До Директора На риосв



Дата22.10.2018
Размер245.88 Kb.
#91958
До

Директора

На РИОСВ

Гр.Монтана

Информация по Приложение № 2 към чл.6 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии- относно: Инвестиционно предложение за Създаване на 82 дка лозово насаждение и система за капково напояване на същото в имоти № 360005 и № 3600039, землище на с.Славотин


При изготвянето на информацията за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционното предложение за „Създаване на 82 дка лозово насаждение и система за капково напояване на същото в имоти № 360005 и № 360039, землище на с.Славотин, са спазени изискванията на глава шеста, раздел трети на Закона за опазване на околната среда и разпоредбите на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

Информацията е съобразена и с изискванията на нормативната уредба по биологично разнообразие по отношение съвместяването на процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС и преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, съгласно разпоредбите на чл.40 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС).




  1. Информация за контакт с инвеститора




  1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора- физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

Инвеститор на инвестиционното предложение е "ГОЛДЪН ФРУТ" ООД, седалище и адрес на управление област Враца, община Враца гр. Враца 3000 ул.СЕСТРИ ХАДЖИКРЪСТЕВИ No 7, вх. Б, ап. 23 , ЕИК 106579402, представлявано от МЛАДЕН ЦВЕТАНОВ ЦОЛОВ - Управител, ЕГН 6709161960

  1. Пълен пощенски адрес

област Враца,община Враца гр.Враца 3000 ул.г.С.Раковски No41,ет.1, оф.2


  1. Лице за контакти: КАТЯ ПАВЛИНОВА ЦЕКОВА - телефон:0885 863322 e-mail: general_vr@abv.bg




  1. Характеристики на инвестиционното предложение:




  1. Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение разглежда намерението на възложителя за реализиране на проект Създаване на 82 дка лозово насаждение и система за капково напояване на същото в имоти № 360005 и № 360039, землище на с.Славотин. Съществуващото положение в разглежданите имоти е: земеделска земя - нива. Намеренията на инвеститора предвиждат в имоти № 360005 и № 360039 да се създаде 82 дка лозово насаждение за винени лозя. Новото насаждение се предвижда да бъде в следния сортов състав: 82 дка Мискет врачански.Предвидена е схема на засаждане на новите лозички: вътрередовото разстояние да бъде 0.80 м и междуредовото – 2,50 м. 5500 броя в Ха.

При такава схема на засаждане е възможно безпрепятствено механизирано обработване на масива, както и формиране на лозите на подпорна конструкция на формировка Гюйо.



Приоритет за Инвеститора е:
- производство на висококачествено грозде;

- работа в хармония с природата, без насилие над нея;

- подпомагане и засилване на естествения биологичен кръговрат в земеделската система, като се включват микроорганизмите, почвената флора и фауна, растенията и животните;

-поддържане и повишаване на плодородието на почвата за дълго време;

- стремеж към чистота на селскостопанската дейност и избягване на замърсяването;

-поддържане на генетичното разнообразие на земеделските системи и тяхната околност, включително грижа за растенията и дивите животни в съответния ареал;

-отчитане на големия социален и екологичен ефект.


  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Намеренията на собственика се вписват в тенденциите за развитието на разглеждания район като като такъв със застъпено производство на селскостопанска продукция. Поминъка на голяма част от населението винаги е бил свързан с производството на плодове и зеленчуци , но това в последните години не е било стимулирано и предпочитано от хората поради липса на осигурен пазар за тях. С реализирането на разглежданото инвестиционно намерение ще се осигури производство на високжокачествена селскостопанска продукция от грозде и ще се гарантира подпомагане и развитие на родното ни селско стопанство. Социалният ефект от предприятието в условия на криза е свързан с откриването на около 4 нови работни места. Политиката на общинска администрация гр. Мизия също е за подпомагане и осигуряване на необходимите условия за стимулиране на всякакви инициативи в тази насока от страна на инвеститори. В този смисъл предложението на възложителя може да се счита с доказана необходимост.




  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Разглежданите имоти са земеделска земя.Имота граничи със земеделски имоти.




  1. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Алтернативни варианти не се предлагат и не се обсъждат, поради факта, че разглежданата площ се явява изключително подходяща за реализиране на инвестиционното предложение. Наета е под наем за дълъг период от време, дава възможности за обезпечаване на основните изискващи се инфраструктурни елементи и комуникации. За инвеститора настоящото инвестиционно намерение се явява единствена.

Нулева алтернатива е възможността да не се осъществи дейността, предвидена с инвестиционното предложение. Нулевата алтернатива по принцип може да бъде изпълнена от гледна точка на опазване компонентите на околната среда от замърсяване и увреждане. От описаното по-горе става ясно, че реализацията на инвестиционното предложение няма да повлияе негативно върху компонентите на околната среда и няма да доведе до замърсяването или увреждането им, поради което в случая не се препоръчва да бъде изпълнена нулева алтернатива. Освен това, успешната реализация на инвестиционното предложение ще има голям екологичен ефект, свързан с намаляване на почвената ерозия и разхода на вода за напояване.




  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Площадката, обект на инвестиционното предложение представлява земеделска земя имоти № 360005 и №36039 в землището на с.Славотин с обща площ на имота 82,916 дка – нива. Строителство не се предвижда.





  1. Описание на основните процеси/по проспектни данни/, капацитет.

Инвеститорското предложение представлява създаване на 82 дка лозово насаждение с винени сортове: Насаждението ще бъде създаденто на имоти № 360005 и №36039 в землището на с.Славотин. Целите имоти е са с площ от 82,916 дка. На 82 дка ще бъде създадено лозовото насаждение.

Посоката на редовете ще бъде северозапад- югоизток успуредно на източната страна на парцелите.

Разстоянията на засаждане ще бъдат: вътрередовото разстояние да бъде 0.8м и междуредовото – 2,50 м. Свободната площ от 0,916 дка ще бъде използвана за крайни пътища – отстояния от границите на имота и вътрешен – обслужващ път.

Отстоянията на западната, северната и южна част на терена, както и обслужващия път ще бъдат с ширина от 6 м, а от източната страна – 3 м.

Поради тази причина, след като се изключи площта, необходима за обслужване на насаждението, размера на лозето, което е предвидено да се засади е определен на 82 дка.

На имота няма забрани и ограничения за създаване на лозово насаждение.

МИСКЕТ ВРАЧАНСКИ

Мискет врачански е среднозреещ бял винен сорт. Гроздето му узрява през втората половина на септември. Лозите са със умерен растеж, средна родовитост и добив. Не е склонен към изресяване и милерандаж. Чувствителен е на мана и оидиум. Гроздето е практическо устойчиво на сиво гниене. Лозите са силно чувствителни на засушаване и ниски зимни температури. Поради ниската студоустойчивост се препоръчва да се отглеждат приземно при формировка Гюйо.

Ще се работи сезонно.


За инвестиционното вамерение не е необходимо обезпечаване на захранване с ток, а за вода за обекта е описано в съответните раздели по-долу.

Основните процеси за реализация на обекта включват следното:

- предпроектни проучвания и проектиране

- подготовка на терена – механизиране операции;

- доставка, засаждане на лозичките и монтиране на системата за капково напояване

Чрез предвиденото изграждане на система за капково напояване ще се увеличи добива на произвежданото грозде, както и ще се обезпечи доброто развитие на лозичките, което ще допринесе за постигане на по-добри финансови резултати на възложителя и подобряване качеството на произвежданата продукция. Технологията за напояване в настоящото инвестиционно предложение е съобразена с теренните особености, водоизточника и схемата на засаждане. Тази технология позволява доставянето на поливната вода непосредствено в кореновата система на растенията. Технологията спестява значително разхода на вода, както и експлоатационните разходи по извършване на поливките и поддръжката на напоителната система.

Нуждите от вода за поливка ще бъдат осигурени като се използват цистерни за поливна вода. Доставката на нужните количества ще бъде обезпечена от фирма – титуляр на разрешително по реда на ЗВ и регистрирана като воден оперотор.

Битово-фекални отпадъчни води няма да се генерират.



Монтажните работи свързани с изграждане на системата за капково напояване се свеждат до изкопни работи по трасетата на транспортния и разпределителните тръбопроводи, монтажни работи по тръбната мрежа и поливните крила, монтаж на командните възли и шахтите и обратното засипване на изкопите. Капковото напояване представлява система от тръби за бавно и продължително напояване. За целта в тръбите са инсталирани специални капкоотделители за редуциране на налягането и равномерно разпределяне на водата по линията. Системата за капково напояване съдържа няколко основни компонента:

  1. водоизточник - цистерни;

  2. помпа (електрическа, бензинова, дизелова);



  3. филтърен възел (мрежести, дискови, груби, хидроциклонни). Правилната филтрация е едно от най- важните решения в системата за капково напояване, защото снабдява капкообразувателите с чиста вода. Мрежестите филтри са с опростена конструкция, имат пластмасова или метална цедка , която задържа твърди частици. Грубите се използват за филтрирание на чакълеста или песъчлива почва. Хидроциклонните са подходящи за вода от сондажни кладенци с много пясък. Те функционират на принципа на центробежни сили и гравитация, които се образуват в конусовидно тяло.

водопреносна система- тръби, фитинги и капкови маркучи. Тръбите са полиетиленови с различен диаметър и пренасят вода от водоизточника до капковите маркучи. Разполагат се на повърхността или са закопани в почвата.

  1. По време на изграждането на системата за капково напояване не се очакват значителни въздействия върху околната среда в района. Хумусния пласт няма да бъде нарушен, тъй като след обратното засипване на разпределителните тръбопроводи, хумусът ще се разстелен отново над изкопите.




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Реализирането на инвестиционното предложение не налага нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. Ще се изградят нови обслужващи пътища само в рамките на самия терен. Тези обслужващи пътища за земни. За изграждането им няма да бъдат внасяни инертни или други мателияли.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Проектът не предвижда строителни дейности.

След приключване на монтажа на капковото напояване тази временна площадка ще бъде закрита, възстановена и благоустроена заедно със свободните от застрояване площи.

Амбициите на инвеститора са да се осигури едноетапно изграждане на обекта в рамките на една година. Разбира се това е много относително по независещи от него причини и поради това не може да се фиксират и срокове за извършване на отделните мероприятия за намаляване на евентуални негативни въздействия.

Експлоатацията на обекта не предполага дейности, налагащи специална програма за управление, като изключим необходимостта от организиране на разделно и своевременно сметосъбиране. Възможност за закриване на дейността, с последващо възстановяване и използване на терена не се обсъжда.



  1. Предлагани методи на строителство.

Инвестиционното намерение не предвиджа строителство.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Периодът на експлоатация на обекта ще бъде свързан с потребление на вода за поливни нужди.

Питейните нужди ще бъдат обезпечени с доставка на бутилирана вода за пиене.

Нуждите от вода за поливка ще бъдат осигурени като се използва цистерни за поливна вода. Доставката на нужните количества ще бъде обезпечена от фирма – титуляр на разрешително по реда на ЗВ и регистрирана като воден оперотор.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират- видове, количества и начин на третиране.

Земята като природен ресурс ще претърпи изменения по време на основите за монтиране на системата за капково напояване, но ще има ограничен обхват. Няма да има излишни земни маси.
При създаването на насаждението и експлоатацията му ще се генерират известно количество производствени отпадъци. Като такива могат да се посочат некачествени хартиени и картонени опаковки в количество около 0,01тона годишно, както и растителни отпадъци от лозовото насаждение. Като производствен отпадък може да се посочат и растителни отпадъци от лозята, който отпадък е с характер на неопасен, ще се събира в метални контейнери и ще се обезврежда по общия ред. Количеството му е непрогнозируемо.

Периодът на експлоатация на обекта също ще бъде свързан с обособяването на смесени битови отпадъци. Разделното им събиране и своевременно извозване с метални контейнери до организирано от община Мизия сметище за твърди битови отпадъци, ще става по установения за това ред.

По време на експлоатация на обекта ще се събират отпадъци от растителен произход, които ще се компостират или предават на фирми за производство на биогаз. Битовите отпадъци, заедно с другите ще се събират в контейнер, който ще се достави от общината и се събира от фирмата по сметосъбиране.


  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

По време на експлоатацията на насаждението не се очакват значими негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

Ще се събират отпадъци от растителен произход, които ще се компостират или предават на фирми за производство на биогаз. Битовите отпадъци, заедно с другите ще се събират в контейнер, който ще се достави от общината и се събира от фирмата по сметосъбиране.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение/ например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води/.


Реализирането на инвестиционното предложение не изисква дейности като добив на строителни и инертни материали.

Нуждите от вода за поливка ще бъдат осигурени като се използва цистерни за поливна вода. Доставката на нужните количества ще бъде обезпечена от фирма – титуляр на разрешително по реда на ЗВ и регистрирана като воден оперотор.

14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
За реализиране на инвестиционното предложение ще се следват основните разрешителни режими, залегнали в Закона за виното и спиртните напитки. Процедурата е стартирана с издаване на основните изискващи се за такъв вид насаждения документи.

Изграждането и функционирането на обекта ще изисква да се сключи и договор с лицензирана фирма за дейности с отпадъци.


15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Както по време на изграждането на насаждението, така и по време на експлоатацията му, може да се дискутират условия и обстоятелства, които да доведат до замърсяването на околната среда и компрометиране на основните й компоненти.

В хода на изложението бяха разгледани основните предпоставки за появяване на такива негативни въздействия , както и набелязаните мероприятия за минимизирането им и предотвратяването на отрицателните последици вследствие реализирането на инвестиционното предложение. При спазване на направените вече по-горе препоръки и осъществяване на стриктен контрол върху изпълнението им, се приема, че няма да се създадат условия за дискомфорт на околната среда.

Реализацията на инвестиционното предложение има изцяло положителен ефект, свързан с намаляване на почвената ерозия в района и разхода на вода. При изграждането на системата за капково напояване не се очаква замърсяване или дискомфорт на компонентите околната среда.

По време на създаването на насаждението и монтиране на системата за капково напояване не се очакват значителни въздействия върху околната среда в района.

Хумусния пласт няма да бъде нарушен, тъй като след обратното засипване на разпределителните тръбопроводи, хумусът ще се разстеле отново при вертикалната планировка.


16. Риск от аварии и инциденти
По време на създаването на насждението следва да се спазват най- стриктно изискванията за техника на безопасност и по отношение охрана на труда. Първоначалният встъпителен инструктаж на работниците и запознаване с общите изисквания по безопасност на труда при монтажните работи, както и ежедневния такъв имат много голямо значение за предотвратяване на случайни инциденти и нещастни случаи. Стриктният контрол по спазването на тези инструкции е задължение на инвеститора и ще намали до минимум риска от инциденти.

В етапът на експлоатация на обекта и по време на работа с машини и механизми е важно да се спазват всички изисквания на ТПТБ по охрана на труда.

Не се очакват аварийни ситуации.

С предвидените за осъществяване на инвестиционното предложение техника и методи не се очаква риск от инциденти за околната среда.

III. Местоположение на инвестиционното предложение.


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното

предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.


Насаждението ще бъде създаденто на имоти № 360005 и № 360039 в землището на с.Славотин. Имотите са с обща площ от 82,916 дка. На 82 дка ще бъде създадено лозовото насаждение.

Посоката на редовете ще бъде северозапад- югоизток успуредно на източната страна на парцела.

Разстоянията на засаждане ще бъдат: вътрередовото разстояние да бъде 0.8м и междуредовото – 2,50 м. Свободната площ от 0,916 дка ще бъде използвана за крайни пътища – отстояния от границите на имота и вътрешен – обслужващ път.

Поради тази причина, след като се изключи площта, необходима за обслужване на насаждението, размера на лозето, което е предвидено да се засади е определен на 82 дка.

На имотите няма забрани и ограничения за създаване на лозово насаждение.



Същите имоти представляват земеделска земя – нива. Не попада в защитена зона.

След реализирането на инвестиционното намерение в имота ще се отглеждат

винени лозя.


Така изготвеният инвестиционен проект няма да оказва негативно въздействие върху околната среда.

  • Инвеститора ще произвежда висококачествено грозде и ще се придържа и стриктно спазва

ПРАВИЛА ЗА ДОБРА ЗЕМЕДЕЛСКА ПРАКТИКА С ЦЕЛ ОПАЗВАНЕ НА ВОДИТЕ ОТ ЗАМЪРСЯВАНЕ С НИТРАТИ ОТ ЗЕМЕДЕЛСКИ ИЗТОЧНИЦИ

Правилата за добра земеделска практика са разработени в изпълнение на изискванията на Наредба № 2 от 16.10.2000 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници, издадена от Министъра на околната среда и водите, Министъра на здравеопазването и Министъра на земеделието и горите, обн., ДВ, бр. 87 от 24.10.2000 г.
*Правилата за добра земеделска практика задължително трябва да бъдат прилагани от земеделските стопани на териториите на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.
*За земеделските стопани, чиито стопанства попадат на територията на чувствителна/уязвима зона (районите, в които чрез просмукване или оттичане водите се замърсяват с нитрати от земеделски източници), прилагането на Правилата за добра земеделска практика е задължително като част от Програмата за ограничаване и ликвидиране на замърсяването в чувствителните/уязвимите зони. Земеделските стопани са длъжни да приемат и да спазват и другите по-специфични и по-строги мерки, включени в Програмата за ограничаване и ликвидиране на замърсяването в чувствителните/уязвимите зони. Чувствителните/уязвимите зони са определени със Заповед № РД-795/ 10.08.2004 г. на Министъра на околната среда и водите.
* За земеделски стопани, чиито стопанства не се намират на територията на чувствителна/уязвима зона или на територията на санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, спазването на Правилата за добра земеделска практика е доброволно.
*
 За всички земеделски стопани, независимо къде са разположени техните стопанства, се отнасят следните забрани:
 - да не торят в пояс II на санитарно-охранителната зона на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване, в които съдържанието на нитрати е по-високо от 35 милиграма на литър;
- да не складират органични и минерални торове в прилежащите земи на водохранилища или реки или в земите на крайбрежните заливаеми ивици на реките;
- да не изхвърлят остатъци от торове и опаковки в повърхностните води и в изоставени кладенци;
- да не мият опаковки, специални облекла и оборудване, свързани с торенето в реки, язовири и други повърхностни водни обекти
.
2.Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
Относно намеренията на бъдещи планирани ползватели на земи няма информация, но те следва да бъдат съобразени с вече допуснатото до тук процедиране.
3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове
Както се спомена и по-горе, имотите е ситуиран в земеделска територия

Относно земеползването за този район няма одобрени планове.


4.Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно- охранителни зони и др.: Национална екологична мрежа.

Води и почви

Наличните водни ресурси на територията на Община Монтана са формирани от повърхностни и подземни води. Повърхностни е река Огоста. Река Огоста има площ на водосборния басейн 3157 км2 и се характеризира със сравнително непостоянен поток. В поречието й пълноводието настъпва през април – май.

Пълноводието се прекратява през юни и от юли настъпва лятното маловодие. Водният й обем се разпределя по сезони приблизително така: 68% през пролетното пълноводие, 15% през есенното повишаване и 17% през летния период. Река Огоста протича през силно урбанизиран район и в следствие понася съответните промени в количествено и качествено отношение.

Подземните води в района на общината са представени от неогенски водоносни хоризонти. Аувиалните терасни материали на река Огоста, представени от пясъци и чакъли се използват като баластра в строителството на пътищата.

Водните ресурси на територията на общината са богатство, което подпомага развитието на промишлеността в Община Монтана (предимно преработвателната промишленост) и селското стопанство и представлява алтернативен енергиен източник. Наличието на водоеми е предпоставка за развитие на рибовъдството и за организиране на активен риболовен туризъм.

Почвите в района, съгласно почвено-географското райониране на България се отнасят към средна Дунавска почвена провинция, където в условия на преходно-континентален климат, равнинно-хълмист релеф, върху льос и льосовидни материали, при наличие на подземни води те са черноземни, като в крайдунавската ивица те са подтип – карбонатни. На територията на общината няма данни за заблатени почви и данни за вкислени и засолени почви.

Почвите дават възможност за развитие на селско стопанство и предимно на хлебните, зърнено-фуражните и техническите култури.

Защитени зони и биоразнообразие

На територията на община Монтана няма залежи на подземни природни богатства, няма минерални извори, но има защитени зони, включени в европейската екологична мрежа Натура 2000 и красиви местности за екотуризъм.

Законът за биологичното разнообразие регламентира опазването на биологичното разнообразие в България, както на видово ниво, така и на ниво местообитания.

На територията на Община Монтана, попадат следните защитени зони:



1.Резерват "Ибиша"

 Изключителна държавна собственост, разположен в източната част от дунавския остров Цибър с площ 34,3 ха.Обявен със Заповед №794/1984г. на КОПС за резерват с цел запазване на "характерни за дунавските острови съобщества - заливни гори и блата, както и убежища на редки и застрашени от изчезване растителни и животински видове

2. Резерват "Горната кория"

 Изключително горски фонд с обща площ 161 ха. Разположен е върху северните склонове на Западна Стара планина в подножието на вр. Ком на 1500 м средна н.в,

Община Монтана е разположена в Евро - азиатската степна и лесостепна област, Долнодунавска провинция, Крайдунавски окръг, Златийски район. Характеризира се с почти безлесно пространство/заето от житни култури и лозя/, нарядко бивши гори-цер и вергилиев дъб, нарядко космат дъб, формиране вторични горски съобщества. Поради наличието на карбонати в льоса и карбонатните черноземи са запазени храсталаци - смрадлика, люляк, леска, глог, като на безлесните райони вторично са се формирали и тревни формации-власатка, луковична ливадина и др.

По данни от Червената книга на РБ /1985г./ за Златийския район се съобщава за следната ценна флора:



Застрашени видове - блатно кокиче, горска съсънка, седефче;

Редки видове - шлемов салеп, недоразвит лимодорум, изправеноплодна злина, гол сладник.

По зоогеографско райониране районът на община Монтана попада в Евросибирска зоогеографска подобласт, Дунавски район.Континенталният климат е причина за по-голямото разнообразие.

Фауната тук е представена от следните видове гръбначни животни:

Клас Земноводни - зелена крастава жаба, гребенест тритон, дървесница;

Клас Риби - в реките Огоста се срещат следните видове: червеноперка, горчивка, речен кефал, каракуда, кротушка, шаран, уклей;

Клас Влечуги - кримски гущер, зелен гущер, сива водна змия, пъстър смок, пепелянка, стенен гущер;

Клас Птици - бял щъркел, папуняк, речна рибарка, врана, сврака, испанско врабче, качулата чучулига, голям пъстър кълвач, селска лястовица, зеленоглавка, чинка, кос, щиглец, бяла стърчиопашка, гугутка, обикновен мишелов, кукумявка, синигер;

Клас Бозайници - лалугер, черногръд хомяк, див заек, лисица, къртица, таралеж, обикновен сънливец, обикновена горска мишка, сив плъх, воден плъх, чакал, невестулка, пъстър пор, язовец, дива котка.

Застрашените животни в Дунавския район са представени от: шаран-див, къдроглав пеликан, червеногуша гъска, орел рибар, черногръд златист хомяк, пъстър пор.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитени територии и в обхвата на защитени зони по Закона за Биологичното разнообразие. Не се регистрират местообитания от чувствителни или защитени видове на флората и фауната.

С реализирането на обекта няма да се засегнат обекти с културно, или историческо значение, както и живописни или ландшафтни местности, защитени от международен или национален закон, поради тяхната екологична , културна или др. ценност.

4а. Качеството и регенеративните способности на природните ресурси
В глава втора, точка 10 са описани основните природни ресурси , които ще се използват в етапа на изграждане и експлоатация на разглеждания обект. Повърхностните и подпочвени води в района са с добри възстановителни възможности.


  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Не се обсъждат алтернативни варианти за местоположение, поради изброените вече причини в т.4, раздел втори- терена е нает за дсългосрочен план от инвеститора, намира се в земеделска територия , което предоставя много добри възможности за обезпеченост, имайки предвид и естеството на самата производствена дейност, а именно отглеждане на лозя.




  1. Характеристики на потенциалното въздействие/ кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение/.

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници- шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.
Въздействието върху хората и тяхното здраве в резултат създаването и експлоатацията на насаждението следва да се определи като незначително по отношение на евентуални вредни фактори.

Периодът на експлоатация на обекта в никакъв случай не може да се свърже с вредно въздействие върху здравето на хората. Изключение правят злополуки и инциденти при неспазване на инструкциите за безопасна работа при определени дейности.

Категорията на почвите и почвеното плодородие за района не се очаква да се наруши вследствие реализиране на предложението, тъй като терена е в земеделска територия и се предвижда спазване на всички изисквания по отношение на отглеждането му и ползване на ПРЗ, т.е каквито и растителни остатъци да се генерират, същите няма да причинят замърсяване както на почвата, така и на водите.

Видовото разнообразие на флората и фауната , както и минералното разнообразие не се очаква да бъдат засегнати вследствие създаването на насаждението.

При нормална работа на лозовия масив няма вредни вещества, които се отделят в атмосферата .

Сформираните отпадъци в процеса на експлоатация на обекта и начин на третиране са описани в точка “Отпадъци”.

Захранването на обекта с вода за питейни нужди ще бъде осигурено чрез доставка на бутилирана вода. Нуждите от вода за поливка ще бъдат осигурени като се използва цистерни за поливна вода. Доставката на нужните количества ще бъде обезпечена от фирма – титуляр на разрешително по реда на ЗВ и регистрирана като воден оперотор.
Нуждите от електрическа енергия ще се покриват чрез генератор.

Битово-фекалните води от обекта няма да се генерират, тъй като на обекта ще бъде осигурена химическа тоалетна.

Имайки предвид всичко това, състоянието на повърхностните и подземните води не се очаква да се повлияе негативно вследствие реализацията на инвестиционното предложение.

Източници на други вредни физични фактори като радиация, електромагнитни лъчения и др. няма да има.

В непосредствена близост до разглежданата територия няма разположени исторически, културни, археологически и архитектурни паметници .


  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитени територии и в обхвата на защитени зони по Закона за Биологичното разнообразие. Не се регистрират местообитания от чувствителни или защитени видове на флората и фауната.

С реализирането на обекта няма да се засегнат обекти с културно, или историческо значение, както и живописни или ландшафтни местности, защитени от международен или национален закон, поради тяхната екологична , културна или др. ценност.

За района и в непосредствена близост няма разположени елементи от Националната екологична мрежа.




  1. Вид на въздействието/ пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно/.

Не се очаква наслагващо се и кумулативно действие на описваните потенциални вредности.

В периодът на експлоатация на обекта са предвидени съответните мерки за намаляване на всички възможни отрицателни въздействия върху отделните компоненти на околната среда и които са описани в съответните раздели от изложението. Въздействието ще е постояно и ще подлежи на текущ строг контрол от съответните инстанции.


  1. Обхват на въздействието- географски район, засегнато население, населени места/ наименование, вид- град, село, курортно селище, брой жители и др./

Характерът на описваната дейност, а именно производство на грозде не е свързан с мероприятия водещи до особено неблагоприятни изменения върху компонентите на околната среда и здравословното състояние на хората. Поради тази причина следва да се говори за минимален обхват на въздействие. За всички прогнозирани потенциални вредности в хода на създаването и отглеждането на насждението са предвидени съответните компенсиращи и предпазващи мерки.




  1. Вероятност на поява на въздействието

Вероятността от поява на негативно въздействие се определя като малка , вземайки под внимание естеството на предвижданата дейност и възможностите за регенерация на използваните природни ресурси.




  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Всички разгледани до тук очаквани изменения по различните компоненти на околната среда биха могли да се определят като незначителни, някои от тях с кратка продължителност/до приключване на създаването на насждението/, а другите с възможности за възобновяване и компенсация на негативните въздействия. Поради това може да се говори за обратимост на въздействието.




  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с преодотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

Имайки предвид това, че очакваните изменения върху компонентите на околната среда вследствие реализацията на обекта не са значими, общите мероприятията описани в т. 12, раздел втори ще подпомогнат съхраняването и опазването на околната среда. Към тях като абсолютно задължителни за инвеститора , ще се добавят и следните мерки за компенсиране на някои отрицателни въздействия:



Ивеститора ще се придържа и стриктно спазва

ПРАВИЛА ЗА ДОБРА ЗЕМЕДЕЛСКА ПРАКТИКА С ЦЕЛ ОПАЗВАНЕ НА ВОДИТЕ ОТ ЗАМЪРСЯВАНЕ С НИТРАТИ ОТ ЗЕМЕДЕЛСКИ ИЗТОЧНИЦИ

Правилата за добра земеделска практика са разработени в изпълнение на изискванията на Наредба № 2 от 16.10.2000 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници, издадена от Министъра на околната среда и водите, Министъра на здравеопазването и Министъра на земеделието и горите, обн., ДВ, бр. 87 от 24.10.2000 г.
*Правилата за добра земеделска практика задължително трябва да бъдат прилагани от земеделските стопани на териториите на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.
*За земеделските стопани, чиито стопанства попадат на територията на чувствителна/уязвима зона (районите, в които чрез просмукване или оттичане водите се замърсяват с нитрати от земеделски източници), прилагането на Правилата за добра земеделска практика е задължително като част от Програмата за ограничаване и ликвидиране на замърсяването в чувствителните/уязвимите зони. Земеделските стопани са длъжни да приемат и да спазват и другите по-специфични и по-строги мерки, включени в Програмата за ограничаване и ликвидиране на замърсяването в чувствителните/уязвимите зони. Чувствителните/уязвимите зони са определени със Заповед № РД-795/ 10.08.2004 г. на Министъра на околната среда и водите.
* За земеделски стопани, чиито стопанства не се намират на територията на чувствителна/уязвима зона или на територията на санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, спазването на Правилата за добра земеделска практика е доброволно.
*
 За всички земеделски стопани, независимо къде са разположени техните стопанства, се отнасят следните забрани:
 - да не торят в пояс II на санитарно-охранителната зона на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване, в които съдържанието на нитрати е по-високо от 35 милиграма на литър;
- да не складират органични и минерални торове в прилежащите земи на водохранилища или реки или в земите на крайбрежните заливаеми ивици на реките;
- да не изхвърлят остатъци от торове и опаковки в повърхностните води и в изоставени кладенци;
- да не мият опаковки, специални облекла и оборудване, свързани с торенето в реки, язовири и други повърхностни водни обекти
.

  1. Трансграничен характер на въздействията.

Такъв характер на въздействията при описаните характеристики на инвестиционното предложение няма да има.
Инвеститор:……………….

/"ГОЛДЪН ФРУТ" ООД /
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница