „Играждане на къща за гости и ЗОХ с басейн в поземлен имот № 117003, местност”Кърънджика”, землище гр.Карнобат, Община Карнобат“ с възложител ТСМ-Фарма ЕООД за преценяване необходимостта от извършване на ОВОС, информация съгласно чл.6 от Наредба за ОВОС – Приложение №2
І. Информация за възложителя:

ТСМ-Фарма ЕООД ЕИК147189320

Пълен пощенски адрес: гр.Карнобат, ул. Г.Димитров 27
Уважаема г-жо Директор,
Уведомяваме Ви, че „ТСМ-Фарма” ЕООД има следното инвестиционно предложение: „Играждане на къща за гости и ЗОХ с басейн в поземлен имот № 117003, местност”Кърънджика”, землище гр.Карнобат, Община Карнобат“
ІІ. Характеристики на инвестиционно предложение:


  1. Резюме на предложението

При изготвянето на информацията за преценяване на необходимостта от ОВОС на настоящото инвестиционното предложение са спазени изискванията на глава шеста, раздел трети на Закона за опазване на околната среда и разпоредбите на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда. Информацията е съобразена и с изискванията на нормативната уредба по биологично разнообразие по отношение съвместяването на процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС и преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, съгласно разпоредбите на чл.40 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС).

Предмет на инвестиционното предложение е изграджане на къща за гости и ЗОХ с басейн, съгласно допустимите с изготвения ПУП-ПРЗ за имота параметри за застрояване: плътност-20%, Кинт-0.5-1.2, озеленяване-40-60%, Височина-10м. В имота има изградена една сграда с площ 119 кв.м.

Сградата ще бъде захранена с електроенергия след сключване на договор за присъединяване към електрическата мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД, като на всяка от фасадите ще бъдат монтирани електромерни табла.

Водоснабдяването ще се извърши новопроектиран уличен водопровод. До 2м регулационната линия ше се изгради водомерна шахта с водомерен възел.

Потреблението на електроенергия и питейната вода ще се осъществява чрез връзки към електропреносната и водопроводната съгласно приложените предварителни договори с експлоатационните дружества.

Канализационната система ще бъде оразмерена съгласно предвидения брой обитатели и посетители на заведението. Типът отпадъчни води ще бъде битовофекални отпадъчни води с максимално денонощно количество 1,6 куб.м. през югозападната част на имота преминава главен канализационен колектор.В имота се предвижда нова ревизионна шахта, в която ще се включат водите чрез канализационно отклонение ще се включат съществуващата канализация.




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Необходимостта от предложението на възложителя е продиктувано от:

Наличието на собствен имот, в които е построена жилищна сграда и предстои обособяване на къща за гости и ЗОХ.

Наличие на изградена инфраструктура.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности: Със Заповед РД-461/2012 г. Кмета на Община Карнобат одобрява задание по чл.125 от Закона за устройство на територията и разрешава да се изработи ПУП.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи – няма алтернативи.

Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението, тъй като това се предопределя от собствеността на имота. Характеристиките на района и природните дадености на територията дават възможност за изграждане и функциониране на къща за гости и ЗОХ с басейн.

Нулевата алтернатива” се свързва със запазване на сегашното състояние на района. Няма да се използва наличният потенциал и ресурси на територията. Няма да се създадат работни места в района, което в условията на нарастваща безработица, ще допринесе за задълбочаване на неблагоприятния социално-икономическия микроклимат в общината.

При приемане на „нулева алтернатива” или отказ от реализацията на инвестиционното намерение, имота ще остана в съществуващия си вид, без да се използват рационално. Това ще доведе до следните неблагоприятни последици, както за възложителя – собственик на имота, така и за общината:

- Пропуснати ползи по отношение на осигуряването на работна заетост на местни проектантски и строителни фирми;

- Пропуснати ползи по отношението на осигуряване на временни работни места по време на етапа на строителство на отделните подобекти;

- Пропуснати ползи по отношението на осигуряване на временни и постоянни работни места по време на експлоатацията на обекта и т.н.

5. Местоположение на площадката на инвестиционното предложение - поземлен имот № 117003, местността”Кърънджика”,землище гр.Карнобат, Община Карнобат. Територията, предмет на разработката е частна собственост, с площ 10 000 кв м, застроена в западната част. Разглежданата разработка е с териториален обхват - малка територия.

координати (по възможност в WGS1984) /съгласно приложената скица/




6. Описание на основните процеси /по проектни данни/, капацитет Одобряване на инвестиционни проекти с цел изграждане на къща за гости и ЗОХ с басейн в поземлен имот № 117003, местността”Кърънджика”,землище гр.Карнобат, Община Карнобат;

  • Съгласуване на проекта с „ВиК” ЕАД;

  • Съгласуване на проекта с „ЕВН България Електроразпределение” АД;

  • Разрешение за строеж

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура - Не се налага изграждане на нова инфраструктура.
8. Програма за дейности, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Всички дейности свързани със строителството: основните строителни работи, депонирането и съхранението на излишните земни маси, почва и камъни от изкопите, временното съхранение на хумус, строителните работи, крайната фаза по приключването му и пускането на обекта в експлоатация се представят в програма от фирмата изпълнител на строежа, след съгласуване на проектната документация с компетентните органи и издаването на разрешително за строеж.

Не се предвижда закриване, възстановяване и последващо използване на съоръженията.

Експлоатацията на обекта предвижда използването му по предназначение.



9. Предлагани методи за строителство Изграждането на обекта ще се осъществява по традиционни строителни техники и технологии, гарантиращи високо качество на строително-монтажните работи и сигурност при експлоатация на съоръженията.

Конкретните методи за строителство са предмет на програма на фирмата изпълнител на строежа.

Изкопите, полагането на арматурата, изливането на бетона, монтажа на конструктивните елементи, ще се извършва с използване на необходимата механизация, при използване на съвременни методи на строителство.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

По време на строителството използваните природни ресурси ще бъдат вода и инертни материали, а при експлоатацията ще се използва питейна вода, електроенергия и слънчева енергия. Сградата ще бъде захранена с електроенергия след сключване на договор за присъединяване към електрическата мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД, като на всяка от фасадите ще бъдат монтирани електромерни табла.

Необходими количества-битовофекални отпадъчни води с максимално денонощно количество 1,6 куб.м. Водоснабдяването ще се извърши новопроектиран уличен водопровод. До 2м регулационната линия ше се изгради водомерна шахта с водомерен възел.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества, третиране

При осъществяване на изкопните и строителните дейности за изграждане на обекта се очаква да се формират временно смесени строителни отпадъци от земни маси, почви, камъни и др.- код 17 05 04, 17 05 06, както и:17 01 01-бетон, 17 01 02-тухли, 17 01 03- керемиди, керамични изделия, фаянсови плочки, 17 01 07-смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, различни от упоменатите в 17 00 06, 17 02 01- дървесен материал, 17 02 02-стъкло и др.

При осъществяване на битовата дейност ще се формират само битови отпадъци-код 20 03 01.

Не се очаква да се формират опасни и производствени отпадъци.

Събирането, временното съхранение и извозването на формираните отпадъци ще се осъществява съобразно Програмата за управление на отпадъците, приета от Община Карнобат.

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицатерните въздейсвия на околната среда: За намаляване на отрицателните въздействия от реализацията на инвестиционното намерение, Възложителя предвижда следните мероприятия:


  • За ограничаване вредното въздействие на отпадъците от строителството - организиране събирането и своевременното им транспортиране до посоченото от Общината място, при съобразяване с условията и реда за транспортиране и обезвреждане на строителните отпадъци на Община Карнобат;

  • Ограждения с цел запазване състоянието на съседните парцели по време на строителството в имота;

  • При започване на изкопните работи, предварително ще се изземе горния хумусен слой и да се депонира на определено място, за да може след привършване на строителството да се използва при озеленителните мероприятия;

  • Полагане на топлоизолационни материали по външните стени за постигане на оптимални топлотехнически показатели на сградите, с цел икономия на енергия при климатизация на помещенията;

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение – добив на строителни материали, на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадни води ;

Канализационната система ще бъде оразмерена съгласно предвидения брой обитатели и посетители на заведението. Типът отпадъчни води ще бъде битовофекални отпадъчни води с максимално денонощно количество 1,6 куб.м. през югозападната част на имота преминава главен канализационен колектор.В имота се предвижда нова ревизионна шахта, в която ще се включат водите чрез канализационно отклонение ще се включат съществуващата канализация.



14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Разрешение за строеж.



15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда ;

Комфортът на околната среда е съвкупност от природни фактори и условия, съчетание на природни образувания и географски дадености (релеф, растителност, водни пространства, оптимална температура, влажност на въздуха и др.). Това е субективното чувство, което обкръжаващата природна среда създава у човека състояние на благополучие и спокойствие,и обезпечава неговото здраве и жизнената му дейност. В резултат от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква временно нарушаване на комфорта в района. Единствено по време на строителните работи по изпълнение на обекта може да има завишаване на шумовите нива, запрашеност от техниката и транспортните машини с материалите за обекта, но няма да се окаже значително въздействие върху околната среда.



16. Риск от инциденти- Работния персонал ще бъде инструктиран по отношение изискванията за безопастност при съответните специализирани видове труд. На обекта ще се заведе книга за инструктаж по безопастност на труда. Техническият надзор се упражнява от ръководителя на екипа.

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение;
1. План, карти, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природнитеи антропологични характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположени обекти, подлежащи на здравна защита:

Теренът на който ще се осъществява проекта не се намира в пределите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ и в границите на защитени зони от националната екологична мрежа Натура 2000. Най-близката защитена зона BG 0000196 „Река Мочурица“ по Директива на местообитанията. Защитена зона „Река Мочурица” е разположена на E 26◦ 37' 28” и N42◦37'59". Надморската височина е: минимална 216m, максималната е 488 m, а средната 302 m. Обща площ: 87 028,30 dka. Защитена зона „Река Мочурица” BG0000196 по Директива 92/43ЕЕС за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна обхваща долината покрай течението на едноименната река, нейни притоци и хълмистата област на изток между с. Крумово градище и Карнобат. На север в границите на защитената зона са включени териториите между реките Мочурица и Мараш.При град Карнобат посоката се променя на югозапад и достига землищата на с. Веселиново и Ямбол. По дължината на речното корито има изградени диги, бреговете са

обрасли с храстова растителност.

Цели на защитена зона „Река Мочурица” BG0000196

-Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона;

-Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на

естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата;

-Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете,

предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Предмет на защита в зоната са:

►4 типа местообитания,

►5 вида бозайници включени в Приложение II на Директива 92/43ЕЕС

и 3 вида, включени като други значими,

►3 вида земноводни,

►4 вида влечуги,

►2 вида риби,

►8 вида безгръбначни, включени в Приложение II на Директива

92/43ЕЕС.

Орнитофауната е представена от:

-33 вида птици от Приложение I на Директива 79/409ЕЕС;

-28 вида редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в Приложение I на Директива 79/409ЕЕС;

-12 вида включени като други значими.

Птици включени в Приложение І на Директива 79/409/ЕЕС

Червеногърба сврачка (Lanius collurio), козодой (Caprimulguseuropaeus), ливаден дърдавец (Crex crex), сирийски пъстър кълвач(Dendrocopos syriacus), малък креслив орел (Aquila pomarina), турилик(Burhinus oedicnemus), малък горски водобегач (Tringa glareola), малка

пъструшка (Porzana pusilla), земеродно рибарче (Alcedo atthis),синявица (Coracias garrulous), среден пъстър кълвач(Dendrocoposmedius), дебелоклюна чучулига (Melanocorypha calandra),средна пъструшка (Porzana parva), ястребогушо коприварче (Sylvianisoria),градинска овесарка (Emberiza hortulana), малък корморан(Phalacrocoraxpygmeus), горска чучулига (Lullula arborea), бял щъркел(Ciconiaciconia), тръстиков блатар (Circus aeruginosus), орел змияр(Circaetusgallicus), голяма пъструшка (Porzana porzana), осояд (Pernisapivorus),черен щъркел (Ciconia nigra), голяма бяла чапла (Egretta alba),малка бяла чапла (Egretta garzetta), гривеста чапла (Ardeola ralloides),нощна чапла (Nycticorax nycticorax), малък воден бик(Ixobrychusminutus), голям воден бик (Botaurus stellaris), полски блатар(Circus cyaneus), ливаден блатар (Circus pygargus) и вечерна ветрушка(Falco vespertinus).

Редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в

Приложение I на Директива 79/409/ЕЕС

Черна каня (Milvus migrans), качулата чучулига (Galerida cristata)обикновена калугерица (Vanellus vanellus), малък брегобегач(Calidrisminuta), сив брегобегач (Calidris temminckii), малък червеноногводобегач (Tringa tetanus), чухал (Otus scops),домашна кукумявка(Athene noctua), зелен кълвач (Picus viridis), полска чучулига (Alaudaarvensis),селска лястовица (Hirundo rustica), речен дъждосвирец(Charadrius dubius), средна бекасина (Gallinago gallinago), жълтокракачайка (Larus cachinnans), обикновен пчелояд (Merops apiaster), голямгмурец (Podiceps cristatus), голям горски водобегач (Tringa ochropus),лиска (Fulica atra), малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), голямкорморан (Phalacrocorax carbo), сива чапла (Ardea cinerea), зеленоглавапатица (Anas platyrhynchos), кафявоглава потапниц (Aythya ferina),малък ястреб (Accipiter nisus), обикновен мишелов (Buteo buteo),черношипа ветрушка (Falco tinnunculus), крещалец (Rallus aquaticus),лятно бърне (Anas querquedula) и зеленоножка (Gallinula chloropus).



Бозайници, включени в Приложение II на Директива 92/43ЕЕС

Европейски вълк (Canis lupus); Видра (Lutra lutra); Добруджански(среден) хомяк (Mesocricetus newtoni);Лалугер (Spermophilus citellus);Пъстър пор (Vormela peregusna).



Земноводни и влечуги, включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC

Червенокоремна бумка (Bombina bombina bombina); Жълтокоремнабумка (Bombina variegata variegata); Ивичест смок (Elaphequatuorlineata quatuorlineata); Обикновена блатна костенурка (Emysorbicularis orbicularis); Шипобедрена костенурка (Testudo graeca ibera);Шипоопашата костенурка (Eurotestudo hermanni boettgeri); Голям(Южен) гребенест тритон (Triturus cristatus karelinii).



Други значими видове, земноводни и влечуги

Зелена крастава жаба (Bufо viridis viridis); Жаба дървесница (Hylaarborea arborea); Горска дългокрака жаба (Rana dalmatina dalmatina);Смок стрелец (синурник); (Coluber caspius); Сива водна змия (Natrixtessellata tessellata); Пепелянка (Vipera ammodytes amodytes); Ивичестгущер (Lacerta trilineatatrilineata); Зелен гущер (Lacerta viridis viridis);Степен гущер (Podarcis muralis muralis); Кримски гущер (Podarcistauricataurica).



Риби

Европейска горчивка (Rhodeus sericeus amarus); Маришка мряна(Barbus cylolepis).



Безгръбначни

Бисерна мида (Unio crassus); Обикновен паракалоптенус(Paracaloptenus caloptenoides); Водно конче Ценагрион орнатум(Coenagrion ornatum); Лицена (Lycaena dispar); Обикновен сечко(Cerambyx cerdo); Бръмбар рогач (Lucanus cervus); Буков сечко;*Алпийска розалиа (Rosalia alpina).



Други значими видове, под защита от международни конвенции

или включени в червената книга на България

Земноводни

Зелена крастава жаба (Bufo viridis viridis)

Жаба дървесница (Hyla arborea arborea)

Сирийска чесновница (Pelobates syriacus balcanicus)

Горска дългокрака жаба (Rana dalmatina dalmatina)

Влечуги

Ивичест гущер (Lacerta trilineata trilineata), Зелен гущер (Lacerta viridisviridis), Късокрак гущер (Ablepharus kitaibelii kitaibelii), Степен гущер(Podarcis muralis muralis), Кримски гущер (Podarcis taurica taurica),Смок-стрелец (Синурник)(Coluber caspius), Смок мишкар (Elaphelongissima longissima), Сива водна змия (Natrix tessellata tessellata),Пепелянка (Vipera ammodytes ammodytes), Медянка (Coronella austriacaaustriaca).



Бозайници

Голяма /белокоремна/ белозъбка (Crocidura leucodon), Малка белозъбка(Crocidura suaveolens), Оризищна мишка (Micromys minutus), Лешниковсънливец (Muscardinus avellanarius), Невестулка (Mustela nivalis),Малка водна земеровка (Neomys anomalus), Етруска земеровка (Suncusetruscus).

Риби

Щука (Esox lucius), Речен кефал (Leuciscus cephalus).



Птици

Голям ястреб(Accipiter gentilis), Ушата сова (Asio otus), Обикновенакукувица(Cuculus canorus), Голям пъстър кълвач (Dendrocopos major)Малък пъстър кълвач (Dendrocopos minor), Жълта стърчиопашка(Motacilla flava), Авлига (Oriolus oriolus), Торбогнезден синигер (Remizpendulinus), Ръждивогушо ливадарче (Saxicola rubetra), Горска улулица

(Strix aluco), Забулена сова (Tyto alba), Папуняк (Upupa epops)

2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи ползватели на земи - теренът е частна собственост. В имота има изградена една сграда с площ 119 кв.м.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

По картограмата на страната в М 1:100000 терена на инвестиционното намерение попада в картни листове Ямбол и Бургас. В площта се разкриват горнокредни и кватернерни скали.

Предвиденият за реализирането на инвестиционното намерение имот граничи на юг с регулацията на Карнобат.В имота има съществуваща сграда, която се запазва

Имотът не засяга и не се намира в близост до защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологично разнообразие. На терена на плана и в близост до него не са установени обекти на културното наследство.


4. Чувствителни територии, в т.ч. уязвими зони, защитени зони, СОЗ около водоизточници и съоръжения за питейно-битово водоснабдяване и водоизточници на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди: -
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение: -

Няма
ІV. Характеристики на потенциалното въздействие при реализация на инвестиционното предложение;


1. Въздействие в/у хората и тяхното здраве, земеползването, атмосферния въздух, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природни обекти, минерално и биологично разнообразие и неговите елементи, както и очаквано въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различни отпадъци и техните местонахождения, рискови енергийни източници- шумове, вибрации, радиации и др. :

От реализацията на свързаното с плана инвестиционно предложение не се очакват въздействия върху хората и човешкото здраве. То е свързано със задоволяването на основни човешки потребности, труд, хранене, почивка и възстановяване на силите. Реализирането на инвестиционното предложение не е свързано с рискове за човешкото здраве и местоположението му не е в противоречие на Закона за здравето.

Реализирането на инвестиционното предложение е благоприятно от икономически аспект. В изграждането и след което и при функционирането ще бъдат осигурени работни места.

Въздействие върху качеството на въздуха.

Може да се очакват промени в качеството на атмосферния въздух в района единствено при строителните дейности и по-точно по време на изкопните дейности и грубото строителство, преди монтиране на дограмата, но същите ще бъдат в границите на допустимите денонощни норми.



От строителните машини

При използване на среден багер с производителност 50 куб м/час или по-голяма изкопните работи при предвидения обем следва да приключат в срок до 1 ден за сграда.

Предвиждат се изкопни работи през есеннозимния или пролетния сезон когато изкопаните земни маси ще бъдат с голяма влажност без да се наблюдават наднормени стойности на ФПЧ.

Не се предвиждат взривни дейности и други такива, водещи до значително запрашаване и отделяне на ФПЧ. При максимално използване на строителна механизация при едновременна работа на 1 хидравличен багер, задвижван от дизелов мотор и 5 самосвала с обем на коша до 10 куб м, чрез използването на модула за изчисляване на емисиите Emissions от програмния продукт „Трафик оракул“, могат да се очакват следните емисии по време на строителните дейности.





Замърсител мг/м3

Сажди 0,0008

Азотни окиси 0,0010

ЛОС 0,00056

СО 0,00310

ПАН 2,8x10-7

Разпространение на замърсителите, емитирани с отработените газове на строителните машини: При използване на модула „Diffusion“ от програмния продукт „Трафик оракул“ и приемане за неблагоприятна за разсейване атмосфера в района и резултатите за очакваните емисии от горната таблица, са изчислени очакваните концентрации на замърсителите в приземния слой на атмосферата при строителни дейности. Разсейването на емитираните замърсители е апроксимирано като площен източник. Резултатите са представени в следващата текст таблица:




Концентрация

NOX

μg/m3



ЛОС

μg/m3



СО

μg/m3



Тв. ч-ци

μg/m3



ПДК

200

5(бензен)

10

0,15

Очаквана

15

0,66

3

1,4x10-6

При тази строителна механизация максимално еднократната концентрация на азотни окиси в района на строителния обект ще бъде в рамките на 15 μg/m3, при средночасова норма от 200μg/m3 и средногодишна норма за опазване на човешкото здраве 40 μg/m3. С отдалечаването от строителния обект очакваните концентрации значително ще намаляват и ще бъдат до 3μg/m3 на 100 м от обекта.

Разсейването на останалите емитирани замърсители на въздуха, също ще доведе до много по-ниски от допустимите концентрации (за СО ще бъде 3μg/m3, при норма 10μg/m3) Тези емисии няма да доведат до промяна на качеството на въздуха в района, тъй като са с малка мащабност и за кратък период (1 ден по време на изкопните работи).

От строителните дейности на строителната площадка.

По данни от различни дейности очакваните емисии на прах и ФПЧ10 ще бъдат от порядъка на представените по-долу в таблицата:





Източник

Общ прах

ФПЧ10

г/м2с

г/м2с

ЕАОС

0,000005

0.00000022

ЕРА

0,000084

0,00000004

За определянето на разпространението на твърди частици е използвана компютърната програма за изчисляване имисиите от площни източници „Screening procedures for Estimating the Air Quality Impact of Stationary Sources, Revised“ EPA-450/R-92-019.



От движението на МПС

Реализирането на инвестиционния проект не е свързано със значително увеличаването на броя на преминаващите по пътя за гр.Карнобат автомобили и реализирането на инвестиционното предложение промяна на съществуващите концентрации поради движение на автомобилите на живущите и работещите в сградата не се очаква.

Източници на организирани емиси

С инвестиционния проект не се предвиждат горивни инсталации, организирани източници на емисии. За отопление и топла вода за битови нужди са предвидени електронагревателни уреди и климатици. Не се очакват емисии от монтираните в стаите климатици поради екологичните норми наложени от българското законодателство на производителите и вносителите на климатична техника.



Води

Липсата на поток непречистени отпадъчни води, директно заустван в природен водоприемник не предполага негативно въздействие върху качеството на повърхностните и подземни води в района.

Максималното количество на отпадните води се определя от чл.164 на Наредба №4 от 17.06.2005г за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации на МРРБ ДВ бр 53 от 28.06.2005г. При условията на чл.164 денонощното количество на битовите отпадни води се приема за равно на съответното количество за питейно - битови нужди води съгласно глава втора на същата наредба. Типът отпадъчни води ще бъде битови отпадъчни води с максимално денонощно количество 1,6 куб.м.

От обитателите на къщата за гости и от ЗОХ се очаква формиране на битово-фекални води с максимални концентрации на основните замърсители в тях представени в таблицата по-долу.





БПК5 220мг О2

Неразтворени вещества 265мг/л

Общ азот 44мг/л

Общ фосфор 9,9 мг/л

За отвеждането на битовите отпадъчни води в имота е положена битовофекална канализация.



Почви и земни недра;

При изкопните дейности ще бъде отстранен повърхностния почвен слой, без да се засягат територи в които почвите подлежат на опазване по силата на закон.

С реализирането на инвестиционното предложение ще бъдат извършени изкопни работи максимално до кота -2,50 поради което въздействия засягащи земните недра не се очакват.

Ландшафт;

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот, в които има изградена вече сграда. Реализирането на инвестиционното намерение е свързано с изкопни земни работи при строителството на сградата, но съществени промени в структурата на ландшафта не се очакват.

Ландшафтът ше се запази като антропогенен, възникнал вследствие на коренното преобразуване на природната среда в резултат на стопанското усвояване (строителство и градоустройство, търговия и транспортно строителство). Този тип ландшафти се характеризират с почти напълно изчерпан потенциал за самовъзстановяване в случай на нови антропогенни въздействия, а емкостта им се оценява като силно ограничена.

При изкопните дейности ще бъде отстранен само почвения слой на малка дълбочина без да се засяга минералното разнообразие.



Биологично разнообразие;

С реализирането на инвестиционното предложение ще бъде застроена практически урбанизирана територия, без да се засягат местообитания и находища на видове предмет на опазване от Закона за биологичното разнообразие. Теренът на който ще се осъществява проекта не се намира в пределите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ и в границите на защитени зони от националната екологична мрежа Натура 2000. Най-близката защитена зона BG 0000196 „Река Мочурица“ по Директива на местообитанията.



Отпадъци;

Отпадъците от новото строителството ще бъдат извозени на депо за строителни отпадъци, посочено от Община Карнобат или повторно използвани за насипвне след преработката им, а изкопаните земни маси ще бъдат депонирани на място определено от същата община, като направленията за извозване ще бъдат определени с издаването на разрешението за строеж и протокола за откриване на строителна площадка.

Металните отпадъци ще бъдат предадени на фирма притежаваща лиценз за оползотворяване на отпадъци от метали.

Пластмасовите и хартиените отпадъци ще се събират разделно и предават за рециклиране.

Битовите отпадъци се събират в съдове за смет, предоставени от фирмата по сметосъбиране, обслужваща района.

Отпадъците от парковете и градини се компостират на място и повторно използват в градинските площи.

Поради наличието на изграденна и надеждно функционираща организация за събиране, депониране и оползотворяване на отпадъците на територията на община Карнобат негативни въздействия от генерирането на отпадъци в околната среда няма да има.

Шум и вибрации

Източници на шум и вибрации с периодично действие ще бъдат строителните и транспортните машини по време на строителството. За изкопни и дейности ще бъдат използвани среден багер и до 5 самосвала с обем на коша до 8 куб м и продължителност 1 ден за сграда. Очакваното въздействие се определя като краткотрайно и периодично. По опитни данни източниците на шум и шумовите нива при строителството на една сграда са до 75 dB. Съгласно Приложение 3 на Наредба№6 /26.06.2006г за показателите за шум в околната среда на 50м от строителния обект намалението ᐎL на шумовото ниво ще бъде с 43 dB. При източник на шум с шумово ниво 75 dB след отчитане на намалението ᐎL, което е 43 dB шумовото ниво ще бъде за източника на шума 32 dB, което е под еквивалентното 55 dB за градска среда през деня и в границите на допустимото в най близките жилища в съседните имоти. В случая основно определящо в района остава въздействието от шума от автомобилния трафик по пътя за гр.Карнобат, който е сред основните източници на шум в района.

Не се предвиждат производствени дейности и монтаж на източници на шум, вибрации и радиация, тъй като това е определено с предназначението им –къща за гости и ЗОХ и басейн.

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Няма и не се очаква Инвестиционното предложение ще се реализира в имот, в който има построена сграда.

По време на строителството се очакват преки въздействия изразяващи се в генериране на шум, ауспухови газове и прах в границите на допустимите съгласно българското законодателство. По продължителност въздействията ще бъдат ограничени в срока на строителните дейности. Очакваните въздействия върху компонентите на околната среда се характеризират като незначителни.

Строителството на сградите се извършва с цел задоволяване на човешки потребности- осигуряване на условия за сън, почивка, възстановяване на здравето и работоспособноста и възпроизводство на нейните обитатели, поради което въздействията от експлоатацията на сградите могат да бъдат класифицирани като постоянни в границите на експлоатационния срок и положителни.



3. Вид на очакваното въздействие: с реализация на инвестиционното намерение се цели дългосрочно, положително въздействие.

4. Обхват на въздействието /географски район, население, нас.място/: поземлен имот № 117003, местност”Кърънджика”, землище гр.Карнобат, Община Карнобат

5. Вероятност на поява на въздействие: не се очаква поява на отрицателно въздействие

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието: няма

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, намаляване или компенсиране на значителни отрицателни въздействия в/у околната среда и човешкото здраве: не се очаква поява на отрицателно въздействие, няма заложени мерки

8. Трансграничен характер на въздействието: няма

Дата Уведомител:.....................................



/подпис/


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница