До Президента на Република България г-н Георги Първанов Председателя на Народното събрание



Дата26.10.2018
Размер52 Kb.
#99981
ОТВОРЕНО ПИСМО

До Президента на Република България

г-н Георги Първанов
Председателя на Народното събрание

г-н Георги Пирински
Председателя на Министерския съвет

г-н Сергей Станишев
Постоянната парламентарна комисия

по земеделие и гори

Председателя на Държавната агенция по горите инж. Стефан Юруков
Българска телеграфна агенция

г-н Максим Минчев
Информационна агенция “Фокус”

г-н Красимир Узунов
Уважаеми г-н Президент,

Уважаеми г-н Председател на Народното събрание,

Уважаеми г-н Министър-председател,

Уважаеми годпода,
Ние сме били държавни и стопански ръководители на националното горско ведомство след 1990 г. и смятаме за свой професионален и граждански дълг да изразим категоричната си позиция по отношение действията на мнозинството в Народното събрание, Министерски съвет и Държавна агенция по горите, свързани с процедурите за разпореждане с Държавния горски фонд.
Процедурите по замяна, предвидени в Закона за горите, са създадени за решаване на различни инфраструктурни и лесовъдски проблеми, свързани с опазване и стопанисване на горите, и най-вече за уедряване на разпокъсаното, миниатюрно, частно горовладелство. Те в никакъв случай не са предназначени за създаване на възможност за спекулативни, некоректни, антипазарни търговски сделки при замяна, изключване и преотреждане на държавни горски територии с последващо унищожаване, като месторастения и местообитания, поради застрояване.
Правителствата, приели и работили по Закона за горите и подзаконовата нормативна уредба от 2002 г. до днес, съзнателно злоупотребяват и създават условия за несправедливи търговски сделки, в противоречие с регламентираната от закона горската политика и практика за управлението, опазването и стопанисването на националното горско богатство от Държавния горски фонд . Въпреки предизборните оценки и обещания на политическите сили, протестите на неправителствените организации, брожението и несъгласията на мнозинството ръководители и служители в горското ведомство, скандализирането на цялото общество с оповестяването на множество факти в медиите за корупционна практика и злоупотреби при разпореждането с държавните гори, въпреки многобройните поправки на Закона за горите от Народното събрание и на подзаконовата нормативна база от Министерския съвет, според нас съзнателно и преднамерено не бе променено практически нищо в нормативната уредба, а злоупотребите с държавна власт и разхищението на държавните гори ескалираха в небивали размери.
Използваните от Министерския съвет и ръководства на МЗГ, МЗП, МЗХ и НУГ/ДАГ подзаконови нормативни актове за процедури свързани с разпореждането с държавния горски фонд, които са изцяло под тяхна юрисдикция, както и всички произтичащи от това действия, ощетяват българското национално горско богатство и въобще, българското общество и са в противоречие с основната цел на Закона за горите (чл. 1 ал. 2, чл. 7. ал. 5 ) и Конституцията на Република България ( чл. 18 ал. 6 ).
Действията им са незаконни, във вреда на обществото, горите и природата на България, лесовъдски неморални и стопански необосновани, накърняващи екологичната среда и биоразнообразието , компрометиращи горскостопанската наука и практика!
Всеки от нас със своята дейност през различни периоди е участвал в разработването и прилагането на нормативната база в горското стопанство, носил е отговорност по предвидените от закона процедури за разпореждане с горския фонд. От позицията на държавни ръководители на националното горско ведомство ние осъждаме скандално наложената практика и лъжливите обяснения за „законни действия в полза на държавата”. Ние заявяваме, че нито едно ръководство, през 130-годишната история на държавното горско ведомство в България от 1879 г. досега, не е посмяло да превръща злоупотребите в норма, обслужваща конюнктурни политически и определени комерсиални интереси. Тези действия нанасят незаличими щети на българската гора и природа, пренебрегват и накърняват интересите на българския народ - истинският собственик на държавните гори.
Въз основа на управленския си опит твърдим, че преднамерените действия, демагогията и непрофесионално поведение, което демонстрира ръководството на Държавната агенция по горите, е възможно единствено при наличието на неогласено политическо решение и разпореждане и не е осъществимо без солидна политическа, държавна подкрепа и закрила от най-високо ниво.
Ограничаването на процедурите по замяна с последната поправка на Закона за горите е ненавременна мярка, а от лесовъдска позиция – безмислен акт, целящ единствено да заблуди обществото, да демонстрира лицемерна загриженост и отговорност. Проблемът при разпореждането с ДГФ не произтича от предвидените от закона процедури, а от начина, по който се използват, и целите които преследват.
Апелираме за незабавен мораториум на ниво Министерски съвет, а впоследствие и адекватна законова промяна на процедурите за промяна на предназначението и изключването на земи и гори от ДГФ. Това е най-важната и съдбоносна управленска процедура, която умишлено се пренебрегва и остава в сянка, но която безвъзвратно обрича на унищожаване и последващо застрояване на стратегически ценни горски територии.
Надявяме се, че истината за размера на щетата за българската гора и общество, както и главните виновници това да стане възможно, ще бъдат разкрити и справедливо наказани в съответствие със закона и съобразно критериите и правилата на Европейския съюз.

София, 24.03.2009 г.
Инж. Валентин Карамфилов,

Председател на КГ при МС, 1995 - 1997г.; Зам. председател на КГГПр, 1989 - 2001г.; Първи зам. председател на КГ, 1991 – 1993 г.; Председател на НТС по лесотехника, 1993 – 1995 г.


Доц. Васил Стипцов,

Заместник началник и Главен секретар на НУГ при МЗГ 1997-2001 г.


Д-р инж. Иван Костов,

Заместник председател на КГ при МС, 1995-1997 г. Председател на съюза на ветераните лесовъди към СЛБ - Бургас.


Инж. Иван Пенков,

Главен секретар на КГ при МС, 1991- 1993, 1995-1997 г.; Председател на Асоциацията на горските фирми в България.


Проф. д-р Иван Раев,

Председател на КГ при МС, 1991-1993 г.; Директор на Институт по горите при БАН, 1995-2003 г.



Инж. Константин Икономов,

Председател на КГ при МС, Зам.министър на МЗГ, 1997 г.


Инж. Любен Ванчев,

Председател на Комитета по горите и горската промишленост при МС, 1989-1991 г.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница