До министерство на околната среда и водите копие до: министерство на регионалното



Дата08.06.2018
Размер132.25 Kb.
#72839
Изх. № 04-00-242/13-01-2010г.
ДО

МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА

СРЕДА И ВОДИТЕ
КОПИЕ ДО:

МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО

РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

На Ваш Изх. № 08-00-5674/21.12.2010
Относно: Допълване на Доклада по наблюдението и контрола при прилагането на Общия устройствен план (ОУП) на Курортно-туристическа локализация (КТЛ) „Самоков-Боровец-Бели Искър” за периода 2005-2009г.

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МАНЕВА,
I. Съгласно указанията за допълване на Доклада по наблюдение и контрол:
1. Относно запитването за процедурата по оценка за съвместимост на Общия устройствен план (ОУП) на Курортно-туристическа локализация (КТЛ) „Самоков-Боровец-Бели Искър:

Ръководството на „Рила Самоков 2004” АД счита за най-рационално за всички заинтересовани страни да се извърши оценка за съвместимост относно ОУП на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър”. С една такава оценка може да се избегне необходимостта на извършване на индивидуални оценки на подробни устройствени планове и инвестиционни предложения, попадащи в рамките и съответстващи на ОУП, съгласно чл. 31, ал. 3 ЗРБ. Също така, това ще осигури и съответствие между взаимно свързани планове и предложения и ще даде яснота на инвеститори в КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър” за рамките и условията, в които могат да развиват своите инвестиционни предложения.

Въпреки, че Законът за биологичното разнообразие не предвижда извършването на оценка за съвместимост на влезли в сила планове и програми, то същият не изключва изрично тази възможност. Доколкото е известно на инвеститора, до момента не е било необходимо извършване на оценка за съвместимост на планове, програми и инвестиционни предложения попадащи в рамките на ОУП на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър”. Следователно една оценка за съвместимост на ОУП не би засегнала частите на ОУП, в които попадат вече съгласувани планове и инвестиционни предложения,

С оглед на изложеното по-горе, Ви молим да дадете Вашето становище относно това дали се допуска извършването на оценка на съвместимост на ОУП на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър” и възможно ли е да бъде спестена повторна процедура по оценка за съвместимост на инвестиционните предложение съответстващи на предписанията валидни за ОУП.



Що се отнася до Подробен устройствен план /ПУП/ Боровец 1100-западна част, м. Пашеница I и Пашеница II, Община Самоков, обл. Софийска, плана е одобрен на Общински съвет с Решение № 1628/26.10.2006г., на база на изготвената Екологична оценка № 1-1/2005г. на Общ устройствен план на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър”.

2. В отговор на писмото от МОСВ с изх. № ОВОС-7262/25.08.2009г. с цел преценяване на необходимостта от извършване на ЕО за Подробен устройствен план /ПУП/-план за улична регулация и обекти на публичната собственост на местностите „Бельова черква” и „Орехите”, землище на гр. Самоков, изискваната допълнителна информация и документация е изготвена и ще бъде изпратена в най-кратък срок.


3. Относно изграждане на Въжено кабинкова линия „Боровец 1100-Бандерата – Маркуджици”- реализацията на инвестиционното предложение е на етап на изготвен парцеларен план. Няма предприети по нататъшни действия.
4. Относно Бизнес плана на Проекта Супер Боровец:

Новият Бизнес план е финализиран и приет на 8 юли 2008г. на Заседание на Съвета на директорите на „Рила Самоков 2004” АД.

Разработения нов Бизнес план засяга всички важни теми като съществуваща и необходима инфраструктура, детайлен анализ на приходите и разходите, маркетингово проучване и анализ на туристическия пазар в България и чужбина, както и изследване на общественото мнение, комуникационна стратегия и стратегия за развитие на проекта в синхрон със световните тенденции в опазването на околната среда и устойчивото развитие.


5. Въпросите касаещи етапа на изграждане на система за управление по околна среда са предмет на следващия доклад. Ръководството на „Рила Самоков 2004” АД е декларирало желанието си за въвеждане на СУОС съобразно изискванията на стандарта ЕМАС.
II. Относно информацията за приложимите за етап планиране от реализацията на проекта мерки за предотвратяване, намаляване или възможно най-пълно отстраняване на предполагаемите неблагоприятни последствия от осъществяването на плана върху околната среда, са изпълнени следните мерки:


  1. Атмосферен въздух

При разработването на подробните устройствени планове се отчита необходимостта от редуциране на допълнителното натоварване на атмосферния въздух с вредни вещества.

Газификация на района.




  1. Климат

При проектирането се използват данни от детайлно проучване на микроклимата в района и най-вече режима на вятъра с цел осигуряване на нормална експлоатацията на съоръженията и оптимален комфорт на туристите.


  1. Води (повърхностни, подземни, питейни, отпадъчни)

При проектирането инвеститорите предоставят разрешителни за водоползване и ползване на воден обект, ако обекта, който се изгражда го изисква.
За курортен комплекс Боровец приоритетно е извършено проектиране и реконструкция на водопроводната и канализационна мрежа.

Изградена е връзка на съществуващата канализационна мрежа с ПСОВ-Яйцето. Изграждането и реконструкцията на колекторите и канализационната мрежа съгласно насоките на ОУП се извършва поетапно- достигнато е до 95% събиране на отпадните води от обектите включени към ПСОВ-Яйцето.

Всички новоизградени обекти на територията на к.к. Боровец, които са извън обхвата на ВиК мрежата имат проектирани ЛПСОВ.

Следи се за недопускане изтичането в реките на горива, масла и други нефтопродукти.

Предприети са мерки за изграждане на Регионален център за управление на отпадъците в гр. Самоков.


  1. Геоложка основа. Релеф

Всички съоръжения се проектират с отчитане особеностите на големите надморски височини и специфичните геоложки условия.

По време на строителство инвеститорите задължително обозначават параметрите на строителните работи.

Всички проекти се придружават с част вертикална планировка.


  1. Земи и почви

Спазване на противоерозионните принципи при проектиране на трасетата на ски пистите и въжените линии.

Анализиране на необходимостта от направата на локален дренаж.

Предвиждане на тревни буферни пояси в проблемните относно ерозията места.


  1. Растителност и горски екосистеми.

Проучване на местата, където контролирано трябва да се премахне дърв.растителност.

Всички проекти се придружават с част заснемане на дървесните видове.

Промяната в статута на горите със средообразуващи и дървопроизводителни функции в гори с рекреационно предназначение предстои.

Съобразяване на техническите изисквания при планиране на пътните трасета и паркингите с необходимостта от запазване на ценни растителни видове и формации




  1. Животински свят

Съблюдават се санитарно-хигиенните нормативи при проектирането на обектите с цел недопускане на масово намножаване на синантропни видове- мухи, хлебарки, мишки, плъхове и други.


  1. Ландшафт

Разработване на подходящи устройствени решения, мащаб на архитектурните ядра, съобразяване с особеностите на релефа.
Използване на строителни технологии, позволяващи максимално запазване на съществуващата растителност

Богато озеленяване екстериора на сградите – подходящи местни видове, настилки, паркови архитектурни елементи.




  1. Защитени територии

Всички дейности, които биха повлияли върху защитени територии ще бъдат съобразени с плана за управление на НП „Рила”.

Предстои да се изготви програма за управление на туристопотока.




  1. Културно-историческо наследство

Проектите за ново строителство в близост до обявени или декларирани паметници на културата се съгласуват с НИПК.


  1. Отпадъци

Предвидена е сметосъбираща и сметоизвозваща техника с подходящ обем, маневреност и проходимост, съобразена със спецификата на терена, осигуряващи достъпа й до всички части на КТЛ.

Общинска администрация предприема своевременни действия за отстраняване на новопоявили се нерегламентирани сметища.




  1. Земетръс

Намаляването на сеизмичния риск може да се постигне чрез адекватни устройствени решения, контрол на височината на сградите и плътността на застрояване.


  1. Физични фактори. Шум. Вибрации

Спазване на сервитутните отстояния. Мерки за намаляване на шумовото замърсяване.


  1. Опасни вещества

Изграждането на бензиностанции, автомивки и автосервизи се допуска на определени за целта терени, като се гарантира минимално въздействие на опасните вещества от горивата, нефтените продукти, отпадъците и ауспухните газове, върху околната среда, населението и туристите


  1. Здравно-хигиенни условия

Спазват се хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда.

Канализационните мрежи и съоръжения са проектирани така, че да гарантират качества на питейната вода съгласно нормативните документи.




  1. Устройствени параметри

При подробното проектиране се спазват приетите устройствени параметри одобрени в ОУП и основните му структурно-композиционни предвиждания.

През 2007 г., министърът на регионалното развитие и благоустройството е издал заповед № РД-02-14-174/21.03.2007, която допълва наредбите за прилагане на плана за развитие, в която на всички урбанизирани територии са дадени точни параметри.



Местоположение

Плътност на зазазастрояване

Кинт

Нисък Боровец







Малки фамилни хотели

20%

0,6

3 и 4 *звездни хотели

25%

0,8

Села – семейни къщи

15%

0,3

Комплекси с апартаменти

20%

0,6

Бели Искър







Малки фамилни хотели

20%

0,6

3 и 4 *звездни хотели

25%

0,8

Села – семейни къщи

15%

0,3

Комплекси с апартаменти

20%

0,6

Соколец и Бандерата












3 и 4 *звездни хотели

25%

0,8

Села – семейни къщи

15%

0,3

Комплекси с апартаменти

25%

0,8

Бялата Поляна и Шумнатица







Малки фамилни хотели

20%

0,6

Села – семейни къщи

15%

0,3

Боровец







A-зона - за 3 и 4 *звездни хотели

30%

1,25

B-zone зона - за 3 и 4 *звездни хотели

25%

1,0

C- зона - за 3 и 4 *звездни хотели

20%

0,8

Села във всички зони

30%

0,6

Терени на края на Боровец







A- зона - за 3 и 4 *звездни хотели

10%

0,4

B- зона - за 3 и 4 *звездни хотели

8%

0,32

C- зона - за 3 и 4 *звездни хотели

20%

0,8

Села във всички зони

10%

0,2

Всички подробни устройствени планове са съобразени с тези параметри.

Процента на зелените площи, заложен в плановете не е по малко от 60%.




  1. Социално-икономически аспекти

В стратегията за развитие на Община Самоков като приоритет са определени професионалното развитие и квалификация с насоченост към проблемите на туризма.
III. Относно информацията за приложимите за етап планиране от реализацията на проекта за КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър” мерки за наблюдение и контрол:


  1. Атмосферен въздух

Разработване на обосновани проекти за изграждане на съоръженията при осигуряване на достатъчно зелени площи за гарантиране чистота на въздуха.


  1. Климат

Детайлно проучване на микроклимата в района и най-вече режима на вятъра.


  1. Води (повърхностни, подземни, питейни, отпадъчни)

Цялостно проектиране и изграждане на водоснабдителната мрежа на територията на КТЛ с цел осигуряване на необходимото количество питейна вода с качества, отговарящи на нормативните изисквания.


  1. Геоложка основа. Релеф

Консултации с геолог-еколог при проектирането на терените.


  1. Земи и почви

Предвиждане на тревни буферни пояси в проблемните относно ерозията места.

Мерки за ограничаване на утъпкването и нарушаване на почвите по време на строителството.

Възстановяване на почвената покривка в зоната на стр.площадка след приключване на строителството.


  1. Растителност и горски екосистеми

Осъществява се цялостен контрол върху трасирането и изсичането на растителността, където е необходимо.

При ситуиране на сгради, игрища, съоръжения и рекреационна инфраструктура в етапа на проектиране се цели да се запази максимално съществуващата растителност.

Постоянен мониторинг на състоянието на екосистемите от Лесничейството отговарящо за района.


  1. Животински свят

Проектиране и осигуряване на възможно безшумни технически съоръжения за лифтовете и влековете.


  1. Ландшафт

Трасиране на пистите при максимално съобразяване с терена без допълнително моделиране с изкопни и насипни работи.


  1. Защитени територии

Спазват се мерките за наблюдение, предвидени в плана за управление на НП „Рила”.


  1. Културно-историческо наследство

Допълване информацията за КИН след актуализация от НИПК.


  1. Отпадъци

Общинска администрация следи за събирането и извозването на генерираните отпадъци на територията на КТЛ „ Самоков-Боровец- Бели Искър”.


  1. Земетръс

Оценката на сеизмичната уязвимост е инженерно-техническа задача.


  1. Физични фактори. Шум. Вибрации

Периодични наблюдения на шумовото натоварване в местата с натоварен трафик.


  1. Опасни вещества

Община Самоков е определила места за временно отговорно съхранение на опасните отпадъци, до предаването им на лицензирани фирми за обезвреждането им.


  1. Здравно-хигиенни условия

Следи се за спазване на сервитутните отстояния от всички обекти и съоръжения, които са рисков фактор по отношение на жилищата и обектите със специфичен хигиенно-охранителен статут.

Спазване на изискванията и индикаторите за околна среда и здраве в курортните комплекси и местата за туризъм.




  1. Устройствени параметри

Контрол върху спазването на правилата и нормативите за прилагане на ОУП и условията, при които може да се изменя.


  1. Социално-икономически аспекти

Общинска администрация следи за броя на лицата заети в туризма, квалификацията на лицата заети в туризма и наличието на обучение в областта на туризма.


  1. Естетическо и визуално въздействие

Извършват се системни наблюдения по всички компоненти на средата с цел да се гарантира хармоничното изграждане на курортно туристическата локализация.
IV. Относно указанието да се представи информация за стойностите на индикаторите, посочени в Приложение № 1 на Становище по ЕО № 1-1/2005г., считаме че тези индикатори са приложими за етапа на експлоатация,тъй като е заложено да се отчитат реални стойности за рекреационно натоварване на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър”. За базова година би трябвало да се приеме годината на въвеждане на проекта в експлоатация. За етапа на планиране са приложими мерките за наблюдение представени в Таблица Б от Приложенията към ЕО на ОУП на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър”.

Освен това, Ви моля да ни предоставите подробни указания и приложима методология за начина на отчитане на индикаторите за мониторинг и контрол от Приложение № 1 на Становище по ЕО № 1-1/2005г. , както и подробен списък коя институция или орган е отговорен за събирането и анализа на данните за всеки един индикатор.

В Доклада по наблюдението и контрола при прилагането на ОУП на КТЛ „Самоков- Боровец- Бели Искър” за периода 2005-2009г. са изброени групата индикатори като цяло.



С уважение,
АНГЕЛ НИКОЛОВ

КМЕТ НА ОБЩИНА САМОКОВ
Каталог: zapovedi
zapovedi -> С п и с ъ к на допуснатите кандидати до участие в конкурса за длъжността „съдебен помощник„ в Окръжен съд Пазарджик
zapovedi -> Република българия окръжен съд пловдив
zapovedi -> Република българия окръжен съд пловдив
zapovedi -> Конкурс за назначаване на съдебни служители 2 /две/ щатни бройки „съдебен помощник
zapovedi -> Решение на Министерски съвет №678 от 07. 11. 2013 г. (ДВ, бр. 99 от 2013 г.): Обявявам защитена зона
zapovedi -> Решение на Министерски съвет №802 от 04. 12. 2007 г. (ДВ, бр. 107 от 2007 г.): Обявявам защитена зона „Камчия с идентификационен код
zapovedi -> Разработил: wwf световен фонд за дивата природа, Дунавско-Карпатска програма България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница