До г-н иван бойков изпълнителен директор камара на строителите



Дата19.07.2018
Размер38.92 Kb.
#76015
ДО

Г-Н ИВАН БОЙКОВ

ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР

КАМАРА НА СТРОИТЕЛИТЕ

В БЪЛГАРИЯ

ОТЧЕТЕН ДОКЛАД

от Стефан Попов – н-к отдел “Международно сътрудничество, протокол и информационно обслужване”, Фонд “Републиканска пътна инфраструктура”


ОТНОСНО: командировка в гр. Брюксел за участие в заседание на извънредната работна група на ФИЕК “Трансевропейски мрежи” на 10 април 2008 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЙКОВ,
След предварително съгласуване от страна на КСБ с изпълнителния директор на Фонд “РПИ” и в изпълнение на Ваша Заповед № 102/25.03.2008 г. бях командирован в гр. Брюксел и взех участие, от името на КСБ, в заседанието на извънредната работна група (ИРГ) на ФИЕК “Трансевропейски мрежи”, което се проведе на 10 април 2008 г. Имаше представители на Италия, Франция, Белгия, Дания, България и ФИЕК. Заседанието се ръководеше от г-ца Тодини, вицепрезидент на ФИЕК и председател на ИРГ.

Съгласно предварително изпратения Дневен ред бяха предложени три теми за обсъждане:



  1. Обсъждане на одобрения от УК Работен план, на заседанието на 20 февруари 2008 г. – по тази тема бяха дадени пояснения защо точно тези дейности са заложени в него. Оказа се, че никой от присъстващите не бе запознат с два основни документа на Европейския парламент (ЕП), на базата на които е подготвен Работния план, а именно: “Нови финансови инструменти за европейската транспортна инфраструктура и услуги” (от юни 2007 г.) и “Осъвременяване на стойностите на приоритетните проекти по направление на Трансевропейските мрежи” (от март 2008 г.). След дадените пояснения членовете на ИРГ принципно се съгласиха с набелязаните дейности и цели.

  2. Възможен принос на ИРГ за реализирането на бъдещата Зелена книга на ГД “Трансевропейски мрежи” – на проведена съвместна среща представители на ЕК са изразили желание за сътрудничество с ФИЕК при разработването на Зелената книга, чиято цел е обновяването на политиката за развитието на Трансевропейските мрежи. Господин Де Маринис направи обстоен преглед на двата документа на ЕП и подчерта четирите най-важни нови момента в тях, а именно:

    1. Важността от реализацията на ПЧП за проекти по Трансевропейските мрежи

    2. Създаването на централно разположени Целеви екипи, с добре подбран състав, които да ускорят процеса на реализация, като подготвят взаимно приемлив списък на проекти за ПЧП

    3. Необходимост от намаляване на рисковите фактори за частния капитал и прехвърляне на част от тях на обществения сектор

    4. Необходимост от преразглеждане на бюджетните ограничения, заложени в договора от Маастрихт, по отношение на дълга

По съществени като развитие в политиката са последните две подточки. До този момент се говореше за “справедливо разпределение на риска между частния капитал и публичния сектор”, но практически по-големия риск се поемаше от частния капитал. Държавният дълг не можеше да надвишава определените в договора от Маастрихт ограничения. Тази политика доведе до отлив на частни инвестиции от пътния и железопътния сектор. Практически стана много трудна реализацията на такива смесени финансови схеми.

Възможният принос на ФИЕК за Зелената книга е описан в Дискусионния документ от 2 април 2008 г. Работната група реши съответните коментари по този документ и по двата документа на ЕП да бъдат изпратени на ФИЕК до края на месеца, за да могат да бъдат отразени, съгласувани отново (в рамките на една седмица от получаването) и окончателния вариант да бъде изпратен на ЕК. Лично аз съм съгласен с изразеното мнение от френски представител, че посочените в документа възможности за принос на ФИЕК към Зелената книга са твърде амбициозни. Не съм запознат с възможностите и капацитета на Федерацията, но по моя преценка изпълнението на посочените задачи изисква много време, добър административен капацитет и много пари. Все пак това е предложението за приноса на частния капитал, частично обсъждано с представителите на ЕК и е базирано на двата документа на ЕП. КСБ трябва да прецени дали да го подкрепи изцяло или частично.



  1. Преглед на получените данни за 15-то издание на Синята книга – все още пълният обем необходима информация не е получен от ФИЕК. Само 5 страни са представили информация. Основната дискусия бе върху това какви данни трябва да се съдържат в нея. Бяха изказани две основни мнения – данни от държавните структури, възложители на проектите и данни от контракторите, изпълнители на проектите. Във второто изказано мнение има по-голяма логика, защото държавните структури предоставят почти същите данни на ЕК. По този начин се получава дублиране на дейности. При предоставянето на данните от контракторите, съгласно договорите и фактурите, ще се получи засичане на данните, което ще бъде един вид проверка. Работната група прие това становище за разумно, с оглед ползата за страните-членки и ЕК от това издание.

Обърнах внимание на наименованието на Приоритетен проект № 7, а именно “Гръцките автомагистрали”, и поисках разяснения от къде е дошло това име, тъй като в Решение 884/2004, изменящо Решение 1692/1996, не е записан с това име. Не можах да получа задоволителен отговор, поради което от ФИЕК обещаха да прегледат всички официални документи и да ни информират по поставения въпрос.

Бяха споделени и някои нови идеи, по отношение разширяването обхвата на информацията в Синята книга (приложен Протокол от срещата).

Във връзка с горе изложеното моля, господин Бойков, да одобрите отчетния ми доклад от командировката в гр. Брюксел на 10 април 2008 г., както и да бъдат оправдани извършените разходи. Хотелът бе платен от КСБ предварително. Прилагам бордните карти от полета Сараево-Мюнхен-Брюксел за отчет на направените транспортни разходи. Тъй като пътуването на 11 април 2008 г. Брюксел-Виена-София бе за сметка на Фонд “РПИ” и оригиналите трябва да се представят в счетоводството на Фонда, прилагам копие от бордните карти за отчет на дневните разходи за 11 април 2008 г., както и попълнени формуляри за авансов отчет за валутата.
С уважение,

Стефан Попов:



н-к отдел МСПИО”

Фонд “РПИ”
Каталог: images -> stories -> FIEC -> dokladi fiec
dokladi fiec -> Доклад от Веляна Топалова, Гл експерт в отдел „Международна дейност
dokladi fiec -> Доклад от г-н Венелин Терзиев, Зам председател на ксб инж. Иван Бойков, Изпълнителен директор на ксб
dokladi fiec -> Businesseurope
FIEC -> Доклад за дейността на Икономическата и правна комисия на fiec
dokladi fiec -> Доклад от Веляна Николова, Гл експерт в отдел „Международна дейност
dokladi fiec -> Доклад от г-н Венелин Терзиев, Зам председател на ксб инж. Иван Бойков, Изпълнителен директор на ксб
dokladi fiec -> Доклад от Нина Георгиева, Експерт в отдел „Международна дейност" Веляна Николова, Гл експерт в отдел „Международна дейност"
dokladi fiec -> Businesseurope


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница