Договор за строителство днес, год., в гр. Бургас, между: община бургас



Дата10.04.2018
Размер151.88 Kb.
#66413
О Б Щ И Н А Б У Р Г А С

гр. Бургас, ул. „Александровска” № 26,, тел. 056 840915; 840916; 840917; 840918

ДОГОВОР

ЗА СТРОИТЕЛСТВО

Днес, ………………..2015 год., в гр. Бургас, между:


ОБЩИНА БУРГАС, ул. „Александровска” № 26, ЕИК по БУЛСТАТ 000056814, представлявана от Заместник-кмета Йорданка Ангелова Бенова - Ананиева Възложител

и

от друга страна ЩРАБАГ” ЕАД, ЕИК130463628, със седалище и адрес на управление гр.София, ул. Кукуш № 1 и адрес за кореспонденция гр.София 1784, бул. „Цариградско шосе“ № 115Г, сграда Мегапарк, ет. 8, представлявано от Веселин Господинов и Фиданка Гигова чрез Мартин Петров, действащ в качеството си на пълномощник, упълномощен с пълномощно с рег. №24/05.01.2015 г. на Мариета Николова, нотариус в район СРС, рег. № 362 на Нотариалната камара, наричана по-долу за краткост - Изпълнител на основание чл. 41 от Закона за обществените поръчки се подписа настоящия договор за следното:


І. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА -Възложителят възлага, а Изпълнителят се задължава да извърши строително – монтажните работи на обект: „Изпълнение на СМР на обект Благоустрояване и паркоустрояване на зони за отдих" в УПИ II, кв.60Б, по плана на жк."Меден Рудник", гр. Бургас“ ,съгласно– Оферта, Техническо предложение– Приложение № 2, Ценово предложение– Приложение № 3, ведно с количествено-стойностни сметки, неразделна част от договора.

II. СРОКОВЕ

1. Срокът за изпълнение на договорените строително-монтажните работи е 87 (осемдесет и седем) календарни дни (съгласно офертата на изпълнителя) и започва да тече от датата на откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия на обекта, за извършване на всички строително-монтажните работи, до издаване на Разрешение за ползване на готовия обект и положителен доклад от извършена проверка за съответствието на изпълнените площадки с изискванията за безопасност, съгласно Наредба № 1 от 12 януари 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.

2. Времетраенето на строително- монтажните работи се удължава при следните случаи:

2.1. В случай, че атмосферните условия не позволяват извършването на строително- монтажните работи (съгласно указаното в нормативните актове, уреждащи тази материя);

2.2.Срокът за изпълнение на строително- монтажните работи се спира, като се изготвя акт за установяване състоянието на строежа при спиране на строителството (Образец 10) от Наредба № 3/2003 год. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.

2.3. При възможност за възстановяване на строително- монтажните работи се съставя акт образец 11.

2.4. При спирането на строително-ремонтните работи, в случаите предвидени в този член, срокът за изпълнение се удължава със срока на спирането.
ІII. ЦЕНА И УСЛОВИЯ НА ПЛАЩАНЕ

1. Общата стойност на договора е 577 985.62 лв. (петстотин седемдесет и седем хиляди деветстотин осемдесет и пет лева и шестдесет и две ст.) без вкл. ДДС или 693 582.74 лв. (шестстотин деветдесет и три хиляди петстотин осемдесет и два лева и седемдесет и четири ст.) с вкл. ДДС, съгласно Ценовата оферта.

2. Разплащането ще се извършва по банков път по банкова сметка на Изпълнителя, както следва:

IBAN BG 75RZBB 9155 1060322018

BIC RZBB BGSF

При „Райфайзенбанк България“  ЕАД

3. Възложителят превежда на изпълнителя 20 (двадесет) % аванс от стойността на договора в срок до 30 (тридесет) дни след представяне на фактура от Изпълнителя и откриване на строителна площадка. Авансовата сума се приспада пропорционално при всеки акт за действително извършена работа.

4. Междинни плащания- Плащането се извършва в срок от 30 (тридесет) дни, след изготвяне на акт обр. 19 за приемане на действително извършената работа и представяне на фактура от страна на Изпълнителя.

5. Окончателното плащане, което не може да бъде по–малко от 10 % от стойността на предмета на договора се извършва в срок от 30 (тридесет) дни след издаване на Разрешение за ползване на готовия обект и положителен доклад от извършена проверка за съответствието на изпълнените площадки с изискванията за безопасност, Наредба № 1 от 12 януари 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.

Фактурите по всички плащания задължително трябва да съдържат следната информация: получател- Община Бургас, адрес: гр. Бургас, ул. „Александровска“№ 26, ЕИК по Булстат 000056814; номер на документа, дата и място на издаването й.

Преведените средства от Община Бургас, но неусвоени от ЩРАБАГ” ЕАД, ЕИК130463628, със седалище и адрес на управление гр.София, ул. Кукуш № 1, както и натрупаните лихви, глоби и неустойки в изпълнение на настоящия договор, подлежат на възстановяване по сметка: IBAN BG72SOMB91303223996500, BIC SOMBBGSF, Общинска банка АД – Бургас.



IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ

1. Възложителят има право във всеки момент от изпълнението на настоящия договор да извършва проверка относно качеството на изпълнението, без с това да пречи на оперативната самостоятелност на Изпълнителя.

2. Възложителят има право при констатиране недостатъци на обекта от негови представители, да не заплаща извършените до момента дейности, до отстраняването им, от и за сметка на Изпълнителя, в определения за това срок.

3. Възложителят се задължава:

3.1. да посочи имената на лицата, които ще упражняват инвеститорски контрол на обекта, предмет на настоящия договор;

3.2. да осигури периодичен инвеститорски контрол при извършване на предвидените в договора дейности;

3.3. да осигури авторски надзор при извършване на предвидените в договора дейности от проектантските екипи, изготвили техническата документация по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ) или упълномощени от тях правоспособни лица съгласно Закона за КАБ и КИИП и Наредба № 4 от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;

3.4. да предоставя на Изпълнителя допълнителни изходни данни, необходимостта от които е възникнала в процеса на изпълнение на поръчката.

3.5. да участва със свои представители при приемане на извършената работа, както и при окончателното приемане на обекта;

3.6. при констатиране на недостатъци на обекта от негови представители да уведомява Изпълнителя за появили се в гаранционния срок дефекти.


V. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ

1. Изпълнителят се задължава да извърши качествено възложените му работи, с необходимия професионализъм и в сроковете, посочени в настоящия договор, в съответствие с изискванията на ПИПСМР и действащото законодателство в Република България.

2. Изпълнителят се задължава да влага при строителството качествени материали, конструкции и изделия, отговарящи на изискванията на БДС.

3. При неспазване на изискването по предходната точка Изпълнителят е длъжен сам и за своя сметка да подмени вложените некачествени материали в сроковете, определени от Възложителя.

4. Изпълнителят се задължава да създава условия за контрол от страна на Възложителя.

5. Изпълнителят се задължава да води пълно досие на обекта (протоколи и актове по Наредба № 3 от 2003 год. за съставяне на актове и протоколи по време на строителство) и при нужда да го предоставя на Възложителя и контролните органи.

6. Изпълнителят се задължава да се изпълнява изискванията на Наредба № 4 за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително и за хората с уврежданията.

7. Изпълнителят се задължава своевременно да изготвя и представя на упражняващия инвеститорски контрол, изготвените от него актове (Образец 12) по Наредба № 3 от 2003 за установяване на всички видове СМР, подлежащи на закриване. Изпълнителят се задължава да извърши за своя сметка всички работи по отстраняването на допуснати грешки, недостатъци и други констатирани от инвеститорския контрол на обекта.

8. Изпълнителят се задължава при извършване на строително- монтажните работи да опазва подземната и надземната техническа инфраструктура и съоръжения, трайни настилки и зелени площи, като при нанасяне на щети да ги отстранява за своя сметка в рамките на изпълнението на възложената дейност. При нарушаване на настилката на съществуващите прилежащи улици и алеи, същите да се възстановят преди предаване на обекта.

9. Да опазва геодезичните знаци /осови камъни, репери и др./. Ако е неизбежно премахването на геодезичен знак да се извърши прецизен репераж. Преди премахването на знака да се уведоми техническата служба на Общината за проверка на репеража и определяне на начина и срока за възстановяване на геодезичния знак.

10. Да изгради временни постройки във връзка с организацията и механизацията по време на строителството/ чл. 54 от ЗУТ/, съгласно ПБЗ.

11. Изпълнителят се задължава сам и за своя сметка да осигурява за срока на договора безопасността на движението по време на строителството, съгласно изискванията на Наредба № 16/23.07.2001 г. за временната организация на движението при извършване на строителството, като изготви необходимите проекти за ВОД в случай на доказана необходимост и да ги представи на Възложителя за одобрение.

12. Да изработи проекти за маркировка и сигнализация при експлоатацията съгласно Закона и Правилника за движение по пътищата и изискванията на Наредби № 1, 2 и 18 от 2001 г. Наредба № 1 от 17.01.2001 за организацията на движението по пътищата, изд. от МВРБ, Наредба № 2 за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, Наредба № 18 от 23.07.2001г за сигнализация на пътища с пътни знаци изд. от Министъра на РРБ.

13. Преди започване на изпълнението на строителните работи участъка да бъде сигнализиран с табели ограничаващи достъпа на МПС и указващи опасните места като изкопи, траншеи и др. Последните трябва да бъдат оградени.

14. Изпълнителят се задължава сам и за своя сметка да осигурява изискванията на Закон за здравословни и безопасни условия на труда (ЗББУТ) и при спазване условията на Наредба № 2/2004 г. за минимални изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР, както и изискванията на Наредба № 2 за противопожарни строително-технически норми. Да оградени обекта с временна ограда съгласно ПБЗ до приключване на СМР.

15. Участникът следва да се съобразява с Плана за безопасност и здраве, приложение към работния проект на обекта. В случай на необходимост да актуализира План за безопасност и здраве в петдневен срок от подписване на договора.

16. Всички по-дълбоки изкопи особено при наличие на подземни води и при слаби и ронливи почви е необходимо да бъдат укрепени. При работа с ел.уреди е необходимо последните да бъдат заземени и обезопасени. При извършване на изкопни работи с багер или ръчно е необходимо предварително да се уточнят местата на подземните тт и ел.кабели.

17. Преди започване на работа всички работници задължително трябва да преминат встъпителен инструктаж.

18. Да осигури максимална безопасност за живота и здравето на преминаващи в района на строителната площадка. Да не се допуска замърсяване със строителни материали и отпадъци.

19. Изпълнителят се задължава да охранява обекта за своя сметка до предаването му на Възложителя.

20. От Изпълнителя се изисква по никакъв начин да не уврежда околната среда, в т.ч. и прилежащите към трасето имоти и дървесни видове, като за целта представи изчерпателно описание на мероприятията за изпълнение на горното изискване и на разпоредбите на Закона за управление на отпадъците \ДВ, бр. 53 от 13.07.2012 г.\.

21. От Изпълнителя се изисква спазването на екологичните изисквания по време на строителството, както да спазва инструкциите на възложителя и другите компетентни органи съобразно действащата нормативна уредба за околна среда.

22. От Изпълнителя се изисква да спазва Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали /ДВ бр. 89 от 13.11.2012 г./

23. Изпълнителят се задължава да спазва изискванията за изпълнение на целите за рециклиране и оползотворяване на СО и за влагане на рециклирани строителни материали и/или оползотворяване на СО в обратни насипи.

24. Изпълнителят се задължава най-късно 15 (петнадесет) календарни дни преди изтичане срока на валидност на банковата гаранция за изпълнение, същата да се продължи, съобразно удължаване на времетраенето на договора при условията на настоящия договор.

25. Изпълнителят се задължава при удовлетворяване на Възложителя от внесената гаранция за изпълнение на поръчката поради възникване на вземания по т. 1, т. 2 и т.3 от раздел VІІІ-ми, от настоящия договор, в срок от 10 (десет) работни дни, да допълни същата, до определения в обявлението за поръчката от Възложителя размер.



VІ. ГАРАНЦИОННИ СРОКОВЕ И УСЛОВИЯ

1. Гаранционните срокове са в съответствие с определените в чл. 160, ал. 3, ал. 4 и ал. 5 от ЗУТ и чл. 20, ал. 4, т. 9 от Наредба № 2/2003 г. на МРРБ и МТСП за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени СМР, съоръжения и строителни обекти и започват да текат от датата на издаване на разрешение за ползване.

2. Изпълнителят отстранява възникналите повреди по време на гаранционния срок за своя сметка в срок до 10 (десет) работни дни, считано от датата на уведомяването му за констатиране на повредата от Възложителя по настоящия договор. Възложителят уведомява писмено изпълнителят за констатирането на повредата и срокът за отстраняването й на телефоните и адресите за контакт, приложени в офертата.

VІІ. КОНТРОЛ И ПРИЕМАНЕ НА СТРОИТЕЛНО-РЕМОНТНИТЕ РАБОТИ.

1. Възложителят, чрез свои представители ще осъществява непрекъснат контрол по време на изпълнението на видовете СМР и ще прави рекламации за некачествено свършените работи.

2. Извършените СМР се приемат от упълномощени представители на Възложителя- изпълняващи длъжността „Инвеститорски контрол“ на обекта. Изготвят се необходимите актове и протоколи съгласно Наредба № 3/2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството за действително извършените СМР.

3. Предвидените съгласно договора дейности или видове работи, извършени на обекта, предмет на настоящия договор се приемат с двустранно подписани протоколи, необходимите актове, съставени от представители на Възложителя, и Изпълнителя. В случай, че от страна на Община Бургас бъдат констатирани недостатъци, обекта се приема за незавършен и извършените работи до момента не се заплащат, до отстраняване на констатираните недостатъци, от и за сметка на Изпълнителя, в определения за това срок.

4. Приемането на изпълнените работи се извършва съгласно изискванията на ЗУТ, Наредбите към него и Доклада на НСН. Последният трябва да съдържа всички необходими документи.

5. Действително изпълнените СМР, включени в общата стойност на обекта се актуват съгласно остойностената количествена сметка на изпълнителя неразделна част от офертата по проведената обществена поръчка.

Детските съоръжения да отговорят на изискванията на Наредба № 1 от 12 януари 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.

6. Качеството на влаганите материали ще се доказва с декларация за съответствието на строителния продукт от производителя или от неговия упълномощен представител (съгласно Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти).

7. Некачествено извършените работи и некачествените материали и изделия ще се коригират и заменят за сметка на Изпълнителя.

VІІI. САНКЦИИ И НЕУСТОЙКИ И ГАРАНЦИИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДОГОВОРА

1. При пълно неизпълнение на поетите с настоящия договор задължения, Изпълнителят заплаща неустойка на Възложителя, в размер от 30 % (тридесет процента) от стойността на договора.

2. При частично неизпълнение на поетите с настоящия договор задължения, Изпълнителят заплаща неустойка на Възложителя, в размер на 30 % (тридесет процента) от стойността на неизпълнената част от договора. При некачествено изпълнение на поети с настоящия договор задължения, Изпълнителят заплаща неустойка на Възложителя в размер на 30 % (тридесет процента) от стойността на некачествено извършените работи.

3. При забавено изпълнение на поетите с настоящия договор задължения Изпълнителят дължи неустойка на Възложителя, в размер от 0,5 % (нула цяло и пет процента) от цената на договора, за всеки просрочен ден, но не повече от общо 30 % (тридесет процента) от цената на договора.

4. Възложителят има право да се удовлетвори от внесената в размер на 28 899.28 лв. (двадесет и осем хиляди осемстотин деветдесет и девет лева и двадесет и осем ст.) гаранция за изпълнение на поръчката, по отношение на вземания, възникнали на основание на настоящия договор.

5. Възложителят извън санкциите по т. VІІІ.1, VІІІ.2, VІІІ.3 от настоящия договор, има право да задържи гаранцията за изпълнение на поръчката:

5.1. при прекратяване на настоящия договор по вина на Изпълнителя;

5.2. при прекратяване регистрацията на Изпълнителя (в случай, че същият е юридическо лице).

5.3. при заличаване на строителя от Камарата на строителите, с изключение на хитопезата в чл. 21, ал. 1, т. 5, предложение второ от ЗКС.

6. Гаранцията за изпълнение на поръчката се освобождава, в срок от 20 (двадесет) работни дни, при:

6.1.издаване на Разрешение за ползване на готовия обект и положителен доклад от извършена проверка за съответствието на изпълнените площадки с изискванията за безопасност, Наредба № 1 от 12 януари 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра;

6.2. прекратяване на договора, на основание т. Х.1.2 и/или прекратяване на договора по вина на Възложителя.

7. Прилагането на горните санкции не отменя правото на Възложителя да предяви иск срещу Изпълнителя за претърпени щети и пропуснати ползи и загуби, съгласно действащото законодателство в Република България.

8. При всякаква форма на неизпълнение на клаузите по настоящия договор от страна на Изпълнителя, Възложителят може да прекрати договора без предизвестие.



ІХ. ФОРСМАЖОРНИ СЪБИТИЯ

Чл. 1. (1) СТРАНИТЕ по настоящия договор не носят отговорност за неизпълнение на задълженията си при настъпването на форсмажорно събитие (непреодолима сила). Срокът за изпълнение на задължението се продължава съобразно периода, през който изпълнението е било спряно от форсмажорното събитие. Клаузата не засяга права или задължения на СТРАНИТЕ, които са възникнали и са били дължими преди настъпването на форсмажорното събитие, включително и възникнали задължения за плащане, чийто падеж настъпва след възникването на форсмажорното обстоятелство.

(2) СТРАНАТА, която е засегната от форсмажорно събитие, следва в срок до 10 /десет/ дни след установяване на събитието, да уведоми другата страна за неговото настъпването. Страната, която се позовава на форсмажор следва да представи на другата страна документ от Българската търговско-промишлена палата за появата, естеството и размера на форсмажорното събитие и оценка на неговите вероятни последици и продължителност. Засегнатата СТРАНА периодично предоставя последващи известия за начина, по който форсмажорното събитие спира изпълнението на задълженията й, както и за степента на спиране. При неуведомяване се дължи обезщетение за настъпилите от това вреди.

(3) СТРАНИТЕ не носят отговорност една спрямо друга по отношение на вреди, претърпени като последица от форсмажорно събитие.

(4) През времето, когато изпълнението на задълженията на някоя от СТРАНИТЕ е възпрепятствано от форсмажорно събитие, за което е дадено известие в съответствие с клаузите на настоящия договор и до отпадане действието на форсмажорното събитие, СТРАНИТЕ предприемат всички необходими действия, за да избегнат или смекчат въздействието на форсмажорното събитие и доколкото е възможно, да продължат да изпълняват задълженията си по договора, които не са възпрепятствани от форсмажорното събитие.

(5) СТРАНИТЕ възобновяват изпълнението на задълженията си по настоящия договор веднага щом е възможно след отпадане на форсмажорното събитие. Ако непреодолимата сила трае толкова, че ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ вече няма интерес от изпълнението, той има право да прекрати договора. Това право има и ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ.

Чл. 2. (1) Под форсмажорно събитие се разбира обстоятелство от обективен характер, което е възникнало след сключване на договора, не е могло да бъде предвидено и не зависи от волята на страните, което прави изпълнението му невъзможно, като: пожар, производствени аварии, военни действия, природни бедствия- бури, проливни дъждове, земетресения, градушки, наводнения, заледявания и др. природни стихии, а така също и правителствени забрани , ембарго, стачки, бунтове, безредици и др.

(2) Не е налице форсмажорно събитие, ако съответното събитие се е случило вследствие на неположена дължима грижа от СТРАНА по настоящия договор или при полагане на дължимата грижа това събитие може да бъде преодоляно.



Х. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА

1. Действието на този договор се прекратява:

1.1. с извършване и предаване на договорената работа и заплащане на уговореното възнаграждение;

1.2. по взаимно съгласие между страните, изразено писмено;

1.3. едностранно, без предизвестие, при пълно неизпълнение на задълженията на Изпълнителя по раздел V от настоящия договор.

2. Възложителят може по всяко време до завършване и предаване на обекта да се откаже от договора и да прекрати действието му. В този случай той е длъжен да заплати на Изпълнителя стойността на действително извършените до момента на отказа работи, приети с двустранно подписан приемателно-предавателен протокол.

3. Ако Изпълнителят просрочи предаването на обекта с повече от 20 (двадесет) дни или не извършва строително- монтажните работи по уговорения начин и с нужното качество, Възложителят може да развали договора. В този случай Възложителят заплаща на Изпълнителя само стойността на тези работи, които са извършени качествено и могат да му бъдат полезни. За претърпените вреди Възложителят може да претендира обезщетение.

4. Възложителят може да прекрати договора, ако в резултат на обстоятелства, възникнали след сключването му, не е в състояние да изпълни своите задължения.

5. Изплащането на неустойки и обезщетения по този договор не лишава изправната страна по договора от право да търси обезщетение за вреди и пропуснати ползи по общия ред.

6. При всякаква форма на неизпълнение на клаузите по настоящия договор от страна на Изпълнителя, Възложителят има право да прекрати изпълнението му.



Х. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

1. За неуредени с настоящия договор въпроси се прилагат разпоредбите на действащото законодателство на Република България.

2. При възникнали имуществени спорове между страните при или по повод изпълнение на настоящия договор, на основание чл. 117, ал. 2 от ГПК, се съгласяват евентуалните и съдебни спорове и претенции да се предявяват пред БРС или БОС, съобразно правилата на родовата подсъдност.

3. Неразделна част от настоящия договор е офертата на Изпълнителя от проведената процедура по реда на Закона за обществените поръчки.

4. Адресите за кореспонденция между страните по настоящия договор са както следва:

4.1. За ОБЩИНА БУРГАС – гр. Бургас, ул. „Александровска” № 26;

4.2. За ЩРАБАГ” ЕАД, гр.София 1784, бул. „Цариградско шосе“ № 115Г, сграда Мегапарк, ет. 8, факс 02/4458889, тел. 02/4458867, asya.atanasova@strabag.com;

5. Всяка от страните по настоящия договор е длъжна незабавно да уведоми другата при промяна на адреса си. В противен случай всяко изпратено съобщение се смята за получено, считано от датата на изпращането му, ако е изпратено на последния известен адрес.


Настоящият договор се състави и подписа в четири еднообразни екземпляра - три за Възложителя и един за Изпълнителя.
ВЪЗЛОЖИТЕЛ : ИЗПЪЛНИТЕЛ:

ОБЩИНА БУРГАС ЩРАБАГ” ЕАД

ЙОРДАНКА АНАНИЕВА ВЕСЕЛИН ГОСПОДИНОВ

ЗАМЕСТНИК КМЕТ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ БФ: МАРТИН ПЕТРОВ

МАЛИНА ПОПОВСКА ПЪЛНОМОЩНИК
ИЗГОТВИЛ:

К. ТОШЕВА- ГАНЕВА

ГЛ. ЮРИСКОНСУЛТ „ПНО“


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница