До инж. Живко георгиев кмета на общ. Тервел до гюлай Бекир



страница1/3
Дата29.03.2017
Размер0.56 Mb.
#18066
  1   2   3
ДО

ИНЖ. ЖИВКО ГЕОРГИЕВ

КМЕТА НА ОБЩ. ТЕРВЕЛ
ДО

Гюлай Бекир

КМЕТ НА С. ЗЪРНЕВО

ИСКАНЕ

ОТ ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”

за

"СЪОРЪЖЕНИЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БИОГАЗ“
Уважаеми г-н Георгиев,

Уважаема г-жо Бекир,

На основание на чл. 6 ал. 9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, Ви представям искане за преценяване необходимостта от ОВОС, от ЕТ "ИСМ 91 – ИСА САЛИ", с. Каравелово, община Никола Козлево, Област Шумен.

Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, телефон: 0887/45 02 60.

Адрес за кореспонденция : гр. Добрич 9300, ул."Кирил и Методий" № 4, ап.12.

Моля, съгласно изискванията на същата наредба да обявите на интернет страницата си и на обществено достъпно място в общината, времето и мястото за запознаване с информацията, както и срока за представяне на писмени становища и възражения. След изтичане на 14 дневния срок за публичното обявяване, следва служебно да изпратите в РИОСВ–Варна, резултатите от общественият достъп, както и за начина на осигуряването му.




Прилагам: Информация за преценяване необходимостта от ОВОС – на хартиен и ел. носител.

С уважение:


за ЕТ „ИСМ-91-Иса Сали – пълном. инж. Д. Иванова


Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА

ИЗГРАЖДАНЕ НА "СЪОРЪЖЕНИЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БИОГАЗ“

ПИ №: №109002, С ПЛОЩ 18,101 ДКА, В ЗЕМЛИЩЕТО НА С. ЗЪРНЕВО, ОБЩИНА ТЕРВЕЛ, ОБЛ. ДОБРИЧ.
І. Информация за контакт с инвеститора:
ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, ул.”Балкан” №3, с. Каравелово, общ. Никола Козлево, обл. Шумен.
Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, телефон: 0887/45 02 60.

Адрес за кореспонденция : гр. Добрич ПК 9300, ул."Кирил и Методий" № 4, ап.12.


ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението;

Инвестиционно предложение е свързано с изграждане на инсталации за преработка на животински и растителни отпадъци в биогаз, чрез анаеробно разграждане. Характерът на инвестиционното предложение предвижда изграждане на нова централа за електроенергия и топлоенергия, с мощност до 1,5 МW, използвайки отпадъци от селскостопанската дейност.

Инвеститорът е собственик на животновъдни ферми и обработва земеделски земи в териториалния обхват на общ. Тервел. Отпадъците получени от фермите ще послужат като суровина за производство на биогаз, а той ще се използва за производство на електроенергия с мощност до 1,5 МW и топлинна енергия. Получената електроенергия ще се включи в националната електропреносна мрежа. Отделената топлина ще се използва за топлофицирне на сградите собственост на инвеститора.

Инсталацията ще бъде изградена в поземлен имот с № 109002, по Карта на възстановената собственост на с. Зърнево, общ. Тервел, обл. Добрич. Площта на имота е 18,101 дка, с начин на трайно ползване „Кравеферма”. Предвидената използвана площ от територията на имота е 80%, съгласно изработения ПУП-ПЗ. В тази територия ще бъдат разположени резервоар за разграждане (ферментатор), резервоар за съхраняване на остатъчното вещество, твърда гондола като и спомагателни обекти, вътрешна алейна мрежа, паркинг за МПС на работещите на обекта и транспортните средства, които ще го обслужват. На 20% от площта ще има озеленяване, начин на застрояване - свободно, височина – 10 м, интензивност на застрояване – 2,5.

Електрозахранването ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа, посредством полагане на подземен кабел. Изкопите ще са с дълбочина до 80 см. Изкопните дейности ще зависят от определената точка на присъединяване от „Енерго-про МРЕЖИ” АД, Варна.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
      Като надеждна и икономически изгодна алтернатива на снабдяването с природен газ и електричество напоследък се очертава биогазовата енергетика. Това е сфера с голям потенциал в световен и национален мащаб. Ако вместо да изхвърляте отпадъчната биомаса от производството, я преработите с биогазова инсталация, ще разрешите много проблеми, като едновременно с това ще получите няколко вида енергийни ресурси. Селищата, животновъдните ферми, хранително-вкусовата и дървообработващата промишлености ежедневно генерират голям обем органични отпадъци, които представляват алтернативен възобновяем енергиен източник. Бъдещето на биогаза в България е обещаващо, тъй като около 55% от генерираните отпадъци в момента са органични. Нашата страна има най-голям потенциал за производството на биогаз от селскостопански отпадъци, получени от вторичното производство, в сравнение с другите новоприети страни в Европейския Съюз.

       Най-подходящите суровини за производство на биогаз в България, са отпадъците от селското стопанство и произведените количества животински тор от различи животински ферми. За големи се считат фермите, имащи над 50 крави/биволи, над 500 прасета, или над 20 000 пилета. Точно такъв фермер е инвеститорът, който отглежда над 3500 бр. едър рогат добитък.

      

ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, с. Каравелово, общ. Никола Козлево е един от водещите производители на селскостопанска продукция не само в района. Общият брой на отглежданите животни е около 800 крави, с очакване броят им да стигне до 2000. Инвеститорът обработва над 30 хил. дка земеделска земя. Генерираните ежедневно отпадъците от кравефермите са един от основните екологични проблеми. Много от използваните методи като депонирането, се считат за неподходящи в съвременните условия. Контролираното извозване на отпадъците върху сметища не се причисляват към най-добрите методи за обработка. Съвременните тенденции при управлението на отпадъците са насочени предимно към преработването и полезното оползотворяване на отпадъците, като се включват органичните отпадъците. Преработването на хранителните вещества и органичната материя се свързва с използването им за производство на енергия. Сред често използваните възможности е производството на биогаз от органични отпадъци, чрез тяхното анаеробно разграждане. По този начин различни отпадъци от органичен произход, както и течен и твърд оборски тор, биват преобразувани във възобновяема енергия и органичен тор, подходящ за употреба в селското стопанство. Изграждането на съоръженията за производство на биогаз в непосредствена близост до земеделските ферми, от своя страна, дава възможност да се ограничат транспортните разходи.



С изграждането на съоръжението ще се уловят и преработят всички налични отпадъци от животновъдната дейност на инвеститора. Така ще се сведе до минимум и неприятната миризма.

Отпадъци от животновъдни ферми: фекалии, постеля (смес от фекалии със слама), отмивни води, хранителни отпадъци, съдържат неорганични и органични вещества, поради което са добра среда за развитие на всякакви (включително и болестотворни) микроорганизми. Отличават се с високо съдържание на органичен и неорганичен азот. Те са сериозен проблем за стопаните, тъй като се натрупват в огромни количества и замърсяват околната среда, създавайки лоши условия както за хората, така и за стопанските животни. Най-често отпадъците се използват за производство на метан, който и основната съставка на получавания при ферментацията им биогаз. При естествената ферментация на животинските фекалии и други отпадъци се отделя метан, който е "парников газ" и представлява 7-10% от световното замърсяване с метан. От друга страна, ако метанът се улавя, а не излита свободно в атмосферата, то той е екогориво, което минимално замърсява околната среда при изгарянето си. А в случаите на изгаряне на извлечения водород от метана се получава само вода.


Биогазът е богат на метан газ. Метановото съдържание е от 50 до 85%. В състава си съдържа също така и въглероден двуокис от 15 до 40%, азот, водород, кислород и сероводород. Получава се при ферментационни процеси в анаеробна среда (без кислород) на биологични продукти при строго определени температури. Изходните суровини за производството на биогаз са отпадъци от животински ферми – фекалии, постеля (смес от фекалии и слама), отмивни води, хранителни отпадъци. Тези материали съдържат органични и неорганични вещества и затова са подходяща среда за развитието на всякакви микроорганизми. Те са сериозен проблем защото се натрупват в големи количества и замърсяват околната среда. При естествената им ферментация се отделя метан, който е парников газ и представлява 7 до 10 % от световното замърсяване с метан; целулозосъдържащи материали – слама, царевичак. Те са изградени от физически и биологически стабилни бинополимери – целулоза, хемицелулоза, лигнин. Енергетичното съдържание на биогаза е около 22 600 KJ/m или 5400 ccal/m (1 KJ = 4 185 ccal). Калорийността на 1 кг метан съответства на тази на 1,18 кг мазут, т.е. 1m метан = 1l мазут, като се има предвид, че един кубически метър метан при атмосферно налягане и температура 15 градуса целзий има маса 718 грама. От 1 кг биомаса (като сухо вещество) се получават от 200 до 1200 литра биогаз в зависимост от състава на биомасата и условията за ферментация. Чрез помощта на биогаз ще се произвеждат електроенергия и топлоенергия.

Производството на биогаз има изключително голям екологичен ефект. Енергията на биогазовите инсталации спада към възобновяемата (регенерираща) енергия. Биогазът може да се разглежда като продукт от трансформацията на слънчевата енергия. В резултат на ферментационните процеси преобразуваната и натрупана в растенията слънчева енергия се освобождава като нов вид енергоносител – биогаз. Много важно е, че процесът е практически неутрален по отношение на баланса на въглеродния двуокис в атмосферата. При изгарянето на изкопаемите горивни суровини (въглища, нефтопродукти, природен газ) се освобождава въглероден двуокис, който в този момент не е включен в природния кръговрат и липсата на ресурс за неговото преработване го оставя в свободно състояние в атмосферата. Въглеродният двуокис има силен парников ефект и увеличаването на концентрацията му води до промени в температурния режим на земята с всички отрицателни последици за природата и за човека. В противовес на това при изгарянето на получения биогаз в атмосферата се отделят само онези количества въглероден двуокис, които преди това, в резултат на фотосинтезата, са биле използвани от растенията за произвеждане на биомаса. Освободеният след изгарянето на биогаза въглероден двуокис е в такова количество, че отговаря на ресурса на възобновяващата се биомаса и може да бъде включен непосредствено във фотосинтезата на растенията.

Не на последно място от доказателствата, трябва да се отбележи и факта, че чрез производството на енергия от инсталации за биогаз ще се генерират атрактивни приходи в бъдеще, а използването на биомасата ще е устойчиво печеливш ход.
Инвеститорът притежава:

- документи за собственост на имотите – Нотариален акт.

- актуална скица.

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда на силно урбанизираните територии и районите, в които нормите на замърсяване са превишени;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- обществения интерес към предложението за строителство, дейности и технологии.

Разположението и конфигурацията на площадката съответстват на предстоящото предназначение на обекта.


Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия при експлоатацията на обекта и се изразява в разкриване на временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.
Може да се заключи, че след изграждането на съоръженията ще се подобрят екологичните условия на района като не се допуска замърсяване с животински отпадъци и горене на стърнища и разпространение на неприятни миризми.

3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за изграждане на инсталация за производство на биогаз и от него на електроенергия и топлоенергия не противоречи на действащите планове за района. За реализирането му има издадена Заповед №319/20.05.2015г. на кмета на община Тервел, по реда на Закона за устройство на териториите за разрешаване изработването на ПУП-ПЗ, за имота.

Реализацията на намерението няма да промени начина на трайно ползване на терена – урбанизирана територия с начин на трайно ползване „Кравеферма“.

Произведената електроенергия ще се включи в националната електропренасна система. Топлоенергията ще се използва за отопляване на сградния фонд на фирмата, затопляне на вода за битови нужди и др.

Разглежданото инвестиционно предложение има взаимовръзка с съществуващите в ферми, на инвеститора, от които ще получава животински отпадъци за преработка. Полученият тор ще се разпръсква в обработваемите от инвеститора земеделски земи.
4. Подробна информация за разглеждани алтернативи;

Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- природният и ресурсов потенциал на общината е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение;

- местоположението на площадката е подходящо избрано от гледна точка на пътно-транспортната обстановка. Теренът граничи се намира в с. Зърнево, общ. Тервел, до който се стига по съществуващи общини пътища;

- парцелът има добра визия откъм основния подход;

- околното застрояване не създава нито функционални, нито обемно-пространствени конфликти с бъдещия обект;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита, в близост се намират единствено сградите от селскостопанския двор;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

- районът е с добре изградена инфраструктура – водоснабдяване и електроснабдяване;

- има възможност да се осигури връзка на вътрешната с външната инфраструктура (водопроводна и електропроводна мрежа, пътна връзка и др.);

-реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите и екологично развитие на община Тервел.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Предложеният за реализация терен се намира в землището на с. Зърнево, общ. Тервел и по-точно за ПИ № 109002, с площ 18,101 дка.


Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена е скица, показващи местоположението на площадката.

На територията ще се оформят функционални зони за инсталацията за биогаз, помощни постройки, вътрешна алейна мрежа, паркинг за МПС на работещите на обекта и транспортните средства, които ще го обслужват.
6. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат
Анаеробното разлагане е процес, при който органичната материя се разгражда от определени бактерии в среда без кислород. По време на този процес се обработва органична материя от отпадъци, включващи биомаса от растителни и животински произход. От една страна, това спомага за запазване на околната среда чиста, а от друга - се получава метан, който се причислява към възобновяемите енергийни източници. Страничният продукт от процеса е получаването на утайка, която се счита за подходяща за използване като средство за наторяване. Принципно, протичането на процеса на анаеробно разграждане може да бъде разделено на четири фази - хидролиза, ацидогенеза, ацетогенеза и метаногенеза. Биогазът ще се използва за получаване на топлинна и електрическа енергия. Остатъчните продукти от метаногенната ферментация са вода и обезмирисен и обеззаразен биологичен тор с по-висока концентрация на минерали и микроелементи в него и с азот в по-лесно усвоима от растенията форма.

При биогаза е въведено понятието „животинска единица“. Една „животинска единица“ дава на денонощие отпадъци, от който може да се произведе около 1,5 m3 биогаз. Тя се равнява на 1 крава или 5 телета. Изходни суровини за производството на биогаз са и постеля (смес от фекалии и слама), отмивни води, хранителни и растителни отпадъци. Тези материали съдържат органични и неорганични вещества и затова са подходяща среда за развитието на всякакви микроорганизми.   При конкретното инвестиционно предложение при отглеждане на около 800 крави се очаква 2500 m3 биогаз.


ПРИНЦИПНА СХЕМА НА БИОГАЗ ИНСТАЛАЦИЯ

 

 

Инвестиционното предложение предвижда производството на електрическа и топлинна енергия чрез индиректно използване на биомаса с мощност до 1,5 mW. Инсталацията работи с материали от растителен произход смесени с отпадъци от отглеждането на едър и дребен рогат добитък. Биогаз инсталациите обикновено работят с непрекъснат режим на работа. Те се състоят от ферментатори, резервоари за допълнително тихо ферментиране постферментатори и резервоари за съхранение на продукти от процеса на ферментиране. Атмосферата във ферментатора е почти без съдържание на кислород. Субстратът има постоянна температура в диапазона на мезофилната ферментация (40-42ºС) и неутрална стойност на pH от (6,7-7,5). В постферментаторите преобладават същите условия на средата както при ферментаторите. Крайният продукт е специално пригоден за използване в селското стопанство течен оборски тор. Торът добива качества в резервоара за съхранение на остатъчните вещества от ферментацията и за него не е необходим постферментатор.

Инсталацията ще е производство на фирма с постижения и доказана в сферата на производството на биогаз. Изборът й ще зависи от пазарните, екологичните и икономически показатели.

Инсталацията за биогаз основно включва следните компоненти:


  • Резервоар за разграждане (ферментатор);

  • Резервоар за съхраняване на остатъчното вещество;

  • Твърда гондола.

За производството на биогаз като гориво, по смисъла на анаеробното третиране на биогаза, могат да бъдат използвани само възобновяеми източници, като отпадъци от животновъдството – течна торова маса.

Ферментаторът, вторичният ферментатор и резервоарът за съхранение на остатъчните вещества представляват кръгли резервоари, изработени от стоманобетон. Те са покрити със специална , конусовидна, устойчива на газ мембрана. По този начин произведения биогаз може да се събира директно над нивото на течността в резервоарите и да се съхранява за междинно съхранение до момента на употребата му. Втора въздушна, конусовидна мембрана се използва като капак за защита от атмосферните влияния. Формата й се поддържа от налягането на въздуха чрез радиален вентилатор, поддържащ свръхналягане от около 1,5 mbar. Устройството за поддържане на свръхналягането и подналягането гарантират, че има постоянен натиск отдолу и между мембраните.

Ферментаторите оперират при мезофилна гама ферментация при температура от около 400С. След като остатъчната маса е престояла във ферментатора за определен период от време и е освободила газа, се прехвърля газоустойчив резервоар (втори ферментатор), посредством газоустойчива тръбна система. Оттам, отново посредством газоустойчива тръбна система, преминава в крайноя резервоар, където престоява до транспортирането й за разпръскване, върху земеделските земи.

В резултат на ферментацията възобновяемите източници се получава високоенергиен газ. Произведеният газ се подава към комбинирана централа за производство на топлинна и електрическа енергия, под формата на гориво за производство на енергия чрез генератори. От получената топлина, от отработените газове и водно охлаждане, чрез топлообменници се произвежда топла вода.

Остатъците от инсталацията за биогаз, които остават след анаеробното третиране, се използват като тори по този начин се връщат в биологичния цикъл на фермата.

Произведената електрическа енергия ще се подава чрез кабелна мрежа до електроразпределителната мрежа в района.

За съхраняване на суровината за производство на биогаза се предвижда да се изградят две съоръжения, тип непропускливи резервоари, с обща площ от около 3 дка. При ширина от около 25 м , дължина от около 120 м и дълбочина 4 м. При ширина от около 70 м и дължина от около 75 м. те ще се изградят от субконструкция запълнена с пясък, плътни минерали и асфалт. Инфилтрационните води от зоната за съхраняване на животинските отпадъци е насочена към входовете чрез надлъжни и напречни наклони на повърхността и се събира в резервоара.от там се прехвърля в инсталацията за производство но газ като разредител или н хранилището за остатъчни вещества. За да се избегне отделянето на емисии миризми, както и събирането на големи количества дъждовни води в резервоарите, те ще са покрити, а предвидения отвор ще е възможно най-малък.
Инвеститорът е избрал инсталация с непрекъснат цикъл на работа, която се зарежда непрекъснато, а биошламът се извлича периодично. Производството на биогаз е постоянно. При използване едновременно на слама и течни животински отпадъци, бавно изгниващата слама се използва като периодичен товар, с които реакторът се зарежда два пъти в годината, докато течните отпадъци се подават и отвеждат постоянно. Времето за престой обикновено варира от 20 до 40 дни и зависи от вида на субстрата и температурата на ферментация.

В строга пропорция всеки ден се сместват количества от растителни остатъци, тор /животински отпадъци/ и се подават във ферментатора, там при определена топлина и влажност става ферментацията на материала, при което се отделя биогаз. Чрез система от тръби и очиствателни съоръжения био-газта се  подава към когенератора, където се изгаря и се произвежда електро и топло енергия.

Отработеният материал, преминава в доферментатора където престоява около 6 часа, след което субстанцията с влажност около  88%,  минава през филтър преса където се отделя водата и твърдата маса се складира, която е годна за наторяване на селскостопански почви и оранжерии. Водата минава през пречистващи съоръжения и се връща във ферментатора за поддържане на влажността на материала за ферментаци.
Отоплителен кръг

Включва разпределител на топлата вода – 2 бр., регулатор на температурата в помещението, топлопроводна арматура, газопровод и тръбопровод.

В процеса на производство на електроенергия, след охлаждане с вода, ще се образува топлинна енергия под формата на топла вода – 800С. С нея ще се отопляват и водоснабдят с топла вода всички сгради собственост на инвеститора, в разглеждания имот – инсталацията за производство на биогаз, и другите помощни постройки. За преноса й ще се изградят топлопроводи съгласно нормативните изисквания за енергийне ефективност
Инфраструктура
Тръбопроводи за подаване на утайката и топлата вода.

 

От 500 – 600 т/ден тор и растителни отпадъци ще се добие около 600 м3 биогаз/час, а от него ще се произведе 1,5 МW/час ток и топлинна енергия под формата на топла вода – 80/700С. Произведеният електрически ток ще се присъедини към разпределителната електрическа мрежа – 20 kV.



Филтрите ще се почистват с вода. След измиването водата постъпва в утаител. След утаяването й и премахване на повърхностния слой, тя е отново годна за употреба. Утайката ще се събира на специално определена площадка, като междинен етап от производството.

Полученият краен продукт – тор с високо съдържание на азот и фосфор, ще се анализира съгласно изискванията на Наредба № 36 от 18 август 2004 г. за условията и реда за биологично изпитване, регистрация, използване и контрол на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати ДВ 87/2004г. за установяване на нормите за директно торене.

Прогнозните количества вторичната торова маса няма да надвишават 100 тона/год. Предвижда се съхранението им да се осъществява в специално обособени площадки. 

Ще се оформи паркинг за служителите на фирмата.

Електрозахранването на имота ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа, посредством полагане на подземен кабел и при необходимост строеж на трафопост. Присъединяването към електропреносната мрежа също ще се осъществи чрез подземни кабели. Точката на присъединяване ще бъде определена съгласно законовите изисквания и в съответствие с възможностите на електропреносното дружество.

Имотът е водоснабден от съществуващата водопроводна мрежа на с. Зърнево, общ. Тервел, съгласно становище на ВиК Добрич. Очаквано водоползване на ден около 5м3/ден. Водата за пиене ще се доставя от фирмите, които предлагат доставки на минерална вода.

Битово-фекалните отпадъчни води ще се смесват с производствените отпадъчни води и чрез смесена канализационна система, посредство междинна помпена станция ще се припомпват към резервоара за съхраняване на перкулат. Смесените води от него ще се използват за технологичните нужди на инсталацията за подготовка на материала за ферментация.

За повърхностните води, формирани от природните валежи, ще се изгради площадкова канализация. Тя ще отвежда водите към резервоар и така ще се използват за противопожарни нужди и поливане на растителността.

По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след завършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена, чрез проекта за вертикална планировка.

По време на строителството ще се запази съществуващата растителност. Няма да се унищожат местообитания на защитени животински видове и растителни съобщества.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществи озеленяване. Ще се изгради зелен пояс около целия имот от дървета и храсти. Така ще се намали визуалния дискомфорт и шумовото натоварване.

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да засегне съществуващи известни културни паметници (исторически, архитектурни и археологически).

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за по-рационално, екологосъобразно и доходоносно използване на територията.

Не се очаква никакво вредно влияние върху човешкото здраве.


7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища.

Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. Имотът е част от стопанския двор на село Овчарово и до него се достига по съществуващ път. Експлоатацията и поддръжката на съоръженията не изисква допълнителни помощни и комуникативни площи.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда. Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Строителният период при реализацията на инвестиционното предложение се очаква да продължи около една година.

Експлоатационният процес е свързан с предоставяне на обслужващи дейности, поддържане на чистотата в обекта, поддържане на озеленените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

Експлоатационният период на обекта се определя от амортизацията на сградния фонд. При сегашните условия може да се предположи, че цялостна реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация на обекта ще се наложи след около 15 години.

9. Използвани методи за строителство:

Строителството ще се осъществи от местни строителни фирми и предприемачи. По време на строителството ще са необходима площ от 1000 кв.м в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа.


  1. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързана с използването на значителни количества природни ресурси.

През строителния период ще се използват ограничени количества от следните природни ресурси, енергийни източници, суровини и материали: електроенергия за захранване на строителните машини и строителната база; дизелово гориво за строителната механизация; инертни материали (пясък и трошен камък за направа на бетон); цимент за бетон и замазки; вода за направа на бетон и замазки; вода за питейно-битови нужди на работещите в обекта; армировъчна стомана; стомана и др. материали за метални конструкции; строителни блокчета/тухли; пластмаса и пластмасови изделия; дървен материал. Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните специализирани фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва животинска тор, растителни остатъци, електроенергия и вода.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Поради характера на дейностите ще се формират следните видове отпадъци:


Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци от ремонта на сградата.

Отпадъци генерирани през строителния период:



  • изкопни земни маси – 17 05 06;

  • бетон 17 01 01;

  • тухли 17 01 02;

  • керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия 17 01 03;

  • смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06 - 17 01 07;

  • дървесен материал от куфражи – 17 02 01;

  • смеси от метали - 17 04 07.

Земните маси от горния почвен слой богат на хумус, ще бъдат запазени и след приключване на строителството ще бъдат използвани за обратна засипка и за озеленяване. Излишните земни маси, които ще създадат изкопните работи и генерираните строителни отпадъци ще бъдат транспортирани до място, определено от община Добричка.

Общото количество строителни отпадъци ще е около 2000 м3.

При експлоатацията:

По време на експлоатацията ще се използват основно отпадъци с код 02 00 00 - Отпадъци от селското стопанство, градинарството, производството на аквакултури, горското стопанство, ловно-рибарската дейност, приготвянето и обработката на храни

Ще се формират различни отпадъци, свързани с характера на извършваните дейности. Основно това ще са малки количества битови отпадъци и малки количества строителни отпадъци при извършване на ремонтни дейности. За третиране на отпадъците, възложителят ще предприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, посочени от общинската администрация.


Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница