До специализирания научен съвет



Дата13.10.2018
Размер55 Kb.
#85961

ДО СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯ НАУЧЕН СЪВЕТ


ПО ФИНАНСИ И СЧЕТОВОДСТВО

ПРИ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА

КОМИСИЯ

С О Ф И Я
Р Е Ц Е Н З И Я
върху дисертационен труд

на гл. ас. Елена Велкова Ставрова на тема :
БАНКОВИЯТ СЕКТОР И МАКРОИКОНОМИЧЕСКАТА СРЕДА – ПРЕКИ И ОБРАТНИ ВРЪЗКИ (НА ПРИМЕРА НА Р. БЪЛГАРИЯ В УСЛОВИЯТА НА ПАРИЧЕН СЪВЕТ)”

За придобиване на научната степен

Доктор по икономика” по научната специалност



Шифър 05.02.05. „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка”

РЕЦЕНЗЕНТ: Проф.д-р Велчо Стоянов,

Научно направление 05.02.05. „Финанси, парично обръщение ,кредит и застраховка”

1680, София, ж.к. Борово, № 59 Ап. 8 тел. 02-958-13-88
УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА СНС,
Гл. ас. Елена Велкова Ставрова е родена през 1958 година. Средното си образование придобива в Благоевград в Икономически техникум „Иван Илиев”, висшето в ЮЗУ „Неофит Рилски” – Икономически факултет с придобита образователно квалификационна степен „Магистър по икономика”.

Първоначално (1978-1996 година) е работила в ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград като „секретар-референт”, осъществяващ координация между академични звена.

През 1996 година след успешно участие в конкурс Ставрова постъпва като „асистент” в Стопанския факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград, където продължава да работи и до сега като „главен асистент”.

Водила е занятия (упражнения, семинари и лекции) по следните дисциплини:



  • Публични финанси;

  • Местни финанси;

  • Банково дело;

  • Централно банкиране;

  • Фондови борси.

В рамките на вътрешна докторантура под ръководството на доц. Д-р Ганчо Ганчев – Ръководител на катедрата „Финанси и отчетност” колежката Ставрова е написала своята дисертация с основните моменти на която бяхте запознати чрез експозето на докторантката.

Дисертацията на Ставрова е получила необходимото достояние чрез публикуване на части от нея в една студия (122 стр.) издадена в Благоевград през 2005година, 4 научни статии, публикувани в престижни издания и 5 научни доклада , изнесени на национални и международни конференции и публикувани в сборници с доклади на съответните конференции. Единият от научните доклади е изнесен в чужбина и публикуван на английски език.

Публикациите по дисертацията са предостатъчни.
І. Обща характеристика на дисертационния труд
Припомням темата – „Банковият сектор и макроикономическата среда – преки и обратни връзки (на примера на Р. България в условията на Паричен съвет”. Според мен по-трудна и по-сложна тема трудно може да се избере. В същото време обаче тя е изключително значима, а на фона на настъпилата световна или глобална криза – супер актуална.

Разбира се, когато Ставрова е писала своята дисертация кризата, която се разрази в света от есента на миналата година все още беше в зародиш. Тя обаче по принцип приема, че съществуват кризи въобще и кризите в банковата система са неизбежни базисни условия на циклично развитие.

Докторантката е обсебена от идеята за изследване и анализиране на две решаващи сфери на икономиката – Банковият сектор и макроикономическата среда, включително взаимното влияние между тях, при което с поставят няколко цели :


  • систематизиране възгледите за ролята на стабилното позитивно развитие на Банковата система като условие за гарантиране на устойчиво социално икономическо развитие на национално и глобално равнище;

  • систематизиране и обобщаване на международния и български опит на принципите на управление и стабилизиране на поведението на съвкупността от финансови институции в условията на силни макроикономически (системни) рискове;

  • систематизиране на макроикономическите параметри (монетарна и фискална политика) и влиянието на институционалната среда (надзор, банково регулиране/саморегулиране на банковата система , с цел нейното стабилизиране;

  • емпирична проверка на връзката между макроикономическата и институционална среда, установени от международната практика и прилагани в България (с.с. 13-14);

Очевидно става дума за значими и амбициозни цели, чието изпълнение докторантката вижда в реализацията на 7 отделни задачи (стр.14-15).

Изследователската теза на докторантката е формулирана като :

„Стабилното състояние на банковата система се обуславя от взаимодействието между преки (от Банковия сектор към макроикономическата среда и останалите икономически агенти) и обратни (от външната среда към Банковия сектор) връзки, съчетанието на които е специфично за българските условия през изследвания период”(1997-2005 г.).

Уточнени са предмета и обекта на изследване.

Безспорно е, че докторантката много добре е изяснила и е изградила предварителната визия, какво трябва да прави, как да го направи и защо да го направи.

В структурно-органазационно отношение дисертацията изглежда така:

Увод:

Изложение обособено в 5 глави и съответните параграфи, което завършва с обобщения и препоръки.



Дисертацията съдържа още 6 приложения, обяснение на съкращенията и внушителен списък на използваната литература – 169 заглавия (единици).

Ще си позволя да посоча главите, за да се добие по-непосредствена представа за дисертационния труд като цяло:




  1. Банковият сектор и макроикономическата среда – основни теоретични постановки.

  2. Променящата се макроикономическа среда – фактор за еволюцията на българската банкова система.

  3. Взаимодействие между мрежата за финансова сигурност, стабилността на банковата система и макроикономическата стабилност.

  4. Емпиричен анализ на връзките между Банковия сектор и макроикономическата среда.

  5. Макроикономически измерения на предлагането на банкови кредити.

Общо взето структурата е обоснована и логична, а така също съответстваща на функциите, целите, задачите обекта и предмета на изследване.

Струва ми се, обаче, че малко неестествено 5-та глава стои след 4-та; тя би следвало да я предшества. Освен това щом се отделя специално внимание на банковото кредитиране, т.е. пласирането на банковите активи, би трябвало да се отдаде равнозначно внимание и на депозитите (и влоговете), чрез които банките формират ресурсите за кредитиране. Вярно е, че в текста за тях се говори, но не им е обърнато същото специално внимание както на кредитирането, защото преди да се отпусне кредит трябва да са осигурени ресурсите, а 90 % са депозити.

От запознаването с темата на дисертацията човек се убеждава, че Ставрова е проучила огромно количество литература, напълно е наясно със сложната материя, с която работи, умее „да вижда” и анализира проблемите, да формулира и обосновава изводи, заключения и предложения за подобряване на взаимовръзките между банковата система и макроикономическата среда, между които Ставрова не поставя някакви прегради.

Цялата дисертация е строго теоретична, но 4-те глави са логично-последователни, докато една от тях е иконометрична - 4-та глава.

На базата на набор от вътрешни и външни променливи и прилагането към тях на многократен регресионен анализ се проверява доколко практиката „се съобразява” с теорията и когато са налице „разминавания” се търсят и обосновават причините.



ІІ. Научни постижения и приносни моменти
Смятам, че докторантката заслужава поздравления за научната си дързост да се захване с толкова обширна, сложна и трудна тема. Общо взето тя успешно е изпълнила поставените си изследователски цели и задачи.

Намирам, че в справката за научните постижения и приносните моменти докторантката добросъвестно и реално се е самооценила. Все пак аз виждам нейните научни постижения и приносни моменти в следното:



Първо: Изследвана и анализирана е същността и ролята на стабилната банкова среда за осигуряване на макроикономическа стабилност и равновесие изобщо и в България в частност. При този анализ винаги се изхожда от фактическото състояние на Валутен борд и други особености на българската банкова система – преживяна банкова криза, преструктурирането на банковата система и постепенното й адаптиране към европейската и световна банкова практика, тон на което разбира се, дават водещите развити държави.

Второ: Дефинирани, изследвани и анализирани са основните фактори, от които се обуславя стабилността на банковия сектор, като лихвени равнища, валутна структура на депозитите, равнище на банковите активи, капиталовата адекватност на банките а също така и структурата на собствеността върху активите в банковия сектор. Заключението на авторката е, че тези фактори действат комплексно и не е лесно да се установи кой от тях е доминиращ. От анализът, който извършва тя стига до извода, че решаващо значение имат лихвените равнище както върху източниците на ресурси, така и върху формите на техния пласмент.

Трето: Докторантката търси дефиниция и анализира влиянието и въздействието на макроикономическата среда и рамка върху банковия сектор. Това тя прави както чрез прилагането на традиционен логично-повествователен, така и на иконометричен подход Самият иконометричен анализ смятам за важно научно постижение на докторантката. С него тя доказва, че владее методите на регресионния анализ и може успешно да ги прилага за анализиране и оценяване конкретните параметри на банковата дейност и на макроикономически величини.

Четвърто: заслужава положителна научна оценка сравнителният анализ на банковата стабилност, осигурявана предимно чрез надзорните функции на държавата, върху стабилността на банковата система на и тази основа се правят известни препоръки за подобряване надзорната функция над българската банкова система.

Пето: Намирам, че изводът на докторантката, че само или единствено чрез пазарни фактори не би могло да се осигури системна стабилност на банковата система е особено актуален на фона на разширяващата и задълбочаващата се банкова криза, чиито провокатор е банковата система.

Изкушавам се да споделя, че пазарът по думите на Вебер, е велик социален механизъм, но той притежава велики слабости, недостатъци, дори пороци – по същество неолибералите се самоопровергаха чрез кейнсианско-марксистки щедри антикризисни спасителни програми и национализации на ключови финансово-банкови институции.



ІІІ. Критични бележки и препоръки

Безспорно, че разработването на такава обширна, сложна и трудна тема създава опасност от допускане на пропуски и грешки , от една страна и на обзорно изложение от друга страна.

Широтата на темата е ограничител да се навлезе в още по-дълбоко в изследванията на проблематиката и на определени места в дисертацията читателят остава с впечатление за обзорен и учебникарски подход към изложението.

Може да се желае по-голяма обоснованост и аргументираност на изводите и препоръките, които съпътстват всяка глава. Някои от тях са нещо средно между обобщени и изводи.

Налице е непрецизност на определени места. На стр. 149 се пише за връзката и зависимостта между Текуща сметка и Брутен вътрешен продукт вместо само по Текущата сметка и БВП. Ако дисертантката реши да отпечатва своя дисертационен труд трябва да му се направи една стилова и езикова редакция.

Познавам докторантката от началото на нейната преподавателско-научна кариера. Нейното научно хоби, ако може така да се каже , е банковото дело. С дисертацията си тя е показала дълбоко навлизане в банковата материя и успешно изследва и анализира сложните преки и обратни връзки и взаимодействия между банковата сфера и макроикономическа среда, при което е регистрирала научни постижения с приносни моменти. Те имат смисъла на умело и теоретично използване на утвърдено научно познание за анализиране на макроикономическите реалности.


В заключение , като имам предвид, че докторантката :

- е показала умение за оформяне на научен проблем и да обосновава научни цели и задачи;

- познава литературата и научните достижения в изследваната от нея област;

- може да открива нерешените или частично решените научни проблеми;

- може да систематизира и да осмисля критично съществуващите научни тези;

- може да провежда самостоятелно цялостно научно изследване за достигане на определени научни постижения с приносен характер
Си позволявам с убеденост да предложа на почитаемите членове на Специализирания научен съвет по финанси, счетоводство и контрол да гласуват за присъждане на гл.ас. Елена Велкова Ставрова научната степен „Доктор по икономика” по научната специалност (шифър .о5.02.05) „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка”.

София, 06.01.2009 година


РЕЦЕНЗЕНТ
( Проф. д-р Велчо Стоянов)
Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница