Добри практики на еврорегион "родопи" (българия-гърция)



Дата13.09.2017
Размер55.7 Kb.
#30070
ТипПрезентация

ПРЕЗЕНТАЦИЯ


Тема: ДОБРИ ПРАКТИКИ НА ЕВРОРЕГИОН “РОДОПИ” (БЪЛГАРИЯ-ГЪРЦИЯ)
Презентатор: ЗЛАТКА НИКОЛОВА- изпълнителен директор на Асоциацията на родопски общини
Асоциацията на родопски общини е създадена през 1992 г. В нея членуват 22 общини, които са разположени в областите Смолян, Кърджали, Пловдив и Пазарджик.

АРО и Пограничен регион “Делта-Родопи” създадохме Еврорегион “Родопи” (България-Гърция) през 2001 г.


От българска страна Еврорегионът обхваща общините Асеновград, Баните, Батак, Борино, Брацигово, Велинград, Девин, Доспат, Златоград, Кирково, Кърджали, Лъки, Мадан, Момчилград, Неделино, Ракитово, Родопи, Рудозем, Смолян, Чепеларе и Стрелча, а от гръцка - общините Ксанти, Авдира, Керамоти, Хрисуполи, Орино, Мики и Търговската палата в Ксанти.
Общата площ на Еврорегион “Родопи” е 9486.83 кв.км (в т.ч. 8542, 83 кв. км от българска страна и 944 кв.км - от гръцка), а населението е 526 466 жители (в т.ч. 446 793 от българска страна и 79 673 - от гръцка).
В подписаното Рамково споразумение са заложени следните области за сътрудничество
Дейности в област А: Комуникации, обмен на информация и работа в

мрежи;


Дейности в област Б: Икономическо сътрудничество, транспорт и

инфраструктура;



Дейности в област В: Туризъм и развлечения;

Дейности в област Г: Култура и общество;

Дейности в област Д: Околна среда и селско стопанство;

Дейности в област Е: Трансфер на технологии.
Асоциацията на родопски общини и Погранична асоциация “Делта-Родопи” са членове на Европейската асоциация на пограничните региони.
От създаването на Еврорегиона до сега двете асоциации реализираха няколко съвместни проекта, като последните два бяха съфинансирани по Програма Phare- трансгранично сътрудничество (България-Гърция). Общините Смолян, Златоград, Мадан, Рудозем и Кърджали също реализираха проекти съвместно с гръцките си партньори в Ксанти, Хрисуполи, Керамоти и Комотини.
Кои бяха добрите практики?


  • Представяне на общ туристически продукт: Смолян-Ксанти; Златоград-Хрисуполи и Мадан-Керамоти чрез издаване на общ туристически пътеводител “Смолян-Ксанти”, туристическа брошура “Мадан и Керамоти-заедно в Европа” и рекламно списание “Златоград и Хрисуполи”;

  • Обмен на фолклорни състави от Смолян, Рудозем, Мадан и Златоград (България) и Ксанти, Хрисуполи и Керамоти; и запознаване с културното наследство, бит и обичаи на пограничните региони от България и Гърция;

  • Срещи между представители на местни власти и подписване на споразумение за сътрудничество и побратимяване;

  • Обучения по български и гръцки език чрез интернет видео-конферентна връзка;

  • Участие на журналисти от Смолян и Ксанти и Кавала в съвместни проекти на АРО и “Делта-Родопи”;



Представяне на общ туристически продукт

По проект “Опознай съседа си” АРО, “Делта-Родопи” и Община Смолян разработихме обща рекламна брошура “Смолян-Ксанти”, която излезе на български, гръцки и английски език. Целта ни беше да популяризираме една нова трансгранична туристическа дестинация Смолян-Ксанти. В брошурата включихме и туристическа информация за община Авдира- морски курорт, намиращ се на 18 км. от Ксанти и планинския курорт Пампорово, който отстои на 15 км от Смолян.


По проект “Мадан и Керамоти - заедно в Европа” двете общини разработиха брошура, която представя туристическите забележителности на Мадан и Керамоти. Брошурата е на български, гръцки и английски език.
Туристическите атракции на Златоград и Хрисуполи са поместени в рекламното списание, издадено на български, гръцки и английски език по проект “Клуб за културен обмен между Златоград и Хрисуполи”.


  • Обмен на фолклорни състави

Под мотото “Родопска вечер в България” българи и гърци празнуваха заедно Гергьовден. Млади хора и местни власти от България и Гърция имаха възможност да се насладят на родопския фолклор, като аплодираха изявите на гайдари и певци от Детско-юношеския фолклорен ансамбъл “Орфей” –Смолян. Момичетата и момчетата от Ксанти, Кавала и Смолян заедно се хванаха на българско хоро и играха гръцко сиртаки.
По проекта “Дни на приятелството Смолян-Ксанти” бяха организирани фолклорни концерти, с участието на групи и индивидуални изпълнители от двете побратимени общини (Смолян и Ксанти).
Първият българо-гръцки събор се проведе в Рудозем през м.г. в рамките на проект “Среща между хората от Рудозем и Ксанти”. Съборът представи уникалността на българската и гръцката култура през погледа на общите традиции.
Младежи от Златоград и Хрисуполи бяха обучени в традиционните хора на двата погранични региона. Това стана благодарение на проекта “Клуб за културен обмен между Златоград и Хрисуполи”, реализиран от “Регионален образователен център-21” (гр. Златоград) и “Културен клуб на траките –Хрисуполи” в партньорство с двете общини и финансовата подкрепа на ЕС.
80 представители от Керамоти взеха участие в музикалния фестивал, спортните турнири и изложението «Произведено в Мадан и Керамоти»

по време на «Дните на приятелството», което се проведе в Мадан през септември т.г. по проекта “Мадан и Керамоти-заедно в Европа”




  • Срещи между представители на местни власти и подписване на споразумение за сътрудничество и побратимяване

Ползотворни бяха, през всичките тези години на сътрудничество от създаването на Еврорегион “Родопи”, срещите на кметовете на Смолян, Мадан, Рудозем, Чепеларе и Златоград с областния управител на Драма-Кавала-Ксанти (Константинос Тацис), областния управител на Ксанти-Георгиос Павлидис и кметовете на Ксанти, Керамоти, Хрисуполи и Авдира.

Община Рудозем и община Ксанти подписаха споразумение за сътрудничество в различни области, а Мадан и Керамоти се побратимиха.




  • Обучения по български и гръцки език чрез интернет видео-конферентна връзка;

Тъй като езиковата бариера все още представлява проблем за трансграничното сътрудничество в Европа, по проекта “По следите на Орфей и Демокрит”, реализиран от АРО, “Делта-Родопи” и община Смолян, направихме обучения по гръцки и български език чрез интернет видео-конферентна връзка за младежи от Смолян и Ксанти. В обученията се включиха 17 представители от българска страна и 19 представители от съседна Гърция. Дора Янкова – председател на АРО и кмет на община Смолян и Константинос Тацис – председател на “Делта-Родопи” и областен управител на Драма-Кавала-Ксанти връчиха сертификати на успешно завършилите курсисти от двете страни.
За първи път бяха направени подобни обучения чрез използване на най-съвременните информационни технологии и комуникации. Чрез този инструмент ние допринесохме за преодоляване на съществуващата езикова бариера.


  • Участие на журналисти от Смолян и Ксанти и Кавала в съвместни проекти на АРО и “Делта-Родопи”;

Добра практика на АРО е да привлича журналисти от Смолян, Ксанти и Кавала като участници в проектите по трансгранично сътрудничество.

По проектите “Опознай съседа си” и “По следите на Орфей и Демокрит” наред с местните власти и младите хора, журналисти от Смолян, Ксанти и Кавала бяха основна целева група. Те участваха във всички дейности, включени в тези два проекта.



Това е така, защото медиите са тези, които стимулират населението към създаване на двустранни партньорства, така необходими днес в процеса на европейска интеграция и скорошно отваряне на границите.
Не случайно, новото предложение за проект по програма ФАР-ТГС озаглавихме “Без граница утре”, защото се надяваме, че и занапред ще реализираме съвместни проекти в полза на хората от двете страни на българо-гръцката граница, подкрепени от програмите на ЕС.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница