До директора на риосв велико Търново



Дата26.09.2018
Размер77.99 Kb.
#83216
Тел: 0631/ 6 06 88

Факс: 0631/ 6 05 04

E-mail: obshtina@svishtov.bg

Изх. № .................../.............. 2013 г

ДО


ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ - Велико Търново


У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно предложение
От ОБЩИНА СВИЩОВ
ГР. СВИЩОВ, УЛ. “ЦАНКО ЦЕРКОВСКИ” № 2, БУЛСТАТ: BG 000133965

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


Пълен пощенски адрес: гр. Свищов, ул. “Цанко Церковски” 2

Телефон, факс и е-mail: тел. 0631/6-06-88, факс: 0631/6-05-04, e-mail: obshtina@svishtov.bg

Управител или изпълнителен директор на фирмата- възложител: Станислав Благов - Кмет

Лице за контакти: инж. Виктор Майсторов – зам. Кмет “БИРР”, тел. 0631/6-81-07


Уважаема г-жо Директор,
Уведомяваме Ви, че фирмата / лицето: Община Свищов

има следното инвестиционно предложение: „Проект за укрепване на бреговата ивица от участък 539-ти до 540-ти км. от р. Дунав и в рамките на с. Вардим от административната сграда на „Сортови семена” АД (срещу читалището) до лодкостоянката”.


Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението:
Във връзка със Заповед на кмета на Община Свищов № 1091-РД-01-03/01.08.2012 г. и на основание писмо на областен управител В. Търново, и писмо на кмета на с. Вардим е извършен оглед на бреговата ивица на р. Дунав в участък от с. Вардим до укрепения участък при паметника „Х. Димитър” където е установена ерозия на брега на реката и са определени участъци за укрепителни и противоерозионни дейности.
Констатирано е следното:
- В рамките на част от населеното място (от читалището до лодкостоянката) има наличие на силно изразени ерозионни процеси, следствие на които части от речния бряг, представляващи държавни, частни и общински имоти са изровени, засегнати са стопански сгради, застрашена е и целостта на жилищните сгради.

- При устието на р. Янтра, паметника на Х. Димитър (538 км.) от края на брегоукрепително съоръжение (539 км.) нагоре до (540 км.) речния бряг е ерозирал и продължава да „изяжда” бреговата ивица, като напредва към защитната дига на низина Вардим – Новград.

Предложено е като крайно наложително и спешно да се укрепят участъците, посочени по горе в населеното място и участък 539 км. – 540 км. от р. Дунав.
Съществуващо положение:
- Бреговата ивица в рамките на с.Вардим е подложена на постоянна ерозия от р. Дунав и има наличие на обрушени брегове, стопански сгради, застрашени жилищни сгради и увреждане на частна, общинска и държавна собственост.

- От брегоукрепителното съоръжение при паметника на Х. Димитър срещу течението брега е силно ерозирал км. 539-540, като всяка година реката изяжда от заливаемата тераса до 5 м. навътре.

Това отнема терени от заливаемата тераса с тополови насаждения и застрашава дунавската дига на низина Вардим-Новград.
Проектно решение
Изборът на начина на защита бреговете от участък 539-ти до 540-ти километър от р. Дунав и в рамките на с. Вардим от 545-ми до 547-ти км. е продиктуван от конкретните условия на място и направените геоложки, геодезични проучвания и характерни водни нива.

Изграждането на обекта е предназначено за защита на брега от по-нататъшна ерозия. Защитната стена е ситуирана максимално навътре в коритото на реката, така че да се минимизират земните работи по трасето.


УЧАСТЪК 1 - в рамките на населеното място :
Разглеждани са два варианта на укрепване бреговата ивица.

Най-общо проекта разглежда и при двата варианта ситуиранe на крайбрежна алея с прилежащата й инфраструктура и дължина 1104 м. и ширина 5,0 м. с възможности за включване на улици към нея.

Ситуационно трасетата и на двата варианта са подобни, брегоукрепителните съоръжения попадат в рамките на речното легло на р. Дунав, без да засягат имоти.

Изборът на трасетата е продиктуван от измерените напречни профили на място и необходимите земни работи.

Проектната кота на на защита от високи води е на база разработена хидроложка и хидравлична характеристика на р. Дунав, чрез който са установени характерни водни нива в р. Дунав в зоната на укрепване на десния бряг при с. Вардим от 545-ми до 547-ти км. със съответните обезпечености.

Приета е кота на защита при P1% обезпеченост - 23,50 м. Предвиден е запас за провеждане P0, 1% и гасене при разгон на вълната с парапет на кота 25,00 м. Котата на средните годишни водни нива (Qср.год.) е 17,40 м.


ВАРИАНТ 1:
Разглеждания първи вариант е изпълнение от защитна дига от едроломен камък ( взривена скална маса ) и бетонови блокове, завършващи със защитен парапет.

Насипните работи зад бетоновите блокове е предвиден дрениращ филтър от уплътнена баластра и уплътнен взаимствен изкоп за оформяне на профилите.

Леглото на крайбрежната алея е предвидено баластрено покритие на два пласта – долен пласт 24 см. и горен пласт 16 см., валирани с валяк до 10 т., като при валирането се полива с вода 5dm³/m² за всеки 10 см. дебелина на пласта.

Предвидени са канавки и водостоци 3 броя с условен диаметър 900 от бетонови тръби за оттичане на дъждовните води. Осигурено е добро оттичане.

Наклоните на надлъжния профил на крайбрежната алея варират от 2,4 – 0,7 до 0,0%, като в следваща фаза на проектиране ще бъдат прецизирани.

ВАРИАНТ 2:
Предлагания детайл на защита при втори вариант е изпълнение от мрежести габионни тела (габиони и матраци) и надстройка от двойно усукана мрежа, покрита с Galfan и PVC покритие 3x3x0,58 на 45 градуса за лицева страна , като почвата се задържа от полипропиленова геомрежа. Бермата завършва със защитен парапет по детайл.
УЧАСТЪК 2 – при паметника на Х. Димитър или км. 539 до км. 540 :
Разглеждаме единствен вариант на укрепване, който е продиктуван от наличието на защитен участък, изпълнен с каменен блокаж от взривена скална маса.

На база извършените проучвателни работи, геодезични, геоложки и характерни водни нива, предлагаме решение с габионни тела, положени върху матраци и блокаж от едроломен камък в участък с дължина 870 м., като котата на защита 20.00 м. са продиктувани от топографските условия на заливаемата тераса на р. Дунав до защитната дига на низина Вардим - Новград.

За изграждане на защитното съоръжение е предвидено зад заскалявката оформяне на дрениращ пласт 30 см. от несортирана баластра с оглед избегване на интензивна суфозия и полагане на геотекстил мин. 300g/m².

За привързване към съществуващата заскалявка и закотвяне в брега ще се предвидят подробни детайли в следваща фаза на проектиране.


ИЗБОР НА ПРЕДЛАГАН ВАРИАНТ:
УЧАСТЪК 1 ( с. Вардим ) – Вариант 1:
- Укрепване с готови бетонови блокове и завършващ бетонов парапет. Това е класическо укрепване за кейови стени по крайбрежни алеи в рамките на населените места. Този начин на укрепване е изпълнен по река Дунав и се държи надеждно и устойчиво.
УЧАСТЪК 1 ( с. Вардим ) – Вариант 2:
- Укрепване с мрежести габионни тела и матраци, като в завършващата част на билото геомрежа с армиран уплътнен насип завършващ с бетонов парапет.
УЧАСТЪК 2 ( паметник „Х. Димитър” ):
Поради наличие на изпълнени укрепвания със взривена скална маса, тежко и обемно, предложението ни е призма от габиони и матраци и блокаж от едроломен камък, но с по-икономичен профил, защитаващ заливаемата тераса до естествен терен. След извършените проучвателни работи и извършените геодезични измервания в достатъчни подробности е изготвено трасето за укрепителните мероприятия.

С изграждането на обекта се облагородява крайречната зона и се защитават на имотите в северната част на с. Вардим от заливане в първи участък. Защитата по втори участък осигурява запазване на новозасадените горски масиви в заливаемата тераса на р. Дунав, и защита от разрушаване дунавска дига на низина Вардим - Новград.
2. Необходимост от нова инфраструктура
На основание възлагане от Община Свищов на идеен проект за укрепване на бреговата ивица от участък 539-ти до 540-ти км. от р. Дунав и в рамките на с. Вардим от административната сграда на „Сортови семена” АД (срещу читалището) до лодкостоянката и във връзка с чл.135 и 124 от ЗУТ, и в съответствие с чл.19 от ЗУТ е изготвено мотивирано предложение за изменение плана за улична регулация. Изменението на уличната регулация предвижда обособяване на алея с прилежащата й инфраструктура по цялата дължина на проектирания Участък 1. С изменението на плана за улична регулация ще настъпят промени в улично- регулационните и имотните граници. Графически изготвеното изменение на плана за регулация е оформено съгласно изискваниятана Наредба № 1/8/2011 г. и ЗУТ, в координатна система – 70 год.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение
Няма.
4. Местоположение на площадката:
За целите на обекта е направена полярна снимка като подробно са заснети всички ситуационни елементи и е определено височинното положение на характерни точки по течението на реката. Извършената геодезическа снимка е в координатна система 1970 г. Привързването е по съществуваща ГММП, котите са в Балтийска височинна система.
Изпълнението на проекта не попада в защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, не попада в територията на защитени зони (ЗЗ) по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

Най-близките защитени зони са :

- Остров Вардим – BG0002018 - защитена зона по Натура 2000 в частта и за опазване местообитанията на птиците от директива 2009/147/ЕС и Натура 2000 в частта и за опазване на природните местообитания и местообитанията на видовете от директива  92/43/ЕЕС.

- Река Янтра  -   BG0000610 – защитена зона по Натура 2000 в частта и за опазване на природните местообитания и местообитанията на видовете от директива  92/43/ЕЕС.

- Студена река  -   BG0000233 – защитена зона по Натура 2000 в частта и за опазване на природните местообитания и местообитанията на видовете от директива  92/43/ЕЕС.
5. Природни ресурси
Природните ресурси предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията са:

Енергии: гориво за авто-парка на площадката; моторни триони.

Вода: технологични нужди; миене на площадки и; миене на автомобилите; питейно-битови нужди

Инертни и други материали: Едроломен камък (взривена скална маса); Баластра; Пясък; Земни маси; и др.


6. Отпадъци , които се очаква да се генерират:
Отпадъците от битовото ежедневие на персонала и обслужването на техниката, опаковки от материали и др. ще се събират и извозват на определените за това места.
7. Очаквани количества и тип отпадъчни води:
Няма
Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл.31а на Закона за Биологичното разнообразие.

Прилагам:


  • 2 броя електронен носител на информацията, съгласно изискванията на чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (последно изменение и доп. брой 94 на Държавен вестник от 30 ноември 2012 г.)

  • копие от мотивирано предложение; ПУП – Парцеларен план.

  • Коопия от геодезични снимки 1 и 2 с подробни координати.

  • копие от съобщение за инвестиционно предложение, поставено на определените за това места в Община Свищов и кметство с. Вардим.

Дата: Уведомител:..................................



/Станислав Благов/




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница